Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

mda... sensibilitatea aceea imi dadea si mie de gandit, mai ales ca nu exista incinta care sa le ajute...

Oricum nu o sa merg cu Tank-ul original - am in plan fostul mp3 de pe Alfa (de vreo 22-23W DIN pe canal)

Spatele l-am "rezolvat" deja cu o pereche de blaupunkt gtx 663 - motate frumusel in mastile originale :rolleyes:

 

Kenwood am pe Alfa - KDC_W410 - aranjam o auditie daca vrei - doar ca e pe boxele stock ale masinii, bunicele, dar totusi de carton (16,5cm cu tweetere separate)

De ce trebuie sa schimbi firele? are amplificatorul separat de HU?

Eu am avut ocazia sa ascult un sistem tot cu casetofon dintr-un Grand Voyager - si se auzea destul de fain - difuzoarele se simtea insa ca mergeau mai de calitate... sa nu fie si la tine aceeasi problema...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Pai are Hu in fata, magazie de 6 CD sub el + statie (din fabrica ) in portbagaj +

2 difuri de 6"/9" bas-medii in policioara

2 difuzoare de 3"1/2 medii-inalte in usi spate

2 difuzoare de 16.5cm bas-medii in usi fata

2 difuzoare de 3"1/2 medii-inalte in stalpul usii fata

1 difuzor de 3"1/2 medi-inalte in bord, central.

 

Difurile clar nu sunt foarte stralucite dpdv calitativ desii cele din spate se aud binisor.

Insa banuiesc ca e ceva in neregula rau cu statia ( poate ca nu e activata sau ceva ) pt ca nu are putere ( volum ) sa nu mai zic de calitate. E dezastru, se auzea mai bine pe HU Kamosonic care il aveam pe Cielo.

Daca cineva poate sa ma ajute cu niste masuratori specifice ca sa imi dau seama de unde e buba, platesc bine.

 

Intrucat e clar ca HUnitul este cel mai important am de gand sa il schimb pe el si apoi sa folosesc ( sau nu ) statia daca se pupa sau nu cu sistemul.

Pe fata am pus deja DSK 165, pe spate o sa pun tot DSKuri 165 sau poate DCX690 la care o sa le fac niste incinte custom din pal si daca nu ma satisface basul ( ceea ce e putin probabil ) un woofer ceva.

 

Buba cea mai amre este ca trebuie sa confectionez o masca ceva, ma gadesc la plexiglas care sa acopere gapul ce ramane dintre un Hu 1DIN ( viitorul ) si HU-ul actual care e undeva la 1.7DIN ca dimensiuni. Masca aia tre sa fie si cu exteriorul oval.. o sa fie de mestesugarit.

 

Revenind ontopic am decis sa iau un Clarion DXZ578RUSB. Sper sa ma fericeasca !

Imediat ce il montez o sa va informez comparativ cu Pioneer ce tip de sunet are.

 

Multumesc !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Poate gasesti o masca adaptoare. Tre sa ma gandesc un pic si poate imi aduc aminte si adresa de web a unui magazin care are si accesorii de genu.

 

LE: gata asta e site-ul http://www.4caraudio.ro/

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Multumesc pentru incercarea de ajutor !

Nu ma ajuta dar oricum, stiu ce am de facut, $ sa vina !

Share this post


Link to post

Am o nubira din iunie 2007 la care boxele din fata au inceput sa dea rateuri la bass.Vreau sa le schimb si vreau sa stiu daca se desface greu usa pt a schimba difuzoarele

Edited by Mircea
Lipsa majuscule

Share this post


Link to post

Nu, se desface simplu. Uite, ai aici detaliat, cu poze, ordinea operatiilor.

Share this post


Link to post
Pai, iti zic eu pe unde mi-am tras eu firele pentru statie, daca te ajuta. Pleci cu firele de la baterie, si pe partea dreapta (cum stai in fata masinii, si te uiti la ea), in peretele de foc, e o gaura pe unde trece un alt set de cabluri. Cu multa chinuiala, si indemanare, ajungi cu firele la pedalier, si de-acolo le bagi pe sub pragurile de plastic (se dau jos din 2-3 suruburi fiecare), si in final ajungi in spatele banchetei ... unde esti pe cont propriu, sa gasesti o gaura pe unde sa le scoti in portbagaj.

 

 

mai usor este la langa cablul de deschidere capota, si eu acolo am tras cablul pt amplificator

Share this post


Link to post

Pentru ca sunt un maniac al sunetului, as vrea in masina sa am un sunet cat mai bun... De aceea am purces la cumpararea unui Pioneer DEH-P4900IB

http://www.pioneer.eu/eur/products/25/121/...00IB/index.html

Acum, pasul urmator este cumpararea unor difuzoare fata. M-am oprit la HERTZ. Insa uitandu-ma pe o oferta am gasit 2 tipuri de difuzoare cu diamentru de 10 cm.

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Dieci_DCX_100/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Energy_ECX_100/

Puteti sa ma ajutati, sa ma lamuriti care ar fi alegera potrivita pentru CIELO? Stiti care este diferenta intre cele doua? Intre clasa Dieci si Energy? in afara de pret (as fi dispus sa platesc 250 RON pe Energy, dar sa insemne o diferenta, nu doar de dragul fitei). Energy este mai puternic? Necesita amplificator? Pentru moment nu sunt adeptul amplificatorului, cred ca HU Pioneer are putere suficienta. si vreau sa ascult muzica doar in incinta masinii nu si in afara ei impreuna cu vecinii de sosea.

