Jump to content
Sign in to follow this  
Costi VLN

Daewoo Cielo 1995

Recommended Posts

Aralul ăla l-ai băgat în praguri, nu? rolleyes.gif

 

 

Nop.Aral-lul l-am bagat in motor,in praguri am bagat ulei comestibil,de mancare.Avantajul acestuia este ca in timp,cam 2 luni,se solidifica,devenind precum o ceara.30000000.gif

Share this post


Link to post

Şi despre cel din motor poţi spune, aproximativ, la fel. La km ăştia (bănuiesc, de când e făcută poza şi până acum, n-ai ajuns la 200k) e o alegere inspirată (not.). Oricum, să nu-l mai recomanzi şi altora :)

 

P.S. Poate rogi un admin să-ţi instaleze butoanele "AddReply/FastReply", trebuie să fie tare incomod să ai doar "Reply" şi să citezi mereu postul anterior :scarpin:

Share this post


Link to post

ce mecanic inrait este costi ,cu capu sub capota dis de dimineata.. :tongue:

post-18971-126995250307_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Paparazzi tu esti?24000000.gif

 

Mda,cred ca schimbam filtrul de aer atunci.Asta e daciuta finului meu,cea care a primit fostele mele jante.

Share this post


Link to post

Am reusit sa montez si aluband pe usi.Cu 2 role,cu lungimea de 10m si latimea de 10 cm am reusit sa fac toate cele 4 usi si mi-a mai ramas cam 1/4 dintr-o rola.

Inauntrul usilor ,pe fata de usa in interiorul acesteia am dat cu vaselina din belsug,iar afara,intrea usa si tapiterie am lipit alubandul.Am uns bine cu spray WD40 toate ialele si incuietorile sa nu mai umblu curand pe acolo.Sper sa nu fiu nevoit.

Foarte multumit de rezultat,cum se aude altfel muzica,zgomotul de rulare e ceva mai scazut iar cand inchizi usa sunetul e mult mai infundat,mai placut.

 

Poze ...

post-18944-127005825998_thumb.jpg

post-18944-127005826339_thumb.jpg

post-18944-127005826782_thumb.jpg

post-18944-127005827161_thumb.jpg

post-18944-127005828129_thumb.jpg

post-18944-127005867142_thumb.jpg

post-18944-127005867441_thumb.jpg

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Ai lucrat frumos si foarte ingrijit :thumbl: . O chestie nu prea am inteles si anume de ce nu ai aplicat Aluband (si) pe interiorul usii, acolo unde ai pus vaselina.

Share this post


Link to post

Era o idee,sa lipesc intai alubandul si peste acesta sa mozolesc cu vaselina,insa acum 3 ani cand am cumparat masina am dat cu vaselina in usi.Era necesar sa curat vaselina intai apoi sa las sa se usuce si abea dupa sa lipesc alubandul iar dupa toate astea sa dau cu vaselina.Nu m-am riscat,nu mai avea rost.E ok si asa,crede-ma.30000000.gif

Share this post


Link to post

Am inteles, a fost un motiv bun :) . Ca idee, iti garantez ca ai fi fost si mai multumit de rezultate daca faceai cum ti-am zis. Ne vedem Joi seara si mai povestim

Share this post


Link to post

Iti dai seama ca era cu totul altceva,insa sa curat toata vaselina,chiar nu-mi mai ardea,,ma intelegi nu?

Vb joi mai multe daca zici ca vii.30000000.gif

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Buna treaba, join the Aluband club ! :) >- Eu am mai gasit un loc propice instalarii alubandului : in interiorul aripilor din spate ( in spatele ornamentelor de plastic din portbagaj) . Cu tot bitumul asta, am mai adaugat niste kile pe masina. :mrgreen: Sper insa sa nu se dezlipeasca in timp.

 

Voiam sa te intreb demult, boxele de pe portierele din spate "se simt" ? Au ceva efect?

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Englishman,merita sa montezi boxe pe portierele spate.Bine acum,eu le-am bagat pe statie si e o diferenta fata de cass,insa nu regret deloc ca le-am montata.Sunetul e mai larg,deschis si clar.Se simta efectul stereo super marfa.Imi pare rau ca nu poti sa asculti.

 

 

PS.Bine eu am si 8 boxe si 2 twetere in habitaclu si clar cointeaza.

Share this post


Link to post

Hristos a inviat.

Zilele astea am tras o escapada cu prietenii mei pe la munte.Caravana Cielo,asa cum ne numim cand ne intalnim pa la vreo drumetie, a avut traseul Bucuresti-Ploiesti-Cheia-Muntele Verde-Slanic Prahova.

Drumul destul de ok,insa la intoarcere mare aglomeratie,cel putin pe centura Ploiestiului.

Chiar aveam novoie de o astfele de escapada,sa mai evadez din Bucurestiul asta plin de beton.

