Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Cum Va Conectati La Internet De Acasa?

Recommended Posts

Guest Mecmar

:) >-

 

Vreau sa merg la RDS si sa aleg un abonament. Oferta este:

9usd - 1 Gb, 15usd - 2,5 Gb, 20usd - 4Gb, 29usd - 12 Gb.

Are telefonie inclusa in reteaua lor, Romtelecom.

Momentan folosesc internetul cel mai mult pentru a intra in legatura cu voi. :mrgreen:

Care vi se pare cel mai eficient? Evident ca cel mai ieftin nu?

Pentru a introduce telefonul fix la ,,social" cum se procedeaza la Romtelecom?

Share this post


Link to post

Cica Romtelecom nu ar mai oferi posibilitatea de a trece la social. Daca nu ai trecut pana acum... Dar trebuie sa te interesezi pt. a fi sigur.

RDS acum ofera la toate abonamentele trafic nelimitat. Dupa ce consumi traficul "INCLUS" (ala zis langa abonament) viteza de transfer scade...

Share this post


Link to post

Confirm şi eu chestia de mai sus, într-adevăr RDS dă trafic nelimitat pe CableLink, cu scăderea vitezei după depăşirea de trafic enunţată de cchrism.

 

Proastă mişcare din partea RDS: deja externul se mişcă infect, seara se ajunge la timpi de răspuns mari pe gateway... s-a dus pe copcă :mda:

Share this post


Link to post

Solutia?...o noua revolutie! ! glumesc...eu sunt intr-o retea (i)legala, asa cum sunt zeci prin bucuresti sau sute in tara...merge de zbarnaie si ce e cel mai bine de vreo 2 luni a intrat in legalitate, avem contract, facturi & stuff iar daca incepe sa scartaie fac scandal la aDMIN

 

...si la mine, ca si la Satori, 400.000 lei pe luna...

Share this post


Link to post

Subscriu. Tot de la "baietii" din cartier. Merge de rupe pamantul. 400.000 pe luna. Si daca pica, adminul e la mine pe scara :) .

Share this post


Link to post

:D la fel. 10 euro pe luna si pe langa net care se misca binisor (pe intern trag cu putzin sub 100k) avem vro 3 hub uri de de ce++ de retea cu viteze care ating si 5 mbs de imi merge calculatorul in frame-uri cand trage unu de aproape si suntem vro 600 din 3-4 retele, a mea singura ilegala

Share this post


Link to post

Eu impart un abonement RDS cu soacra-miu! :)

1.5 GB inclusi. Pina acum nu am depasit niciodata. Platim cam 600.000 pe luna! De caciula!

Share this post


Link to post

Retea de bloc. Ilegala cred (n-am vazut facturi sau contracte). Net de la Evolva (fibra optica/2-300 useri in retea/nu stiu cati au internet). Cand merge zbarnaie (ia si 1 Mb in 3 sec de la extern). Cand nu merge stai si juma' de zi fara. 400.000/luna.

Share this post


Link to post

Eu am ramas la dial-up, asta si pt ca folosesc rar netu' de-acasa.

Cumnata-miu are retea de bloc, internet de la Matco (parca) si merge de rupe, 400k / luna.

Share this post


Link to post

deocamdata ADSL, moka.. (de la vechiul job..)

merg pe shest shi ciocu' mic, ca se mishca bine shi intern shi extern la fel (60KB down shi 15-16KB up..)

 

daca va fi sa se taie la un moment dat, o sa ma vad nevoit sa ma inhaitez cu bajetzii cu matze trase din geam in geam.. shi la care externul merge vai de mama lui shi cand vrea el.. pe intern, nu zic.. se ating viteze maricele..

Share this post


Link to post

Din geam in geam??? Tz tz tz tz!!! Pe galeria aia pt tevi ce are??? :banana:

 

 

@totti: Matco e dealer RDS. Si noi tot la ei avem.

Share this post


Link to post

Eu am abonament la Astral, 29$+tva teoretic trafic nelimitat, practic limitat la 5 GB (nu am ajuns decat in decembrie pe la jumate), suntem 5 in retea si platim cam 200-250 mii lei/luna (functie de cursul valutar). Pe intern cam 50-60 KB, pe extern 15-20 KB, asta cand suntem mai mult de 2 conectati.

Share this post


Link to post

Dial-up :wallbanger: X( :spumelagura: . As fi vrut eu ceva mai k-lumea de genul retea de bloc, da nu pot din 2 motive: 1.nu prea stau pe acasa prin Galati; 2. am numa mosi pe scara care imi bat imediat la usa cand ascult o manelutza sau un Linkin Park ceva mai tare. deci retea de bloc cade din start.

La dial-up imi venea romtelecomu' cam 350 k lei pe luna asta in conditiile in care nu stateam decat o ora maxim pe seara+cartela RDS night link de 5$. Isi merita banii RDS la cartele. Acu de craciun mi-am luat un card Idilis: sa-i bag in p. mamii lor cu netul lor de kkt: de cele mai multe ori o conexiune nu tine mai mult de 5 minute, uneori nici 50 de secunde, nu mai vorbesc ca nu intotdeauna merge. Asadar le doresc falimentul la bajetzi. RDS-ul mai avea unele caderi, dar in general OK. De Xnet Dial-up free nu mai vorbesc, e mai jos decat idilisu', da n-ai ce le face, ca e moka. Muuuuuuuuult mai bine mergea acu 4-5 ani cand s-a lansat, acu nici mail-ul nu-l mai poti verifica.

