Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

5 Modificari Care Fac Kalosu Mai Sexy

Recommended Posts

205/55 r16 si tot dadeam cu jantele in gropi, 185/55 r15 e cam kamikadze.

Share this post


Link to post

De dat, dai in gropi cu orice janta :)

 

205/55 => 112 mm talon

185/65 => 120 mm talon

 

diferenta nu-i foarte mare, deci senzatia trebuie sa fie cam la fel ... si apropos pe ce masina ai mers cu 205/55 R16 ? Nu-mi spune ca pe Nubira ?

 

In termeni populari 185/55 are "suficienta carne" pt a proteja janta :)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post
si apropos pe ce masina ai mers cu 205/55 R16 ? Nu-mi spune ca pe Nubira ?

 

Nu, pe Passat. Pe Nubira este inutil sa pui cauciucuri mai late daca in prealabil nu schimbi arcuri /amortizoare pt a face suspensia mai tapana (by default e barcuta, confort bun dar stabiitate mai slaba).

Share this post


Link to post

nu-i asa grav, eu am 215/40- 17 de la 195/60-15 stock, la a mea, si sigur ca e o diferenta la confort si mai ales la gropi dar e si altceva, si estetic si cum sta masina pe drum.

Edited by dany_s

Share this post


Link to post

Ma rog... Daca nu vreti sa credeti, go ahead... Sub 120mm talon nu e safe sa circuli in Bucuresti, parerea mea... Uitati-va la matiz ce probleme au cu strambatul jentilor la gropi, avand un talon de 107mm.

Share this post


Link to post

pai jantele de aliaj/crom se stramba mai greu...nu ?

Share this post


Link to post

Tolin , cred ca nu ai citit cu atentie ceea ce am scris eu . Deci eu daca imi schimb jantele am spus ca imi i-au tot de 14 , so nu schimb nici anvelopele. Cand am zis de jante de 19 , era o gluma desi teoretic se poate . In cocluzie nu ma intereseaza modificarile de ordin tehnic (adica daca vreau sa modific aspectul masinii si respectiva modificare implica si tehnica , renunt!)

 

Off topic : eu sunt foarte calm in general

Edited by DomnulRobert

Share this post


Link to post

Offtopic:

Raspunsul meu nu se referea la persoana ta, intamplator am ales ex. de 19" din postul tau. El se referea la toti care au sarit in sus ca ei pot face ce vor la masina lor si cu banii lor. Si doar le-am spus ceva se opune dorintei lor si acela este Codul Rutier.

PS in general, raspunsurile la o persoana le marchez inainte.

Share this post


Link to post
pai jantele de aliaj/crom se stramba mai greu...nu ?

 

Da. Dar si cand dai sanatos cu ea de asfalt ai sanse mari sa o spargi. Materialul e aproape casant...

Share this post


Link to post

am dat tare de tot asta iarna intr-o groapa (jantele originale de aliaj de pe kalos) undeva pe la azuga incat a ramas o gaura cat toata laterala cauciucului in anvelopa, iar janta a suferit doar o zgarietura minora (se vede doar daca te uiti atent si o cauti).

 

nu cumva aia cu spargerea jantei era valabila la cele de magneziu puse pe supernova?

 

p.s. i may be wrong, asa ca nu dati cu parul, luati o lopata sau ceva mai mic :)

Share this post


Link to post

tine de noroc. eu vorbeam de risc. nu inseamna ca imediat se sparge, inseamna doar ca RISTI sa o spargi.

Share this post


Link to post

Se sparge FOARTE greu...poate daca luati un canal descoperit. (oare mai e vreun orash pe lumea asta cu canale descoperite si nesemnalizate ? )

Share this post


Link to post

In afara de Bucuresti, Constanta, Iasi, Craiova, etc?

Share this post


Link to post
am dat tare de tot asta iarna intr-o groapa (jantele originale de aliaj de pe kalos) undeva pe la azuga incat a ramas o gaura cat toata laterala cauciucului in anvelopa, iar janta a suferit doar o zgarietura minora (se vede doar daca te uiti atent si o cauti).

 

Cand le pui pe aparatul de echilibrat o sa vezi daca nu cumva janta e ovala. Eu am avut la Passat una ovala, se vedea din ochi la aparatul de echilibrat dar cu cauciucuri good-year nu vibra/batea nimic dar probabil uza cauciucul neuniform

Share this post


Link to post
1- dupa cum ai aflat, placerea moderatorilor e respectarea regulamentului forumului;
Ma bucur! Placearea e si a mea!

 

2- circulatia pe drumurile publice se face insotit de un certificat de inmatriculare unde, la pozitia 20 (dimensiunea anvelopelor), este completat un indicativ din documentatia de omologare a masinii. Nerespectarea lui este sanctionata de catre Codul Rutier. Asa ca, nu numai ca nu te lasa sa modifici diametrul la janta, dar nici macar dimensiunile pneurilor. Ratiunea acestei masuri rezida din siguranta circulatiei. Asa ca, daca nu te gandesti la tine, macar ai grija de ceilalti;
Iarasi, ceea ce zici tu e perfect corect. Problema se pune ca eu sustin ca schimbatul jantelor nu este "ilegala" (am fost inclusiv la RAR sa intreb) atat timp cat se modifica si talonul! Recunosc ca felul in care m-am exprimat a creat impresia de "ilegalitate" si imi pre rau. Atata vreme cat o dimensiune de janta/cauciuc e omologat pt. o masina tu te poti duce la RAR si schimba talonul (musai). Daca nu este omologat, iti poti incerca norocul (daca ai timp/ bani/ rabdare) sa faci tu omologarea. Dar s-ar putea sa nu primesti omologarea, deci... s-ar putea sa dai bani aiurea pe jante... totul tine de RAR!

 

- Daewoo Kalos 2006 este alta masina, omologata cu roti de 15".
nu stiu cum se accepta o omologare in Romania, dar sunt sigur ca daca din punct de vedere tehnic Kalos 2006 = Kalos 2005 ai mari sanase sa se accepte omologarea si pe 2005... dar probabil iti trebuie muuuuuulta rabdare si un pic de noroc.

Share this post


Link to post

In caz ca se mai intreaba cineva, ceva:

 

2.6 Se interzice şi se sancţionează conform punctului 6.1 introducerea mesajelor care conţin:

...

- mesaje ce au scop de a atrage atenţia moderatorilor asupra unor mesaje din forum (aceste notificări se trimit către un moderator sau administrator STRICT PRIN MESAJ PRIVAT)

 

:P

Share this post


Link to post

Stie cineva ,daca si cum, se pot scoate afara aeratoarele de pe Kalos ? Se trage de ele, sau trebuie desfacut ceva pe-acol'

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...