Jump to content
Sign in to follow this  
Indigo

GPL pe Tico si/sau Matiz?

Recommended Posts

Buuun... am nevoie de agiutoriul vostru:

 

AM 2 oferte, ambele pentru tomassetto cu stag 200, rezervor toroidal:

1 - 2300 de lei, este in Cluj, deci in urbea mea

2- 2200 de lei - e in Ludus, la cca. 65 de km de Cluj, deci 130 dus intors.

Pe care ma sfatuiti sa o iau? Ca nu prea stiu de cate ori va trebui sa ma duc pentru reglaje si blablauri...

130 de km nu is un capat de lume dar totusi...

A< si inca ceva, tipul de la Ludus mi-a facut o impresie destul de buna, zicea ca dureaza cam 6 ore sa imi monteze, ca e mai meticulos stc. Asta de la Cluj a zis ca in 3-4 ore termina, ceea ce ma face sa cred ca e cam neglijent.

Deci, voi ce ati alege?

Share this post


Link to post

Greu de spus. Eu unu n-as da banii aia nici impuscat.

Share this post


Link to post

Pentru reglaj nu cred ca o sa ajungi prea des la service. Problema se pune in caz de lovire a masinii, din cate am citit eu in cartea aia de la garantie la instalatie umbla doar firma care a montat-o. Si daca ai masina lovita mai tare, sa o duci 65 de km sa ii dea aia instalatia jos, sa o aduci inapoi la service pentru tinichigerie e complicat. Diferenta de timp de la instalare nu inseamna neaparat neglijenta, la mine cred ca in total a durat vreo 2 ore jumate, dar au lucrat 3 persoane. Unul in spate a pus butelia si a tras conductele pe sub masina, unul la motor a pus vaporizatorul si a conectat conductele de sub masina, unul s-a ocupat de electronica, a tras in masina indicatorul. Dupa montaj m-au trimis sa bag gaz de 10 lei, m-am intors, au conectat laptop-ul, calibrare si la revedere, ne vedem la revizie peste 3 luni, sau daca mai ai alte probleme.

Si-am mai ajuns la ei dupa 3 luni pentru revizie, au pus laptop-ul, m-au intrebat de probleme, am zis doar ca nu imi convine ca da in nas un pic cand trece pe gaz, a modificat nustiu ce timp, a zis, uite acum nu mai face -si chiar nu mai face... la revedere, ne vedem peste 3 luni, cand schimbam si filtrele.

Share this post


Link to post

Andrew tata, da-ti peste gura, ca eu cu masina asta vreau sa o duc mult si bine, ca tare mi draga :)

Share this post


Link to post

Bineinteles ca nu-ti doresc asa ceva, dar mi s-a parut ceva de luat in calcul. Oricum, ideea principala e ca daca dureaza 3-4 ore nu inseamna ca se lucreaza neglijent. Mai degraba mi se pare dubios sa dureze 6 ore. Nu stiu ce ar avea de facut atata timp.

Share this post


Link to post

Poate lucreaza o singura persoana. La tine car ar fi durat in cazul asta?

Share this post


Link to post

Da, e vorba de o singura persoana, in ambele cazuri. Oricum, am vorbit la Agrom, si cel din Cluj este foarte laudat, cica e foarte bun. Asa ca, desi pretul e mai mare, voi merge aici. 100 de lei in plus sau in minus tot aia e, vorba aia, renuntam la o iesire la pizza si gata, :) .

Oricum, abia astept sa il gazez pe micut, acuma asteptam cuminti sa vina de la Agrom rampa de injectoare pentru 3 cilindri si rezervorul toroidal :D

Share this post


Link to post

Am dat mail la Radacini , au pe stoc Matiz cu GPL ! Dar e doar varianta E / LPG .

Share this post


Link to post

Noutati ! Sfarsitul lunii mai va aduce cu sine incetarea productiei din Romania pentru orice model auto din gama Daewoo, in conditiile in care uzina de automobile de la Craiova, la care actionar majoritar este Ford Motor Company, va scoate din productie modelul Matiz.

 

Sursa : Aici

Share this post


Link to post

Ce legatura are o stire cu tuningul ?

Share this post


Link to post

cu 2300 lei faci cam 11000 k cu benzina, in conditii de 4 lei/l, consum 5%

parca merita pe termen lung gaz..

Share this post


Link to post

In plus ai si bataie de cap cu vizite la cei care au montat-o.

Apoi, nu ai roata de rezerva.

La momentul in care apare o anumita uzura la supape, cilindri, segmenti, e un chin sa mergi pe gaz.

Share this post


Link to post
Ce legatura are o stire cu tuningul ?

 

Pai GPL la Matiz e considerat "tuning" ? Eu credeam ca e doar o modificare ! Si cred ca influenteaza toti posesorii sau viitorii posesori de Matiz.

Eu as fi vrut sa iau un matiz gpl , dar nu stiu daca mai reusesc (e vorba de timp,2 luni aprox ) si nici nu stiu daca mai vreau... Toata chestia e ca matiz e micut , consuma putin... dar stau pe ganduri la fiabilitate si piese de schimb , etc.

