Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Fumători, Nefumători ?

Fumez...  

345 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mai asteapta, mai asteapta. Mult si bine.

 

Eu am in plan sa ma las. Obligat-fortat, nu am fumat o saptamana. Prima tigare pusa in gura a fost groaznica. Am aprins-o, am tras un fum si am aruncat-o. Intre timp, datorita faptului ca trebuie sa tin pofta de mancare sub control, a trebuit sa ma apuc iar de fumat, dar sper sa termin curand cu acest obicei.

Share this post


Link to post

Zmeule, recunosc ca-s unii nesimtiti care fumeaza si-n cinema si prin spitale... Da' eu prefer restaurantele care-s impartite, ca la gradina zoologica. Dreptul la libera alegere n-ar trebui considerat un privilegiu. Asa cum eu iti respect alegerea si fumez pe balcon sau intreb politicos daca se poate fuma, astept si altii sa mi-o respecte p-a mea. Am fost in Canada si nu era cald. Numai la terasa puteai fuma. Nu e cinstit! Am fost singura dintr-un grup de oameni care a avut camera de fumatori, restul fumau printr-o vizeta cu plasa de 5cm pe 5cm dintr-un geam cat tot peretele care nu se deschidea. Poate ca nu fumatul ar trebui interzis ci comercializarea tigarilor. Nici in tren sa nu poti fuma o tigara pe hol cu geamul deschis... ma gandesc cei care vin cu trenu de la mama naibii de fac cate 7 ore... Cica-n Anglia se va interzice de tot, ma-ntreb ce fac cu celebrele pub-uri. Acum, intr-o cafenea, mi se pare aiurea sa nu poti fuma. E adevarat, in locurile in care se mananca e groaznic sa stai la masa si sa-ti lacrimeze ochii de la atata fum, nu mai zic de baruri sau cluburi unde e-nghesuiala ca-n troleibuzu' 66 si fum de nu te vezi om cu persoana. Mai demult am zis ca daca ajune un pachet la 50 de mii de lei vechi, ma las. Intre timp am schimbat tigarile :D

Edited by Lapona Antigel

Share this post


Link to post
Da' eu prefer restaurantele care-s impartite, ca la gradina zoologica. Dreptul la libera alegere n-ar trebui considerat un privilegiu. Asa cum eu iti respect alegerea si fumez pe balcon sau intreb politicos daca se poate fuma, astept si altii sa mi-o respecte p-a mea.

 

Asta nu e libera alegere, libera alegere a fost cand ai ales sa fumezi iar eu am ales sa nu fumez. De atunci vreau sa aleg sa nu fiu imbibat cu fum de fiecare data cand ies dintr-un bar sau sa nu fiu nevoit sa ma spal pe ochi dupa doua ore de club. Vreau sa aleg sa nu imi miroasa hainele a fum dupa o astfel de iesire. Mirosul de tigari il pun in aceeasi categorie cu mirosul de transpiratie iar pe asta il asimilez cu jegul. Vreau sa aleg sa nu fiu murdarit de aerul in care stau si respir.

Restaurantele impartite sunt vax, sunt o chestie aruncata in fata, de parca fumul ar sti sa nu intre si in zona de nefumatori.

Share this post


Link to post

Libera alegere a fost si sa intri-ntr-un bar in care se fumeaza. Dar nu despre asta e vorba. Am fost si-n alte locuri, exista metode de aerisire. Nici fumatorilor nu le place sa miroasa, nu suport nici eu mirosul de fum in haine, piele sau par, insa nu se compara mirosul de transpiratie, alcool, usturoi sau ceapa sau toate combinate. Ma deranjeaza ca desi e un viciu, ramane totusi legal, dar in schimb nu e voie sa fumezi in anumite locuri.

Share this post


Link to post

Pai da, poti sa fumezi acasa. Si bautura e un viciu legal dar tot nu ai voie sa bei la volan.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

La fel si cafeaua. Aia de ce nu e interzisa prin baruri? La fel si bautura. E drept, eu cu manuta mea am scris ca anumite lucruri isi au locul si timpul lor, insa atata timp cat tigara nu-mi afecteaza ratiunea, ci lipsa ei (a tigarii), mi se pare deplasat.

