Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Eu as merge pe Xerox sunt net superioare in privinta calitati, cam scumpi pe parte de consumabile si service.

Share this post


Link to post

Sa o folosesti sanatos!

Xerox e firma f buna, insa nici cu HP nu te faceai de rusine. ALX are dreptate: la imprimantele ieftine, consumabilele sunt scumpe. La hp 1200 un toner era parca maxim 250 ron, iar incarcarea cam 40. Sa ne tii la curent.

Share this post


Link to post

Am gasit si refurbished cu piese OEM la 125 RON

Share this post


Link to post

Cea mai ieftina imprimanta HP era cu peste 100RON mai scumpa decat asta (scrie si la link-ul pe care l-am dat: Lower price than the equivalent HP model :) ) ) performantele fiind aproximativ egale cred (desi tot din link-ul ala vad ca: Four-times more memory than the competition at 8 MB > :) ). Nu am stat sa compar performantele, nevoile mele fiind minime in leg. cu imprimanta.

P.S. Stiu ca imprimantele noi au cartus/toner mai mic sau cu mai putin continut. In Selgros/Metro/Carrefour am vazut un afis: Cartusele/tonerele imprimantele noi au 10-15% continut. Credeam ca au mai mult.

Tot din link-ul de mai sus, vad ca ar trebui sa scot cam 1000 de pagini din tonerul inclus (fata de 3000 normal).

Share this post


Link to post

Există vreun motiv pentru care unui router (Gembird) cu wireless acces point să îi scadă intensitatea semnalului pe wireless?

Când l-am montat aveam 5 linii la semnal pe laptop, acum (după o lună şi ceva) şi dacă plasez laptop-ul lângă el am maxim 3 linii.

Menţionez că nu am umblat deloc la el, nu a suferit nici o intervenţie sau şoc mecanic.

Problema e sigur router-ul, deoarece cu laptop-ul am accesat alte reţele wireless, inclusiv cu semnal maxim.

Orice idee e binevenită. Mulţumesc.

Share this post


Link to post

Pai in primul rand poti incerca sa-i dai sun soft restart. Faci login si ar trebui sa aiba buton/meniu de restart.

Se mai intampla la unele routere sa le scada viteza, sau chiar sa "moara" diverse porturi dupa o perioada mai lunga de lucru.

Share this post


Link to post
Cartusele/tonerele imprimantele noi au 10-15% continut ... vad ca ar trebui sa scot cam 1000 de pagini din tonerul inclus.

Vezi ... deja ai gasit un neajuns fata de HP. La al meu LJ 1200 cartusul inclus era la 50% si, in mod real, am tiparit cca 2500 pagini cu grad de umplere destul de mare. Oricum, in afara de cost/pagina sint sigur ca performantele Xerox sint f. OK

 

@rm.popa : ai incercat sa-i dai un reset ? Nu are nici un motiv sa piarda in timp din intensitatea semnalului, decit daca s-a busit ceva in el.

 

LE: scuze s0r|n3l ma uitam la stiri si pina i-am dat Send, tu deja postasei.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

OK.

Bag reset. Ne vedem după (sau nu???).

 

LE: OK. I'm back (full signal). Thanks, guys!

Eu am încercat un reboot aşa, mai de la ţară (scos din priză), dar n-a avut acelaşi efect.

Încă o dată, mulţumesc (m-aţi făcut un soţ fericit :) )

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Pai daca nu a crapat modulul de WiFi ar trebui sa ne vedem...nu? :D

 

@Salex: np..

 

E posibil sa parseze greu logurile in cazul in care nu stie sa-si dea restart la servicii...

 

L.E. Ma bucur ca a mers. In unele cazuri hard-resetul nu ajuta... ;)

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Salutare tuturor!Din pacate am facut o mare prostie si am sters date de pe un hard. Stie cineva un program cu care pot sa recuperez datele sterse?Am folosit Get data back , dar nu am licenta si nu pot sa le salvez.Ms

Share this post


Link to post

Da-mi o adresa de mail pe PM si iti dau.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Imi cer scuze ca sunt putin offtopic.

Am o problema la tastatura, atunci cand apas "home" sau "end" ma duce la mijlocul paginii respectivesi nu unde ar trebuii, asta uneori , iar alteori nu se intampla nimic. Problema am sesizat-o astazi .

Sfaturi ?

