Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

doar 8 litri la monstruletul asta?

de obicei se da dimensiunea intregii incinte (inclusiv ce este ocupat de difuzor) - dar o incinta de 8 litri la dimensiunea magnetului asta imi pare cam la limita... asa ochiometric el ar ocupa cam 3 litri (stiu ca e o exprimare tembela dar cred ca ma intelegi) - dar totusi tind sa cred datasheetul producatorului

oricum, faina dracia... :osanale:

Edited by madkat

Share this post


Link to post

La Hertz se adauga si volumul ocupat de difuzor, iar volumul incintei calculate de ei tine cont si de montarea unui material absorbant.

Share this post


Link to post

In momentul de fata am pe masina un Alpine CDE 9870RM 4x45w 2 pioneer pe fata de 10cm si 2 coustic pe spate de 16,5

Problema este ca , cousticurile se aud foarte bine, dar sa nu trec de 16 la vol din mp3 si el se duce peste 30.

 

Am dat comanda de 2 hertz dcx de 16,5 cm. Intrebarea este:

 

Credeti ca acum voi putea urca mai sus in volum, sau iarasi se vor "gatui" boxele ?

 

Din specificatii ar parea ca hertzurile sunt mai "slabe" :

 

Coustic 60 w rms 50hz cu 22khz

Hertz 60 w rms 60 hz cu 21 khz

 

Sper sa fie doar pe hartie aceste specificatii si realitatea sa fie cu totul alta

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Orice boxe se vor gatui .

Daca antifonezi policioara si portbagajul o sa vezi ca poti urca PUTIN mai sus dar se va schimba mai ales sunetul in bine.

Fara amplificare de la 50 % din HU incep distorsiuni.

Hertzurile se vor auzii mai bine la volum mai mic ( dupa rodaj ) pt ca sunt mai usor de miscat. Dar ca volum nu vei putea urca mai sus pe nici o boxa fie ea si de 10000W.

Eu am ascultat acele DCXuri fara si cu amplificare ( fara si cu antifonare ) diferenta e IMENSA, indescriptibila in cuviine.

Pt Cielo varianta perfecta de sonorizare cu bani cat mai modesti este modificarea prin inele de mdf a usilor fata + antifonarea loc + montarea de boxe de 16,5 in usile fata, amplificare corect. Asta duce pe la 15 mil minim si s-arputea sa nu mai simti nevoia decat de un subwoofer MIC, nimic spectaculos pt un sunet f bun in masina. Atata timp cat te bazezi doar pe HU, neamplificat nu o sa poti sa obtii volum mare indiferent de boxe.

 

Important : pt calitatea sunetului sa NU decupezi policioara pt a pune boxe ovale pe spate. EU am facut-o si am constatat ca dinamica boxelor ovale e mai proasta decat a celor rotunde. Se aud mai bine dpdv acustic cele rotunde.

 

Descrierea de mai sus a unui sistem este cea legata de calitate. Daca vrei mai degraba volum si mai ieftin poti sa mergi pe HU + amplificare + 2 boxe de 20 cm ( incap si daca te ajuta pot sa iti dau cu imprumut sculele necesare ( fierastrau pendular, flex bormasina samd ) ( sunt mai rare dar se gasesc ) rotunde spate si gata. ( parga GZ http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...xiale/GZTF_20T/ aveau ceva pe 20 cm, 3 cai ; mai sunt si alte marci) . In orice caz antifonarea aduce un aport mai mare de calitate si volum decat componentele in sine.

 

Din pacate Alpine are un semnal fff dur / metalic sau cum vrei sa ii zici si nu se pupa extraordinar cu DCXurile care sunt f sensibile.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ok, multumesc

 

Deci in concluzie...sa caut si folie pt insonorizare si o statie pt difuri, da?

 

Imi poti da un PM unde as putea gasi folie de insonorizare si cam ce statie cezi ca mi-ar trebui?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Daca vrei sa antifonezi tot portbagajul la Cielo e f scump comparativ de ex cu pretul DCXurilor.

Nici statiile nu sunt tocmai ieftine.

Macar policioara ar trebuii antifonata si asta e mai ieftin.

