Jump to content
Sign in to follow this  
DANNY WOO

Cielo Euro 3 vs Logan 1.6 MPI

Este mai bun Cielo euro3 decat Logan 1.6MPI?  

320 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

si in garantia extinsa sunt aceleasi piese care sunt si incea normala.

Eu as pune pariu ca nu e asa... :-? In ultimul an de garantie se acorda garantie numai pe piesele nesupuse la o uzura accentuata(nu la articulatiile suspensiei sau arcuri/amortizoare etc).

Share this post


Link to post

Eu am garantie extinsa , 3 ani sau 100.000km. A costat 195 euro . Si este aceeasi garantie pe toata perioada :thumbl:

Share this post


Link to post

Nu asta am intrebat, asta stiam si eu.. mai citeste odata postul meu daca nu ai inteles si verifica in cartea tehnica ca sa nu fii dezamagit dupa, la ce exact ai garantie...asta daca doresti normal si nu iti e greu sa cauti in carte exact la ce ai garantie si sa vezi daca ai garantie la ce am scris eu mai sus ;)

Edited by BigMe

Share this post


Link to post
Ziceam ca pun poze ... una exterior , una interior (cu consumul mediu)

hai mai AND tu chiar ne crezi prosti?consumul mediu nu are nici o relevanta daca nu vezi distanta parcursa ,media orara si tot restul.crezi ca daca nu avem comp pe CIELO chiar suntem fraieri.iti promit ca in cateva zile iti arat un consum mediu de 5% la un vectra de 2.2 sau un a8 de 4.2 qattro(sau atunci o sa compari golanul cu astea doua)SEE YOU

Share this post


Link to post

Usor :o fftopic:

 

Din cate am inteles, claxonul la logan e pe maneta de faruri :( Se poate face ceva sa fie pus pe volan ca la orice masina? Trebuie schimbat tot volanul? Se pierde garantia de la asta?

Share this post


Link to post

Daca are Airbag cum sa pui claxonul pe volan ?

Daca vrei poti sa renunti la Airbag dar nu vad sensul de a face acest lucru .

Masinile chiar au si Airbag si claxon pe volan > :)

Si acum o chestie pe care nu o inteleg , am vazut azi un LGN cu roti pe 14" si cu barele nevopsite exact ca varianta de 5000e din Turcia ...au aparut si la noi variante mai ieftine ? Ce nu mai au ?

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

aia e chiar cea mai ieftina varianta. aia a aparut la 5000. acu nu cred ca mai e tot 5000. dar cea mai ieftina varianta e aia pe care ai vazut-o tu , cu barile nevopsite

 

 

iar faza cu claxonul...e relativa. pe clio e pus aiurea, in lateral cum ar veni. pe la ora 9:15. pai al dracu sa fiu daca iau mana de la ora 12. nu mai claxonez...si la astra g e la fel.

Share this post


Link to post

Mai frate , eu la Kalos am si airbagul si claxonul( 2 parti ) pe volan !

Ce nu e asa si la altele ?

Pur si simplu o intrebare...

Share this post


Link to post
Intrebare pt un posesor logan: Am vazut ca se plateste pt prelungirea garantiei, intrebarea mea este, dupa ce trece perioada de garantie si intrii in perioada de garantie prelungita iti garanteaza aceleasi lucruri ca in prima parte a perioadei de garantie ? Sincer sa fiu nu cred si oricum mai platesti 195E in plus. De ex, Amortizoarele ce garantie au(in km,perioada)? Sau se considera consumabile si nu iti dau garantie ca asa stie renault  =D> ... Pompa de benzina stii ceva? Gumele,prezinta ceva garantie? Arcurile? Becurile(semnalizatoare,faza,stop,masalier)?

 

In cartea tehnica sau cea de service(nu mai tin bine minte acum) trebuie sa scrie de garantie si ce intra in acea garantie..

 

 

Sa fii sigur ca nici 1% din posesorii de Logan nu au habar ce cuprinde garantia, ce stiu este din auzite de la altii.

Ei au impresia ca daca au platit ~200E in plus au scapat de o grija. "Gata de acum daca se strica ceva este in garantie...."

 

 

Iar faza cu claxonul e simpla. Cum peste 99% din posesorii de Logan au avut inainte dacia 1300 daca puneau claxonul pe volan, nu mai stiau baietii cum se claxoneaza, si in plus mai crestea valoarea masinii cu 10%.

Share this post


Link to post

totul la logan tradeaza economia! Comenzile de la geamuri au fost puse pe consola centrala si nu pe usi pentru ca era traseul mai scurt. La fel si in cazul comenzii pentru oglinzile electrice... si cate si mai cate

Share this post


Link to post

Si la Vw-uri exista airbag si claxon tot pe volan.