As vrea ceva prin cablu TV, in lipsa de altceva, dar atata timp cat nu prea stau pe-acasa nu se merita, stati sa termin facultatea si mai vad. Am un prieten care are Astral full, de 29$, da sta pana innebuneste sa scoata un film. In primele dati ii cam inchideau bajetzii conexiunea de prea mult trafic la download, dar acum si-a instalat fixul langa calculator si si-a scris numarul de la Astral pe monitor si ii baga in PM cu fiecare cadere nejustificata. Aia i-au dat de inteles ca nelimitat asta ar fi cam 5 giga, da a urlat putin la ei si s-au potolit si nu i-au mai pus limitare. Drept urmare la pretul enorm la care este oferit netul, el scoate incontinuu filme etc de pe net, iar eu il inteleg foarte bine (as face la fel), inchide compul odata la 10 zile. Per total nu se prea merita astralul, cu cei 128kb viteza maxima de conectare (dld il calculati voi) iar ei mai si vor sa-ti limiteze, dupa ce ca e un serviciu scump si prost.

Cat despre mine, in Iasi, eu nu am net in camin :mda: dar intru de la facultate unde am fibra optica 100mb/s, dar care mi-e inutila, intrucat nu am voie nici macar messenger, ma mir ca nu s-a sesizat nimeni de activitatile mele forumistice.

Share this post


Link to post

RDS Cable Link 29$-12gb-300 minute romtelecom-3000 minute rds

Internetul il impart cu un vecin asa ca platesc numai 500 de mii pe luna.

Share this post


Link to post

Retea de bloc (o parte ilegala insa pana la vara cand intram in legalitate :banana: )

internet la 8$, viteza in jur de 30 - 40 de kb maxim am prins 528 Kb/s (si e pe bune am poze :) )

trafic nelimitat, permanent

intern depinde - pe de ce++ am 3,4 kb de la astia din oras, abia aseara am reusit un 500 de kb (nu stiu cum)

sunt destul de multumit la banii astia

Share this post


Link to post

Mi-am pus Astral pe cabletion. Bucuresti viteza buna 100-200 kb/s Afara 2-35 kb/s, depends de timp. Ce sa fac, daca pa aici pa la mine nu si-a tras nimeni Evolva! M-am saturat de dial-up. :) >-

 

Update :mrgreen:

Cu aceasta ocasion mi-am tras si Bitdefender Professional ca daca intrii pe de ce++ ce e acolo taticu, virusache la greu.

Edited by hitman

Share this post


Link to post
Cu aceasta ocasion mi-am tras si Bitdefender Professional

 

Daca e crack vreau si eu :D :osanale:

Share this post


Link to post

RDS CableLink

15 USD + TVA / luna (fifty - fifty cu sora mea)

Viteza max. (negarantata) este 256Kbps.

Traficul este nelimitat, dar in momentul in care traficul inclus (4GB in cazul meu) este depasit latimea de banda va fi limitata automat la 128Kbps.

In plus mai am si RDS.tel 100 min. Romtelecom & 1000 min. Rds.

 

p.s. de cand cu traficul nelimitat merge infect. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Eu am net prin retea :) . Platesc 250k pe luna si merge cam cu 20-30kb/s. Uneori si mai mult, depinde de cati sunt pe net. Si, tinand cont ca in retea sunt 2 net-uri (Astral prin antena (asta il am eu) si RDS fibra optica), si ca un f bun prieten de-al meu din bloc are net de la celalalt provider noaptea ii clonez mac-ul si imi pun ip-ul lui si ma servesc cu net :D (cu asta fac dnl intre 20kb si 800kb depinde de server).

Share this post


Link to post

N-are si un Tico prietenul tau ? Ca daca zici ca doarme bushtean poti sa-i iei numerele de inmatriculare, le pui pe a ta si iei toate radarele din Constanta. :D

Edited by khhamsin

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Am rezolvat-o cu RDS-ul. Acum internet la greu si de acasa 9$ fara TVA, cu telefon 50 mn in Romtelecom si 500 in reteaua RDS. Merge foarte bine. Mi-a venit si factura la telefon ptr. perioada in care am avut dial-up. Doar 1.530.000 lei usori.

:banana:

Share this post


Link to post

Eu am 1500 de minute RDS da ce draq faci cu ele e intrebarea...

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Pentru aceasta faza de inceput nu prea ai ce face, insa odata cu extinderea retelei voi renunta in mod cert la romtelecom, asa cum de fapt au inceput sa faca multi concetateni de-ai nostri.

Share this post


Link to post

eu tastez de la firma , dar numai in zilele cind sint de servici

in viitorul apropiat trec si eu la rds cu tel . si atunci poate si de acasa daca voi avea loc din cauza fetelor mele.

deci deocamdata -gratis-

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...