Dar cum ai tendinte de volum mai degraba supune gandului cele 2 variante si functie de cati $ esti dispus sa bagi alege una.

Sunt multe locuri de unde poti sa iei folie, eu unul nu am ajuns la achizitionare si nu stiu exact de care si de unde sa iti recomand.

Una peste alta, un sunet OK dpdv volum poti sa il faci cu vre-o 20 milioane.

Un sunet ok dpdv volum dar si calitativ ( cu sound stage samd ) .. cam dublezi suma.

UN sunet puternic mai ales in afara masinii ( sa vada romanu caum iti tremura numarul ) il scoti undeva la jumate ( adica tot 20 ) dar nu prea o sa ai calitate in masina ci mult zgomot. Adcia woofer + statie ( 10-13 mil ) + boxle care deja le-ai luat asi ceva cabluri.

 

Trebuie intai sa decizi : vrei sa asculti tu muzica sau trecatorii de pe strada ?

AM avut ocazia sa ascult masina unui pasionat ( VRX ) si desi inauntru imi dardaiau dintii de placere fonica afara NU se auzea NIMIC la 1 metru de masina, decat fff putin bas ce reusea sa iasa din portbagaj in ciuda antifonarii. Sistemul cu antifonare si cabluri si baterie cu tot a dus undeva la 4mii euro la el dar se poate face ceva apropiat si cu 2000 sau si cu 800 dar pierzi masiv la calitate, nu si la volum.

 

CEL MAI IMPORTANTA este calitatea amplificatoarelor. Cat de bine controleaza ele difuzoarele face mare diferenta astfel un dif poate fi de nerecunoscut pe un amplif bun fata de HU direct. Variantele sunt ...infinite si tin foarte mult de ce vrei tu si mai ales de ce ureche ai. NEAPARAT trebuie sa le asculti cum se aud si NU sa le iei dupa specificatiile de pe foaie.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

salutare!!momentan am un mp3 sony cdx gt500 care scoate binisor..boxe,pe fatza Mtx de 10..ca altele din pacate nu intra,ramane obtinunea decuparii usilor din fatza..si puse boxele cu inel,dar nu da f bine estetic...poate o sa recurg si la varianta asta deoarece se simte nevoia de ceva mai mult pe fatza,nu numai inalte,pe spate am tot Mtx ovale,de care sunt multumit,nu sunt sigur cat scot 80 Rms cred,iar in usile din spate deasemenea am decupat si am bagat tot mtx-uri de 16,5 de 65 W Rms.Amplificatorul este un sony,de 220w Rms care urmeaza a fi schimbat cat de curand cu un magnat.Wooferul este un magnat reflex 212(cel cu 2 difuzoare) care scoate 400w rms,si pt woofer un condensator potrivit care isi face treaba.Cam atat.Preturile..nu mai stiu exact...undeva 20-25 mil cu totul.

Edited by alex-ntu

Share this post


Link to post

Dar renunta te rog la scrisul gen messenger pt ca la unii mai dinozauri asa ca mine e fff greu de urmarit !

Ceea ce ai tu pe masina se cheama petarda dar daca tu esti multumit e ok !

Share this post


Link to post

se aude ok,nu tin bass-ul la maxim,il tin pe la jumate,sa se auda si clar,nu numai galagie

Edited by alex-ntu

Share this post


Link to post

Mult prea multe boxe.

Share this post


Link to post

sunt 6 boxe..dintre care 2 sunt de 10cm...dak tu consideri asta multe... :)

Share this post


Link to post

2+1 este arhisufiecient daca este facut cu cap. Numai asa vei obtine calitate. Prea multe surse de sunet provoaca haos in creier. Nu mai identifici instrumentele si pozitia lor. Pe scurt doar te ametesti.

Share this post


Link to post

Pedala, lasa-l !

Sti ce fel de ascultator ese, nu mori daca ii lasi si pe ei sa traisaca :P

 

@alex, daca tu esti multumit.. e ok !

Share this post


Link to post

Caut un service sau niste baieti priceputi care pentru un pret nu foarte piperat sa-mi verifice si mie montajul audio de pe masina. Problema e ca la orice denivelare a drumului prinde niste paraziti fantastici (si nu e vorba de formatia respectiva :D ). Cine imi recomanda pe cineva??

