Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Fumători, Nefumători ?

Fumez...  

345 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Acum vreo 5-6 ani am inceput cu Pall Mall Lights, au urmat Lucky Lights, iar acuma alternez Marlboro Lights cu ala rosu. In perioada asta am reusit sa nu fumez vreo 7 luni, dar asa cum zicea cineva mai sus, pt ca am casit tigari in casa... m-am luat din nou. In mod normal incerc sa nu depasesc un pachet pe zi, exceptie facind bineinteles, evenimentele :twisted:

Pt mine fumatul e un fenomen social. La fumoar (nu mai pot fuma in birou) te intalnesti cu lumea, mai pui tara la cale, schimbi si tu o vorba cu oameni din alte departamente (la mine in firma, noi astia din IT suntem catalogati drept "ciudati" si lumea nu se da in vant dupa discutii cu noi).

As vrea sa ma las, dar deocamdata nu am motivatie, si sincer, mi se pare ca nu e asta cel mai bun moment (oare care e cel mai bun moment :-? ).

Share this post


Link to post

Sincer am perioade in care ma sint atit de rau dupa ce fumez si incerc sa le raresc dar mai sunt si alte perioade in care bag ca turcu in mine si n-am nimic ,oricum un lucru e cert ,nu fac bine deloc dar ...viata-i scurta ce draq si mai e si grea :D

Share this post


Link to post

imi pare mie sau am ajuns ca la intalnirile alcoolicilor anonimi ?????

salut sunt XXXX si sunt un fost fumator

> :)

 

Nu ca ma laud da am doua saptamani de cand nu mai fumez...

... si imi e tare greu...

 

fumam 2 pachete pe zi -+3 buc

 

Acum rontai cam 200g seminte pe zi, se duce cam 1 pachet si jumatate de orbit verde... si multe alte chestii pana la 10lei de aia noi. Fara sa ma considerati prea vulgar dar va zic ca atunci cand fac treaba aia imi vine o racoare :shock: ...si cand o fac pe cealalta o usturime :dizzy:

 

Sper sa mai micsorez costurile ca altfel e mai ieftin sa fumez... 1 pak Viceroy=3,2lei

 

PS sper sa apuc ziua in care o sa imi bag boxe pe spate din banii de tigari...

=))

Share this post


Link to post

Trebuie sa constat cu placere ca suntem destui si care nu fumam. Eu, din fericire , ma numar printre acestia. Pur si simplu nu-mi place mirosul acesta. Bine, asta nu inseamna ca nu am fumat niciodata; am fumat cateva luni cand eram in liceu (ca sa fiu si eu cool - ce prostie [-X ), dar m-am lasat pt. ca nu-mi mai placea :rolleyes:

Share this post


Link to post

Eu m-am lasat de 2 ori pina acum si cred ca o sa ma las in curind din cauze de discomfort ca sa nu zic de sanatate . :wallbanger:

Share this post


Link to post

Nu am fumat, nu fumez, si la varsta pe care o am sigur nu ma apuc de fumat. Si sper ca, avand in vedere ca mergem spre UE (cam schiopatind), sa se ia masuri sa scada si mai mult numarul fumatorilor.

Share this post


Link to post

Eu fumez cam 1 pachet de Pall Mall Lights pe zi. Daca iau si o bere, doua, depasesc pachetul. In masina mea nu fumez nici eu nici altcineva. Oricum imi propun sa ma las, sunt convins ca o sa ma simt mult mai bine fara tigari. Si nu e vorba de bani ( ce economisesti la tigari, sunt convins ca se vor duce pe alte prostii) ci de sanatate.

Share this post


Link to post

cam de 1 an fumez pe cat posibil Chesterfield lights. Fumez de la 18 ani, de vreo 11 ani. Am incercat sa ma las de cateva ori, dar dupa cateva luni ma imprieteneam cu vechiul meu viciu, si parca nimik nu se intamplase. Cred ca am sa incerc din nou:

http://www.givingupsmoking.co.uk/

Share this post


Link to post

io deloc :)

Share this post


Link to post

nu am fumat deloc in viata mea, daca vrea careva sa ma creada, i-am mai aprins cate o tigara lu batranu dar nicodata nu am tras in piept ( :) la tigara ma refer), cred ca daca bag una cap coada (desi nu cred ca apuc) ma ia salvarea... :) )

Share this post


Link to post

cand eram in facultate "bagam" la greu tutun, in general lm rosu, acum m-am limitat la fumatul in bucatarie acasa, afara la munca si in masina. execut combinatia extraordinara tutun +coca-cola :banana:

 

pt cei care fumaza lights : eu zic sa nu va mai prostiti ori fumati ori lasati-va.

Share this post


Link to post

Nefumator, nu am fumat niciodata si nici nu am in plan asa ceva. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Fumez de cand m-a facut mama :D ... de la Snagov, TOP, Carpati cu si fara filtru pina l-a Kent si alte dracii

Mie mi-ar fi pofta de un Dunhill sau de un Rothmans international ( din ala cu doua compartimente) sau de un Gauloise Blonde .

de unde draq mai gasim tigari din astea in tara asta??

