Jump to content
Sign in to follow this  
Razv

Chevrolet Aveo Vs Opel Astra Classic

Recommended Posts

sunt apropiate ca pret dar daca te gandesti la revanzare nu stiu cati bani mai iei pe aveo, de ce oare ?

 

Eu ma mir ca la vanzare nu castigi bani. La masinile germane e ca la terenuri. Sau vinuri.

Share this post


Link to post
Daca va spun ca eu cu astra mea de 1,6 am scos la un mers 120-140/h un consum de 5,7 metoda plin-plin ma credeti ?,

 

Te credem, astra ta de altfel accelereaza si cu 2 secunde mai repede decat a reusit producatorul.

Fara nici o gluma, eu zic sa verifici kilometrajul :)

Share this post


Link to post

Ambele masini sunt de buget acuma treaba este ce vrea fiecare de la o masina, daca vrei sa fuga mai bine iti iei logan cu 16 valvoline si fuge mult mai bine, parerea mea care este :D

Asta ma amuza pe mine la aceste versus-uri, se iau 2 masini ieftine si se ridica in slavi pana se ajunge la clasa premium, nice .

Share this post


Link to post
Bre matale poate vorbesti de astra H, ca la classic jantele sunt pe 15

 

In rest de acord cu tine: Astra o masina corecta la banii ei, aveo e urat (parere subiectiva poate)

 

Am pe cineva care si-a luat classic de 1.6 si am citat oarecum ce mi-a spus el. Mai are un accent si nu exista comparatie la stabilitate. E posibil sa fi vazut el gresit la roti. Oricum majoritatea masinilor noi au alura aia de struto-camile din cauza "spatiului interior generos :-> " ceea ce strica liniile masinii. La classic nu se vede lucrul asta.

 

Ca idee ia un cielo/ espero si aseza-l langa orice masina vrei. O sa vezi ca aproape toate sunt mai inalte la plafon. Si sa nu-mi spuneti ca espero nu e spatios si confortabil. Deci se poate si cu cap.

 

Oricum, pentru majoritatea, cea mai simpla comparatie e urmatoarea. La care te simti mai bine la volan, aia e mai buna :D . Si aici intra multe, pozitia si forma scaunului, a volanului, distanta pana la usa, forma si inaltimea cotierei (daca exista) pozitia scrumierei (daca este cazul) etc.

Share this post


Link to post

In primul rand te uiti la calitatea materialelor unde e diferenta de la cer la pamant :D

Share this post


Link to post
Oricum majoritatea masinilor noi au alura aia de struto-camile din cauza "spatiului interior generos :-> "

 

Si din cauza faptului ca o pozitie inalta la volan este perceputa de majoritatea soferilor ca fiind o pozitie de confort psihic. Sunt putini oameni care apreciaza o pozitie joasa de condus :)

 

Ontopic: Astra veche mi se pare plictisitoare si prea sobra, Aveo are mai mult "potential" in sensul asta. Din punct de vedere design, Aveo hatch > Astra clasic > Aveo sedan, insa.

Share this post


Link to post

Lauryca eu nu stiu ce Matiz ai avut tu!Eu am avut Euro 2 si de nou nu scotea sub 5,5 afara!

Ca idee un Kalos de 1,4 la 120-130 consuma 7 afara!Diferenta este de 1 litru , dar confortul nu se poate compara!

Bineinteles nici sprintul...

Mai era un user pe aici care se lauda cu un consum de 5,5 afara la un Kalos de 16 V!Cred ca Sato! :D

Consumurile astea la 1,4 sunt mitomanice!

Si aici discutam despre consumul pe bune , pe care il scoate omul la un mers normal si nu despre consumul realizat la "mers la consum"!

Ce neacademic m-am exprimat!!!

:D

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Nu stiu despre ce e vorba aci, dar cred ca consumul meu era 5.9l/km. Si nu merg economic, dar, recunosc, mai dorm la volan.

Share this post


Link to post

Ai scos 5.5 atunci cand am fost la Moeciu, dar atunci am mers elegant in coloana cu 90-100. Asa, orice comparatie de consum la masini e destul de irelevanta, atata timp cat nu exista prea multa lume care sa fi condus ambele masini in acelasi stil, pentru a le putea compara corect. Asa, o masina de generatie noua poate scoate si 5, si 10, depinde cum e condusa.