Share this post


Link to post

Au mai facut si ei economie de un un traseu pe arc, ce e asa de greu de inteles.

Share this post


Link to post

@danmoise ai verificat cu garantia, ce zice?

@AND tu? in afar ca tu ai dat 195E in plus si ai garantie la fel pe toata perioada

Share this post


Link to post

Pozele sunt irelevante daca nu vedem si cateva din fata sau din spate, doar asa loganul isi arata formele de frigider... Cu pozele din diferite unghiuri ne-a aburit si Reno-ul pana la lansarea ofociala...

Share this post


Link to post

As fi preferat si eu claxonul pe volan , dar te obisnuiesti . La Astra Classic e chiar mai stresant , trebuind sa gasesti cele doua puncte micute pe volan cu degetul mare in timp ce conduci.

 

Poze din alte unghiuri n-am deocamdata!

post-1002-1122989238_thumb.jpg

post-1002-1122989257_thumb.jpg

post-1002-1122989321_thumb.jpg

Share this post


Link to post

mai baieti voi nu ati observat o chestie la golanul nostru.v-ati uitat la turometru?nu are ZONA ROSIE.asta inseamna ca super motorul lor poate ajunge oricand la 7k de turatii pe min.la cielo zona rosie incepe la 6.5k si atunci iti intrerupe aprinderea.asa ca astept o poza cu un golan la7k de rot pe min(turometrul spune ca se poate!)

Share this post


Link to post

Chiar, mai! Nu are! Cine a testat limitarea??? :-?

Share this post


Link to post

Are limitare la 6000 si ceva rot/min.

Share this post


Link to post

Repede, te bagi tu!

Eu de fapt voiam sa vad un Laganar cu curaj sa o bage in limitare! :D :) )

 

 

PS: Pana si la asta au facut economie. Turometrul ala poate fi pus pe orice motor. Baieti dejtepti!

Share this post


Link to post

Economii s-au facut si la Cielo, la modelele noi de Executive, comanda electrica pt geamuri este tot pe consola centrala undeva pe langa schimbator. Cauti cu mana pe usa de innebunesti prima data pana iti dai seama ce grozavie au facut :wallbanger:

Share this post


Link to post

era scump rau un fir pana la usa.da .si au ieftinit-o de nu s-a mai putut.dobitoci si intr-un caz si in celalalt.bine ca n-au pus un buton care deschide toate geamurile deodata.

Share this post


Link to post
era scump rau un fir pana la usa.da .si au ieftinit-o de nu s-a mai putut.dobitoci si intr-un caz si in celalalt.bine ca n-au pus un buton care deschide toate geamurile deodata.

 

La nici un model daewoo nu cred sa existe buton care sa deschida toate geamurile cum zici tu. Nici la modele mai "luxoase" -ca sa zic asa : Nubira, Leganza, Espero..

 

Cat despre ieftinit, eu nu stiu unde e scaderea pretului? Mai ales ca acum vreo 2 ani au trecut preturile din USD in EUR si au castigat pe rupte atunci!

Share this post


Link to post

@woulfy: intradevar nu imi plac butoanele alea deloc...si au facut economie de un buton, inainte erau 5 in stanga la sofer, 1 la pasager dreapta,2 spate, daca nu ma insel.. acum sunt 5 intre scaune + 2 spate...

Dar ce imi place ca au modificat prostia aia de maner care se rupea imediat si au pus un maner solid...am prieteni cu cielo la care li sa rupt manerul(tip vechi)...

Edited by satori

Share this post


Link to post

cat despre masina... tre sa recunosc e urata o fi proasta nu o fi fiabila da macar nu se rastoarna. parerea mera e ca s-a comportat bine la 72 a trecut testu` care era conceput pt. 65 si poate limita putea fi urcata mai sus. totusi la 100 nu se rastoarna dar derapeaza. pt. o masina de banii astia mi se pare cinstit. de rasturnat in alte conditii rastorni orice masina ... dar nu la testu elanului care dupa parerea mea la standardele astea trebuie trecut de orice masina. cred ca cielo trece lejer ... poate mai lejer ca loganu ... da pe maty sigur il dau cu cracii in sus :(

Edited by satori

Share this post


Link to post

@BigMe: in contract scrie ca intra in vigoare garantia extinsa dupa terminarea celei de un an jumate sau 100kkm, si ca cea extinsa acopera aceleasi piese ca cea normala. fara consumabile.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...