Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Radare fixe si mobile

Recommended Posts

Eu: "da, stiu, eram la vale si...."

El: "iooooi, dar masina dumneavoastra nu are frane?".

Share this post


Link to post

Pai tocmai, ca Meganu' are niste frane de te scoate prin pabriz cand doar atingi frana iar praful de pe ea isi continua mersul la aceeasi viteza. Aia au masurat politaii.

Share this post


Link to post

Raportez pentru Bucuresteni: au reaparut (frecvent) radare mobile pe Cheiul Dambovitei si pe Mihai Bravu vis-a-vis de Luk Oil (intersectia cu Vitan). Desi erau Loganuri MCV, cred (si sper, deopotriva) ca ridicau pe loc. In primul caz aveam vreo 70 deci nu imi fac prea mari griji. Astazi, pe de alta parte, ar fi avut ocazia sa ma filmeze cu vreo 75-80km/h. In ambele situatii, zona este limitata la 60km/h.

Share this post


Link to post

Azi a fost actiune pe depasirea vitezei la nivel national.

Share this post


Link to post

Si cu ce se deosebeste de restul zilelor in care stau cu radarul?

Share this post


Link to post

Vin sarbatorile vin sarbatorile... tre' sa aiba si ei bani de cadouri :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si cu ce se deosebeste de restul zilelor in care stau cu radarul?

 

Sunt mai multi, mai bine organizati, actiunea este mediatizata, rezultatele urmarite. Spre exeplu pe soseaua Sisesti intrai si era unul clasic pus la vedere rau, toti treceau de el si apoi blana, urma al doilea dupa prima curba si apoi al treilea la circa 700 m mai sus. Nici nu-ti imaginezi cati picau la echipajele 2 si 3, la 1 franau toti. :)

Share this post


Link to post

Azi erau pe A2 pe sensul inspre Bucuresti la prima pasarela dupa km 20 (unde e locul lor clasic). Bine ca a fost anuntat pe statie, lucru rar pe A2...

Share this post


Link to post

Azi a fost actiune pe depasirea vitezei la nivel national.

 

Si totusi, mai prind astia ceva? Ca la cati vad ca merg acum cu 60-80 in afara localitatilor, inclin sa cred ca MCV-urile care patruleaza au ajuns masini de tocat bani de la buget, nu de adus.

Share this post


Link to post

O, da. Din ce am vazut eu (si mentionat zilele trecute) fiecare echipaj "mobil" (am pus intre ghilimele pentru ca stau, de fiecare data, in aceleasi locuri) avea 2-3 clienti.

Share this post


Link to post

Cica au dat ~6500 amenzi in doua zile

Share this post


Link to post

In mod normal scopul acestor actiuni este preventia, nu numarul de amenzi.

O sa mai vedeti astfel de actiuni masive, pe diverse teme, intrucat exista un parteneriat cu politia rutiera din Suedia in baza caruia se fac astfel de actiuni cu tema data. Iar scopul lor este atins in multe cazuri, indemnand soferii sa intre in legalitate. Practic este vorba de actiuni ale echipajelor mobile pe anumite sectoare de drum si filtre totale pe rutele ocolitoare. Exemplu filtru total la km 20 pe A2 si echipaje mobile pe drumul vechi pe Lehliu-Fundulea.

Share this post


Link to post

Filtru total inseamna ca opreau tot ce misca? Daca ai vigneta, rca, mergi legal, etc, pentru ce trebuie sa te deranjeze?

 

Vom ajunge in stilul asta la celebrele borcane din anii 80-90, cand oricine intra si iesea din localitate era oprit, ca prilej de jumulire a soferilor.

Share this post


Link to post

Asa nu mai merge nimeni la risc..."doar nu m-or opri chiar pe mine..." ;)

Share this post


Link to post
Filtru total inseamna ca opreau tot ce misca? ...

Preferi sistemul "Turnati aici !" ?