Share this post


Link to post

Foarte frumos punctat:

 

"Ontopic: Astra veche mi se pare plictisitoare si prea sobra, Aveo are mai mult "potential" in sensul asta. Din punct de vedere design, Aveo hatch > Astra clasic > Aveo sedan, insa. "

 

Si mie imi place design-ul Aveo hatch, dar Aveo sedan ma duce cu gandul la "rahiticul" Fiat Albea vazut din spate.

ma gandesc ca din punct de vedere al fiabilitatii Chevrolet sta mai slab - trebuie vazut in timp, Opel Astra clasic se fabrica de prin 1998.

Share this post


Link to post
Ai scos 5.5 atunci cand am fost la Moeciu, ...

 

My bad. Nu dormeam, eram mahmur.

Share this post


Link to post

Aveo e oarecum Kalos, si Kalos in afara de problema cu scaunele de supape nu prea a avut nici o problema serioasa de securitate. Un argument valabil ar fi securitatea si testele NCAP, dar deocamdata nu aleg dupa rezultate NCAP, ci dupa alte criterii :)

Share this post


Link to post

Are dreptate BogdanG si am cam zis-o si eu mai devreme: ambele masini sunt cam acelasi lucru, sunt 2 masini ieftine si destul de bune. Fiecare o sa ridice in slavi una din cele doua cand de fapt... diferentele sunt mici. Oricum, fiecare-si ia ce vrea

Share this post


Link to post
Si tu chiar crezi ca a scos un consum de 5,2?

Nici Matizul nu scoate 5,2!

Nu, matizul scoate si 4.8 daca nu sari de 110(pe ceas) iar daca prinzi drum liber si mergi cu 90-95km/h scoate 4.3-4.5l/100km.

 

@lucianM: Nu-mi dau cu presupusul. Matizu in bucuresti iti ia 8-10 litri. Foarte posibil, daca esti foarteeeee atent... sa-ti ia 7 :) . N-ai decat sa vii sa testezi, iti recomand in timpu saptamanii intre orele 8 - 21:00 hehe. Afara... nu mai comentez ca nu am incercat sa conduc matiz afara din Buc.

In Bucuresti, pe un traseu pe care se circula totusi(incet, cum o fi, insa se circula, nu se sta cu orele in coloana) masina mea ia un pic peste 7 in perioada calduroasa si ~8.5 iarna.

Share this post


Link to post

Cum sa compari tu spatele de la Aveo cu cel de la Albea?

Poate spatele de la Astra Clasic poate fi comparat cu spatele de la Albea!

 

Nu, matizul scoate si 4.8 daca nu sari de 110(pe ceas) iar daca prinzi drum liber si mergi cu 90-95km/h scoate 4.3-4.5l/100km

Eventual cu motorul oprit si tractat de vreun tir!

Eu ma las pagaubas si concluzionez:Eu nu stiu sa conduc!

post-5762-1240479358_thumb.jpg

post-5762-1240479389_thumb.jpg

post-5762-1240479417_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Eventual cu motorul oprit si tractat de vreun tir!

Asta tot de la vecini o stii? Mai, matizul pe extraurban iti scoate sub 5 (euro 2, ca la euro 3 stiam ca e mai mic consumul). Asta daca motorul e ok si ai habar sa conduci cum trebuie.

 

Eu ma las pagaubas si concluzionez:Eu nu stiu sa conduc!

q.e.d.

Share this post


Link to post

Si ce vrei sa spui, sa ne apucam sa citim 68 de pagini si sa facem media sau cum? Ti s-a spus de catre mai multi "iuzari" ca se poate. Bine, iuzarii aia avem masini noi, in stare de functionare cu muuuult mai buna decat masina cu care ai scos tu consumurile alea. Te incapatanezi sa pui la indoiala ceea ce spunem noi, asta este, fie ca tine, daca te ajuta sa dormi mai bine noaptea. Insa ia in seama gradul de uzura al unei masini cu 25.000km (sa zicem) si al uneia cu 200.000km, care probabil era/fusese de firma.

A mea consuma 6% in afara doar daca merg cu masina plina(4 ocupanti+bagaj cat intra) si cu viteze de 110-120. Altfel, eu +prietena mea+1 troler, vreo 2 rucsaci si mers cu aceleasi viteze(110-120) consuma 5.5l/100km. Daca merg sub 110 sau 110 constant, scade la 4.8-5. Daca scad viteza la 90 ajunge la 4.3-4.5l/100km. Acuma daca sustii ca pompele erau defecte sau ca in rezervorul meu izvoraste de undeva benzina...e partea a doua.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Lasa, colega, ca altii stie mai bine, de la vecinii lor si din :experenta" proprie.