Share this post


Link to post

Pai sincer, legii nu ii pasa de ce iti faci tie ci de ce le faci celorlalti. De aia nu te lasa sa bei la volan: nu din cauza ca s-ar putea sa intri intr-un stalp si sa iti rupi gatul ci pentru ca s-ar putea sa intri in altul si sa ii rupi lui gatul.

Share this post


Link to post

Pai si atunci de ce toate viciile astea daunatoare sanatatii... altora, mai sunt legale? E un cerc vicios.

Share this post


Link to post

Pentru ca se poate reglementa locul unde ai voie sa iti satisfaci aceste vicii fara a dauna sanatatii celorlalti.

Share this post


Link to post
Asta nu e libera alegere, libera alegere a fost cand ai ales sa fumezi iar eu am ales sa nu fumez. De atunci vreau sa aleg sa nu fiu imbibat cu fum de fiecare data cand ies dintr-un bar [...]

 

Si eu am ales sa-mi semnalizeze toti imbecilii pe care-i intalnesc in trafic, sa nu mai vad boschetari urinand pe langa scara blocului. Poate c-am ales si eu sa nu inspir noxe cu galeata cand am treaba prin centru, de la "tdi'uri cu carte de service din .de" sau poate c-am ales ca, atunci cand am o problema la masina, sa platesc si sa se rezolve.

 

Nu-i vina ta ca nu mi se respecta doleantele, nu? Sau poate e, partial.

In fine, cam aceiasi vina o am si eu, ca fumator.

 

Pe scurt, fumez, ceva mai bine de 2pachete pe zi (lately), numai Marlboro rosu. Imi pasa de cei din jurul meu si chiar imi pare rau pentru fumatul pasiv; cunosc cat e de daunator, insa poate ca nu-mi pasa suficient de mult incat sa nu fumez. Doar ct sa ma feresc...asa, un pic. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Mie asta cu impusul nefumatului mi se pare o metoda cam rasista. Mai bine combini viciile, dimineata bei cafeaua la serviciu, mananci si bei la restaurant, fumezi in masina si acasa si uite-asa faci ce vrei cand si unde vor altii. E un fel de faza aia din film, uita-te dar nu atinge, atinge dar nu gusta si asa mai departe.

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e la voi, dar la mine la job, in momentul cand iesim pe hol la o tigara si se intampla sa ne nimerim vreo 2-3 in acelasi timp, in urmatoarele 15 secunde se mai opresc la povesti inca vreo 5-6 nefumatori. Nu mai au nici o problema cu fumul, uita complet ca ei au fost cei care au cerut sus si tare sa fim scosi afara la aer, noi, fumatorii. Pai asta nu e abuz?

Share this post


Link to post

Nu e. Statistic vorbind, fumatorii au mai multe pauze decat nefumatorii. Pai asta e corect?

 

Si eu ma mai duc "la fumat" cand trebuie sa vorbesc ceva cu un coleg. Si asta e cea mai relaxanta modalitate.

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Pai...vorbeste mai des :D

Share this post


Link to post

Tigarea fiind inainte sau dupa? :D Sorry, nu m-am putut abtine :) )

 

Sa stai in mijlocul unui grup de oameni care fumeaza, ca fost fumator... asta mi se pare cu adevarat incercarea.

Ii invidiez pe cei ce fumeaza doar o tigare, ocazional, foarte rar, cand au chef.

Share this post


Link to post

Nu ma invidia...

 

Problema mea e ca n-am chef decat de vreeo 40-50 de ori pe zi. Da'...ocazional :) )

 

 

In fine, cunosc si astfel de cazuri. Da' "biologic", nu prea se explica. Adica...ori fumezi ori nu, nu?!

Share this post


Link to post

Nu renunt la ele pentru ca-mi place sa fumez.

Gata! Pauza de tigara. :)

 

Lapona, parca esti sor-mea! Si eu la fel... Numai ca difera putin perioada: din a 10cea pana azi, adica vreo 30 de ani.

 

 

Zmeule, incearca sa faci tu un bar pentru nefumatori. Ai sa dai faliment inainte de a incepe :) ) Apropos, betivii nu te deranjeaza?

Share this post


Link to post

Ba ma deranjeaza daca isi varsa bautura pe mine.

