Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aveti bicicleta?

Recommended Posts

:o fftopic:

Sper sa pot sa fac cu ea la un moment dat Bucuresti-Constanta intr-o zi ...

Stiu ca nu asta ai vrut sa spui, insa chiar suna misto :mrgreen: : Bucuresti-Constanta intr-o zi, cu bicicleta

Share this post


Link to post

Media orara ar trebui sa fie undeva pe la 25 km / h in conditiile in care s-ar face opriri de 1 - 1.5 h ? Iti trebuie mult antrenament pentru o asa medie orara pe o perioada asa mare de timp de unul singur, in grup organizat e altceva. Nu uita de vant care e destul de puternic la campie si mai ales in zona marii. Eu am reusit o asemenea medie insa pe jumatate de traseu ( aprox. 140 km in 6 h - aveam cursiera si drumul era plat cam 90 % din traseu ) dar nu cred ca mai puteam inca 6 h pe bicicleta ( eram singur si am avut vant din fata ). In astfel de situatii te ajuta mult tractoarele ( sau altele de genul asta ) de pe traseu daca reusesti sa le prinzi trena.

Share this post


Link to post

cine se baga la un Transfagarasan? Pe 15-16-17 august mai exact. Trebuie neaparat MTB mai ales daca sunteti incepatori ca mine si de preferat cat mai multe viteze, cu 9 pinioane e perfect. Pe 20 august o sa ajung si pe Transalpina dar nu sunt 100% ca-l fac pe bicla din lipsa de timp.

Share this post


Link to post

De ce neaparat MTB? Transalpina e asfaltata 99%, am facut-o cu Megane-ul.

 

ON: Nu am cum sa merg.

Share this post


Link to post

Am descoperit cu satisfactie acest topic si ii felicit pe cei care in timpul liber prefera bicicleta in locul calculatorului sau altor activitati sedentare. Pentru mine, ciclismul a devenit un microb si imi ocupa aproape tot timpul liber, ceea ce nu ma deranjeaza. Anul trecut chiar m-am legitimat la clubul din Constanta si mi-am luat licenta UCI pentru a putea participa la curse, iar anul acesta am fost chiar si la Campionatele Nationale. Din pacate, m-am apucat de ciclism la varsta la care majoritatea sportivilor isi incheie cariera si nu ma astept la performante deosebite dar imi plac provocarile, atmosfera, emotiile si adrenalina curselor.

Merg si la cursele de sosea, din pacate destul de putine datorita faptului ca sunt greu de organizat, dar in ultimul timp merg la cursele montane pentru ca sunt organizate saptamanal si ai de unde alege iar la start se prezinta intotdeauna in jur de 500 de participanti.

Daca pot sa va ajut cu sfaturi, pareri sau opinii despre achizitionarea unei biciclete, antrenamente sau alte curiozitati pe care le aveti in legatura cu acest sport, va stau cu placere la dispozitie.

Iar pentru cei mai temerari, peste doua saptamani se organizeaza la Babadag un concurs accestibil tuturor celor care au o bicicleta pe care o folosesc cel putin saptamanal. Daca doriti sa participati, mai jos este site-ul competitiei:

My link

Share this post


Link to post

Am avut bicicleta, mi-a fost ciordita din fata usii (legata, scara cu interfon)... Nenea politistul zicea ca antifurturile nu fac 2 lei si unul priceput le rupe in 10 sec :( .

Share this post


Link to post

Am patit-o si eu, era legata undeva ascunsa la etajul 1, in cladire cu interfon si cu camera video. Nu era undeva vizibil, suspectez pe cineva din cladire ca e autorul, cineva care stia unde se tin bicicletele. Acum am un junk care nu cred ca atrage pe nimeni sa-l fure.

Iar sotiei i-au furat saua din fata facultatii. Ca sa fim siguri a doua zi i-am dat ei ambele antifurturi (de cacao) pe care le aveam si oricum i-au furat-o cu totul, a mai gasit doar antifurturile taiate.

 

Singurele despre care se spune ca rezista mai mult sunt antifurturile rigide in forma de "U", pe cele cu cablu sau lant le taie in 2s cu un fel cleste competent...

Share this post


Link to post

Le gasesti in Romania la magazinele de biciclete sh.

Share this post


Link to post

Am avut bicicleta, mi-a fost ciordita din fata usii (legata, scara cu interfon)...

 

Din pacate, din cate constat, interfonul nu asigura nicio securitate impotriva musafirilor nepoftiti atata vreme cat usa se deschide oricui suna si spune ca e cu corespondenta, ca vine la vecinu sau mai stiu eu. Din scarile de bloc se fura biciclete la greu; un vecin de-al meu a trecut pe langa locul unde era bicicleta fara sa sesizeze ca nu mai era acolo.

Share this post


Link to post

Iar sotiei i-au furat saua din fata facultatii. Ca sa fim siguri a doua zi i-am dat ei ambele antifurturi (de cacao) ...

Cum domnule, si la voi se fura ? :( Esti sigur ca la facultate nu erau si "sudenti" romani ( in afara de sotie )?

