Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Need For Speed World

Recommended Posts

De vreo 2 saptamani am descoperit varianta online a unuia din jocurile mele preferate. Mai joaca cineva de pe aici?

Nu ma apuc sa-i fac reclama. Daca e cineva interesat sa discute pe tema asta, ok... daca nu, probabil ca voi sterge topicul.

Share this post


Link to post

Super tare jocul, de fapt cred ca a fost printre ultimele pe care le-am jucat (alaturi de Quake 3 Arena si Unreal Tournament) prin '99-2000 (ma refer la jocuri instalate, ca asa am mai pierdut timpul cu jocuri online :D )... Prin '98 am iesit pe bune cu masina in decor (derapat intr-o curba unde mi-a ocupat un TIR juma' de banda si i-am facut loc intrand cu rotile din dreapta pe ceva namol scurs de pe versanti, dupa care a urmat derapajul intr-o rapa, din fericire fara avarii decat o lampa de semnalizare sparta) si cautam din priviri butonul de reset, sa pun masina pe sosea...

Am incercat sa-mi fac cont insa ma pune sa downloadez un .exe, o sa-l instalez pe computerul de acasa...

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Pai da, iti baga un installer, si-ti instaleaza cam cat de-un CD. Asta e, au nevoie de grafica, doar e nfs.

Cerintele minimale de sistem sunt aici:

help.ea.com/article/need-for-speed-world-minimum-specs

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Viitorul jocurilor PC va fi online, unde nu prea va mai conta configuratia. Insa vei avea nevoie de o conexiune foarte buna la internet. Nu va fi gratuit, banuiesc; un abonament ceva, dar se incearca stoparea definitiva a pirateriei. Se pare ca Need For Speed World este un inceput si pentru inceput este si gratuit.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Ia sa ma bag si eu.

Am luat ala ultimul cand a aparut, mi-am instalat win7 pentru el, mi-am schimbat placa de sunet (live cu audigy2 fiindca nu mai gaseam drivere), dupa care am ramas dezamagit fiindca 8800gt-ul meu nu prea il duce in detalii decente si nici nu e mare lucru de capul lui.

 

Poate asta imi va placea. Oricum, cel mai bun nfs tot "most wanted" a fost :)

Share this post


Link to post

Parerea ta. Eu zic ca Porsche Unleashed a fost cel mai cel.

Oricum, din cate am inteles citind pe vreo doua forumuri, asta e un fel de combinatie intre Most Wanted si Underground 2, parca. Harta e formata din orasele din cele doua jocuri mentionate, unite prin doua tuneluri, si parca si masinile tot de pe-acolo sunt.

Pentru cei care va inscrieti proaspat, ca prima masina va recomand un Nissan Silvia. Rupe cam tot in categoria ei.
Si scrieti si voi aici nick-ul din joc, sa ne putem gasi.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Ia sa ma bag si eu.

Am luat ala ultimul cand a aparut, mi-am instalat win7 pentru el, mi-am schimbat placa de sunet (live cu audigy2 fiindca nu mai gaseam drivere), dupa care am ramas dezamagit fiindca 8800gt-ul meu nu prea il duce in detalii decente si nici nu e mare lucru de capul lui.

 

Poate asta imi va placea. Oricum, cel mai bun nfs tot "most wanted" a fost :)

 

Ce am mai bantuit eu dupa driveri SB Live pentru Windows 7; dar am gasit si merg perfect:

http://kxproject.lugosoft.com/down.php

Daca mai ai SB Live-ul nu e prea tarziu sa o probezi.

 

L.E. Windows 7 nu este nici pe departe optimizat pentru jocuri, in ciuda tuturor spuselor, desi sunt fan. Ca sa iti mearga decent iti trebuie cel putin un dual CPU la minim 3GB si o placa din seriile 46x-56x de la nVidia sau 58xx-68xx de la ATI. Este adevarat, la mine "decent" inseamna de la 1280/1024 rezolutie + antialising 4x si anisotropic 4x, ca sa simti ca joci cu adevarat.

