Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

...un bun prieten ma intreba : """""...... tie un cer senin ti se pare aiurea????? """""

 

 

 

 

 

raspunsul:

 

post-9852-1242386011_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Viziunea mea despre utilitatea HDR

post-689-1242506364_thumb.jpg

Share this post


Link to post

hopa...ai gasit butonul magic de facut manele ????? :) )

 

un click si gata ?

 

..dezvolta ideea cu ""utilitatea HDR""...... e un cadru frumos , dar ca si hdr e putin exagerat .

Edited by aditzu

Share this post


Link to post

Din excursia de ieri, cateva jucareli. Rog, nu fiti prea duri. Abia ma invat cu noul aparat.

 

La prima poza- iso 1000- nu ma asteptam sa iasa asa de bine cu 18-135 mm. WB pe auto- vad ca "le are binisor" camera cu balansul de alb. Poza e facuta "de la burta", ca sincer n-aveam chef sa platesc 10 ron pentru cateva poze. A focusat unde a vrut (bine, pe spot), dar nu stiu in ce loc anume :D .

post-75-1243190397_thumb.jpg

post-75-1243190438_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Rama e superba.

Share this post


Link to post

La comentariul asta nu ma asteptam, dar am inteles mesajul :D .

Share this post


Link to post

Si semnatura mie imi place ..

Share this post


Link to post

Foarte constructive comentariile ca de-obicei.

 

Lucian, sa-l stapanesti sanatos pe noul nikonica! Cred ca puteai insista mai mult pe expunere... in exif apare +0.3. Puteai sa o cresti pana la +5.0. Iso 1000 este deja in zona de "nu ca strica poza" a d80-ului si mai mult de 800 nu are rost sa folosesti.

 

La poza cu biserica ai folosit ceva blurr in photoshop? Ca asa pare in coltul din dreapta jos. Sau ai pus degetu pe lentila obiectivului si e blurr natural :P ?

Share this post


Link to post

Din punctul meu de vedere, tu esti cel ce comenteaza aiurea.

A durat mai mult sa faca rama decat sa gandeasca ( :D ) fotopoza si sa seteze aparatul. Deci omul asta vrea sa apreciem.

Asa ca am laudat acest lucru, chiar mi se pare reusita rama.

Share this post


Link to post

La biserica, am facut intai rama, apoi am dat cu blur (nu m-am uitat sa vad ce iese, voiam doar sa nu o las neincadrata).

Am specificat ca in cazul salii tronului, aparatul era "la burta", fara sa am idee unde si ce focalizeaza. Pur si simplu nu am avut chef sa platesc 100 de mii fara chitanta ca sa fac niste poze din care doar una, doua vor fi puse pe forum. Eu ma multumesc si asa, nu fac arta, precum colegul Apocalips, caruia ii multumesc pentru sfaturi.

Nu ma supar deloc de critici, chiar sunt binevenite.

Share this post


Link to post

Luciane, doar o observatie, e topic de fotografii, nu de poze de la burta. ;)

Share this post


Link to post

Ok, s-a marcat.

Share this post


Link to post

Manastirea Putna

post-689-1243371200_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ma scuzati ca ma bag peste dslr-urile voastre :) ) .

Cam ce poate sa faca un dsc h2.Bineinteles pozele au fost facute pt o reutilizare utlerioara in alte aplicatii.Needitate..doar redimensionate.

post-19010-1244048286_thumb.jpg

post-19010-1244048939_thumb.jpg

post-19010-1244049004_thumb.jpg

post-19010-1244049038_thumb.jpg

post-19010-1244049126_thumb.jpg

post-19010-1244049219_thumb.jpg

post-19010-1244050241_thumb.jpg

post-19010-1244050286_thumb.jpg

Share this post


Link to post

In caz ca imi duceati dorul. Trei dintr-o excursie de 6 zile multe mii de km si multe sute de poze.

post-689-1245278830_thumb.jpg

post-689-1245278862_thumb.jpg

post-689-1245278881_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cum le-ai facut? Aparat, setari, all.

