Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Fiat Albea Star. Hyundai Accent.

Recommended Posts

fiat..

am un prieten care are un fiat marea tdi. in general se comporta bine, dar troncane destul de urat.

s'a dus la service shi i'au spus ca trebuie schimbate bucshele la bara de torsiune.. ce a zis el: eee.. un rht.. hai sa le schimbam!

dar nu, alea nu se schimba, se schimba cu tot cu bara de torsiune.. o carutza de bani.

alta chestie: la 70mii km a trebuit sa schibe discurile de frana pe fatza :o

renou' meu are 180mii shi le are pe alea originale...

concluzii:

1. nici o mashina nu se mai face ca pe vremuri, sunt gandite parca sa tzia cat garantzia

2. fiaturile, in particular, parca sunt gandite ca daca pica ceva sa nu potzi schimba decat cu inca jumate de mashina odata..

 

s'a discutat de hyundai accent. noi avem la o estimare sumara un parc de vreo 50 de accenturi shi muulte fiaturi punto. TOATE puntourile sunt CAZUTE, zici ca se destrama, accenturile au cam 2 ani shi cca 50mii km shi nu au avut nici o problema.. ai dreaq asiatici.. mergi pe accent, parerea mea!

 

albea asta e loganu' lu' giugiaro mah!

Share this post


Link to post

ok... destul de clar. Albea sux, ca sa ma exprim asa.

Am schimbat si titlul topicului ca preludiu pentru: si Accent ce bube are?

Share this post


Link to post

Certific ce spune strumfadi, la mine sa uzat buza la o piulita de la tamburii spate(aia cu rol de blocare) si nu o gasesc nicaieri decat cu tot cu tambur etc. si ma sare serios din buget. Am o nuca la coloana de directie care are un mic joc si mai trancane din cand in cand: 7mil coloana de directie. Fiaturile is desrul de pacatoase pan si cele care sunt cele mai bune deci...Daca vrei sa duci firma la faliment cumpara fiat. :mrgreen:

Share this post


Link to post

eeeiii, nu e firma lui satori, dar mai adaug ceva: daca vrei sa mearga firma ia'tzi ford focus sau toyota corolla.. ambele modele urasc servisurile.. :thumbl:

Share this post


Link to post

Buba la Accent apare in caz de lovituri, accidente, care implica schimbare de piese mari, dura foarte mult (luni) pina veneau piesele din Coreea ... nu mai stiu situatia din ultimul an, dar poate s-o fi schimbat ceva in acest sens.

Coreenele, desi sint niste "junk :) ) uri" de masini, stau in general bine la capitolul fiabilitate, ele pierd in special pe partea de calitate a fabricatiei si a finisajelor, care nu e la nivelul japsilor ...

De studiat si ce acopera, in amanunt, garantia aia de 5 ani fiindca odata cu trecerea timpului apar o gramada de excluderi, asa am auzit.

Share this post


Link to post
eeeiii, nu e firma lui satori, dar mai adaug ceva: daca vrei sa mearga firma ia'tzi ford focus sau toyota corolla.. ambele modele urasc servisurile.. :thumbl:

 

toyota corolla: dar sa te duci la fiecare 7500km la revizie... :spumelagura:

Share this post


Link to post

La Accent sunt intr-adevar super-scumpe piesele. Pe un capac de roata a dat mecanicul meu 2.200.000 daca tin bine minte... :uff:

Fiat-urile sunt dezastru. Stiu ca merge super-prost compania, dar e un miracol ca n-a dat faliment. Merci Alfa, merci Ferrari. Masinile lor merg si mai prost, si pe ele nu mai are cine le ajuta.

Eu zic Cielo. Cu oareshce probleme la capitolul fiabilitate (vorbesc despre ultimele modele de la Craiova) si invechit conceptual. Cu toate astea perfect pentru o firma: pret de achizitie mic, consumabile si piese ieftine usor de gasit.

Sau Volvo, alegerea firmei mele, care au fost vandute de curand pentru ca ne sufocau. Cred ca s-a triplat profitul de cand nu mai mergem cu 850-urile la revizii !

Share this post


Link to post

Stiu ca titlul a devenit Fiat vs Hyundai, dar totusi de nu Renault Clio Symbol? Urata dar spatioasa, dotari de securitate, servo ABS etc, pret acceptabil daca nu chiar mai mic decat cele 2 modele de mai sus si fiabil zic eu. La firma la +-ul meu au si Clio Symbol atat benzina cat si motorina fara probleme majore. Clio dinainte de dCI-ul actual avea vreo 45.000 km facuti intr-un an si in afara de niste scartaieli la frane nu avea alte simptome (uite ALX e martor ca l-a invartit in parcare de cateva ori :lavolan: ). Si din cate stiu eu nici n-a avut ceva major. Masina n-a fost vanduta ci se plimba bine merci prin Iasi in continuare. Just a thought :idea:

Share this post


Link to post

mey dane, chiar tu, un veteran, nu citesti toate posturile?

ce conteaza ca clio consuma putin si e fiabila, nu intelegi ca SCARTAIE PORTBAGAJUL CAND IL DESCHIZI?

sunt de acord cu satori, o masina careia ii scartaie portbagajul nu merita luata in considerare.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Cred ca Renault Clio Sumbol este genul de masina unde trebuie sa te rogi sa primesti una fara probleme. Pe de o parte sunt oameni care spun ca nu ai treaba cu ea, pe de o parte sunt altii care au parul alb din cauza lor.

Share this post


Link to post

Am eu o cunostiinta cu Accent! Minunata masina, pacat de grupul Tiriac. Garantia de 5 ani o sa iti iasa pe ochi avand in vedere ca prima revizie este 9 mil lei. Atentie deci nu e chiar atat de ieftin de intretinut. In plus garantia este numai pt primul proprietar. Motoarele nu sunt nici ele de ultima generatie: oricum nu se compara cu cele ale Chevy. Interiorul insa pare destul de aproape de 2005.

