Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

Si pentru ca toate chestiunile trebuie sa aiba o finalitate am cumparat Maginon DSC 5600 care de fapt este Pentax Optio 50 rebrenduit , detalii AICI .

 

Arata bine , are o multime de facilitati , face poze frumoase si l'am luat ,zic eu , bine la ... 4.200.000lei . ;)

 

Multumesc lui NRares pentru solicitudine dar n'a fost sa fie Kodak ... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Hei, ma bucur ca ai luat ceva pe placul tau si sper sa te tina cel putin 100 de ani. Asteptam primele poze, eventual pe Transfagarasan ca se pare ca in ultima vreme a devenit destinatia preferata pentru multi dintre noi. Si daca ai vreodata drum prin Cluj te rog sa nu ma ocolesti.

Share this post


Link to post
Nu ma tenteaza un aparat mare...

Aici subscriu si eu. Imi doream un superzoom, iar la SLR un obiectiv de 420mm te rupe de bani si asta e cam putin zis te rupe.

LATER: pe bhphoto un obiectiv pt. Canon de 400mm cu f/2.8 si stabilizator doar la 6500 si ceva USD. Obiectiv fix. E posibil sa ma fi uitat eu aiurea, dar cred ca e dat in echivalent 35mm. Si are doar vreo 5 kg.

Share this post


Link to post

Inca nu sunt hotarat intre FZ20 si FZ30... Fiecare are avantaje si dezavantaje... Sunt in ceatza totala...

Share this post


Link to post

Stiu, alegerea e dificila. Macar la mine a inclinat balanta FZ20 ca il puteam avea in 2 saptamani. Eu cred ca acum tot FZ20 l-as alege.

 

Asa, sa revin cu vesti si asa si asa, ca se pare ca mai erau interesati: Am gasit un lab care face pana la 30x45. Asta e vestea buna. Vestea mai putin buna este ca masina e defecta si nu lucreaza nimic digital. Se pare ca nu va fi reparata, ci va fi adusa una noua. Nu se stie daca acelasi model, deci nu se stie daca va mai lucra dimensiuni mari. Eu sper ca DA!

Magazinul este "MAGIC foto", din Carrefour Militari.

Share this post


Link to post

salut viper. desi am zis ca nu mai postez in viata mea pe acest forum nu ma lasa inima sa o fac, mai ales cand vad, dupa parerea mea ca esti la un pas sa faco greseala in cu privire la Panasonic. Iti spun doar atat am facut promotie pentru panasonic la produsele lor, atat foto cat si video. Daca vrei sa discutam mai multe da-mi un tel si ne vedem la o cola si discutam.

incearca totusi pentru mici detalii ori sa-ti cumperi revista Photo Magazine ori intra aici www.photomagazine.ro

P.S iti recomand cu cea mai mare incerdere partea video de la Panasonic dar nu cea foto. Ei nu au traditie in asa ceva.

Iar parerea mea este ca daca ai bani ia-ti un canon semi profi sau chiar profi preferabil conon eos rebel xt

pretul lui este pe la 1000 de dolari

Share this post


Link to post

Well, cei de pe www.dpreview.com nu prea sunt de aceeasi parere... Si sample-urile iarasi sunt foarte OK. Si pretul devine OK (deja se invarte pe la 550$). Sambata m-am jucat cu un Nikon 8700... Nu mi-a prea placut, sincer... Si vreau neaparat ceva cu stabilizare...

Share this post


Link to post

ca sa nu se inteleaga gresit: nici canon rebel xt (sau 350 la noi) si nici nikon d70 (normal ori s) nu sunt aparate profi .. sunt dSLR intr-adevar dar nici pe departe nu sunt profi .. sunt entry-evel in lumea dSLR si doar atat .. nu ca nu sunt bune.. insa afirmatia lui muck_dj nu o consider corecta ... se adreseaza utilizatorilor amatori mediu-avansati sau celor care doresc sa treaca de pe SLR-urile clasice in lumea dSLR

Share this post


Link to post

Si, inca o data, la ele ne lovim de pret si portabilitate... Iar eu nu vreau sa fac bani din foto, vreau sa am o scula buna care sa imi satisfaca anumite cerinte clare, sa aiba un pret decent si sa fie portabila...

 

La DSLR profi am avut placerea sa pun mana pe un Canon EOS 1Ds... Modelul de acum vreo 2 ani... Pai cam da, ala e profi! Numai body-ul e vreo 8000$... Am pus mana pe el, m-am uitat un pic la el si la controale, si l-am dat inapoi proprietarului (de la un ziar de sport).... Este muuuuult peste puterile mele de fotograf amator...

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

tocmai a aratat la stiri, cum o tipa, in timp ce incerca sa faca poze de pe stabilopozi , a fost lovita de valuri si omorata. Cam inconstient zic eu, chiar daca tentatia e mare(in a realiza niste poze reusite).