 

L.E.2 Pe mine seria NFS nu m-a atras mai deloc, pentru ca nu ai obtiune pentru camera de a vedea traseul de la volan, adica din interiorul masinii; in plus, nu prea imi plac traseele pe circuit inchis, gen stadion, sau oras. Altfel stau lucrurile la Colin McRae 1,2,3, apoi Dirt I, II si III. Ca de la IV incolo (care urmeaza sa apara), nu mai este vorba de niciun rally. Pacat. Colin McRae este un adevarat simulator.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

L.E.2 Pe mine seria NFS nu m-a atras mai deloc, pentru ca nu ai obtiune pentru camera de a vedea traseul de la volan, adica din interiorul masinii;

Ba ai. Poate nu la toate, dar la marea majoritate (inclusiv la asta online) apesi pe C (Camera) si-ti schimba punctul de vedere iar unul dintre ele este de la volan (e drept ca nu-ti arata volanul sau ceasurile de bord)

Share this post


Link to post

Ba ai. Poate nu la toate, dar la marea majoritate (inclusiv la asta online) apesi pe C (Camera) si-ti schimba punctul de vedere iar unul dintre ele este de la volan (e drept ca nu-ti arata volanul sau ceasurile de bord)

 

[-X Nu ma intereseaza sa vad imaginea unei camere sa zicem "montata" pe capota fata. La asta ma refer; prefer sa vad tot: volan, bord, ceasuri de bord etc. Intelegi? Ceea ce la NFS, nu exista. Poti sa schimbi camera in toate felurile...

Pe cand la Colin McRae ai asa ceva.

Share this post


Link to post

L-am avut si eu instalat cateva zile si nu mi-a placut. Dupa ce m-am jucat Hot Pursuit o vreme buna, acum vreau sa-mi instalez si The Run.

Share this post


Link to post

The Run: ma asteptam sa adauge si "camera" din interiorul masinii ca si obtiune a jucatorului. Nu s-a intamplat; nu ma mira, este doar seria NFS sub un al nume. Restul graficii insa, impecabila: bazat pe motorul grafic Frostbite 2.

Atentie: nu ruleaza sub Windows XP; Vista sau Win 7.

Share this post


Link to post

Ce am mai bantuit eu dupa driveri SB Live pentru Windows 7; dar am gasit si merg perfect:

http://kxproject.lugosoft.com/down.php

Daca mai ai SB Live-ul nu e prea tarziu sa o probezi.

 

:o fftopic:

 

Stai linistit ca le-am incercat demult :)

Merge doar in 2 canale (maxim 4) nu exista reglaj de bass si inalte, nu exista speaker configuration (implicit bass redirection spre sub) nu exista decodare dolby.

Nici audigy2-ul nu merge corect cu driverele de pe site (ci cu cele de la Daniel k daca stii de ele). Cine are probleme cu placile creative sa ma contacteze, am devenit expert deja la cat m-am chinuit cu live-ul si un audigy 2 zs sa le fac sa mearga :)

 

:ontopic:

@nfs

Porche-le ala e atat de vechi incat nu imi mai aduc aminte mare lucru de prin el. Oricum, din seria aia veche imi placea mai mult ala cu diablo Sv :)

@mihai72ro

Adica nu ruleaza in winxp, doar in vista si 7 ca nu se intelege perfect de sus

Si trebuie placa video compatibila minim directx10.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Stai linistit ca le-am incercat demult :)

Merge doar in 2 canale (maxim 4) nu exista reglaj de bass si inalte, nu exista speaker configuration (implicit bass redirection spre sub) nu exista decodare dolby.

Nici audigy2-ul nu merge corect cu driverele de pe site (ci cu cele de la Daniel k daca stii de ele). Cine are probleme cu placile creative sa ma contacteze, am devenit expert deja la cat m-am chinuit cu live-ul si un audigy 2 zs sa le fac sa mearga :)

 

:ontopic:

@nfs

Porche-le ala e atat de vechi incat nu imi mai aduc aminte mare lucru de prin el. Oricum, din seria aia veche imi placea mai mult ala cu diablo Sv :)

@mihai72ro

Adica nu ruleaza in winxp, doar in vista si 7 ca nu se intelege perfect de sus

Si trebuie placa video compatibila minim directx10.

