Jump to content
Sign in to follow this  
nico

Filtru Benzina

Recommended Posts

Garantia am uitat-o intentionat dupa mai multe contacte cu service-urile. Am schimbat tot ce trebuia cu atentie, cu toate ca bujiile si filtrul de benzina erau aproape sudate , asa de tare au fost stranse la revizia anterioara.

Share this post


Link to post

Mufele de la racordurile la filtrul de benzina nu aveau niste sigurante, tragi de ele si iese filtrul imediat ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Scuze, era vorba de filtrul de ulei.

 

Filtrul de benzina se scoate foarte usor, dupa ce scot cele 2 sigurante.

Share this post


Link to post

Intrebarea mea este, cum se scot sigurantele?, pt ca nu mi-am dat seama cum se scot.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Tragi de ele ...

Share this post


Link to post

Stie cineva pentru ce este acel papuc pe filtrul de benzina? eu am intrebat la service si cei de acolo nu stiau

Share this post


Link to post

Conectare la masa electrica a masinii (zero volti potential electric = protectie).

Share this post


Link to post

Si pentru a intelege intr-o romaneasca uzuala ar fi: descarcare de vreo incarcare electrica ?

Mersi

Share this post


Link to post

Evitarea unei incarcari, mai corect spus. Filtrul este o piesa metalica izolata prin doua furtunuri din cauciuc, conectarea lui la masa electrica a masinii devine o protectie. Prinderea mecanica printr-un surub de caroserie nu reprezinta o conexiune electrica ferma si cu zero ohmi.

Share this post


Link to post

Asa cum banuiam, data viitoare va sti si mecanicul ok.gif

Share this post


Link to post

Am reusit sa rup sigurantele din plastic de la ambele capete ale filtrului de benzina. Fiecare siguranta are 2 picioare care intra de o parte si de alta a tevustii filtrului, legate printr-o banda de plastic care are rol de arc. Eu am rupt lagatura dintre picioarele sigurantei, dupa care am pus picioarele separat in locasul lor. Problema e ca daca trag din diferite pozitii de furtun acesta incepe sa iasa cateodata, deci sigurantele nu-si mai fac treaba.

 

Se pot cumpara de undeva sigurantele ? Sau ce pot face sa fixez capetele furtunaselor de benzina de tevustile filtrului de benzina?

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Problema este ca,daca ati avea Aveo,ati sti ca sigurantele din imagine nu merg si la Aveo.Pentru Aveo trebuie altele,cod GM 96434270.Iar astea,nu costa 1,85 lei/buc.

Sistemul e prost,le puteau face din sarma inox.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Ai perfecta dreptate. Am schimbat ieri filtru de benzina si spre "norocul" meu am rupt o clema. Se pare ca pe la noi greu se gasesc si nici de la alta masina nu se potrivesc. Solutia mea de moment, Picatura. Ce baza oare sa am eu in solutia aia de lipit?

Unele chestii sunt foarte stupid gandite la masina asta...

Share this post


Link to post

Materialul din care este facuta siguranta este destul de casant,altfel nu s-ar comporta elastic,pana la un moment dat.Numai ca,timpul petrecut in conditiile de sub masina il face mai casant decat era initial,asa ca nu trebuie sa te straduiesti prea mult,ca sa rupi siguranta.

De gasit,siguranta se gaseste usor,la orice dealer Chevrolet.Numai ca,eu am platit-o,la Radacini,vreo 13 lei.Nici prin SUA,nu e prea ieftina,am vazut preturi de 4-5$/buc.

Solutiile astea nu sunt gandite stupid,pur si simplu sunt negandite.Sau,poate,sunt prea gandite,astfel incat sa nu dai banii numai pe filtru.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

:o fftopic: : Al naibii de bine gandite ... Un filtru = 25-30 lei. 2 cleme, inca pe atat ;)

Share this post


Link to post

Daca te uitai 5-6 posturi in urma gaseai raspunsul la intrebare :)

Share this post


Link to post

Right. Nu am mai dat pe pagina 2. Nici nu l-am schimbat personal filtrul sa stiu cum arata clemele.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut ! Am cumparat si eu azi filtrul sa il schimb (eu) si am dat 16 lei pe filtru Mann iar clemele costa 12lei bucata...sunt culmea astia cu scorurile astea.Astept sa se mai incalzeasca un pic pentru a schimba filtrul,insa daca prin absurd se rup clemele alea de plastic,are ceva daca ii pun coliere mici metalice(ca cele din poza atasata)? Cineva a mai folosit coliere de plastic(soricei) dar nu prea am incredere in asa ceva.

post-22905-0-45536200-1421682195_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bune si colierele metalice sau soricei,cumpara totusi 2 cleme originale ca sa fii linistit.Clemele de pe masina se vor rupe dupa 3-4 schimbari ale filtrului de combustibil,devin casante.

Share this post


Link to post

In 36000 km,cat are masina acum,filtrul a mai fost schimbat o singura data acum 2 ani( la 29000 km).M-am interesat si la reprezentanta si au pe stoc (in caz de) la 15 lei bucata. Nu prea am gasit o explicatie clara cum se scot clemele(astfel incat sa nu trag ca nebunu' de ele) insa din ce am inteles trebuie sa trag cu un varf de surubelnita de ele,acestea fiind pe partea laterala a furtunelor.

Edited by iulianyyy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...