Share this post


Link to post

Daca le folosesti fara amplificator mergi pe DCX.

Share this post


Link to post

Luat una bucata perechi boxe Hertz Coaxial Dieci DCX 100. Totul depinde de gusturi. Dar din punctul meu de vedere merita investiria data. Excelente. Sunet curat, bass bun... nu sunt bune pentru amatorii de bass puternic si duduiala. Aveam o indoiala intre Hertz si DLC. Si nu regret alegera facuta. Acum... urmeaza boxele spate.

Am o intrebare... cotrobaind prin portbagaj si aruncand o privire la boxele spate, am vazut ca la firul de leagatura intre cele 2 boxe mai exista o mufa. Stie cineva pentru ce este acea iesire? Cumva pentru subwoofer? sau pentru alta boxa?

Share this post


Link to post

pentru al treilea stop de frana

Share this post


Link to post

se simte nevoia schimbarii difuzoarelor fata...

in buget s-ar incadra:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...io/Mobil/MM100/

http://www.sono.ro/boxe-auto-coaxiale-ultr...-210-p-614.html

 

la care din ele ma sfatuiti?

ultradrive am ascultat difuzoare mai mari (de 16,5) si nu suna tocmai rau

 

HU este un Kenwood Kde ce-W410 (pe la 25w DIN pe canal)

Share this post


Link to post

Lenco, e luat din Germania.

Share this post


Link to post

Eu am cd player sony 4x 45 w ..boxe sony x plode pe fata si tot sony xplode pe spate ,. ovale 3 cai ..si se aude marfa.. pe viitor as vrea sa pun si o statie si un subwoofer ..tot la sony ma gandesc sau la pioneer ..un amic d-al meu si-a pus mp3 player jvc .. a dat pe el 6 milioane si intr-o jumate de an ii sare cd :) :) a fost cu el la garantie dar AVIZ ACELORA CARE NU ISI MONTEAZA LA UN SEREVICE SPECIALIZAT mp3 playerul nu a putut beneficia de garantie ..cd playerul meu are vreo 7 ani vechime dar aveam boxele masinii .le-am schimbat in decembrie 2007 am dat aproximativ 4 milioane pe toate 4 .

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post
http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action...ry=ICA+Speakers. Mi-am luat boxele acestea pe 17cm si mai am montate pe fata modelul pe 10cm in bord si pe spate ovale si nu prea stiu unde le=as putea monta ca sa am sound mai puternic pe fata pt ca cele de 10 sunt prea putin pt mine cateodata.Le-am luat in ideea sa le fac cutie de rezonanta si sa le bag sub scaune,dar ma gandesc ca poate aveti alte idei.Am un Cielo Ohc fara geamuri electrice.Pe fata daca le montez nu se mai deschid geamurile.Aveti ceva idei?Please help me. :uff: Edited by roctandrei

Share this post


Link to post

Cu multa munca si modificari se pot monta in usile fata, cauta in acest post ca sunt cateva poze !

Cu FOARTE multa munca se pot monta IN bord, nu iti recomand !

Share this post


Link to post

te complici inutil... 'parerea mea...

cu niste boxe bune de 10 aveai din bord inaltele si mediile (chiar si un pic de bass) si din boxele spate fullrange - si daca nu iti ajunge bassul si un subwoofer...

Share this post


Link to post

Daca pentru subwoofer in loc de incinta clasica dreptunghiulara / cubica, pastrand volumele fac o incinta de genul acesta, afecteaza cu ceva ?

Multumesc mult !

post-3313-1204369637_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cu nimic :)

Edited by andy

Share this post


Link to post

Chiar e mai bine!

Share this post


Link to post

Tocmai am intrat in posesia unui woofer P8 Precision de la Helix

 

Acum , maine urmeaza sa ii fac incinta si am niste intrebari la care va rog sa ma ajutati.

 

Producatorul da indicatii ca la incinta sealed sa fie de 8 Litrii.

Acum, in plus fata de acesti 8 litrii sa mai pun si volumul ocupat de magnet ? Daca da, de unde aflu care este el ?

Sa pun si ( in PLUS ) volumul ocupat de buretele din interior ? Care o sa fie de 1 cm.

 

Multumesc pentru ajutor !

 

Iata PDFurile de pe pagina producatorului :

http://www.audiotec-fischer.de/demo/pdf/doc/P8_manual.pdf

http://www.audiotec-fischer.de/demo/pdf/do...sion_P8_Eng.pdf

 

Daca va intrebati de ce l-am luat asa de mic, doar de 20 cm, este pt ca el o sa vina NU in portbagaj ci direct in masina in policioara intre cele 2 difuri de pe spate si deci nu va trebuii sa fie dus mult in volum ca sa faca galagie la sofer si nici nu vroiam sa fac o ditamai gaura in policioara.

 

Astept eventuale raspunsuri lamuritoare, multumesc mult !

post-3313-1204584608_thumb.jpg

post-3313-1204584613_thumb.jpg

post-3313-1204584619_thumb.jpg

post-3313-1204584624_thumb.jpg

post-3313-1204585645_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...