Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Surprize Video

Recommended Posts

Eu ma refeream mai ales la conduita dupa ce se iese de pe acel tronson sau intre camerele de supraveghere. Acolo, pana si cei corecti sunt tentati sa compenseze media aberant de mica care este impusa. La o deplasare, important este ritmul. Ruperea lui este mai periculoasa decat o media mai mare. Consecintele se vor vedea. Oricum, cred ca experimentul acesta este unic si scopul lui a fost aspirarea banilor de la buget. Altfel, n-are nici o justificare si nici o baza stiintifica. Pe drumul respectiv, orice limita sub 90 km/h nu se justifica.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

E putin cam aspru spus, dar la romani se face treaba numai cu biciul.

 

Prima oara cand au dat drumul la tramvaiul cu gard, parca 41, unii soferi au sarit in sus, ca si acum cu radarele de pe DN1, de ce? ca nu mai puteau ei merge pe linia de tramvai.

De cate ori, ma rog sa faca si linia lui 34 la fel, cine sta in zona Big-ului poata sa spuna cum "romanasii" nu mai stau la rand cum stau "fraierii" ci o iau pe liniile de tramvai, am zis linii pt. ca o iau si pe contrasens.

 

Eu sunt de acord, si cred ca doar cu sisteme electronice de supraveghere se poate face ordine in trafic.

In ziua de azi nu mai exista respect fata de politie, politia este foarte moale, ajung unii de se targuiesc cu politistii ca la piata.

 

Eu sunt de acord si cu amendarea celor care opresc pe interzis. Stiu ca nu sunt locuri de parcare, dar asta nu este o scuza. Am vazut cum dau amenzi la cei care opresc pe interzis, trece masina politiei cu 10 km/h si filmeaza tot, apoi proceseaza si-ti trimit amenda acasa.

 

Asa cum a fost cu chisocurile, pana nu vine o "mana de fier", nici in trafic nu o sa fie ordine.

Share this post


Link to post

poa' sa-mi spuna si mie cineva unde este urmatoarea camera dupa Metro Ploiesti??? In sensul de mers Bucuresti-Sinaia

Share this post


Link to post

Aici cu 41 vs. 34 eu zic ca gresesti (probabil din cauza ca nu circuli prin zona lui 41 cand trebuie). E frumos si civilizat, nu-i asa, ca sarmanii oameni care se inghesuie in fiecare dimineata si seara in tramvai sa aiba oaresce prioritate, dar cei cu masinile ce vina au. Traficul auto pe "ruta lui 41" e un cosmar si un exemplu de ce efecte poate produce o masura gandita... la greu.

In ceea ce priveste chestia cu interzisul (daca se filmeaza inseamna ca e video si sunt si eu on-topic ;) ) nu pot fi deloc de acord. Este evident in multe locuri ca semnele de "oprire interzisa" sunt puse fix la plesneala de... amenzi. Exemplul cel mai la indemana pentru mine este "bucla" din Drumul Taberei. Este o zona cu 3 benzi in care de cand o stiu eu (peste 15 ani) se parcheaza (ati citit bine) la greu. Ei bine, de ceva mai multa vreme (nu-mi aduc aminte daca e un an, doi sau trei, dar nu mai mult), au pus semne de interzis. Nu le respecta practic nimeni. Ba se mai opreste si pe doua randuri. Si cui ii pasa? Soferilor? Nu cred, ca altfel nu ar mai parca/stationa/opri. Oamenilor? Asi, nu-i incurca cu nimic. Politiei? Nici atat, cand au chef isi fac planul.

Eu zic ca-i abuz clar mascat de dragul... legii.

Share this post


Link to post

Eu am alta propunere: sa ne bage cate un microcip in căpăţână (gratuit sau in 84 de rate lunare), iar un mare mahar cu caşchetă sa ne monitorizeze pe toti! =))

Atunci cred ca s-ar mai imbunatati traficul in romania, dar nu sunt sigur!

Share this post


Link to post

cred ca urmatoare camera e la primul sat unde faci dreapta sa mergi la Campina...Maniakule te-ai dat pe ploiesti-campina cam tare nu? :rolleyes:

Share this post


Link to post

@Vlad un "pic" mai "pic" decat tare! :D

 

Eeee asta este sa vedem daca vine!

Share this post


Link to post

Am venit aseara dintr-o deplasare pe dn1...

Ce misto se merge nene... Nu tu depasiri aiurea, foarte putini viteji...

Se merge super relaxat si fara doape. Chiar si numai pt asta sunt bune camerele... :banana: :banana: :banana:

Share this post


Link to post

:) si cand ai intrat in bucuresti.. care a fost senzatia ?