 

Cand ajung acasa iti trimit printscreen-urile cu setarile pe care matale nu le gasesti si care functioneaza; si folosesc un FM Stereo/FM-AM Receiver STR-DE485; ti-l mai amintesti?

 

L.E. foloseste ultima versiune de driveri; anterioarele pe care le-ai folosit tu, este posibil sa fi fost cu probleme; parca am si citit undeva pe un forum ca nu au mers.

Si inca ceva; mufa jack pe care o folosesti la iesirea din placa de sunet, trebuie sa fie MONO obligatoriu si care pleaca intr-un cablu digital; nu trebuie sa iti mai spun ca o folosesti doar pe iesirea de subwoofer pentru semnalul digital.

 

Need for Speed: The Run

System Requirements

http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=1805&game=Need%20for%20Speed:%20The%20Run

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Cine are probleme cu placile creative sa ma contacteze, am devenit expert deja la cat m-am chinuit cu live-ul si un audigy 2 zs sa le fac sa mearga

Te contactez eu, ca eu am dat jos de pe calculator un audigy2zs din cauza ca paraia cu Win7, acu folosesc placa de sunet integrata. :wallbanger:

 

On topic: ti-ai facut bre cont in NFSW? Cum iti zice, sa incerc sa te caut diseara. Poate punem de-o liniuta. :) )

Share this post


Link to post

Te contactez eu, ca eu am dat jos de pe calculator un audigy2zs din cauza ca paraia cu Win7, acu folosesc placa de sunet integrata. :wallbanger:

 

On topic: ti-ai facut bre cont in NFSW? Cum iti zice, sa incerc sa te caut diseara. Poate punem de-o liniuta. :) )

 

http://kxproject.lugosoft.com/down.php

 

Mufa jack pe care o folosesti la iesirea din placa de sunet, trebuie sa fie MONO obligatoriu si care pleaca intr-un cablu digital; nu trebuie sa iti mai spun ca o folosesti doar pe iesirea de subwoofer pentru semnalul digital.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

@mihai72ro

Hai ca o dam in offtopic grav :)

Eu vreau sa folosesc decodorul integrat, nu iesirea digitala. Deci pe analogic mufa aia este iesire de centru si sub. Boxele mele nu stiu sa-si combine "sub-ul" din "front" cum fac majoritatea. (de exemplu altec lansing alea 4.1 ca tot ai lucrat la ultra :) ). Pur si simplu am 6 intrari unde trebuie sa dau semnal (genius sww5.1 tot din motivul anterior :D daca mai retin bine codul) .

Placa are 5 mufe respectiv (vorbesc de live 5.1 digital nu cea pe 24 de biti adica http://m-taha.blogspot.com/2009/04/creative-sound-blaster-live-51-pci.html):

Line-in (bleu),mic(roz) , front LR (verde), RearLR(negru), si protocaliu (centru si sub in analog sau iesire digitala). Deci nu vad cum as putea sa folosesc mufa mono cand mie imi trebuie 2 canale din acea mufa.

 

Deci cu driverele alea dai semnal in "verde", cu "clona" dai si in negru dar in sub si center nu mi-a mers indiferent de setari (si erau ultimele drivere de la kx), vorbesc de sunet stereo cum ar fi winamp.

 

@nfs

Bre daca audigy-ul ala e ZS si pacanelile alea sunt la intervale neregulate si pe boxe aleator (ca si cand ai stinge o lumina in casa) e grav, am avut si eu una la fel de le okazii si am dat-o inapoi. Exista cateva rezolvari pe net (gen ungrade de bios, micsorat latenta pci, ultimele drivere...etc, etc) dar la mine nu a mers nici o varianta pe 2 placi de baza total diferite (un gigabyte cu intel 965 lga si un asus nforce4 cu 939). Deci, e nasol, eu am pierdut 3 nopti cu a mea pana mi-am recunoscut infrangerea (si facea si pe XP cu orice driver)

 

Cont nu mi-am facut ca am uitat, dar diseara fac. In ceea ce priveste silvia aia, eu la underground 2 puteam sa incep si sa termin jocul fara sa o schimb. Aia si cu skyline erau varful, desi imi placea mai mult senzatia de powerslide oferita de tractiunea spate pe langa cealalta integrala. Oamenii au studiat bine masinile inainte de joc. Silvia iti permitea sa iei viraje mult mai tare daca o "dezechilibrai" inainte de curba gen "scandinavian flick".

