Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Surprize Video

Recommended Posts

Am stat un pic si am cugetat ... daca-ti pui folie pe numar te pot opri politisti si pot dovedi ca ai folie cand ti-o dezlipesc, dar daca dai cu spray, cum pot sa dovedeasca ca ai dat cu spray pe numar? Sa zicem ca te opresc, dar cum naiba dovedesc? trebuie sa-ti duca placutele la un laborator... altfel nu cred ca au cum

Share this post


Link to post

Eu de obicei nu fac asa. Si dau flashuri de fiecare data indiferent de viteza sau masina. Consider ca e mai bine sa incetineasca decat sa ia amenda si stiu ca poate as fi si eu in situatia in care sa am nevoie de flashuri.

 

Pana una alta: discutiile de pana acum cu radarele video care nu se vad pe detector au fost cam degeaba, ele sunt mereu fixe, tot timpul in acelasi loc, tot de radarele mobile trebuie sa te feresti. Concluzia: in cateva zile voi investi intr-un detector, intrebarea e "Ce model?"

 

PS: Daca detectia vitezei se face video de ce sunt doua tipuri de dispozitive montate?

Share this post


Link to post
Concluzia: in cateva zile voi investi intr-un detector, intrebarea e "Ce model?"

 

Vezi, poate te coafeaza asta: [-O

 

BEL Vector 995

Share this post


Link to post

Scump maica, scump. Imagineza-ti cate radare pana in 30 km/h pot sa iau de 10 milioane!

Share this post


Link to post

It's up to you!

 

Oricum, pe un detector mai decent, tot dai vreo 5 milioane. Asa ca radarele alea se reduc la jumate.

Share this post


Link to post

Hai sa va zic o treaba interesanta: am fost pana la BV si inapoi cu Laguna de la firma care nu are numar de inmatriculare in fata (nefiind masina mea de servici, nu m-am agitat sa ii pun numar), dar nimeni nu ne-a oprit, nu ne-a intrebat de sanatate. Cica ar fi doar 3 operatori, care nu au timp sa vada tot ce se intampla in trafic, iar monitorizarea nu se proceseaza, asa ca doar la un accident sau asa ceva se urmaresc inregistrarile. Asta mi-a zis-o cineva ce face naveta Buc-Potigrafu.

Share this post


Link to post

Zmeule ti-l dau pe al meu ci 15 mil :D .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

felicitari zmeule pentru concluzie :)

eu am cobra esd 7000, pot spune ca e bunisor (prinde din orice unghi), nu e de top, nu ia de la 10 km,

dar nu s-a intamplat sa iau vreun radar de cand il am.

nici inainte nu luam, dar conduci mult mai relaxat

bafta !

Share this post


Link to post

Gica, toate pozele de pe DN1 se fac din spate! Asta pentru a nu se viola intimitatea personala. Asa sunt dispozitiile. :) ) Asa ca daca ai calcat-o stai linistit, ca tot vine amenda.

Share this post


Link to post

Ce ma??????????????din spate????????????astia is tamptit??

In ce tara din lumea asta te mai ia radarul din spate???

Share this post


Link to post

Ai dat degeaba cu spray pe numarul din fata... :D

Share this post


Link to post
Asa ca daca ai calcat-o stai linistit, ca tot vine amenda.

Nu, am mers regulamentar (sau +10km/h) Confirm, asa stiam si eu ca le place pe la spaate !

Share this post


Link to post

:o fftopic: si eu am acelasi tip de detector ca si Tommy (Cobra ESD7000), a fost doar 2,2 milioane si sunt super multumit de el - mi-a detectat radare si in oras si in afara de la o distanta rezonabila si am avut tot timpul din lume sa reduc viteza; alarmele false sunt destul de stresante, dar dupa un timp ajungi sa diferentiezi radarul de alarma falsa.

Share this post


Link to post

Stie cineva daca este valabila chestia ca orice amenda se prescrie intr-un an!

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, conform Codului de Procedura Civila contraventiile (e.g. amenzile) se prescriu dupa trei ani de zile

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Vin la impozitele proprietarului in anul urmator, deci nu se scapa de ele

Share this post


Link to post

Se intampla exact cum a zis Pedala. Amenzile vin la domiciliu si de acolo se adauga la impozitele locale. Nu se prescriu decat la 3 ani dupa intrunirea dobanzii legale (conform legii dobanda nu trebuie sa depaseasca cuantumul debitului) deci practic dupa ce suma+penalitatile insumeaza dublul amenzii, in 3 ani poti sa n-o mai platesti :D Basca ca atunci cand iti vine la impozite si taxe nu mai platesti jumatate din minim...

Share this post


Link to post

Eu nu am trimis chitanta prin posta de vreo 2 ori, insa doar una dintre ele mi-a aparut la administratia financiara si am aratat chitanta ca era platita si asta a fost tot. Ce s-o fi intamplat cu cealalta, ca inca mai pastrez chitanta..., chiar ma gandeam sa o arunc, e din 2002... ?

Share this post


Link to post

Am avut si eu o amenda restanta de 2 MROL la adm. fin. Trecuse un an si ceva. Zic sa ma duc s-o platesc, mai ales ca venise o hartie amenintatoare cum ca ar fi crescut penalizarile, bla, bla, bla.

Ma duc inarmat cu ceva bani suplimentari si zic cat? Zice 2 milioane. Pai si penalizari, dobanzi ceva, intreb. Nope zice. La amenzi nu se aplica.

Concluzia: lasa amenda sa se coaca bine. Trebuie sa se mai devalorizeze leul :D

Share this post


Link to post
Ce s-o fi intamplat cu cealalta, ca inca mai pastrez chitanta..., chiar ma gandeam sa o arunc, e din 2002... ?

N-O ARUNCA!!!! Mie mi s-a intors din 2001! Idiotii de functionari publici de la administratia financiara dorm cu hartiile in mana. Ultima oara cand le-am dat copie dupa chitanta au jurat ca gata au anulat-o. Cand m-am dus sa-mi platesc impozitul au gasit-o iar... :wallbanger: m-am balacarit cu ei si le-am zis sa o caute in arhiva ca ei au taiat chitanta!

Share this post


Link to post

Veste trista pentru voi! Incepand cu 1 martie, sistemul de pe DN1 va lucra cu PV-uri pe hartie tractor, tiparite automat. Acestea vor include si poza masinii, iar eventualele contestatii...

Share this post


Link to post

Mai pe romaneste:

Vai de capu' nostru! Adevaru' e ca la 60 km/h pe Dn-u pot sa ma dau jos din mers sa-mi spal masina si sa dau cu aspiratoru' inauntru, pot sa mananc un sandwich sau sa fac un pisu (pe camerele lor).

Au bagat atatia bani in sistemul asta cand mai bine reparau drumurile.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...