Daca iti spune cineva ca a facut cutare (nu "cu tare", ca poa' sa iasa moale) lucru, neah, vine unul si-ti da peste nas ca vorbesti din almanahe.

Pana si Flex, initiatorul topicului despre consum matiz a declarat ca a scos sub 5. Dar stie altii mai bine.

Share this post


Link to post

Aoleu, ce a mai degenerat discutia asta...

 

Nu vreau sa pun si mai mult paie pe foc, dar legat de consum, eu am facut consumul la ambele masini, pe aceeasi ruta (de la Mures la mare) - deci atentie, consumul in afara. La Kalos mi-a iesit 8 fix, la Astra 5.8. Metoda plin-cu-plin. Consumul in oras consider ca nu e deloc relevant, fiindca eu pot sa ma laud cu consumuri muuuult mai mici decit un Bucuresti sa zicem, ceea ce nu e corect. De-aia nici nu l-am facut in oras, ca efectiv nu ma intereseaza... cind se goleste rezervorul fac iarasi plinul si gata. Am acceptat ca masina e un rau foarte necesar si nu are rost sa ma stresez citi bani bag in ea.

Nu am de ce sa mint legat de consum, nu sint un "impatimit" al calcularii consumului cum am vazut ca sunt multi pe forumuri, care isi lauda care mai de care consumurile mici. Le-am facut la amindoua masinile calculul mai mult din curiozitate, sa vad si eu o data cit consuma la drum lung. La Astra probabil o sa mai scada putin dupa ce se mai lasa motorul, ca atunci cind am facut calculul aveam doar vreo 2-3.000 km la bord. Mersul a fost normal cu ambele masini, nici subturat dar nici forje, ca 1.4 nu e motor de forja. La drum lung am mers cam cu 110-120 la ora. In masina am fost 2 oameni + bagaje.

Share this post


Link to post

Da, deci iarasi comparam...mandarine cu portocale! Astra Classic este masina de clasa compacta la standardele anilor 2000 iar Aveo reprezinta clasa mica a anului 2005, e la diferenta de o generatie. Intrucat de la o generatie la ala dimensiunile cresc, Aveo a ajuns aproape la acelasi spatiu interior cu Astra.

Unde nu a progresat Aveo e clar: motorul, reflectat prin consum, si asta cu toate ca Astra e cu aproape 100kg mai grea. Diferenta e cam de 1 litru in oras si 0.5litri in afara pt motorele de 1.4 16V. Dar nu mi se pare un capat de tara!

Concluzia e simpla, Aveo merita luat sh iar Astra de noua, asta deoarece poti gasi un Aveo din 2006, bine echipat, cu putin peste 60k km dar cu revizia aferenta facuta pentru 4-5 mii euro, pe cand Astra isi pastreaza valoarea mult mai bine, ca deh, e masina germana.

Share this post


Link to post

Azzures cum poti sa spui tu ca la 110 Kalosul ti-a consumat 8?

Poate ai mers numai cu a 4 la 110!

Cum spunea si Senna...0,5 litri la 100/km , din punctul meu de vedere trebuie sa fii hrapcar ca sa-i pui la socoteala!

Share this post


Link to post

Pur si simplu. A iesit 8 fix afara. Nu ma intreba de ce, ca nu stiu nici in ziua de azi. Ti-am spus, am condus exact in acelasi stil, cu aproximativ aceeasi viteza, si da, am si viteza a 5-a, si o folosesc :)

Share this post


Link to post

Nici intr-a IV la 110 n-ar fi trebuit sa consumi 8! Cred ca ai nimerit o benzina slaba!

Am mers cu Astra Classic 1.4 twinport pana la Arad si inapoi, 4 persoane corpolente + bagaje, si circuland cu o viteza cu numai 10km/h mai mare pe sectorul de drum (140 autostrada, 110 DN, 60 localitati) am consumat 6l/100km. Astra de 1.6 consuma doar cu 0,5l mai mult, insa comparat cu Lacetti - o masina cu aceeasi greutate - consumul e cu 1l/100km mai mic. Asa ca faima de masina gurmanda atribuita Chevrolet-urilor e oarecum indreptatita...

Interesant este ca pe forumul nostru sunt pareri relativ egal impartite intre Astra si Kalos iar pe cel dedicat Opel TOTI vor zice sa-ti iei Astra...

Share this post


Link to post

Opelul pentru ce ofera este nejustificat de scump!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...