Jump to content
Sign in to follow this  
Indigo

GPL pe Tico si/sau Matiz?

Recommended Posts

Pai fa consumu in conditii reale de trafic. Nu incerca sa te pacalesti cu consumul de weekend. Ne poti spune cat te-a costat cu totul si cand putem vedea masina (instalatia)? :mrgreen:

Share this post


Link to post

De vazut, cred ca o sa vedeti mai repede masina lui Leutzu, eu ajung foarte rar la intalniri(am fost doar la 2 pana acum).In weekend vreau sa ii fac un consum la "drum intins", cel "adevrat" il voi face saptamana viitoare(in fiecare zi la munca).Pentru costuri iti transmit pe PM, am avut un deal special cu cei care au montat.

Voi pune cateva poze in 20-30 min.

Imagini GPL(scuze pentru curatenia 0, asta este)post-1005-1150372021_thumb.jpgpost-1005-1150372035_thumb.jpgpost-1005-1150372053_thumb.jpgpost-1005-1150372065_thumb.jpgpost-1005-1150372076_thumb.jpgpost-1005-1150372097_thumb.jpg

post-1005-1150372088_thumb.jpg

Edited by AZH

Share this post


Link to post

Pina la reglajul de la 1000km nu te deranja cu consumul nici cel de saptamana nici cel de weekend.

Share this post


Link to post

Adica este posibil sa scot niste consumuri "spectaculoase"?

Multumesc foarte mult de atentionare, pentru ca altfel as fi fost foarte dezamagit.

Ca si montaj, crezi ca este OK?

Share this post


Link to post

In 1000-1500 km se lasa membrana la vaporizator.Unele incep sa nu mai traga iar altele consuma foarte mult.Montajul pare ok mai putin racordul dintre vaporizator si mixer care este cam scurt si la curbare s-a cutat un pic.

Share this post


Link to post

Si eu sunt foarte multumit de cum merge masinuta.

Oricum la primul meu prin Ramnic iti fac o vizita sa aunci si tu un ochi la reglaje...prefer sa mi-o regleze un chirurg decat un doctor generalist ;)

Share this post


Link to post

Vreau si eu un reglaj de doctor.Se poate?

Share this post


Link to post

Am reusit sa merg 170km cu gaz de 200mii :D

Super tare...

Share this post


Link to post

In oras sau in afara orasului?

Share this post


Link to post

In bucuresti. Cam 70 sau 80 sunt facuti in bucuresti dupa ora 22...adica doar semafoare si fara aglomeratie.

Share this post


Link to post

Incepe sa semene acest topic cu ceva de genul "Consum GPL/Tico, Matiz.Ultimul consum a fost de 7.7 in oras, super aglomerat.In fiecare zi urmatorul traseu Cora Pantelimon-Valea cascadelor-Pipera-Cora Pantelimon, plus mici iesiri seara.

Sunt super multumit.

Share this post


Link to post

In conditiile de trafic din bucuresti GPL-ul pe tico se merita din plin. Am facut astazi din nou plinul si la consum mi-a iesit fix 7l la suta pe gpl asta inseamna o economie de 100mii la suta de km (benzina fata de gpl). Ieri vorbeam cu un amic caruia cu ceva timp in urma ii spusesem ca ma bate gandul sa imi cumpar un scuter pentru ca nu mai suportam sa vad cum stau in aglomeratie si cum se duce benzina si a spus ca asa este mult mai rentabil decat cu un scuter...merg aproape la fel de ieftin ca si cu el dar este si mai confortabil si pot merge si pe frig/ploaie. Este una dintre cele mai bune investitii (alaturi de frane) pe care le-am facut pana acum in masina.

Share this post


Link to post

"Se merita" pe orice autoturism cu motor subtire la euro-normele de poluare. Altfel, e ca la Diesel, depinde de nr. de km facuti pe an.

Share this post


Link to post

As dori sa stiu daca cineva poate sa imi stinga si mie becul cu "check engine" de pe bord , de cand mi-au montat instalatia gpl sta aprins (asa sta pe toate matizurile e3 cu instalatie gpl). As dori daca se poate sa il stinga de tot, poate cineva, sau un nr de tel de la cineva care poate ...pls

Share this post


Link to post
As dori sa stiu daca cineva poate sa imi stinga si mie becul cu "check engine" de pe bord , de cand mi-au montat instalatia gpl sta aprins (asa sta pe toate matizurile e3 cu instalatie gpl). As dori daca se poate sa il stinga de tot, poate cineva, sau un nr de tel de la cineva care poate ...pls

Inteleg ca e vorba de Matiz.

Te pot ajuta eu fara sa afli codul de eroare NUMAI daca checkul iti sta aprins cand esti pe gaz.