Share this post


Link to post

Daca n-ai observat, postezi pe sectiunea Tuning Tico si Matiz.

Share this post


Link to post

Va rog sa ma ajutati

Am instalat o secventiala Tomasetto cu Stag 300 pe Matiz euro II. Cand ajunge temperatura lichidului de racire la 30 de grade, aud tzac-ul ala in butelie (de la electrovalva) si se aprinde ledul, deci teoretic merge pe gaz. Am facut asa cam 200 de kilometri, moment in care am constatat ca rezervorul de benzina ... e gol (era la jumatate la inceputul celor 200 de km). Efectiv nu mi-a sarit acul de la benzina in ochi decat cand am vazut ca se aprinde becul rosu. Instalatia teoretic functioneaza, pentru ca ledul este aprins continuu ( nu intermitent, cum e pana sa treaca pe gaz). Am fost la gazarie si, stupoare, mi-a intrat exact cantitatea de 400 de ml de gaz, deci clar, a mers pe benzina. Dar de ce imi arata ca functioneaza pe gaz? Nu isi da seama ca ceva nu e in regula?

Ce ar putea fi? La 11 ma duc la instalator sa vada ce si cum, da ma gandeam ca poate prind un sfat pana atunci.

 

P.S. Instalatia a fost montata vineri.

P.S. 2 - Cand trece de pe benzina pe gaz (teoretic) incepe sa scuipe un lichid pe esapament, si sa iasa ceva ca niste aburi, nu e benzina, ca nu miroase a benzina. E normal?

P.S.3 - Nu am reusit sa identific zgomotul facut de injectoarele de gaz, rontzaitul ala. E un sunet usor distinctibil, sau iti trebuie ureche sa il identifici?

 

 

L E:

S_A rezolvat.

Parpalacii de la service trebuiau sa inverseze nu stiu ce fire de la injectoarele de benzina. Ei au spus ca nu aveau cum sa isi dea seama de lucrul asta decat dupa ce eu constatam (Cum a si fost) ca merge pe benzina. Parerea mea e ca puteau sa vada in soft ca ceva nu e in regula, da nu ma pricep, asa ca nu zic nimic. Una peste alta, matizul meu merge de rupe pe GPL, mai bine ca pe benzina, mi se pare mai stabil motorul si o idee mai silention :)

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

Eu in cele din urma am dat vina pe placebo pentru silentiozitatea motorului pe GPL. Dar, cine stie?

 

Sa o stapanesti sanatos, si asta sa fie singura ta problema ca posesor de instalatie GPL!

Share this post


Link to post

Si o mica intrebare:

Primul plin, primul consum: 8,6 litri de gaz la suta, in Cluj (Aglomeratie etc). O fi bine, o fi rau, nu stiu.

Voiam sa va intreb daca in cazul instalatiilor secventiale se poate vorbi de un "rodaj", ca am auzit ceva de membrana vaporizatorului care se mai lasa in prima mie de kilometri, etc.

Sa fie acesta consumul pe care il voi avea, sau sunt sanse sa mai scada?

Multumesc

Share this post


Link to post

La mine nu a scazut deloc consumul si am deja vreo 10k km cu instalatia de GPL. Pe benzina cat iti lua? Mie mi-a crescut consumul cu ~1,2 L/100 km fata de benzina, ajungand la 7,2 L/100 km mixt fata de ~6 L/100 km pe benzina.

Share this post


Link to post
... se poate vorbi de un "rodaj", ca am auzit ceva de membrana vaporizatorului care se mai lasa in prima mie de kilometri, etc. ...

Sa fie acesta consumul pe care il voi avea, sau sunt sanse sa mai scada?

Dupa prima mie de km pe gaz, e bine/recomandat/indicat sa mergi sa faci la cei care au facut montajul sa ii faca un reglaj. Ar fi trebuit sa-ti spuna asta :) .

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Ce reglaj sa faca la secventiala? :) )

Share this post


Link to post

Inainte, pe benzina, imi lua cam 7 litri pe traseul acesta. Pe GPL deci 8,66. + 1,66 l

Share this post


Link to post
Ce reglaj sa faca la secventiala? :) )

 

Ca la orice instalatie de gaz : reglare presiune vaporizator, recalibrare injectoare si refacere mapa injectie daca este cazul.

Share this post


Link to post

Daca nu se fac reglajele astea se poate intampla ceva? Nu am mai auzit pana acum de reglarea presiunii in vaporizator, nu scrie nici in carte de asa ceva(cel putin daca scrie, nu foloseste termenii astia).

Masina mea merge ok, dupa parerea mea consumul este OK. Prima revizie am facut-o la instalatia de gaz la 3 luni si vreo 6000 km, pentru ca la instalare mi s-a spus ca este ok, daca nu sunt probleme sa nu ma prezint dupa 1000km. La prima revizie au pus laptop-ul pe masina si doar au micsorat timpul de trecere de pe gaz pe benzina, pentru ca dadea in nas, dupa care a facut o recalibrare(?) a instalatiei.

Share this post


Link to post

Se fac periodic aceste operatii(la fiecare revizie).Nu este necesar sa stie clientul de aceste lucruri,obligatia lui este sa mearga la revizii si sa le plateasca :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...