Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Surprize Video

Recommended Posts

Cred ca deja si-au scos banii daca de pe 1 fac upgrade > :) .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

tolin_afc: "Pai, in cazul acesta, decat Bv-Buc in 4 h, prefer tren rapid in 2,5 h. S-au tampit rau astia, omoram motoarele cu monitorizarea asta si nici macar nu suntem siguri ca nu primim surpriza in posta. Nu se poate asa, sa conduci stresat, ca melcul, 166 km si sa traiesti tot timpul cu senzatia ca esti infractor. Trebuie facut ceva, trebuie protestat vehement, asta este bataie de joc la adresa proprietatii din partea unor handicapati cu doar una circumvolutiune pe creier si aia de la cashcheta!!!"

 

scuze ca am citat de la consum kalos :) (nu vreau sa para ca .. fiecare cu ce-l doare)

 

asta m-a enervat si pe mine, senzatia ca esti privit apriori ca infractor, sau,

in cel mai fericit caz, pentru cei care vor sa-si mangaie orgoliul ca "potential infractor"

 

eu am sa militez pentru altceva in conditiile astea:

puneti-ne domnilor tahometre!

ascultati-ne telefoanele!

puneti-ne camere in dormitor!

puneti-ne un tracker pe computatoare !

 

si de-ar fi de bun augur

chiar un cip in .. frunte

Share this post


Link to post

Ca suntem priviti ca niste infractori, ca asa-i invata la Campina sau Baneasa, "orice individ este un potential infractor", nu ma mai deranjeaza, dupa 50 ani de militie si securitate, m-am imunizat. Ce-i mai grav este atunci cand ajungi sa te suspectezi singur. Iar sistemul acesta de Big Brother aduce o astfel de noutate. Iar oamenii ajung la astfel de aberatii incat sa conduca in extra-urban cu doar 70 km/h in loc de 90 km/h. Acest lucru este o barbarie din partea autoritatii fara autoritate, este razbunarea anului de timiditate (1990). Acesta-i degeneratia copiilor rezultati din betiile fostilor militieni, copii cretini facuti de 1 Mai si 23 August, la iarba verde, cu o lada cu bere.

Share this post


Link to post

Ce ? 90 afara ? io stiam de 110 limita de viteza, ca atare am mers cu 120 in exterior ! ups... o sa am o poza noua :D

Share this post


Link to post

Nici nu mai sti cu ce viteza sa mergi, in mod normal ar trebui o semnalizare. Probabil ca, acolo unde era de 110 km/h se mergea cu 90 km/h. Dar cea mai crunta bataie de joc este la intersectia dinainte de Brazi, unde se desface varianta de Buftea, unde restrictia coboara la 60 km/h, dupa care se duce in 40km/h. Te oblica sa mergi in pasul piticului pret de 1 km in bataia camerei video si a radarului, 500m inainte de intersectie si apoi inca 500m dupa !!! Acolo sunt multi pe care-i lasa nervii si unii care nu remarca restrictia de 40.

Share this post


Link to post

Atat le-as spune disteptilor astora: "putini monstri merita frica pe care cred ei ca ne-o provoaca".

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Ce ? 90 afara ? io stiam de 110 limita de viteza, ca atare am mers cu 120 in exterior ! ups... o sa am o poza noua :D

 

restrictiile sunt dupa cum urmeaza:

50 in localitate

90 pe drum national

100 pe drum european

130 pe autostrada.

 

Orice indicatie suplimentara pe drum "overrides" limitele din lege.

Share this post


Link to post

La Brazi eu nu am vazut decat camere de supraveghere trafic, nu si radar. De la camerele care arata ca iluminatul public (un soi de glob suspendat) astept scrisoare sau nu!? :-?

Share this post


Link to post

Da :)

Globuletele acelea fac treaba.

Share this post


Link to post

Intreb si eu ca prostu' (totusi am o scuza... de cind au bagat sistemul asta n-am iesit pe DN1)... poate cineva sa puna o poza cu o camera de supraveghere simpla si una cu un radar? Ca eu nu stiu care-i una si care-i ailalta!

Alta intrebare... la radare bipaie detectorul? (nu la cele de pe Passat-uri ma refer)

Share this post


Link to post

:o cititi aici

 

Un coleg de serviciu tocmai mi-a zis ca i-au venit 5 amenzi acasa, luate toate in Decembrie, la un singur drum pana la munte (2 la dus, 3 la intors), prins cu viteza de 61, 63, etc.. km/h. Nu i-au trimis poze, daca vrea poze trebuie sa le plateasca, deci nu stiu daca pozele se fac din fata sau din spate.

Share this post


Link to post
Veste trista pentru voi! Incepand cu 1 martie, sistemul de pe DN1 va lucra cu PV-uri pe hartie tractor, tiparite automat. Acestea vor include si poza masinii, iar eventualele contestatii...

