Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

La mine in cartea de service, scrie ca uleiul de transmisie se schimba la prima revizie, si a apoi din 2 in 2. Adica 1, 3, 5, etc.

Totusi, pe aici nimeni nu a scris despre asta. O fi diferit la cei cu motoare de 1.4? Sau cei de la service au uitat de asta, considerand ca e mai importanta completarea lichidului de spalat parbrizul?

Share this post


Link to post
O fi diferit la cei cu motoare de 1.4?

Doar motorul de 1,2L are cutia de viteze cu intretinere.

Share this post


Link to post

Deci pe noi ne asteapta costuri de revizie ceva mai mari. Nu prea inteleg logica dupa care cutiile de viteza au sau nu intretinere, dar pot sa spun ca mai exista si alte marci la care nu se schimba uleiul din cutie. Din puntul meu de vedere, orice masina as fi luat, as fi schimbat uleiul respectiv la 2 ani.

Share this post


Link to post

Punctul tau de vedere este gresit. La cutiile de viteza fara intretinere, uleiul doar se verifica si se completeaza, la nevoie.

Share this post


Link to post

Am făcut şi eu revizia de 2 ani (doar 24000 Km).

Filtre (ulei, benzină, aer, polen), ulei 5W30, garnitura de rigoare şi manoperă = 627 RON

Acum vine partea simpatică. I-am pus să verifice dacă e ceva ce poate pricinui uzura cam exegerată a cauciucurilor de pe faţă şi le-am mai zis şi de un cloncănit uşor pe faţă. Bucşele de la bara stabilizatoare le-am lăsat în pace.

Concluzii:

- joc în casetă (oare de ce nu m-am mirat? :) ) - au dat comandă pentru ea (am zis că nu strică s-o schimb că data viitoare sunt deja în afara garanţiei şi nu am chef să mai trec până atunci pe acolo :D )

- uzură vreo 60% la plăcuţele de frână, motiv pentru care acestea joacă puţin pe culisoare şi produc oareşce zgomot; n-am schimbat deocamdată plăcuţele (ei au zis că la 3 ani, dar am eu o bănuială că o să mă duc cu ele gata schimbate atunci :) , că la ei sunt vreo 320 RON :( )

- ceva şurubele pe la basculă cam nestrânse

- au verificat probabil şi amortizoarele (au trecut maşina cu fiecare roată peste câte o platformă cu... tremurici), dar nu mi-au zis nimic rău (de unde am dedus că e... bine :) )

În rest, toate bune şi frumoase. Revizia propriu-zisă a durat un pic mai mult de o oră şi a mai durat încă pe atât până au făcut un drive test, au zgâlţâit-o şi s-au ocupat de roţile din faţă (până la dat jos etrierii şi culisoarele alea şi invers).

Evident la GTT.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor!

Am si eu un kalos hatchback care mai are putin pana la 30000.

Din pacate am sesizat si eu de ceva vreme o zgomot suspect pe dreapta fata, atunci cand merg pe drum denivelat.

 

Prima revizie am facut-o la Radacini, pe bvd Timisoara. Le-am spus de chestia asta, au verificat, insa nu s-a rezolvat nimic.

 

Ma intereseaza cam cat costa o revizie de 30000 la Radacini (cu tot cu bujii schimbate) si daca a rezolvat cineva la ei problema de mai sus.

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Eu am 34.000 km , in 2 ani de zile !!

Revizia de 30.000 km facuta la DiBas m`a costat 6,5 milioane : in care au schimbat filtrele ,in rest nu am avut nici o problema . Placutele de frana au spus ca mai tin pana pe la 45.000 km in ritmul in care sunt tocite !!

-comparativ cu ce am citit pe alte forumuri referitor la revizii : mi se par destul de scumpe , cunosc persoane care ptr motoare diesel platesc pana in 5 milioane (rezivie de 30.000km schimbat filtre + filtru de motorina - adik cam ce mi`a facut mie ,mai putin fltrul de motorina ) ... oricum asta e .

 

--> oricum eu sunt super multumit de masina , super multumit ,poate daca aveam un motor care sa traga la fel de bine si sa`mi consume mai putin ,nu`mi mai schimbam niciodata masina (exagerez un pic :) )

Edited by DMX

Share this post


Link to post

Scump, scump domnule ... iar ai luat teapa :D . Adica 6.5 milioane daor pe filtre ? Si oloiu'?

Oricum pe mine m-a costat cu cca. 1.5 mil mai putin (filtre + oloi)

Share this post


Link to post
Revizia de 30.000 km facuta la DiBas m`a costat 6,5 milioane : in care au schimbat filtrele

De bujii si despre lichidul de frana nu ai scris nimic. Le-ai inlocuit?

Share this post


Link to post

DMX@ Preturile la reviziile chevrolet se apropie cu cele de la o masina audi sau vw cu motorizare diesel.

La banii aia sigur trebuiau sa fie lichidul de frana sau bujiile :) )

Share this post


Link to post

Se apropie pe naiba, dar oricum, e prea mult pentru revizia obisnuita. Probabil a dar 1 milion pe bujii.

Share this post


Link to post

Te-am lovit in soarta? :) )

O revizie la vw sau audi cu motorul de 2l TDI este 650 ron.

Share this post


Link to post
La banii aia sigur trebuiau sa fie lichidul de frana sau bujiile :) )

Sunt si eu curios daca si-au facut un obicei "frumos" cei de la diBAS sau eu am fost doar exceptia care confirma regula... ;)

Share this post


Link to post
Te-am lovit in soarta? :) )

O revizie la vw sau audi cu motorul de 2l TDI este 650 ron.

 

Excelent. Deci maine vinzi Leganza sa iti iei un Audi din ala?