Multumesc !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Se pare ca iti confunda Home si End cu PageUp si PageDown. Ai varsat ceva pe tastatura ? Indiferent de raspuns eu as schimba-o. In trecutul nu foarte indepartat am intilnit situatii in care tastaturi Chicony buseau placa de baza ... pentru 30-40 lei, nu prea merita sa risti.

Share this post


Link to post

Acum ca ma uit mai atent, totul functioneaza pe testatura dar "home" si " end" NU mai fac nimic.

Am un Genius KKB-2050

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Arunc-o, nu o mai dona nimanui. De ce vrei sa te injure mai tirziu ca si-au busit placa de baza si cine mai stie ce ...

Share this post


Link to post

Doresc sa achizitionez (pentru o mica tipografie) o imprimanta Hp k5400dn ce va fi folosita pentru printuri martor, eventual carti de vizita (tiraj mic). Nu optez pentru laser pentru ca Lexmark c720 care exista in firma se prafuieste degeaba din lipsa de tonere (nu se indura sa le cumpere 4 x 600 RON).

Are cineva o parere/sfat despre aceasta imprimanta.

PS. Are trecut 7500 de printuri pe luna :o m-ar mira si colac peste pupaza de unde costa cca. 600 RON emag-ul mai da si un bonus de cca. 200 RON (un expresor), nu prea miroase a bine.

Link emag cu specificatiile tehnice

http://www.emag.ro/imprimante_cu_jet/impri...0dn-a4--pC8185A

Share this post


Link to post

Ia altceva care sa fie A3. Sigur te vei lovi de vreo chestie mai mare de A4 ;) Va lucra in retea imprimanta? Are rost sa iei "n" (network)? Ia mai bine un A3, da-l dracu de expresor faci la ibric... :D Oferta pare buna dar la tipografie (chiar mica)....nu prea

Share this post


Link to post

Pentru A3 aproape se dubleaza pretul, de expresor nu era vorba decat ca mi se pare prea mare cadoul fata de imprimanta (vis-a-vis de pret).

PS. Da, va lucra in retea.

Edited by papie

Share this post


Link to post

Emag are deseori reduceri de 50% la imprimante laser mari. Un expresor nu ar fi asa o mare problema. ;)

Share this post


Link to post

Pentru un print martor e mai greu de calibrat una laser. Culmea iese mai bine cu jet pe o hartie foto. Asta ca sa ne referim la cazul de fata cu lucrun intr-o tipografie. Pentru treburi curente mi-am luat la serviciu un laser color hp 3600.

Share this post


Link to post

Mă poate ajuta cineva să setez StrongDC-ul pe un laptop conectat wireless printr-un router, please?

Sistemul de operare e Vista, dacă are vreo importanţă.

Pot intra pe huburi, search-ul funcţionează, dar când e să descarc îmi spune "Could not open target file: The device is not ready".

La un moment dat cineva descărca de la mine. Dar eu de la alţii ioc.

Cam ce ar trebui să urmăresc în setarea de ce-ului şi a routerului?

 

Precizez că pe desktop funcţionează ok.

Share this post


Link to post

Nu suna a eroare de networking, ci mai degraba a ceva permisiuni de acces puse gresit. Vezi ca multe din programele scrise (gresit, teoretic) pentru XP se bazau pe existenta unor foldere sistem predefinite, care foldere nu mai exista in Vista. Incearca sa-i schimbi caile folderelor pentru fisiere temporare si pentru downloaduri.

Share this post


Link to post

Cât de papagal sunt!!!!

Merci Vaxxi pentru idee!

Evident că făcusem o tâmpenie...

Adică: am copiat StrongDC-ul de pe sistemul desktop şi l-am pus pe laptop. Pe desktop download-ul îl făcea într-un folder XYZ din drive-ul E (a treia partiţie a HDD), iar pentru temporale aveam un folder Temp în XYZ.

După ce am copiat, am avut grijă să creez şi pe laptop aceleaşi foldere, dar... pe D. Că E pe laptop e DVD-ul. Care normal, nu e ready pentru ce vroia StrongDC-ul să facă cu el.

Merci încă o dată!

Share this post


Link to post

As dori un multifunctional care sa poata scoate cat mai multe pagini cu un cartus (din cate stiu alea laser ar scoate mai multe), as dori sa aiba cartus pt fiecare culoare, viteza de printare sa fie..."medie" (nu ma intereseaza foarte mult acest lucru)...

ps: Inca ceva...cartusele trebuie sa aiba un pret de bun simt, ca intr-o zi se vor strica cartusele originale si vor trebui cumparate...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...