 

Si ce calitate va avea poza la o imprimanta matriceala? :-? Macar daca dau bani sa-mi faca si mie o poza pe laser color sa merite .

Share this post


Link to post

Mdeah Vaxxi vrajeala... ii dau amenda la 63km/h dar defapt el mergea cu 73... sa vaz eu poza cu 63km/h pe ea ca o mananc. Sau poate era in zona cu limita 50...

Share this post


Link to post

In seara asta am observat ca toate localitatile din Ilfov au acum limita de 70 km/h pentru autoturisme. In Prahova, limitele de viteza au ramas neschimbate.

Share this post


Link to post
Mdeah Vaxxi vrajeala... ii dau amenda la 63km/h dar defapt el mergea cu 73... sa vaz eu poza cu 63km/h pe ea ca o mananc. Sau poate era in zona cu limita 50...

Subscriu! Camerele sunt reglate la 70 km/h. Asa au fost de la inceput, inclusiv in zonele cu limitare la 50. In zona Baneasa-Academie eu merg intotdeauna un pic peste 60 (adica cam 75 pe bordul matizului care fura) si n-am primit nici o amenda! Si in plus stiu din sursa sigura ca asa sunt reglate.

Cu noile limitari la 70 se va circula fara probleme cu 80. Poza nu se trimite acasa deocamdata cu amenda, dar nici nu costa in plus. Se face contestatie la PV si esti invitat la sediul BPR unde ti se arata. Poti s-o iei acasa s-o inramezi apoi.

Share this post


Link to post

Confirm faza cu restrictia de 70 in comunele din Ilfov pe DN1 .

Faza tare acum vine !

Niste Capatani de creta cu o Solenza cu radar oprisera ieri la intrare in Saftica un Logan galben cu nr de bucuresti si il amendau pentru VITEZA DE 64 DE KM PE ORA!

Eu eram in masina cu soacra-mea si cu nevasta-mea si am oprit lana masina de politie sa-i intreb care sunt limitele de viteza pentru ca am vazut noile indicatoare.

Ce raspunde brava politie romana ...

Ca nu dom'le ei stiu ca limita de viteza este de 50!!!!

Eu i-am spus astuia cu Loganul de noile indicatoare si asta a inceput sa fac si el scandal .

Politistii se suie in masina si se duc spre intrarea in Saftica .

Mai departe nu mai stiu ce s-a intamplat deoarece am plecat .

PS Imi pare rau ca nu am avut tel cu camera pt a face pozele de rigoare .

Share this post


Link to post

Care noi indicatoare? Poti fi mai precis?

Share this post


Link to post

Banuiesc ca la intrarea in localitate sunt indicatoare cu restrictie la 70km/h :banana: (cum de fapt aveau voie conform legii sa o mareasca in interiorul localitatilor)

Share this post


Link to post
Intreb si eu ca prostu' (totusi am o scuza... de cind au bagat sistemul asta n-am iesit pe DN1)... poate cineva sa puna o poza cu o camera de supraveghere simpla si una cu un radar? Ca eu nu stiu care-i una si care-i ailalta!

Alta intrebare... la radare bipaie detectorul? (nu la cele de pe Passat-uri ma refer)

 

Locatiile radarelor:

 

1. Metro Baneasa

2. Balotesti PRISMA - la pasarela pietonala

3. Ciolpani - la pasaralela pietonala

4. Puchenii Mari - la pasarela pietonala

5. Barcanesti - la pasarela pietonala

6. Comarnic - la consola Gama

7. Sinaia intersectia cu DN Targoviste.

 

 

 

Radarele sunt usor de identificat pentru ca se afla la 1.5-2 m inaltime si sunt actionate de senzori inductivi aflati la 5-7m pe banda 1 , la inca 1-2 m pe banda 2 si la inca 1-2m pe banda 3 in fata camerei ( respectiv dupa ce treceti de ea ). Pozele se fac (evident) din spate. Detectorul nu le... detecteaza deoarece functioneaza pe baza senzorilor inductivi din asfalt si nu a undelor radar.

Pentru cei ce detin GPS cu TTN5, atasez locatiile radarelor si a camerelor:

POI_DN1.rar

Share this post


Link to post

Au spus acum la stiri , ca prin localitatile traversate de DN 1, viteza maxima legala a fost stabilita la 70 km/h.

Share this post


Link to post

Toate localitatile sau doar cele ce apartin de ilfov?

Share this post


Link to post

Nu am auzit de la inceput stirea ,dar din cat am auzit din ea, spuneau ca in toate localitatile, iar motivul ar fi o mai buna fluenta a traficului.

Share this post


Link to post

Toate localitatile de pe DN1 au limita de viteza stabilita la 70km/h... :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...