 

Cand iti monteaza GPL-ul, unele service-uri nu mai monteaza emulatorul si monteaza un simplu releu care "taie" injectoarele (si foarte rar pompa de benzina) cand esti pe gaz. Astfel, ECU nu mai detecteaza inchiderea circuitului injectoarelor si astfel da eroarea. Solutia este sa montezi, cum am mai spus, un emulator, dar e vreo 100e nou, sau daca nu, sa te duci la un electronist priceput, si iti faca o mica schema de montare a unor mici rezistente pe fiecare injector care sa inchida circuitul si sa nu iti mai dea eroarea.

Share this post


Link to post

Nu te mai grabii in explicatii fara sa citesti bine sau fara sa fi bine informat.

In primul rand emulatorul intodeauna este inclus in pretul instalatie si practic clientii sant inselati prin nemontarea acestuia.Pretul acestuia nu depaseste 200 ron.

In al doilea rand este vorba de matiz euro 3 care are 2 sonde lambda.Intodeauna este simulata de LCS catre ECM numai una pe gpl iar a doua da informatii directe catre ECM.Daca instalatia nu este reglata bine intotdeauna ECM-ul da cod de eroare pentru ameste sarac sau bogat.

Share this post


Link to post

Daca vrei, pot sa fac pariu pe Leganzele noastre, si, daca platesti gazul, vin pana in Valcea si iti arat si instalatie BRC montata nou-nouta fara emulator (pot sa pun poza cu releul care taie injectoarele, ca nu l-am demontat). Ca sunt inselati sau nu, nu stiu (probabil fac asta ca sa reduca pretul instalatiei), dar ideea e ca sunt si de astea si am prezentat ce mi s-a intamplat mie si cum am rezolvat ... nu vad problema ...

 

Eu am dat 3 milioane pe el (dac vrei, iti trimit si poza cu factura) si m-a mai costat 30 RON montajul, nu zic, se poate ca pretul tuturor emulatoarelor existente sa fie cel mult egal cu 200 RON, dar eu atat am dat, atat am spus ...

 

Eu am spus doar ca exista posibilitatea sa nu aiba emulator montat, cum mi s-a intamplat mie si in cazul asta nu se aprinde checkul daca taie injectoarele cu releu ca la mine, nu ? Nu se poate sa fie problema asta ? E exclus ? Nu inteleg de ce nu se poate ...

Share this post


Link to post
Eu am dat 3 milioane pe el (dac vrei, iti trimit si poza cu factura)

Cum adica, tu ai dat 300 roni pentru o piesa pe care @bella a dat 5 roni ?

Share this post


Link to post

Unde ai gasit tu emulatoare cu 50 de mii ?, ca le cumpar eu pe toate. Sau unde ai vazut chestia asta ca sunt curios ?. Chiar si ovi_jer a spus ca e 200RON !!!!

 

Ovi_jer, eu am vazut ca nu au pus emulatorul de la inceput, nici nu terminasera instalatia de montat, dar mi-au zis ca nu e inclus in pret. Instalatia m-a costat cu tot cu emulator 1800RON. E instalatie BRC model clasic (nu este secventiala) cu butelie cilindrica si e cu sonda Lambda. Sunt mai ieftine de felul lor ? Daca da, sunt dispus sa ma duc la OPC, ca am facturi la tot.

Share this post


Link to post

Tolin s-a referit la faptul ca bella la informatiile date de mine s-a dus la ei inapoi si le-a cerut emulatorul care la primit gratis si ca platit 5 lei pentru releul pe care il pusesera baietii in locul emulatorului.

Off-topic

Da e foarte scumpa.In zona noastra nu sare de 1600 ron completa cu emulator si ajunge maxim la 1700 ron cu rezervor toroidal asta daca e o instalatie electronica cu reglaj din soft nu din robineti.

La bucuresti este mult mai ieftina.

Share this post


Link to post
Unde ai gasit tu emulatoare cu 50 de mii ?, ca le cumpar eu pe toate. Sau unde ai vazut chestia asta ca sunt curios ?. Chiar si ovi_jer a spus ca e 200RON !!!!

Daca citesti atent postarile de aici si link-urile din ele vei afla. Fac un rezumat: ca sa primesti emulatorul lipsa din instalatie, trebuia sa mai dai 5 roni, cat face releul pe care l-au pus ei in loc de emulatorul pe care l-ai platit cu instalatia. Asa a procedat userul bella. Povestea lui este pe forum.

Share this post


Link to post

Pai si la a mea tot din soft se face reglajul. Imi inchipui ca sunt la Bucuresti mai ieftine, dar drumul dus cu Leganza pe benzina + drumul intors pe gaz + pierzi o zi intreaga ca aici n-am stat pe langa ea ...

 

Am explicat foarte clar ca mi-am dat seama de lipsa emulatorului aproape de la inceput, dar mi-au zis si ei la fel de clar ca nu este inclus si ca daca nu imi convine imi demonteaza totul fara nici un ban si imi pun instalatie unde vreau eu. Oricum, as fi interesat de un nr. de telefon al importatorului BRC sa intreb si eu daca le vin instalatii fara emulator.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

E alegerea ta pierderea de 400 ron.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...