Cred ca s-a cam incheiat sezonul asta de pedalat, deja au inceput vanturile reci si foarte nervoase.

Share this post


Link to post

Nu mai stiu daca am vazut acest videoclip in acest topic...e interesanta reactia concetatenilor (si nu numai) in cazul unui furt de bicicleta.

 

Este bine daca puteti viziona cu sunet.

P.S. @mr_ Vezi pe unde-s "magazinele" de biciclete SH...

Edited by zeneseu
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu mai stiu daca am vazut acest videoclip in acest topic...e interesanta reactia concetatenilor (si nu numai) in cazul unui furt de bicicleta.

uite si originalul / varianta din new york

Share this post


Link to post

Tare faza cu flexul. oare nu statea ala cu camera prea aproape si nu se stresa lumea din cauza asta?

Pana una alta, acum nu mi se mai pare deplasat sa vad alarma cu senzor de soc pe bicicleta...

 

 

Share this post


Link to post

Dap am bicicleta .Dar nu prea am timp sa merg cu ea.

Share this post


Link to post

Am avut bicicleta, mi-a fost ciordita din fata usii (legata, scara cu interfon)... Nenea politistul zicea ca antifurturile nu fac 2 lei si unul priceput le rupe in 10 sec :( .

Cam 30 de secunde cu bomfaierul, atat a durat la mine, cat sa urc pana la et 2 si inapoi sa aflu ca adio bicicleta

Share this post


Link to post

Biciclisti din toate tarile, uniti-va si recomandati-mi si mie o bicla, va rog, care sa duca fara multe fitze vreo 90 kg/ H=175cm la plimbari prin parcuri, eventual nitel si printre masini... eventual si mai nitel pe la munte/mare (trekking cred ca-i zice).

 

De asta ce parere aveti? X-FACT Attack Pro

http://images.wogibtswas.at/data/image/500x705/337/x-fact-attack-pro-2634-mountainbike-1394398588-1684984.jpg

 

De maine o baga 4 zile la oferta la Hervis (555 ron, de la 8oo si ceva).

http://www.hervis-sports.ro/.cms.html?cms.page=flyerkw50&utm_source=Google-AdWords&utm_medium=Search&utm_campaign=Google-AdWords

Merita? E ceva de capul ei? Sau mai bine mai dau un ban ca sa stau mai in fata?

 

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Pai daca vrei bicla pentru asfalt, ia pentru asfalt... cu pneuri de asfalt, cu aparatori de noroi, ochi de pisica/faruri daca ai de gand sa te dai pe unde sunt si masini si fara suspensie, ca scade eficienta (sau poate asta si vrei :D ).

Ce arati tu sunt mai degraba pentru off-road :)

Share this post


Link to post

Pentru parc si trafic light cauta un model City Line de la DHS, rezista mai mult decat pare :D Iar varianta din colectia 2013 e la reducere :)

 

http://www.dhsbike.ro/produs/dhs-bike/city-line-2631-18v/295.html

 

PS: avand in vedere ce drumuri avem noi (si trotuare si alei....) bine ar fi cu suspensie, altfel e buna si o husa cu gel ptr sa :P

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Booon, multumesc pt raspunsuri.

 

Pana acum am pe shortlist urmatoarele:

 

 

1. http://www.dhsbike.ro/produs/dhs-bike/city-line-2631-18v/295.html . Model 2012, roti de 26"

 

2. http://www.dhsbike.ro/produs/city-line/cityline-2631-18v/402.html

Model 2013 . roti de 26" . Nu vad nici o diferenta fata de prima, decat 50 lei in plus... si culoarea.

 

3. http://www.dhsbike.ro/produs/city-line/cityline-2831-6v/404.html

roti de 28". Presupun ca e mai bine cu roti mai mari, dar arata ca o capra!

 

 

Ar mai merge si-astea, desi se cam arunca la pret:

4. http://www.kenzel.ro/trekking/bicicleta-kenzel-trekking-stroller-28.html

 

5. http://bikecentral.ro/Bicicleta-CROSS-STROLLER-28%22/p1507

 

Alte recomandari?

 

 

PS. Pana acum, din cele de mai sus as alege nr. 2.

 

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Cred ca glumești când zici de Dhs, sper . Nu oferă decât vopsea strălucitoare, la structura și fiabilitate sunt varza. Majoritatea sunt foarte grele și conțin materiale de toată jena. Sunt împătimit în asa ceva și nu vorbesc aiurea. Am cumpărat un Dhs acum ceva ani, mai mult de curiozitate privind calitatea , în 2 luni am pus doar componente de firma pe ea începând de la tija sa pana la ax pedalier și grup pinioane, lanț,frâna,butuci, însă tot degeaba. Grea, instabila, roti proaste.

Sunt atâtea alte variante pe piața ;-)

Calculează și mărimea ideala a bicicletei în funcție de talia ta, sunt calculatoare pe net, nu o lua în funcție doar de cum arata.

Edited by Englishman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...