Share this post


Link to post

Filtru total inseamna ca opreau tot ce misca? Daca ai vigneta, rca, mergi legal, etc, pentru ce trebuie sa te deranjeze?

 

Vom ajunge in stilul asta la celebrele borcane din anii 80-90, cand oricine intra si iesea din localitate era oprit, ca prilej de jumulire a soferilor.

 

Da, dar sunt destul de bine organizati, unii verifica, daca esti in regula ai plecat, daca nu esti directionat fie catre altii care taie amenzile si aplica sanctiunile, fie catre echipajele RAR, CNADR sau ARR de la fata locului. Prefer sa ma deranjeze un astfel de filtru total o data pe luna dar sa nu mai vad in trafic pericole mortale.

Share this post


Link to post

Pai si ce pericole mortale se evita la un astfel de filtru total? Daca nu-i de radar sau de verificare a starii tehnice a masinii...doar sa te caute de rovinieta, talon, permis sau de rca?

ITP-ul valabil nu spune starea tehnica a masinii, sunt satul de masini cu itp valabil la care le cadeau rotile.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Pai si ce pericole mortale se evita la un astfel de filtru total? Daca nu-i de radar sau de verificare a starii tehnice a masinii...doar sa te caute de rovinieta, talon, permis sau de rca?

ITP-ul valabil nu spune starea tehnica a masinii, sunt satul de masini cu itp valabil la care le cadeau rotile.

 

... daca esti in regula ai plecat, daca nu esti directionat fie catre altii care taie amenzile si aplica sanctiunile, fie catre echipajele RAR, CNADR sau ARR de la fata locului.

 

Se verifica si starea tehnica a masinii unde e cazul.

Share this post


Link to post

Pai si ce pericole mortale se evita la un astfel de filtru total? ...

ITP-ul valabil nu spune starea tehnica a masinii, sunt satul de masini cu itp valabil la care le cadeau rotile.

 

Cei de la RAR nu stau degeaba acolo cu laboratorul mobil dupa ei. Sa iti spun ca un vecin de-al meu si-a schimbat masina tocmai din cauza filtrelor RAR?

Multumit? :)

Share this post


Link to post

Si totusi, de ce in alte tari nu te opreste nimeni cu anii? Ca si aia se suie bauti la volan, si ei fac liniute prin oras, au jocuri pe directie de te doare capul (cate masini aduse de afara am vazut asa...), si totusi nu e asa o problema importanta. La noi toata ziua se face preventie si tot degeaba.

Share this post


Link to post

Ba te opresc. Mai ales pe autostrada. Te deviaza printr-o parcare si verifica scurt ce ii intereseaza.

Share this post


Link to post

Politia din Romania tocmai ce si-a dotat arsenalul cu noi aparate de radar performante. De fapt, chiar cele mai performante aparate mobile existente la ora actuala. Este vorba de modelul LTI 20-20 TruCAM, dotat cu camera video HD si sitem de masurare a vitezei cu laser.

 

http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/totul-despre-noile-radare-nedetectabile-ale-politiei-si-cum-pot-fi-detectate-9627.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4Tuning.ro&utm_medium=&utm_campaign=newsletter_38506

Share this post


Link to post

Si ce misto e ca il folosesc pe autostrazi, cocotati pe pasarele si doar te dau prin statie... N-am nimic cu dotarea lor, dar sa ne mai faca frate si noua niste drumuri mai acatarii...

Share this post


Link to post

Daca le-au luat chiar cu 9000 euro, e ieftin ! vorba aia, 8 radare la pret de un Logan :rolleyes:

 

http://www.radardetector.org/radar-detector-info/laser-jammer-tests/

 

Ori jammer activ, ori nimic. Pe de alta parte, sa arda tot ce prind; e nasol ca vor taxa probabil si ciupeala de 10-20 km/h in localitate, dar daca scot de pe sosea cretinii care-o ard cu 150 in localitati sau merg prea tare incat sa mai negocieze curba si spulbera nevinovati pe contrasens, se cheama ca rezultatul final e bun.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...