Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

dar pentru IE? si inca o rugaminte pentru cei priceputi, cum se pot face/salva asa numitele "poze de ecran"?

multumesc!

Share this post


Link to post

Pentru pzoe de ecran ai butonul print screen pe tastatura dupa care deschizi in Paint un fisier nou si dai Paste.

Share this post


Link to post

multumesc "zmeul-ui" si lui "Em!l"!

Edited by EVF

Share this post


Link to post

Da-le reputatie ca nu se stie cand au nevoie :mrgreen:

Edited by john

Share this post


Link to post

Sau, 'the step by step way' (pt FF): Tools - Options - Security - Show Passwords - remove la duda.

 

PT IE 7, CRED(!) ca e Tools - Options - Content - AutoComplete/Settings - uncheck la 'prompt me to save passwords' si 'delete AutoComplete history'.

Nu stiu sigur, nu prea folosesc.

 

LE: Ah, si normal, pentru cazurile in care nici macar 'nu se cere parola', trebuie sters cookie-ul :)

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Are cineva o idee despre cum se incarca un cartus Brother LC 900 BK? Ma gandesc sa-i fac o gaura si sa incarc pe acolo.

Share this post


Link to post

Stie cineva unde as putea gasi, in .ro, imprimante matriceale portabile (eventual cu comunicatie pe Bluetooth)???

 

Ce am gasit pe net sunt la niste preturi enorme (1500+$) ... si nu am gasit nici un importator de asa ceva. Google zice ca nu exista :(

 

Nu ma pasioneaza prea tare sa le gasesc, pentru ca e mult mai ieftina combinatia imprimanta matriceala normala+invertor 12V -> 220V ... da' nici nu vreau sa traiesc "rusinea" sa-mi arate clientul ca exista .. iar eu nu am fost in stare sa o gasesc :D

 

Combinatia:

http://www.price.ro/preturi_epson_lx-300+ii_62053.htm +

http://www.navigatorcenter.ro/index.php?ma...products_id=406 +

http://www.usbmania.ro/cadouri-usb/inverto...v-pr-16219.html

face fata la ceea ce vreau eu ... si nu sare de 10 mil/masina. Acu' nu stiu daca functioneaza :D Habar n-am cu ce se mananca printserverul ... da' o sa ma lamuresc, pe site-ul producatorului nu am gasit un manual de utilizare, o descriere mai amanuntita ... nimic. Daca nu face fata, bag direct usb-ul si tot o rezolv, da' vroiam sa scap de cabluri.

Share this post


Link to post

Invertor sigur iti trebuie ceva mai serios decat ai postat tu.

Share this post


Link to post

Nu ma pricep la invertoare .. dar cica are 75W ... iar imprimanta consuma max 30W ... teoretic duce. Nu vreau sa alimentez altceva din el ... doar imprimanta.

Share this post


Link to post

sterano: Whats the difference between Raid_0 and Raid_1?

Steve: In Raid_0 the zero stands for how many files you are going to get back if something goes wrong.

Share this post


Link to post

Astazi mi-a crapat calculatorul.

Cand am incetcat sa deschid un link de pe forum, ceva cu metcaffe a inceput sa dea erori de browser.

Geaba am incercat alt user, restore, curatenie samd, NU mai mergea nici un browser.

Singura solutie : format !

Acum sunt in proces de reinstalare softuri.

Nici macar nu stiu ce virus era.

Presupunand prin absurd ca am totul cu licenta, ma scapa de virusi ?

 

N-am intrat pe nici un fel de site dubios ever de pe calculatorul asta.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Presupunand prin absurd ca am totul cu licenta, ma scapa de virusi ?

 

Pai ce legatura are licenta cu virusii? E ca si cum ai intreba: Daca-mi cumpar cauciucuri in loc sa le fur, o sa mai fac pana vreodata?

 

Ideea e sa cumperi un antivirus, unii sustin ca nod32 ar fi foarte bun.

Share this post


Link to post

E bun si discret, confirm si eu.

Share this post


Link to post
Cand am incetcat sa deschid un link de pe forum, ceva cu metcaffe a inceput sa dea erori de browser.

Geaba am incercat alt user, restore, curatenie samd, NU mai mergea nici un browser.

Nu mai formata aiurea. Ai nevoie de ASTA. E buna si varianta free. Am patit la fel si am cautat pe forumuri explicatia. Mai mult ca sigur ai patit un browser hyjack combinat cu instalari de troieni nedepistati de antivirus.

Share this post


Link to post
Cand am incetcat sa deschid un link de pe forum, ceva cu metcaffe a inceput sa dea erori de browser.

Care forum, asta sau altul?

Share this post


Link to post
Astazi mi-a crapat calculatorul.

Acum sunt in proces de reinstalare softuri.

 

Nu ar strica sa-ti faci o imagine a sistemului, ca de fiecare data cand se intampla ceva sa iei totul de la capat pe "curat".

 

Si sa incerci sa navighezi de pe un cond de user si nu de pe un cont de administrator. Asa macar mai tii sub control autoinstall-urile.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am un LCD la care ocazional bag cablul de la monitor pentru a vedea filme.

In legatura cu sunetul, am pe LCD intrare audio cu 2 mufe RCA. Am cumparat un splitter pt jack audio si un cablu RCA-jack stereo. Splitter-ul vreau sa il bag in placa de sunet...apoi cu un cablu sa plec in monitor(are boxe) iar cu celalalt la TV pe RCA. Intrebarea mea este, ce se poate intampla daca il las in TV conectat mereu ca sa nu mai stau de fiecare data sa conectez si sunetul?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Nimic, in plus poti sa-ti cumperi si un splitter RGB pentru video.

Share this post


Link to post

Merci. Este vorba de ceva pasiv(cu un comutator ceva)?

Daca stii vreun produs care merge fara pierderi mari de semnal, etc. te rog sa imi spui si mie.

Share this post


Link to post

Nu am cumparat niciodata dar cred ca cel mai simplu ar fi unul in genul celor din magazine, fara comutator care afiseaza imaginea simultan la X monitoare.

Share this post


Link to post

Pentru semnal video pe monitor si LCD mi-ar trebui asa ceva:

post-3300-1209120476_thumb.jpg

 

...ca sa nu bag banii intr-un splitter activ. A vazut cineva de cumparat un astfel de cablu?

 

Merci.

 

P.S. Probabil va trebui sa inchid monitorul cand vreau sa am semnal pe TV dar asta nu e o problema.

 

L.E. Ai dreptate @hawkeye

Edited by bella

Share this post


Link to post

KVM-ul face invers fata de ce vrei tu, ia semnalul de la mai multe surse (computere) si le da pe rand (in functie de cererea userului) pe un singur monitor.

 

Teoretic tu ai nevoie de ce e in poza, dar nu stiu sa te indrum decat in electric city. Pe la magazine normale nu stiu daca gasesti.

Share this post


Link to post

Cu RGB splitter vei avea pierderi. Nu ai DVI la monitor si televizor ?

Share this post


Link to post

La monitor sigur nu. Placa video(on board) are dora mufa VGA.

Share this post


Link to post

Pierderi? Transmisia pe portul VGA nu e digitala?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...