Ce pofta mi-am facut de underground :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

@Dj_Dark: ce interes as avea sa te mint?

Ca boxele tale nu stiu, este altceva, dar placa merge si pe analog si pe digital. Daca o las default in setari, asa cum este dupa instalare si fara a bifa S/PDIF am semnal analog pe oricare din iesirile placii de sunet: front, rear si center&subwoofer; daca activez S/PDIF, (tocmai una dintre setarile tale care nu iti merge) scoate semnal digital doar pe iesirea center&subwoofers. Spre deosebire de tine eu folosesc un FM Stereo/FM-AM Receiver STR-DE485 care face restul.

L.E. Si eu vorbesc de live 5.1 digital nu cea pe 24 de biti; mai exact codul placii mele este SB0100, adica asta:

http://www.google.ro...=1t:429,r:1,s:0

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Pai da, tu folosesti receiver-ul ala caruiai ii dai semnal digital daca am inteles eu bine. Asa merge orice placa cu iesire digitala, nu-ti trebuie creative, toata treaba o face receiverul ala destept, daca stie de semnal digital, are decodor dolby incorporat.

 

PS Majoritatea placilor de baza din prezent au iesire digitala din onboard asa ca...poti sa arunci creative-ul ala :) .

Share this post


Link to post

@Dj_Dark: ai inteles bine; folosesc receiver-ul caruia ii trimit semnal digital, deci placa merge. Diferenta de sunet intre onboard si creative este incomparabila; plus ca degrevez CPU de o sarcina in plus.

Share this post


Link to post

Ultimul offtopic :)

Pierderile de calitate sunt la nivelul DAC-ului (digital to analog converter), acolo se face diferentierea intre placi, si acolo se vede calitatea creative-ului.

Avand conexiune digitala folosesti DAC-ul (digital to analog converter) intern al receiverului, caz in care nu prea mai conteaza ce placa da acel semnal digital ;) . De-aia iti merge cu kx project ala fara probleme.

 

Cel putin asa zice teoria, practic nu am avut niciodata 2 conexiuni digitale (creative vs onboard de exemplu) sa aud cu urechile mele, insa am un prieten care foloseste un receiver de la technics in care da semnal digital pe cabu optic din onboard si se aude foarte bine. Cand mai vin pe la Craiova avem subiect de dezbatut :) , ne aducem aminte de vremurile de demult (gen teambuliding...etc) :D .

 

PS Pentru cine nu intelege, eu si cu Mihai am fost am fost colegi la ultrapro (partea de service si asamblari), in perioada de glorie, si ne stim demult.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Driverul ala avea atatea buguri incat am revenit si eu la placa on-board. La un moment dat il apuca sa bazaie. Nu stiu din ce motiv. Dupa ce bifai si debifai o otiune isi revenea. Ceea ce ma enerva cel mai mult e ca nu mergea in 2 conturi de utilizatori simultan, Daca aveam un cont logat si incercam sa ma loghez si pe contul de Guest, nu mergea. E o mizerie open - source pe care as recomanda-o dusmanilor.

Share this post


Link to post

Wolfman669, ne vedem la o liniuta. :lavolan:

Share this post


Link to post

Let's ride! :D

eclipse.jpg

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Djdarkro, v-am dat add la amandoi.

 

Ne vedem pe strazi =))

 

PS Am gresit, nissan-ul meu preferat era 240-ul nu silvia.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Mi-am facut si eu cont.

ID-ul este AlexToma

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...