Share this post


Link to post

Ca au inebunit brusc toti :D

Share this post


Link to post

Senzatia ca au innebunit toti o ai incepand de la Comarnic unde, pana acum cateva luni eram cel mai fraier din comuna cu 60km/h in Nistoresti... Acu' f putini mai sar de 60 dar ce ma frapeaza este ca nu m-a depasit nimeni in afara desi mergeam 100-110 km/h... Uimitor...

Ma distreaza idiotii care merg cu 30-40 km/h in zone cu limita 60 dar cu camere...

Ah, inca o chestie imbucuratoare: am descoperit 2 radare de masina (vento) intre camere asa ca nu e de-ajuns sa stii pozitiile camerelor...

Share this post


Link to post

e o senzatie ciudata, dupa ce mergi ca mortu' cu 60 prin sate nici afara nu-ti mai vine sa-i dai mai mult de suta..

am constat-o si eu, cred ca intra organismul intr-o stare de amorteala..

Share this post


Link to post

Stie cineva ceva de camerele de la sensurile giratorice din capatul B-dului Theodor Pallady.. inspre A2???

Pe 22 decembrie anul trecut lucrau de zor la montarea lor.. asa le-am si observat :D

Share this post


Link to post

lasati DN1.

 

Eu am facut o ora jumatate fix din bucuresti pana in Sinaia prin Targoviste, Pucioasa Fieni, cu tot cu cei 20 km de serpentine de dupa Moreni pana in Sinaia. drumul e bun. Am mers constant 110-120 atat in localitate cat si afara ( era 8 dimineata duminica foarte pustiu ). Pe serpentine am mers cam la limita era si zapada gheata dar nu exagerat. ( intre 30 si 90 km/h )

 

Cu o masina nu matiz drumul poate fi foarte relaxant. Daca cu maty mi s-a parut un pic riscant cu o masina mai mare drumul e foarte lejer si in regimul asta de viteza asa ca poate fi luat in calcul :)

 

Asa ca cine pleaca pe acolo ziua sa imi zica si mie cat de aglomerat e :)

Share this post


Link to post

Sa vezi tu cate radare sunt pe drumul ala! Si nu numai in localitate! Succes. Drumul l-am facut anul trecut de cateva ori si prima data aveam cap de coloana un jeep cu detector din ala nervos ascuns in bara... Pai ne-a tot sunat ala pe mobil ... Tu ai avut bafta, dar in zilele normale de lucru...

Share this post


Link to post

Eu am plecat la 12 noaptea la munte si la 8 dimineata ma intorceam. datele sunt date la drumul de intors adica duminica dimineata in intervalul 7:00 - 8:30.

 

Sa inteleg ca nu e nici o afacere sa mergem pe acolo ziua cand e aglomerat?

Share this post


Link to post
Sa inteleg ca nu e nici o afacere sa mergem pe acolo ziua cand e aglomerat?

Ba da, însa e de preferat sa fii atent la radarele de aici:

- pâna la Târgoviste, în localitatile: Tartasesti, Racari, Contesti, Ulmi

- dupa Târgoviste, în localitatile: Aninoasa, Doicesti, Fieni :dizzy:

Drumul este excelent însa politia dâmboviteana este recunoscuta în tara pentru lejeritatea cu care acorda amenzi...

Apropo, serpentinele pâna la Sinaia sunt cunoscute sub numele de "Paduchiosu", unul din cele mai grele trasee din tara (dupa pasul Oituz sau pasul Rucar-Bran).

Share this post


Link to post

hai florine ca rucar-bran e o frumusete, incearca iarna la bicaz :)

Share this post


Link to post

Sau Pasul Oituz? :-? (parca asa ii spune)

Share this post


Link to post

Pe "Paduchiosu" este foarte periculos iarna ,este numai polei si nu poti merge cu mai mult de 30km/h dar este superb peisajul :) )

Share this post


Link to post

Noi am mers ( eu plus o alfa 147 ) intre 10 km pe ora si 90 pe "paduchiosu".

 

Nu era deloc polei, un pic de zapada pe portiuni scurte. Si o cisterna rasturnata :D

Share this post


Link to post
hai florine ca rucar-bran e o frumusete, incearca iarna la bicaz :)

 

Te rog, da-mi si mie traseul cu Bicazul, o varianta de 2 zile, plecat sambata dimineata, dormit sambata noapte, venit acasa duminica.

Share this post


Link to post

vezi topicul cu intalnirea anuala a DWC...

Share this post


Link to post

eu prin bicaz doar trec cand merg la bunici in harghita dinspre suceava, e foarte frumos, dar nu am mai oprit pe traseu sa dorm de ani buni..

 

vezi ca sunt baieti care au fost in vara/toamna si te ajuta sigur :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...