Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

6 milioane + 500k - 800k.

Cam atat.

Share this post


Link to post
Intrebarea era daca s-a dus sau nu cineva cu piesele lui?

 

Cred ca depinde de strategia fiecarui service in parte. Cel putin la noi, poti veni lejer cu piesele tale si te taxeaza doar pentru manopera, insa nu-ti acorda garantie iar acest lucru se va specifica in caiet. Intr-un fel mi se pare si normal sa poti aduce tu piesele, si nu sa le cumperi de la ei la niste preturiu umflate cu 60%-70%.

Share this post


Link to post

Atata timp cat aduci piese si/sau consumabile avizate RAR si care corespund specificatiei de producator, eu nu vad care ar fi problema. Din contra, cred ca un service de aici ar fi incurcat rau daca ar trebui sa dovedeasca cum poate pastra in timp calitatea si securitatea unor consumabile aflate in vrac si "originalitatea" pieselor care se inlocuiesc, toate aflate la indemana unui personal variat si fluctuant, prost platit si nescolarizat pe banii institutiei. In plus, incurcatura mai mare ar fi la justificarea adaosului la vanzarea lor de catre un prestator de servicii si nu un comerciant. Diferentele enorme si de esenta dintre un service Volvo si un service "autorizat" vi le poate povestii cel mai bine ovi_jer, dar i-ar trebui "o intalnire nationala" pentru asta.

Share this post


Link to post

La dealer-ul local este specificat clar (in scris) ca se poate veni si cu piesele/consumabilele proprii atat timp cat indeplinesc specificatiile producatorului.

In acest caz insa, tariful pt. ora de manopera este dublu.

Nu se specifica nimic despre garantie.

Logic este insa ca, garantia pieselor sa fie acordata de furnizorul acestora iar dealer-ul respectiv sa acorde garantia numai pentru manopera.

Share this post


Link to post

Ok, deci revizie la DiBas, 30700km (e a treia revizie in afara de cea obligatorie).

Am venit cu bujiile mele (NGK ca la carte, doar ca made in Japan).

Nu aveau niciun fel de filtru de aer asa ca am facut:

- schimbare bujii

- schimbare ulei si filtru

- schimbare filtru benzina

- schimbare lichid de frana

- curatare galerie de admisie.

 

Costul a fost 3,6 milioane.

 

PS: Caut filtre de aer. Idei? :D

PPS: nu mai aveau decat ulei GM 10W40 (nu sta mult in masina). Filtrele sunt de Opel, amandoua. Lichidul de frana este OMV DOT 5 (nu e in specificatii dar cred ca e ok) si a fost inlocuit cu ajutorul unei supape. Surplusul este inca pe etrieri...

Share this post


Link to post

De unde ai luat bujiile si ce model?

 

mai mergi odata la ei ca sa termini revizia.
Merci. Ai avut dreptate! ;) Oare exista vreo tara cu servicii mai proaste decat RO?!

Share this post


Link to post

Volksparts... parca asa era. Mdea:

 

Magazin VOLKSPARTS Str.Dezrobirii nr.43, parter, Sector 6 060982, BUCURESTI Tel.: 021-434.85.15 Fax: 021-769.21.99 e-mail: volksparts@zappmobile.ro

 

 

Bujiile sunt NGK BKR6E-11 (ca la carte) doar ca sunt made in Japan, nu in Coreea, ca cele stock. 125k lei bucata.

Le poti procura de la orice magazin de piese Daewoo. Intreaba de bujii de Nubira.

Share this post


Link to post

Multam! :drinkers:

Share this post


Link to post

...mdea. Hai sa vin si eu cu impresii dupa revizie.

 

Merge ca cizma! Nu mai trage ca lumea, cand bag AC-ul zici ca isi da sufletul. Se chinuie saraca... Probabil e uleiul (5W40), cum zic oamenii de vaza ai forumului.

Oricum, intre uleiul care il aveam inainte (probabil GM si 5W30) si asta Liqui Moly (cica [-X ) e diferenta enorma!

 

Nashpa!

Share this post


Link to post

Nu il tine mult in masina.

 

Eu pot sa zic ca masina s-a renascut dupa schimbul de bujii. Urca mult mai repede in ture, e mult mai vioaie. Trebuie sa ii dau in schimb un reset, nu au facut-o ei. Si toate astea desi nu am schimbat filtrul de aer. :) De abia astept sa vad ce sentimente ii mai trezeste si asta.

 

Filtre MANN:

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...ktlg_subpage=02

Share this post


Link to post
...mdea. Hai sa vin si eu cu impresii dupa revizie.

 

Merge ca cizma! Nu mai trage ca lumea, cand bag AC-ul zici ca isi da sufletul. Se chinuie saraca... Probabil e uleiul (5W40), cum zic oamenii de vaza ai forumului.