 

Iti aduc eu daca vii la Bicaz, Rothmans International un cartus sau 10 ..cate pofteste inimioara ta :)

Share this post


Link to post

nefumator, insa fumator pasiv de multe ori. Oricum mi se pare o prostie fumatul,prefer sa dau banii aia mai repede pe un suc sau o inghetata

Share this post


Link to post

De trei ani nefumator. Am si acum in buzunarul de la usa masinii ultimul pachet de tigari din care am fumat 7 tigari. Fumat cca 25-30 tigari/zi.

 

In sondaj trebuia trecut si aspectul: Fost fumator?

Share this post


Link to post

pai si cum arata pachetul ala, dupa 3 ani de zacut prin masina? :D

Share this post


Link to post

Cool! Daca vrei te servesc cu una bucata. Sunt tigari de colectie, usor galbejite, dar cu o valoare sentimentala deosebita!

Share this post


Link to post

Cam 30 bucati Marlboro/zi. Deh, viciul daca nu e si scump nu merita sa-l ai.

Share this post


Link to post

Am votat zilnic inclusiv la volan. Fumez cam un pachet, un pachet si 2-3 tigari/zi. Un viciu tampit, care il am de vreo 6 ani. La mine se manifesta si mult pe baza de stres ... daca am nervi sau ceva aprind o tigara. Mai am cateva hopuri pe care trebuie sa le trec in viitorul apropiat si cred ca daca toate merg bine, peste vreo 2-3 luni ma las. Voi renunta SUBIT. Asta e, o sa ma ingras si o sa tusesc probabil 1 luna, dar mai incolo imi va fi muuult mai bine.

Share this post


Link to post

Stimati colegi fumatori, recomandati-mi si mie o marca de tigari bune disponibila pe piata noastra, caci marca (pana acum) preferata, Marlboro, a ajuns de toata jena. Cerinte: aroma si tarie similare, si sa aiba un tutun pe cat posibil curat, nu precum cotoarele de creanga care se gasesc acum in tigarile produse in Romania sub marca sus numita.

Share this post


Link to post

Din cate stiu, parere de nefumator, toate tigarile din Romania se fac din aceleasi crengi si doar cartonul de ambalat e altul... Repet...parere de nefumator! :heavydrinker:

Share this post


Link to post

Vaxxi, Viceroy rosu e aproape la fel de tare ca si Marlboro, cel putin in opinia mea. Eu fumez Viceroy de multi ani (e drept, Light, apoi Ultra Light, apoi Ultra Light Special) si n-am intalnit cotoare si nu mi s-a intamplat sa mi se stinga tigarile aiurea'n tramvai.

Share this post


Link to post

si eu fumez din clasa a8a ,adica de ~ 9 ani.am inceput cu assos,1-2 tigari pe saptamana...am ajuns prin clasa 12a la 2 pachete...si momentan cam un pachet de pall mall lights pe zi. fumez destul de mult si in masina,dar mai mult la drum lung,pentru ca in traficul urban e mai incomod si mereu ating bordul sau scaunele cu tigara in timp ce schimb vitezele. si ca sa raspund si la un alt topic,in 95%din cazuri sting tigara in scrumiera,iar scrumiera o golesc la spalatorie. am patit-o odata cu o tigara aruncata pe geam la 120km/h care s-a intors sub scaunul meu si cea mai buna solutie de moment a fost sa torn juma de sticla de apa sub scaun in timp ce mergeam :D .

Share this post


Link to post

Fumez oriunde am posibilitatea, iar cuantumul este de 1 - 1,5 pachete pe zi, depinde de activitati si iesiri in oras.

Fumez si la volan si arunc si tigarea aprinsa pe strada cum am mentionat si intr-un alt topic asemanator.

De principiu sunt adeptul tigarilor tari, am inceput cu John Player Special, niste tigarete extraordinare, am trecut pe Rothmans kingsize, dupa care la Marlboro rosu pana in prezent.

Mentionez ca fumez inca de la 13 ani, iar in prezent ma mandresc ca ard banii de 12 si la mai mare pentru ca sunt ferm convins sa fumez pana cand nu o sa mai pot :twisted:

Tin cont de fumatorii pasivi si incerc sa aerisesc incaperile in care fumez inclusiv masina cand am un nefumator in ea, totodata respect regurile cu privire la interzicerea fumatului si fumez numai in spatiile special amenajate si o consider un lucru normal de etica.

Nu pot sa ma abtin in schimb, chiar daca nefumatorul de langa mine imi cere acest lucru, iar eu am dreptul sa fumez in acel loc.

Nu fumeaza, nu am nimic cu el pana in momentul in care incearca sa imi impuna sa nu fumez, atunci se termina cu smecheria > :)

Cam asta ar fi cu fumatul in cazul meu, singurul lucru care ar mai fi de precizat este ca nu incurajez pe nimeni sa fumeze mai mult sau sa se apuce de fumat :)

Sunt total de acord cu legea care priveste interzicerea comercializarii de tigarete minorilor si mi-as dori din tot sufletul sa se si respecte.

Share this post


Link to post

Fumez de vreo 2 ani...inainte fumam kent 8 dar am auzit ca provoaca mai mult decat dependenta :-?

asa ca acum fumez parliament lights. fumez cam jumatate de pachet pe zi,dar in momentele de plictiseala de la facultate si la iesirile nocturne ajung la un pachet.

 

 

TUTUNUL DAUNEAZA GRAV SANATATII

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...