Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

C:\Program Files\MySQL\MySQL Server 5.0 (in cazul meu)

Oricum, cauta dupa my.ini

Share this post


Link to post

100 e implicit sau il ai specificat in my.ini?

Share this post


Link to post

Daca nu e specificat, il adaugi.

 

root@fileserve:~# cat /etc/mysql/my.cnf|grep max
max_connections		= 100

Share this post


Link to post

HA!!! Aici e buba! Unde? In my.cnf (ca in exemplul tau) am incercat, nu il ia. Incerc maine in my.ini sa vedem :)

Share this post


Link to post

my.cnf e pe linux, pe windows cred ca e my.ini. Il adaugi pur si simplu.

Share this post


Link to post

Nu am folosit niciodata mysql pe windows dar un nene sustine urmatoarele

On Windows, you change the "ini" settings thru winmysqladmin

graphical interface. Open it up, and there is a tab for changing ini

settings. Restart the server and you should be ok.

 

Poate te ajuta. De asemenea am vazut ca my.cnf-ul ar fi in c:\my.cnf sau c:\$windir\my.ini

Share this post


Link to post

In win folder editezi my.ini (merge si cu winmysqladmin)

sub [mysqld] adaugi:

set-variable = max_connections=500

 

Dai un restart la serviceul de mysql si apoi tre sa apara la variabile in winmysqladmin. Cel putin asa e in MySql 4.0

Share this post


Link to post

Da, in my.ini se punea.

Thx, guys!

Share this post


Link to post

Vin si eu. Am un Microsoft SQL Server 2005, in care intru cu SQL Server Management Studio.

 

In SQL Server Agent / Jobs, exista un job care face backup periodic la o baza de date, salvand-o intr-un fisier pe HDD. Chestia e ca fisierul asta a ajuns pe la 6 gb, din cauza ca face backup complet de fiecare data (deci sunt stocate mai multe versiuni ale bazei de date in acelasi fisier).

 

Cum "editez" (ca sa zic asa) fisierul ala mare, ca sa sterg din el fisierele foarte vechi ?

 

De asemenea, cum naiba sterg din logurile vechi ?

Share this post


Link to post

Pai SQL-ul ala la setarile de back-up nu are setare cu erase&backup sau ceva de genu'...(adica la fiecare back-up nou realizat sa-l stearga pe precedentul)?

Presimt ca e setat pe "append"...adica adauga de fiecare data un nou back-up la coada.

Sau poti incerca ca fiecare back-up sa fie facut de fiecare data intr-un alt fisier (cu data din ziua crearii).

Cum se face asta, recunosc, nu stiu. Dar ma gandesc ca e pe acelasi principiu ca la loguri and stuff...

Share this post


Link to post

Exact, face append, nu replace. Chestia e ca nu inteleg unde sunt setarile pentru job (l-am studiat eu prin properties, etc dar n-am gasit), si mai ales cum editez backupul, deoarece e un fisier fara extensie.

Share this post


Link to post

Poti sa dai un ochi pe-aici.

Share this post


Link to post

Management, Maintenance Plans ... si de-acolo Properties si ma baga intr-un editor vizual de joburi. Ala e, multzam' frumos.

Share this post


Link to post

Mi-a facut cu ochiul imprimanta hp photosmart 375 si am luat-o. Oi fi facut rau? Am scos de proba un print si a iesit chiar f bine pe hartie hp premium. E fff mica, are lcd rabatabil (nu de cine stie ce calitate), foloseste un singur cartus (sincer- nu credeam ca poate iesi doar cu 3 culori o poza buna). Vine la pachet cu o punga sigilata speciala pentru pastrat foile foto (a fost surprins si baiatul de la raion). Sa vedem cum se comporta in timp.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
sincer- nu credeam ca poate iesi doar cu 3 culori o poza buna)

 

Exista imprimante cu mai mult de 3 culori?

Share this post


Link to post

O intrebare!

 

Ma bate gandul la un minilaptop Asus EEE PC, stiti ceva despre el? Are vreun coleg de pe forum asa ceva? Un feed-back?

E mic, usor, suficient pentru notite, net si cateva chestii minore. Pe net am citit numai de bine, mai putin despre display care chiar este mic.

 

Spor!

Share this post


Link to post

Hawk- imprimantele normale imprima cu doua cartuse: unul color (magenta, cyan, yellow) si cartusul negru.

Sunt imprimante care imprima cu 4 cartuse (cate unul pt fiecare culoare), dar sunt imprimante si cu 5-6 cartuse (am vazut la canon).

Cartusele amintite mai sus sunt puse pe imprimante inkjet.

Share this post


Link to post

Am avut asa ceva la vanzare in magazin; chiar 2 bucati (Asus EEE PC); e bijuterie, o spune un fan ASUS dar si multi altii; merge chiar XP-ul dar produsul este strict destinat catre segmentul office-multimedia;

Share this post


Link to post

Nu vad eu bine pretul? 11-12 mil la emag? :o Wow!

 

Desi la o privire mai amanuntita, 900MHz si cu numa' 512 ram (ca n-am vazut cu mai mult), cred ca se cam târâie! Bateria tine rusinos de putin pt procesorul ala (Celeron M) si frecventa respectiva.

4G ce e, hardu'? Welcome back to 9'ties :) )

 

Si totusi, cam face banii!

Share this post


Link to post

Si mie mi s-a parut interesanta ulta-portabilitatea lui insa celeron (vorba lui NFS, welcome to the '90s), hdd de 4gb si 512mb ram m-au cam desumflat.

Initial mi s-a parut super un display de 7" insa cand l-am vazut in carrefour mi-am dat seama ca e o prastie.

Ecranul este prea mic iar rezolutia (800×480) este de-a dreptul penibila. Daca era tot laptop-ul de 7" atunci da, era o chestie. Dar nu inteleg de ce au facut display-ul de 7" si carcasa de 10" (sau cat o fi).

Share this post


Link to post

Sa zicem ca te-ai logat de pe un calculator pe un ceva ce necesita user si pass.

Si sa zicem ca din greseala ai bifat optiunea ( atat pe browser cat si pe pagina sitului ) sa iti tina minte datele.

Si sa zicem ca NU mai vrei sa le tina minte ca sa nu poata cineva accesa.

Cum DEbifezi ?

 

LE : hei, care mi-ai editat semnatura ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Depinde de browser si soft, is mai multe managere de parole (opera are wand, firefox password-manager, la IE nu stiu sigur ce e, dar... ne putem interesa :) ).

 

Cum si ce e?

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

ctrl+shift+del

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...