Oricum, intre uleiul care il aveam inainte (probabil GM si 5W30) si asta Liqui Moly (cica [-X ) e diferenta enorma!

 

Nashpa!

Nu cred sa fie uleiul. 5W-40 este un ulei de buna calitate (sintetic) si diferenta fata de 5W-30 nu este semnificativa. Intrebarea este de ce Liqui Moly? Ai venit cu uleiul tau? Parca dealerii puneau ulei Opel sau GM. L-au terminat sau ce?

Share this post


Link to post

AutoHuber sunt dealer Liqui Moly, si probabil raman cu o gramada de se invecheste si nu mai pot sa-l vanda, si -l baga la motor la revizii! O fi si asta o cauza!

Share this post


Link to post

AutoHuber, in schimb, nu mai sunt dealer Chevrolet. :) Nu am dreptate?

Share this post


Link to post

Mai sa fie !

Acum am vazut ca pe site-ul chevrolet.ro, Autohaus Huber apare numai ca si service !!!

 

Ce-o fi acolo, ca atunci cand am fost eu la revizie i-mi spuneau ca vor intra tare cu chevy ?

 

Trebuie sa dau o tura pe acolo sa aflu ce si cum ...

Share this post


Link to post

Sato, zi si tu cum vine treaba asta cu 3+1 revizii in 2 ani si 30 kkm.

Imi scapa ceva :( Parca era "1 an sau 15 kkm" o revizie... Te-ai hotarat tu sa le faci mai des? (ar iesi la 10 kkm :D )

Share this post


Link to post
Am facut si eu revizia, la 10200km (nu vreau sa tin masina forever dar vreau sa am grija de ea si am zis ca e mai bine asa).

Share this post


Link to post

Aproape... fara comentarii, dar... nu era mai grijuliu si mai economic sa-ti schimbi doar uleiul la 7k5 undeva si sa faci restul reviziei la 15k (inclusiv schimbul de ulei)?

Share this post


Link to post

AutoHuber nu mai au dreptul de la GM sa vanda Chevy in acelasi showroom cu Opelul!

 

Service autorizat au dreptul sa faca!

 

Umbla zvonul ca vine altcineva in Sibiu cu Chevrolet...

Sau poate reusesc tot ei sa puna pe picioare alt showroom...

 

Oricum, service autorizat e si va fi in continuare!

Share this post


Link to post

Da, Asimo, dar de serviceuri autorizate nu o sa ducem lipsa. De profesionalism si piese, da.

 

AB, nu era. Nu stiu cum arata filtrele tale de aer dar ale mele nu arata deloc bine. Desi uite ca nu am reusit sa le schimb pe acelea.

Bujiile trebuiau schimbate si la fel lichidul de frana. Au deadline la 30kkm si l-am respectat... mai mult sau mai putin (30k am facut pe autostrada in drum inspre intalnirea nationala :D ). Sau si tu esti adeptul serviceurilor ce uita de astea doua? (la revizia asta, bineinteles, de 30kkm).

 

Mai sunt si altele care ar trebui facute masinii dar nu am banii necesari in acest moment si nici nu stiu unde dracu sa ma duc sa mi le faca cineva ca lumea.

Share this post


Link to post
Eu pot sa zic ca masina s-a renascut dupa schimbul de bujii. Urca mult mai repede in ture, e mult mai vioaie.

Dupa aprecierea aceasta vezi ca deadline-ul la bujii e pus prea departe. O spun pentru tine si pentru toti userii de pe acest forum: bujiile sunt prea importante in functionarea unui motor, iar costul schimbarii lor este prea mic in raport cu efectul lor.

Share this post


Link to post

Stii prea bine ca daca o spuneai mai devreme nu le mai tineam asa de mult.

Inca nu am dat restartul si motorul nu se foloseste din plin de noile achizitii.

Share this post


Link to post

Stii cum e cu spusul acesta pe forum ? Pana n-ai dovada materiala, nu esti crezut. Argumentele tehnice sunt greu de digerat, chiar si cele experimentale (vezi restrictor Matiz).

Acum, reset sa dai cand iesi din aglomeratie, la drum lung.

Share this post


Link to post

Azi am fost la revizia 1.

Suma cheltuita 558 ron la Radacini.

Multumit de promtitudine , la 9 am fost acolo la 10.30 aveam masina.

Mi-au schimbat si cureaua de distributie deoarece era mai lunga!!! se intinsese sau ceva in genul asta.

Cureaua si manopera la schimbarea ei nu au fost taxate.

Share this post


Link to post

Esti sigur ca e vorba de cureaua de distributie?Cum si-au dat seama ca e mai lunga?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...