 

De fiat nu spun nimic ca n-are rost.

Toyota: intr-adevar masina! Dar e cam 14-15k euro ... deci nu-i deloc in acelasi loc cu Accentul si Albea.

 

Cam toate masinile mentionate aici sunt Turcia. Ar mai fi si un Suzuki din Ungaria, niscava Fabii... Dintre toate insa as prefera... Cielo!

Share this post


Link to post
mey dane, chiar tu, un veteran, nu citesti toate posturile?

SCARTAIE PORTBAGAJUL CAND IL DESCHIZI?

Unde s-a scris asta? sau mai trebuia un emoticon de misto? :-?

@ satori: daca nu esti prins in vreun buget baga Hyundai-ul. Vei fi primul propitar, garantie. Doar ca intretinerea+masina te va costa mai mult. Apropo, ca banui ca te-ai interesat, baga si tu niste preturi comparative (cam cat ajunge Hyundai-ul?).

Daca e cu buget si cade Hyundai-ul eu m-as baga mai degraba la Clio decat Fiat. Mi se pare o masina matura, iar la benzinare chiar nu stiu de probleme celebre si grave. Exemplul anterior l-am dat in cunostinta de cauza si legat de masini ce fac minim 50.000 km /an. Exista in firma respectiva masini (Renault Clio/Megane) cu mult peste 50.000 km la bord care merg ok. Eu cred ca acest Clio isi face banii. Oricum era doar o parere personala.

Share this post


Link to post

arunca si tu un ochi cum spunea panzer in ungaria: suzuki wagon, maricel, abs, eps, sstandard... ieftin si motor 1.3 93 cai euro 4 16v vvti, geamuri. tot std. e vro 7-8 plus tva la 600 euro ai si jenti al pe 14" si proiectoare. si nu e cotarla: are servo bosch, evacuare inox 50mm std, faruri valeo si aeroterma valeo, scaun sofer reg pe inaltime, are 10.5 0-100kmh si ia 7 in oras pe bune. ar mai fi o soluti chiar mai ieftina swiftu vechi da in 2005 iese din prod plus ca e cam vechi la caroserie.

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post
Garantia de 5 ani o sa iti iasa pe ochi avand in vedere ca prima revizie este 9 mil lei.

impartaseste-ne si noua misterul reviziei de 9 milioane. ce se intampla in astia 9 milioane?

Share this post


Link to post
Motoarele nu sunt nici ele de ultima generatie: oricum nu se compara cu cele ale Chevy.

 

adica sunt mai bune sau mai rele? nu inteleg.

 

pai price rangeul ar fi de la 7k pana la 10k, deci corolla e out. daca la accent costa mult reviziile, nu e bine! ar costa ceva intretinerea masinii... mai nou a intrat si kalosul la concurs, dar cam timid.

 

WAGON nu intra in forma dorita.

Share this post


Link to post

aaaa prima revizie (la 10kkm) a fost 4.500.000 la 4x4, la tractiune normala mai scazi 1 mil uleieul de la oala spate. celelalte revizii la 15kkm. e mult?

Share this post


Link to post

o noua cerinta: sa suporte sarcina maxima admina pe puntea spate in mod repetat, fara efecte negative prea mari.

Share this post


Link to post

Nu intra nimic special in revizie. Doar ca astea sunt preturile de la service-ul lor. La urma urmei la Cielo prima a fost ~4mil si sunt 2/an. S-ar putea sa fie la fel.

 

Un Accent 1.3L il fac linistit la orice liniutza cu 1.5 DOHC pe Cielo. Are aproximativ acceeasi cai putere dar cu un cuplu mai micutz. Nici la consum nu e chiar ca in carte: nu scoti 8.3 in oras cu motorul ala nici macar daca te plimbi pe centura in continuu! De fapt sub 11 nu scazi in Bucuresti!

 

In plus: cele care au in america 5 ani garantie sunt produse in Corea. Astea care au la noi 5 ani garantie sunt produse in Turcia. Totusi masina pare bine facuta, bine finisata in clasa ei de bani.

 

@satori: ne-ai dus iarasi in discutia cu "Ce masina pana la 10.000 euro?" Eu am impresia ca tu vrei Cielo si nu stii cum sa o spui! :D

Edited by panzer

Share this post


Link to post

da un search sa vezi poze, sunt convins ca volumul expandabil al portbagajului o sa te satisfaca, cat despre liniute nu cred ca e vreun daewoo care sa te faca...

Share this post


Link to post
o noua cerinta: sa suporte sarcina maxima admina pe puntea spate in mod repetat, fara efecte negative prea mari.

 

Cred că-ţi trebe mai bine un Kangoo/Partner/Berlingo... :)

Share this post


Link to post

nu-i chiar kangoo, dar nici departe, tadaaaaa!

post-245-1107186807_thumb.jpg

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

sau la 10 000 euro fara taxe, dar nu pt carat marfa: 112 cai pe sub 1 tona

the new swift de la vecinii nostrii dragi.(de ce n-o fi venit suzuki la noi?)

post-245-1107187136_thumb.jpg

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

:mda: , nu intelegeti. nu e vorba despre ce vreau eu.

sa repetam cerintele:

* berlina, 4 usi

* 50.000km/an fara probleme majore

* sub 9000E fara tva (the lower, the better)

* conteaza cum arata, nu trebuie sa aiba imagine proasta

* din cand in cand va fi incarcata atat cat poate duce - trebuie sa reziste

Share this post


Link to post

...cu alte cuvinte, Cieloooooooo :) >-

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...