Jump to content
Sign in to follow this  
wolu

Jante Matiz...

Recommended Posts

Salut...nu gasesc nicaieri niste jante pe 13 pt matizu meu,si am vb cu un prieten sa imi aduca de afara...numa m-a intrebat : daca jantele is compatibile cu alte marci de masina ?? se poate asa??? help...

Share this post


Link to post

tot nu am primit raspuns la intrebare...

Share this post


Link to post
jantele is compatibile cu alte marci de masina ??

 

Jantele de pe matiz, din fabrica, sunt pe 13'' cu prinderea prezoanelor 4x113!!

deci sunt compatibile cu toate jentile cu specificatiile de mai sus!

dar poti pune si altele mai mari..

Share this post


Link to post

hm..ms man!! dar o problema: cum adica 4x113 ??? ce inseamna ? nu prea is eu cu mecanica...

Share this post


Link to post

4 gauri de prezon cu distanta de 114 mm intre ele.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Vreau sa pun cauciucuri de iarna la matiz si m-am gandit sa cumpar doar 3 jante de tabla (a patra avand-o deja la roata de rezerva), deoarece chimbarea celor 4 cauciucuri de 2 ori pe an este costisitoare si deloc benefica pentru anvelope. Asta inseamna ca vara voi avea ca rezerva o anvelopa de iarna.

Am gasit la un magazin cu piese auto daewoo jante la 152 lei si la un magazin de cartier (la parterul unui bloc) la 100 lei, insa mi se par putin cam scumpe.

Se merita sa cumpar second hand?

Ce dezavantaje au cele la mana a doua?

Share this post


Link to post

intra pe net si gasesti mai ieftine

 

4 gauri de prezon cu distanta de 113 mm intre ele.

 

da pe net de ce se specifica:jante matiz 4x114?or fi mai multe feluri?

Edited by calinjack

Share this post


Link to post
... da pe net de ce se specifica:jante matiz 4x114?or fi mai multe feluri?

Greseala de tastare, am corectat.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

De fapt e 4x114,3.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare legata de acest subiect. Unde pot gasi capacele ce acopera gaurile centrale de la jentile de matiz? Cele din material plastic de culoare neagra. Am lasat Matizul mai mult timp intr-o parcare si m-am trezit cu unul lipsa!

Edited by vidax

Share this post


Link to post

Va readucem aminte ca nu se comenteaza treburi administrative pe topicuri tehnice, discutiile despre forum au sectiune dedicata.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare legata de acest subiect. Unde pot gasi capacele ce acopera gaurile centrale de la jentile de matiz? Cele din material plastic de culoare neagra. Am lasat Matizul mai mult timp intr-o parcare si m-am trezit cu unul lipsa!

 

in parcare la un alt matiz :thumbl:

Share this post


Link to post

Foarte urat din partea ta ca dai sfaturi de astea [-X ,ar putea fi Matizul tau !

Se gasesc in magazinele Daewoo !

Share this post


Link to post

Intr-adevar, am gasit intr-un magazin Daewoo. Multumesc!

Edited by vidax

Share this post


Link to post

Intr-adevar, am gasit intr-un magazin Daewoo. Multumesc!

 

am gasit la magazin jentzi de matzi undeva la 100...si sa zic maxim 130 nu mai stiu exact...iar la vulcanizari... gasesti si mai ieftin... stie cineva ceva mai clar???

Share this post


Link to post

Ce fel de jante? Din aliaj? 100 de lei? :rolleyes:

Share this post


Link to post

care e diferenta dintre 4 1/2 jx1 ET45si ET46?

Share this post


Link to post

ET45 scoate janta mai in exterior cu un mm, fata de ET46. Multumita colegilor stiu asta.

Share this post


Link to post

De la 38 in sus pana la 49 cat e originalul merg toate, numai sa nu fie prea late. Poate merg si sub 38, dar asta nu mai stiu eu.

Share this post


Link to post

perfect. ms de raspuns; tocmai am facut rost de un set de 4 jante moca ;) ...si asa nu aveam set separat pt iarna/vara ;)

Share this post


Link to post

Va salut,

Am si eu o intrebare pe tema asta , am pe fata dreapta cauciucul care mi se desumfla mereu o data pe luna tot il gasesc desumflat pierzand presiunea treptat . Am fost la diverse vulcanizari am verificat nu scapa nimic au dat-o si cu smac parca se numea chestia aia :) Unii mi-au zis ca este de la janta ca pe drepta se iau toate gaurile de pe marginea drumurilor, altii ca de la cauciuc ...ca e Montana si astea-s romanesti proaste . Ce sa fie oare ?

Share this post


Link to post

E un por in cauciuc, nu ai alta solutie decat sa-l verifici des sau sa-l schimbi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...