Jump to content
Sign in to follow this  
B-02-ERO

Modificare Frane Cielo

Recommended Posts

Centrul de greutate si suspensia masinii la gsi fost din start una sport plus abs-ul.Poti mari si la cielo coeficientul pe spate prin eliminarea supapelor de limitare pentru spate dar fara greutate pe spate si carosabil cu aderenta scazuta masina devine sanie.

 

vlad @ lao

Discurile spate la viteza mica si greutate pe masina devin rosii dupa cateva frane puternice si asta o spun dupa cateva teste cu masini de marci diferite.Concluzia o trageti voi.

Share this post


Link to post

Ma bag si eu in discutie.Aveti idee exista discuri gaurite,sa zicem brembo pentru espero? ca ma gandesc ca,cea mai buna varianta ar fi punte cu discuri spate de opel si pe fata etrieri de espero placute ferodo si etrieri brembo.Ce spuneti?Acuma sa ne gandim ca la asa frane e nevoie si de cauciucuri,asta ca fapt divers

Edited by geti

Share this post


Link to post

Probleme cu franele sau modificari de dragul de a face tuning?

Share this post


Link to post

@geti: Discuri gaurite se gasesc zimermann pe la noi. Mai exista si alte firme care produc , dar cred ca nu se gasesc pe la noi. Exista zimermann si pentru spate daca doresti. Cea mai buna varianta pt cielo e: pompa espero sau opel gsi + etrieri espero sau opel gsi + punte spate cu disc.

 

@ ovi_jer: Am un prieten care are pe cielo frana spate pe disc si care in portbagaj aprox 250 kg de muzica si crede-ma ca m-am intalnit deseori noaptea cu el si nu avea discurile spate deloc rosii. Am mers si cu cielo-ul lui RaduERD si pot sa spun ca franeaza impecabil si de 100 de ori mai bine decat un cielo normal. Am franat in mod repetat violent, iar discurile nu erau deloc rosii! Parerea mea este ca esti un pic cam subiectiv ...

Share this post


Link to post

Cum vrei sa inrosesti un disc spate la cielo care are un cofiecient de franare la fel de mic ca inainte cu saboti datorita supapelor de limitare la iesire din pompa?

Prin montarea discurilor pe spate elimini decit cursa libera a sabotilor care oricum poate fi eliminata daca se face revizia periodica la 20k km la ei.

Share this post


Link to post

Am uitat sa mentionez ca ambele au pompa de frana schimbata.

Share this post


Link to post

Asta e alta treaba dar mai exista o alta problema : cu 80 CP/1300kg nu inrosesti discuri de la un semafor la altul.

Share this post


Link to post

Nu puterea este importanta, ci viteza de la care franezi pentru ca nu franezi si accelerezi in acelasi timp! Iar esti subiectiv ...

Discurile spate la viteza mica si greutate pe masina devin rosii dupa cateva frane puternice si asta o spun dupa cateva teste cu masini de marci diferite.Concluzia o trageti voi.

 

Sa inteleg ca la Leganza asa se intampla?

 

LE: Am uitat sa mai mentionez ca ambele masini folosesc anvelope performante cu latime de 195.

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

Nu numai la leganza ci la toate masinile pe care le-am avut pe mana cu discuri spate neventilate.

Sunt destul de obiectiv si nu esti in masura tu sa stabilesti asta.

Share this post


Link to post

Fie ca tine ... dar parerea mea este ca esti impotriva tuning-ului!

Share this post


Link to post

Sunt impotriva banilor aruncati pe geam.Atita timp cat exista solutii mai ieftine si mai ales cand vine vorba de intretinere (asta e marea problema a sistemelor de franare) nu vad de ce trebuie sa faci modificari de dragul de a stralucii ceva intre spitele jantelor de aliaj.

Sa nu mai spun ca frana de mana la masinile cu discuri spate este o mare problema in timp.

Nu am nimic cu tuning-ul dar nu orice modifcare la masina se numeste tuning.Unele modificari fac mai mult rau decit bine.

Share this post


Link to post

Mad_max, sa stii ca e cu doua taisuri, eu cu discuri fata ATE si placute ATE si evident fara ABS, eram in voia vantului pe ploaie. Cert ca am si pus-o. Daca eram cu matizul, scapam.

Nu mai spun ca am si f..acut praf doua caucioace noi in cateva frane mai zdravene.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

]

Nu am probleme cu franele dar pur si simplu vreau sa tina un pic mai bine si mergand pe ideea lui Tommy cam faci flenduri cauciucurile

Share this post


Link to post

Eu mi-am montat o punte de Vectra pe spate de vreo 6 luni si pot sa spun ca problema nu e ca nu franeaza spatele destul, cateodata franeaza chiar prea bine (blocheaza rotile daca nu franezi progresiv pe carosabil umed) desi am butelia de GPL in portbagaj. Cand e incarcata masina - cel putin o persoana in spate franeaza excelent, pedala este destul de rigida si tine sus. Presiunea de franare este aceeasi intr-adevar dar aceasta presiune genereaza o forta de apasare mai mare pe placutele de frana pentru ca diametrul pistonului receptor este mai mare dacat al tamburilor => o forta de franare mai mare. Totusi avantajele sunt mici in comparatie cu amploarea modificarii si aici ii dau dreptate lui Ovi, e o mare complicatie.