Share this post


Link to post

95% din informatii sunt in exif (a ramas nealterat).

Share this post


Link to post

Nikon D80 + wide 12 - 24 + trepied.

 

Ca setari iso minim ( gratie trepiedului ), f intre 8 si 11 ( mai multe incercari ) si timp de expunere 8 10 secunde. Era semi intuneric.

 

EDIT: Pozele sunt doar redimensionate asa ca intradevar toate info sunt in exif.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Mi-a venit si mie 50-ul si daca tot l-am pus pe camera, am zis sa vad ce poate (a venit o fost colega, acum pensionata, sa ne cheme sa vedem ce a iesit din relatia lui Tomiţă, motanul parintilor mei, si o pisica din vecini). Mai e un martalog tigrat, da' era ascuns :D .

post-75-1245430080_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

50 nu ma incanta, primele 3 cu 50-ul si ultima cu 250-ul, am pus doar pt exemplificare.

Focus greu, dof obositor.. nu e pe gustul meu. Ieftin si atat.

 

post-1549-1245435579_thumb.jpgpost-1549-1245435586_thumb.jpg

post-1549-1245435609_thumb.jpgpost-1549-1245435596_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Consider foarte reusita ultima poza.Totusi si D50 poate sa faca mult mai bine decat a prezentat Lucian M,pentru ca a iesit foarte rau poza.Pe compactul meu (W 30) folosit in mod brutal de aproape 3 ani ar fi o poza de sters.Mai mult ca sigur dupa ce se va obisnui cu aparatul vor iesii poze de colectie.

Primele trei poze sunt in interior,ultima in exterior..cam greu sa faci comparatii in asemenea conditii.

Share this post


Link to post

Te-ai uitat in exif? Vedeai ca a fost facuta la 1,8. Am facut astfel sa vad ce poate obiectivul.

BTW: nu stiu daca ai observat, focus-ul e facut pe al treilea pisoi, incepand din stanga. Poate compacta ta sa faca acesta separatie a planurilor? Daca as fi ridicat la 2,8 sau 4, era alta treaba. Oricum, pentru lumina care o aveam acolo (sub o soapra) e binisor. Nu am umblat la poza cu vreun program, e cum a iesit din camera, in mod m, focalizare la viteza, ca se miscau intrusii. Shutter-ul a fost la viteza mica.

Share this post


Link to post

Nu am vrut sa fac o comparatie.Consider si la ora actuala D 50 un aparat foarte foarte bun pt pretul lui si care "poate".Pai nu m-am gandit ca dinadins ii dai setarile alea pentru ca nu ai mentionat.Primul gand a fost la utilizator :rolleyes:

 

Daca tot va place fotografia..eu unul utilizez spatiu de la photoshop pentru a da share cu prietenii/familia.Un mod foarte bun de a pastra fotografiile + accesul instant din orice parte a globului la intreaga rezolutie,etc.

Am gasit acolo adevarate opere (foto+photoshop).

 

https://www.photoshop.com/landing.html

Edited by Denied

Share this post


Link to post
50 nu ma incanta, primele 3 cu 50-ul si ultima cu 250-ul, am pus doar pt exemplificare.

Focus greu, dof obositor.. nu e pe gustul meu. Ieftin si atat.

 

50mm nu este ieftin si atat. Este ieftin, sharp, are bokeh bun si pe langa asta e unu din obiectivele care se pot folosi cu tuburi de extensie permitand schimbarea diafragmei din inel.

 

Nu este un obiectiv care se foloseste pe auto pentru ca cere atentie ca un copil mic. Daca nu ii reglezi expunerea cum cere, iti arde pozele de nu te vezi. Totusi la 1.8 este cam soft... poate chiar spre inutilizabil fara un sharp din photoshop.

Share this post


Link to post

Bokehul asta apreciat de unii, dupa mine deformeaza realitatea prea mult, poate de asta iti e pe plac :)

Este sharp comparabil cu ce? Cu 18-55 ala de 200 si ceva roni? :)

Cine trage pe auto? Sau te referi la focus?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...