 

Bar de nefumatori? E Italia plina. Toate sunt de nefumatori. :mrgreen:

 

In Bucuresti? Uite, Ceai la Cotroceni e pt nefumatori si nu poti sa gasesti o masa acolo nici cu satelitii americani care vad dupa colt.

Share this post


Link to post

O fi plina Italia d baruri de nefumatori, dar eu nu m-as duce acolo. Mai ales ca nu beau. Pentru o cafea si o tigara, stau si acasa.

Apropos, mie mi-e scarba de cei care beau peste masura, mai ales daca sunt femei, de cei care iau "pilule" cu vodca si de nespalati. Si lor nu le interzice nimeni sa ma agreseze, chiar in barul de nefumatori... Si nici nu-i obliga sa bea in custi. Asa ca las-o naibii, eu te inteleg, dar alegeti singur locurile unde sa-ti placa. Ce, te obliga ceva sau cineva sa intri in baruri? Poti sa bei si acasa, cu prietenii.

Share this post


Link to post

Da, aici e corect. Dar nici tu n-ai sa mori o seara in club cateva ore daca vrei sa-l vezi, ca de auzit il poti auzi si in masina.

Share this post


Link to post

Tiesto era cu nume generic. (De fapt Tiesto "pune" prost si nu imi place). Ideea e ca nu poti sa stai mereu acasa si ca iesitul in oras e o activitate saptamanala. Daca nu e Tiesto e altcineva.

Share this post


Link to post

Si fumatul e o activitate saptamanala. La fel cum tu imi ceri (ma rog, la modul general) sa nu fumez, si eu iti cer sa stai acasa.

Pana la urma, e o chestie de 'convietuire', nu? :)

Share this post


Link to post

Domle, nimeni nu zice ca fumatul e bun. Si nici nu trebuie sa ne miroasa nimeni fumurile, mai ales pe gratis :D

Dar daca eu fumez, trebuie sa existe un loc pe lumea asta si pentru mine. Asa cum daca x bea, exista o sumedenie de locuri in care sa se imbete linistit, fara sa-i reproseze nimeni nimic. Si asa cum baietasii care iau pilule cu vodca au si ei cluburile lor.

Diferenta:

1. La fumatori:

In afara de fum, efectul imediat nu exista, nici macar la cei din jur. Cel mult o aroma placuta, daca este o tigara fina in combinatie cu un parfum barbatesc adevarat, amarui sau tabac. Fetele stiu ce zic...

2. La betivi:

In afara de greatza lor (adica borasc ei pe bocancii lor si ai tai), e si greatza mea numai cat le vad privirea tulbure. Respiratia lor pute a veceu rural. Te agreseaza in fel si chip: ba ca ce uiti urat la el, ba ca se aseaza la masa ta si incepe sa planga, ba ca are si el rude care seamana cu tine, ba ca "da' doamna de ce nu vorbeste cu mine?" si tot asa. Iti cere tigari si de baut, ii dai numa sa scapi, dar degeaba. Pana la urma ori te ridici si pleci,

ori ii scapi o chiftea in trompa si-l lasi acolo.

3. La baietasi:

Le sticlesc ochii, beau whiski cu redbull, au energie si tupeu la greu si se kk pe spatiul tau personal. Si poarta ochelari de discoteca, ca sa nu-i doara privirea de la stroboscoape. Si au fluier, si-l mai folosesc si pe ala la urechea ta.

 

Acuma eu, deci EU, prefer un fumator la locul lui care ma agreseaza 10 sec cu intrebarea: "va deranjeaza daca fumez?". Sau un nefumator fara celelalte vicii ( dar nu prea cred ca exista ingeri pe pamant :D )....

Share this post


Link to post

Foarte bine le zice Moshu. Am si eu cuiele mele impotriva betivanilor . De fumat fumez, dar atat. Tocmai ieri am pocnit zdravan un betiv care s-a luat de prietena mea care tocmai era in drum spre casa ( eram in masina si o supravegheam pana la intrarea in bloc cand un nenorocit a vrut sa-i arate ce are el in pantaloni. Am sarit din masina si i-am dat un K.O ... a inceput singur sa planga de mila ...lui...)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...