Share this post


Link to post

Ce frane ai pe fata? Ce pompa de frana folosesti? Imi poti spune cum ai adaptat cablul de frana de mana?

Share this post


Link to post

kadetul gsi sa facut in mai multe variante cam care ar fi cel de la care se potriveste puntea spate cu discurisi cam cat ajunge o punte de kadet gsi

Share this post


Link to post

De la orice model de Kadett GSI cu discuri pe spate. ;)

Share this post


Link to post

SAL! Vreau sa stiu daca se poate face pentru a imbunatati comportamnetul masinii pe franare (mai violenta) la viteze de 110-120km/h! Masina te solicita foarte mult la franari de urgenta deorece la cielo exista un dezechilibru pronuntat al raportului de franare intre punti-fapt cel il stiam- iar saptamana trecuta nu am fost intr-o situatie prea placuta pe Posada cand in depasire pe coborare la 110km-120km/h in a4-a a trebuit sa reintru iar pe banda mea de mers si bineinteles sa reduc viteza(deci eram pe perioada de franare si deaccelerare) iar masina a derapat usor de spate la intrarea (pe banda de mea de mers,din fata venea o alta masina [-O< ) din 2 motive:

1.dezechibrul de forte pe franare: fata prea mult fata de spate

2.coboram ,ceea ce a amplificat si mai rau modificare centrului de greutate pe zona din fata a masinii!

Ceva asemanator s-a mai intamplat si pe plan drept! Am roti pe 14 si discuri mai mari,nu ca la modelul corean-sper sa nu fiu offtopic

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Tot ce poti sa ii faci, fara manastiri la sistemul de franare, e sa ii reglezi cat mai bine tamburii spate.

Share this post


Link to post

In aceasta saptamana am schimbat si eu la Cielo discurile fata si etrierii. Am mers pe oferta d-lui Barbu, cu etrieri mariti si implicit placute mai mari. Comportamentul masinii la franare s-a schimbat radical, la prima frana mai serioasa am fost cu nasul in parbriz. Urmeaza sa aplic aceeasi reteta (cu kitul de frana) pentru spate si eu sunt mai mult decat multumit.

Share this post


Link to post

Am schimbat Kit frana fata (cu etrieri mariti cu placute de Matiz - oferta celor de la Iasi) si sunt multumit de modificari, dar totusi frana nu este chiar asa de prompta. In concluzie as vrea sa schimb si pe spate tot cu un Kit complet (deoarece e foarte placut sa surubaresti cu toate piesele noi , fara carpeli - inclusiv oalele sunt ruginite rau, adica se rup mici bucatele din ele). Problema este ca nu pot scoate oala, din cauza uzurii sabotii o tin blocata in gulerul format. Am inteles ca exista un orificiu prin care se pot da sabotii inapoi (ca sa ma exprim asa) pentru a elibera oala. Si inca o intrebare : se pot schimba rulmentii spate "pe marginea bordurii" pt. ca la service cam sar baietii la orele de manopera (stiu ca se recomanda scula ca nu stiu cum, bla, bla, dar ma refer la ceva scule mai improvizate).

Share this post


Link to post

Rulmentii se pot schimba in fata blocului...eu am facut-o in Grecia la umbra unui nuc :mrgreen: .

Cel mai important lucru insa este cat de mult strangi piulitele...maaaare atentie.

 

Succes.

 

L.E. Sa schimbi si lichidul de frana. Apropos, aici suntem off topic asa ca sa fi pregatit ca un moderator ne va muta post-urile acolo unde trebuie.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Vreau sa imi pun pe Cielo Kit-urile de frana ale celor de la iasi (si fata cu etrieri de Lanos, si cel cu tamburi pe spate). Merita investitia? sau e o varianta mai buna si eventual mai putin costisitoare. Tin sa mentionez ca acum franele mele sunt aproape inexistente... mai mult de 50 nu indraznesc sa bag prin oras.

Astept pareri. Multumesc

Share this post


Link to post

Salut, vreau sa-mi pun pe Espero discuri de frana noi. Brembo au pt. espero ? Ce diametru au la espero ?

Share this post


Link to post
Vreau sa imi pun pe Cielo Kit-urile de frana ale celor de la iasi (si fata cu etrieri de Lanos, si cel cu tamburi pe spate). ...

 

Eu le-am schimbat doar pe fata si pot sa-ti spun ca la prima frana am si dat un cap in parbriz. Nici cu cele pe care le aveam inainte nu am avut probleme dar acum este cu totul altceva. Merita pana la ultimul leut.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...