Share this post


Link to post

Indiferent ce masina o sa detin intretinerea si reparatiile le fac eu :) )

Chiar si logan :P

Revizia de 15k km la leganza ma costa 200 lei.

 

P.S. Reviziile si intretinerea in garantie pentru mine reprezinta cea mai mare hotie.Indiferent de problemele aparute in perioada garantiei daunele nu pot fi mai mari decit diferenta pe care o economisesti facand reviziile pe cont propriu cu consumabile de cea mai buna calitate.

Share this post


Link to post

Hmmmm... cat era un injector de diesel din ala? Dar o turbina? Se poate, se poate... dar in principiu ai dreptate.

Share this post


Link to post

Destul de mult dar nu apar probleme decit daca aduni motorina din sant :)

Oricum sant masini care devin rentabile numai daca mergi minim 60-70k km pe an.

Share this post


Link to post

Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns concret?

 

Nu se poate sa nu isi fi facut cineva revizia de 30k la Radacini :wallbanger:

Share this post


Link to post

Eu. Tot vreo 6 milioane si ceva dar am schimbat si bujiile. Fara bujii era vreo 5 milioane sau 5.5.

Share this post


Link to post

Ce dracu, nene? Am ajuns să râdem unii de alţii, că ăla a luat leapşa, că altul e mai şmecher, una-alta...

Ovi, tu dai de multe ori informaţii foarte utile (deşi poate cam "criptate", dar înţelegem :) ), iar alte dăţi te "dai" la noi că suntem lepşari. Poate nu suntem, ci pur şi simplu acceptăm condiţiile astea. Eu unul, de "fraier" ce sunt, bat Bucureşti-ul vreo 25 Km în plus ca să fac reviziile şi să rezolv reviziile la aceiaşi "unitate" de la care am luat şi maşina. Am un alt dealer mai nou în preajmă, dar mie îmi place să întreţin "relaţii" şi, cu excepţia unei tentative "frauduloase" descrise undeva, am fost mulţumit de ei.

Nu neg, se poate şi mai bine, se poate şi mai ieftin. Ăsta e şi rolul topicului: spunem ce-am făcut şi ce-am păţit şi fiecare trage concluziile. Faimoasa melodie cu "ce bine-mi pare că ai luat ţeapă" s-a dus în mă-sa. Vrea cineva să-i urmeze?

Nu ar fi mult mai frumos şi mai puţin consumator de bytes să spunem simplu un sfat sau o părere, fără să "atacăm", pe un topic strict tehnic, capacitatea unuia sau altuia de a face faţă frauuduloasei economii de piaţă din service-urile de la noi?

 

Canarule, că veni vorba... Eu stau în Drumul Taberei şi bat cale lungă să mă duc până la ieşierea spre A2. Poţi citi cu ceva posturi în urmă şi cât m-a costat revizia acolo şi cum au tratat, fără "pile", reclamaţia mea referitoare la zgomote (şi ceva uzură anormală la cauciucele faţă). Dacă cei de pe Timişoara îţi fac revizia "ca la carte", tot pe acolo te va costa (+- <10%, parol)

Share this post


Link to post

->Eu cand am facut acuma vreo 3-4 luni revizia nu prea aveam treaba cu forumurile , acuma am useri cam pe toate forumurile si le`am si puricat (si am vazut cum cei de la vw GOLF V model de 1.4 FSI platesc cu cateva milioane mai putin -ma refer la revizia de 30.000 km ).

Raspuns ptr DIO

->SUNT SIGUR ca nu au umblat la bujii , la lichidul de frana sincer nu mai stiu (dar nu cred ca au facut nimca nici la el ) ,au schimbat cam toate filtrele ,poate gasesc prin casa factura .

-->stiu sigur ca daca era sa schimb placutele de frana ma ducea undeva in 10 milioane , ca imi tot calculam atunci daca imi ajung banii care ii aveam la mine ,oricum au fost cu bun simt si mi-au spus ca placutele mai merg pe putin 10000 km ( la Fiat iti schimbau la 30.000 tot , nici nu te mai intrebau ,te trezeai cu factura )

-->oricum inca o data o spun mi se pare foarte mult 6,5 milioane ptr un chevrolet kalos

->DiBas au preturile mai sus inclusiv la piese ,am vrut sa schimb un set de stergatoare si ma costa peste un milon (nu mai stiu exact dar aproape de 1.500.000 ) , m`am dus la Radacini si mi`au dat acelasi set original de kalos cu 700.000 sau 800.000 lei )

Edited by DMX

Share this post


Link to post

Tocmai m`am uitat in caietul de service : Lichidul de Frana nu e schimbaty ( adica nu e bifat ) ,. si nici la buji nu e bifat !!

Share this post


Link to post
->->DiBas au preturile mai sus inclusiv la piese ,am vrut sa schimb un set de stergatoare si ma costa peste un milon (nu mai stiu exact dar aproape de 1.500.000 ) , m`am dus la Radacini si mi`au dat acelasi set original de kalos cu 700.000 sau 800.000 lei )

 

Si daca te duci la un magazin Daewoo si ceri un set de stergatoare de Matiz si dai 18 RON ce crezi ca are? Doar 2 cm mai scurt este stergatorul lung (stanga). Aceiasi marca. Si daca esti tipicar cumperi un set de Legantza cu 28 RON si iti raman bani si de o seara cu prietenii la terasa. :D

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

safari hunter mersi de sfat , de asta s`au inventat forumurile astea :)

Share this post


Link to post
de asta s`au inventat forumurile astea :)

 

Si ca tot s-au inventat forumurile de unde si eu am invatat multe, mai adaug o snoava. Schimba-i vericule si lichidul de frana , ambreiaj chiar si o bujiuta noua nu i-ar displacea la makina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...