Share this post


Link to post

Am reusit sa trag cablurile de la baterie pana in portbagaj. Am alimentat DLS CA41 si am legat diffuzoarele MacAudio Olympic 2.16. Din casetofon am reglat bass-ul la -4 (plaja de la -7 la +7). Am reglat amplificatorul sa taie frecventele peste 80Hz si sub 30Hz.

Rezultatul: Prietenii credeau ca am un subwoofer in portbagaj.

 

Sincer nu cred ca este nevoie de mai mult intr-o masina. Doar trebuie sa-i mai auzim si pe ceilalti participanti la trafic. :wink:

Share this post


Link to post

Intr-adevar, orice difuri ai avea, cand le controlezi bine pe statie suna cu totul altfel.

Am avut ocazia acum 2 luni sa ascult difuri de 10 milioane cu si fara statie de 15 milioane.

Evident antifonata jumatate de masina.

Fara statie nu ai fi dat 50 RON pe ele.

Cu statie... pretentiosii mai au nevoie de sub, normal nu mai era nevoie.

Share this post


Link to post

Am o idee. Nu am intalnit pana cum asta, si ma gandeam daca se poate, daca e avantajos, sau daca se poate.

Ma gandam sa pun un subwoofer pe policioara din spate, intre cele 2 boxe. In ceea ce priveste wooferul ar fi acesta, sau ceva echivalent http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...nergy_ES_250_D/

Nu ma intereseaza pentru zgomot, ci pentru intensificarea sunetelor.

Are cineva asa ceva? A incercat cineva? Multumesc

Share this post


Link to post

Incape la Cielo acel difuzor ?

Edited by AndreeaEla

Share this post


Link to post

nu prea cred ca poti sa pui - intre boxe este sistemul de parghii care formeaza arcul capotei portbagajului

Share this post


Link to post

Am 2 hertz dieci 165 pe spate

 

La un volum ceva mai mare si bass mai tare dat se aude o "caraiala" in boxe, descentrate nu sunt, dupa mine eu cred ca firele care vin din bobina si se duc pe membrana, se ating de aceasta din urma, si in urma acestor atingeri se provoaca acele "caraieli"

 

se poate rezolva in vre-un fel? Face oare obiectul garantiei? Au cam 1 luna de viata

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Acele caraieli probabil sunt distorsiunile care fac diful varza.

Le ai direct pe HU ?

Daca da , asta e explicatia.

Daca ai statie probabil ca dai prea tare ( ele nu sunt de volum , Hertzurile ).

 

AM mai patit si eu cu una din cele 2 de la un anumit set de hertz ( am schimbat vre-o 6 seturi pana acum ) sa caraie indiferent de volum. Era defecta. Mi-au schimbat-o a doua zi, desi nu statusem sa iau factura deci nu ne stiam decat din vedere.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Poti incerca (provizoriu) sa prinzi niste burete pe sub firele alea si vezi daca mai face.

Share this post


Link to post
Acele caraieli probabil sunt distorsiunile care fac diful varza.

Le ai direct pe HU ?

Daca da , asta e explicatia.

Daca ai statie probabil ca dai prea tare ( ele nu sunt de volum , Hertzurile ).

 

Ma dal darq de difuzor are 1 luna

Da le am direct pe HU, alpine-ul ala luat de la tine(pe coustic-uri nu scotea nici un carait)

Nu am statie

 

Poti incerca (provizoriu) sa prinzi niste burete pe sub firele alea si vezi daca mai face.

 

Buna idee, am sa incerc, sper sa nu stric mai rau :D

Share this post


Link to post

NU e vorba de vechimea difurilor. Un dif simte distorsiunea si din secunda 0 iar eventualitatea sa fie bulit dini fabrica este oricand posibila.

Orice HU scoate distorsiuni iar Alpine e foarte violent cu boxele, iar la cat de sensibile sunt DCXurile, e foarte foarte violent cu ele.

La ce volum/din cat maxim ti se intampla asta; si la cat basul din cat; si asta cu Loudness activ, banuiesc nu ??

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...