Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Baga matale, eu ma retrag, e prea plina lumea de superiori. Bafta!

Share this post


Link to post

@lucian ...

 

Ma uitam la pozele puse in postul in care faceai referire la Tamron.

 

Pozele 2 si 3. Ai taiat degetele oamenilor. Din ce am vazut pana acum indiferent de cat de simpatica e o poza ca expunere, mimica persoanelor sau in fine momentul in sine se cam poate arunca la cos daca are membrele taiate prost.

 

Incearca sa nu le tai mainile. Poti sa incadrezi taindu-le picioarele dar niciodata de la glezna, genunchi sau mijloc. Ori sub genunchi, ori peste ori bust.

Share this post


Link to post

Steph- la cat de obosit am fost (am mai avut o nunta si sambata, cea cu pozele a fost duminica- intre nunti am dormit doar doua amarate de ore)- ma mir ca totusi au iesit cat de cat pozele. Drept dovada, oamenii si-au selectat 238 bc in format 13x18 (au fost s multe dubluri) si 7 in format 20x30 + un slide (in dublu exemplar). Chestia e ca le vor cat mai repede, deci maine bag ca mig-ul- pe vineri trebuiesc livrate. Iar maine seara vine si mirele cu nunta pe 25 iulie sa-si aleaga si el pozele... Si mai am si de la nunta de sambata de prelucrat (nici pe pc nu le-am tras)- dar asta pe saptamana viitoare. el mai nasol e ca in toamna imi pleaca din tara cameramanul (si nu se mai intoarce din Anglia, unde sta sotia lui), deci imi trebuie cameraman...

 

Referitor la pozele tale- n-am ce comenta, se vede aparatura, setarile si ochiul de maestru. Succes in continuare!

Share this post


Link to post

Daca se poate... pentru cei care posteaza fotografii, sa nu mai stergeti metadata la editare. Eu sunt la inceput in treaba asta si ma mai uit cum trageti voi cadrele. Eu personal sunt impotriva editarii unei fotografii. Toata arta consta in fotografierea cu aparatul nu in photoshop. Arta foto a aparut pe vremea cand nu erau calculatoare... si oricum, oricat i-ai procesa in fotoshop, oamenii de la nunti tot urati sunt.. cu toate ca se dichisesc la maxim.

Share this post


Link to post

La mine nu se sterge exif-ul decat daca am background nou. Nu prea le prelucrez, lumea le vrea naturale, fara briz-brizuri inutile.

Share this post


Link to post
Poti sa incadrezi taindu-le picioarele dar niciodata de la glezna, genunchi sau mijloc. Ori sub genunchi, ori peste ori bust.

 

Picioarele .. peste bust? Mdea la alea cu picioare pina-n gat .. dar alea chiar e pacat sa le tai :mrgreen:

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Excelente fotografii, de aparatura nu zic nimic- nici nu indraznesc sa visez la D3 (poate peste ceva ani la un d700 :D ). Oricum, se vede experienta si tehnica in acele imagini.

Share this post


Link to post

..da-l ma`n masa de aparat.

 

ca nu`i vina lui ca`s superbe...ala din spatele lui chiar stie ce si cum face.

 

problema e alta...la noi , nu stiu cati dintre ""clienti"" sunt dispusi la arta , multi s-ar putea sa nu digere ""genul"".

 

de obicei intreaba cate poze le dai , nu cate fotografii faci...si nu cred ca sta cineva sa le deschida apetitul pt arta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS...si ca sa fiu in ""on-topic & la subiect""  ...mi-am facut si eu blog :D

 

http://adibunea.blogspot.com/

 

incep prin postarea vechiturilor ...ca alea noi inca asteapta la editare :) )

Share this post


Link to post

Amatorii isi fac probleme de echipament, profesionistii de bani si clienti, iar maestri.. de lumina :)

Share this post


Link to post

3 expuneri ?

Share this post


Link to post

:veneratie: :veneratie: :veneratie:

Share this post


Link to post

Pozele sunt cumva in Viena facute din Danube Tower?

Share this post


Link to post

Daca mi-o dai in marime normala- o pun wallpaper :D . Beton lucrare!

Share this post


Link to post

Gata cu offtopicul si atacuri fine la persoana.

Share this post


Link to post

Cum ti-ai dat seama ca era vorba despre tine ?

Share this post


Link to post

post-100-1250783413_thumb.jpgpost-100-1250783466_thumb.jpg

 

Pun si eu doua poze...sper sa nu fie cu suparare.

Share this post


Link to post

Mai pun si eu doua instantanee :)

post-1549-1251091756_thumb.jpgpost-1549-1251091775_thumb.jpg

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca tot nu se grabeste nimeni .. mai adaug eu niste point and shot-uri. :)

post-1549-1251670574_thumb.jpgpost-1549-1251670590_thumb.jpg

post-1549-1251670600_thumb.jpgpost-1549-1251670608_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Tommy, fara sa te superi deloc pe mine, tie monitorul iti functioneaza corect? Sau poate is hdr-uri si nu m-am prins io.

 

Si una calda, de la nunta incheiata acum cateva ore. Doar resize.

post-75-1251689057_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Daca ar fi prima oara cand nu te prinzi tu chiar poate ar fi ceva :) )

Daca vroiam sa pozez mita bunicamii sau sa-i izbesc in blitz in fata miresii de buna seama ca asta era.

Daca am umblat la contrast, umbre, leveluri, expunere sau am desaturat inseamna ca asta am vrut eu pentru ca

asa am vazut eu cadrul ala si asa cum mi-a sarit mie in ochi, nu ca e hdr sau ca trebuie sa placa cuiva.

Altfel, mersi de parere :)

Share this post


Link to post

Din nou, fara suparare sau rautate, dar cadrul cu cele doua femei mi se pare out-of-focus iar culorile, cel putin pe monitorul meu (care reda destul de bine)- par reci. Iar tipul din ultima poza pare pozat cu o sapuniera. Nu sunt io artist, dar am impresia ca ai un monitor necalibrat. Aceeasi chestie e la colegul meu, cameramanul, care la un laptop dell xps de 80 mil are niste culori supra-saturate, de ai impresia ca pana si mirele e dat cu ruj de buze. In cazul meu, ori pe ecranul camerei (care la d80 am inteles ca ar reda foarte fidel), ori pe monitorul de la pc-ul meu- pozele se vad la fel (doar diferenta de 20" in diagonala :) ) ). Azi-noapte i-am lasat pozele pe laptop si m-am speriad de cum arata la el. Ajuns acasa, am constatat ca profilul de culoare de la monitorul xps-ului nu e setat ca lumea. De aia iti zic, tie poate ti se par interesante pozele urcate pe site, dar la noi (nu cred ca oi fi io unicat cu monitor care reda binisor) se vede destul de strange. Am vazut asta si la pozele din urma. Te rog sa nu te superi, daca altii nu comenteaza din respect, io totusi mi-am calcat pe inima si am indraznit sa iti indic acest fapt: monitorul tau nu iti afiseaza realitatea.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai Luciane, fotografia e o arta si fiecare e cu viziunea lui. Daca omul a facut pozele alea, inseamna ca asa a vrut el; nu trebuie ca toate pozele sa iasa clare si detaliate, ca nu e concurs de cine are mai multi pixeli si scoate poza mai clara, aia e doar tehnica. Unii pozeaza prin filtre de panza, altii schimba lumina si culorile prin diverse mijloace ... si de-aia unii fac poze, altii fotografii :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...