 

Poze...

post-18944-127054873262_thumb.jpg

post-18944-127054873713_thumb.jpg

post-18944-127054874294_thumb.jpg

post-18944-127054875101_thumb.jpg

post-18944-127054875642_thumb.jpg

post-18944-127054876622_thumb.jpg

post-18944-127054877047_thumb.jpg

post-18944-127054877763_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arata super masina! Tot asa inainte!

Se vede diferenta fata de celelalte 2 :P . Imi plac semnalizarile si farurile negre... De jante nu mai zic!

Share this post


Link to post

Arata super masina! Tot asa inainte!

Se vede diferenta fata de celelalte 2 10000001.gif. Imi plac semnalizarile si farurile negre... De jante nu mai zic!

 

Ms frumos.M-am facut-o asa cum mi-a placut mie.Muzica,jante,folie,xenon,toba si cam atat.Simpa si frumoasa.80000000.gif

Share this post


Link to post

Azi am reusit sa schimb broasca usii stanga fata,tot facea figuri la deschidere.M-am chinuit sa desfac suruburile de mi-am facut palmele praf.Mai mult ca sigur e cea originala a masinii,de 15 ani montata.

Alubandul nu l-am putut salva,l-am jupuit bucatele,am fost nevoit sa aplic altul dupa .Noroc ca mai ramaseseputin de cand am montat.headbang2.gif

 

Dupa asta mi-am schimbat ledul SMD cel care lumina acul vitezometrului ca nu mai mergea de vreo saptamana.

 

Poze.

 

post-18944-127108808992_thumb.jpg

post-18944-12710880913_thumb.jpg

post-18944-127108809253_thumb.jpg

post-18944-127108809323_thumb.jpg

post-18944-127108810942_thumb.jpg

post-18944-127108811051_thumb.jpg

post-18944-127108811143_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Tare misto faza cu ledurile, da' ia zi, cum faci sa pui acul inapoi in pozitia corecta?

Share this post


Link to post
offtopic.gif Ravene, cred ca tu esti CARCOTASUL forumului... tot respectul pentru cei ce fac la masini cu mana lor treburi bune :D Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Superb Cielo Costi!ok.gif Nu stiu ce ai mai putea modifica. Bine, intotdeauna se gaseste cate ceva, insa asa arata superb. Se vede ca ai grija de masina.

 

@augustinionut: Nu polua topicul omului! Nu observi cu cata daruire munceste la masina?offtopic.gif

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da, cu adevarat frumoasa, chiar nu isi arata varsta si apropo, intrebam cum pune acum inapoi pentru ca si eu sunt interesat pe viitor sa fac anumite modificari la ceasuri si chiar mi-ar fi folosit o asemenea informatie.

Share this post


Link to post

Nu este greu. Pe foliile indicatoarelor ai semne unde trebuie sa fixezi acele. Turometru si vitezometru putin mai jos dupa zero (ai o linie alba), benzina in misti in fata pana la semnul daewoo de pe dreapta dupa care il aduci usor in pozitia intre rezerva si plin, acul de temperatura il fixezi astfel incat la rotire usoara sa se blocheze intre ultima linie si H, dupa care il dai usor spre jumate. Dupa montarea ceasurilor de bord acele vor indica corect. E valabil la Cielo. Scuze de offtopic.gif

 

 

Costi, lipeste abtibildul (coltul) si fa in asa fel incat sa nu se observe folia aia pe marginea finitiilor de portiera.30000000.gif

Share this post


Link to post

Tare misto faza cu ledurile, da' ia zi, cum faci sa pui acul inapoi in pozitia corecta?

 

 

Are un semn sub acel opritor metalic.Cand il montezi il indrepti in dreptul lui iar apoi,incet,il treci paste acel opritor,astfel incat sa stea putin torsionat in acesta.30000000.gif

Share this post


Link to post

Superb Cielo Costi!ok.gif Nu stiu ce ai mai putea modifica. Bine, intotdeauna se gaseste cate ceva, insa asa arata superb. Se vede ca ai grija de masina.

 

offtopic.gif

 

Multam Felix,daca o lauzi tu,care ai realizat cateva masini superbe inseamna ca,chiar arata bine masinuta.

Adevarul e ca am mare grija de ea si nu de putine ori m-a intrebat sotia si familia daca am de gand sa ma mai opresc cu investitiile.

Ce sa mai e a doua sotie,asa cum zicea si Dj_Dark. Are parte chiar de mai multi bani ca prima.40000000.gif

Share this post


Link to post

Azi am reusit sa schimb talonul,drept urmare am talon model nou.Am facut acest lucru sa nu mai am trecute dimensiunile rotilor si poate asa scap de cap de creta.

post-18944-127116368917_thumb.jpg

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Ai grija si asa. Poti fi oprit de echipaj mixt politie - RAR. Atunci nimeni nu scapa. Sansele sunt de 5 la 10000 insa sunt.20000000.gif

 

Cat priveste investitiile numai daca nu vrei nu investesti. Trebuie sa ai o sotie intelegatoare10000001.gif si sa o determini sa preea ,,microbul".

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Cu ITP-ul ce faci? Dimensiunile anvelopelor din CIV nu le poti modifica ori sterge... Spor la surubareala!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...