Share this post


Link to post

Ce parere aveti despre un Pentax Optio 60 la 5.4 mil. ? Oferta este la Cora si include reducerea de 10%, care este valabila 7 zile ,incepand de astazi. Din ce am vazut eu ,fara sa caut in mod special, este un pret mai mic decat cele practicate in Europa si peste ocean. Pt. pretentiile mele in materie de fotografie digitala, performantele acestei camere sunt suficiente. Intrebarea ar fi, daca se poate cumpara ceva mai bun ,in Romania, la banii astia. (bineinteles produsul sa fie nou si cu garantie)

Share this post


Link to post
tocmai a aratat la stiri, cum o tipa, in timp ce incerca sa faca poze de pe stabilopozi , a fost lovita de valuri si omorata. Cam inconstient zic eu, chiar daca tentatia e mare(in a realiza niste poze reusite).

Pai si care e legatura ? Avea aparat digital ? :scarpin:

Share this post


Link to post
Ce parere aveti despre un Pentax Optio 60  la  5.4 mil. ? Oferta este la Cora si include reducerea de 10%, care este valabila 7 zile ,incepand de astazi. Din ce am vazut eu ,fara sa caut in mod special, este un pret mai mic decat cele practicate in Europa si peste ocean...

Are chiar si focus manual! Si pe afara vad ca e cam 200$, deci pretul la noi e chiar ok! Dragutza jucaria!

 

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Pent...tax_optio60.asp

 

http://www.adorama.com/IPXO60.html (200$)

Share this post


Link to post

"In the past week, four major camera makers have quietly published service advisories admitting their digital cameras are dying. In each case, the flaw appears to involve Sony CCD sensors using epoxy packaging that eventually lets in moisture. Sony's own cameras are among those affected, and the company also has dozens of affected camcorder models. Sony is believed to be picking up the tab for the repairs for the other camera makers as well, regardless of warranty status. (If true, a laudable approach.) Given the large numbers of cameras that are potentially involved, this can't be good news for Sony, who apparently already is expecting losses, and who has also recently announced major layoffs."

 

Anunt Canon

Anunt Fuji

Anunt Konica

Anunt Sony

Share this post


Link to post

Am cumparat si eu un aparat foto digital Canon S1 IS si sunt foarte multumit de calitatea pozelor.

S1 IS

Pentru preturi decente la aparate foto , camere video si altele :

Ramiris

Share this post


Link to post

pentru amatori au aparut Canon IS 2 si Sony H1...au 12x zoom optic, stabilizator si poti sa pozezi si pe manual...adica cu reglaje de la tine. par ok.si pretul e in jur de 450 de euro. si mai au si adaptoare pt. marire de zoom (x1,7) si panoramare.

Share this post


Link to post

Chiar nu stiu unde as putea incadra astea, eventual la ceva de genul : "poze care ne-au impresionat". Dar fiindca sunt facute cu un aparat digital m-am gandit ca e destul de OK si aici, mai ales prin prisma performantei realizate :

 

http://dura.cell.free.fr/home/images/parisbynight.jpg

 

http://dura.cell.free.fr/home/images/tokio.jpg

 

Din cauza marimii pun doar linkul, nu poza.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai deschid un topic nou voi scrie aici despre o camera video de la Sony. Ce parere aveti despre Sony DCR-HC 17E. Este la oferta in Metro, 14.2 mil ROL. Seamana f bine cu cea de aici , de fapt nici nu stiu care ar fi diferentele intre 19E si 17 E :-? . Pe scurt ceea ce citesc din oferta: zoom optic 20x, digital 640x, night shot, super steady shot, obiectiv Carl Zeiss, Mini-DV.

Share this post


Link to post

e de bine dar sta prost, ca tot ce e cu un singur ccd, la filmarile de interior fara lumina puternica. cardul il are degeaba, numai caseta digitala conteaza.

Share this post


Link to post

Ne-am luat la firma un Panasonic Lumix FZ30 de 8 megapixeli. Pare interesant sa vedem ce stie sa faca...

Share this post


Link to post

Eu unul, am profitat de oferta de la Cora si mi-am luat, Canon S1 IS la 1099 RON.

Acum, ma straduiesc, sa invat a-l utiliza !

Poate, la meeting-uri ma invata si pe mine cineva ,caci, sunt cam novice!

Share this post


Link to post

Foarte bun pretul! Daca nu reusesc sa-mi iau FZ30/20, cred ca la asta raman si eu... Vii joi cu el?

Share this post


Link to post

Viper nu confunda cu S2 IS..care nu a aparut de mult...

si eu care strang bani pt. canon 350d :(

Share this post


Link to post

Nu confund deloc, am citit bine, S1 IS. E foarte bun la banii aia in RO. E 300$ in USA.

Share this post


Link to post
Foarte bun pretul! Daca nu reusesc sa-mi iau FZ30/20, cred ca la asta raman si eu... Vii joi cu el?

De cca o luna de zile tot incerc sa vin la intilnire si din pacate, nu am reusit, maine sper sa reusesc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...