Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Merg toate imaginile la mine.

Share this post


Link to post

Am incercat IE si Mozilla. Maidegraba cred ca nu mai sunt pozele acolo, a ramas doar link-ul. Pacat, era si masina mea vedeta pe alt forum.

Share this post


Link to post

Eu am zis ca merge, da' voi nu- Batman, Batman...

post-75-1241133425_thumb.jpg

post-75-1241133446_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sper ca e destul de clar al cui e verdele da? :D

Share this post


Link to post

Pai eu ghicii din prima. Galbena de Odobesti e a lui Sergiu.

Acuma va merge link-ul?

Share this post


Link to post

la mine tot nu mere...o fi si de la conexiune???

 

steph...verde , negru ...rosu pe cand?????  ( cred io ca se potriveste cu stilul tau de a sofa...si cu ""bucatica"" aia de pe gripu` camerei foto ... :) )

 

 

 

...Galbena de Odobesti    ""a fost ""  a  lu` Sergiu...intre timp s-a mai albastrit nitzel  

 

post-9852-1241197285_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

PS1...Ghita 2  era curat ca lacrima...l-am murdarit eu in photoshop  :)

 

PS2...domnu` clorofila...mai clicaim si noi ?? o ruina , un grafitii, ceva??....ca mai am 3 saptamani si m-a apuc de schimbat scutece si adio ""pasiune""

Edited by aditzu

Share this post


Link to post

Faine! Cum faci sa "incremeneasca" particulele de apa/ aschii din unele poze? E ceva shutter priority pe acolo, insa tu stii mai bine.

Share this post


Link to post

Da este intr-adevar Shutter Priority. De multe ori am zis ca asa imi place sa fotografiez si mai tot timpul incerc sa mentin shutter speed-ul la 1/500. Cand e seara, urc pana la ISO 800 ca sa il mentin, iar noaptea pun sb800-le la treaba... si cand nu se mai paote, cobor incet incet valoarea, cda nu prea mult ca nu-mi place sa ajung aproape de 1/60.

 

daca vrei, uite aici am un articol despre asta: http://bteodor.blogspot.com/2009/04/inghetarea-timpului.html

 

Sper ca nu se considera reclama ca am dat acel link. Daca totusi se considera reclama, se paote sterge link-ul.

Share this post


Link to post

Ceeee reclama, e mina de aur ce scrie acolo. Vazusem mai demult ceva asemanator la teveu, dar pe atunci aveam o sapuniera si nu stiam cum sa umblu pe setarile camerei. Multumesc de link, il bag la bookmarks :D .

Share this post


Link to post

Baga-l ca sigur o sa mai scriu articole... asta si e intentia blogului. Numa ca acuma este in reconditionare si nu am apucat sa scriu numa 4 articole. Dar pe viitor vor fi mult mai multe.

Share this post


Link to post

Da' sa postam si noi un comment acolo- nu se poate? Cam sunt varza la open-uri si aim-uri si ce mai e pe acolo...

Spor, ce faci sa stii ca faci bine!

Share this post


Link to post

Ba da se poate. Am vazut acuma ca nu se putea... (acum se poate :P )

Share this post


Link to post

Aditzu, momentan am multe pe cap cu munca si mai ales santierul de finalizare a casei dar intr-o luna cred ca ma mai debarasez si o sa vreau sa revin in forta. Mai ales pe foto de studio plus foto haihui prin capitale europene in vacanta. :)

 

Cat despre verde negru rosu ... ce zici de ... http://www.automobilesreview.com/gallery/m...zda3-mps_14.jpg :X

Share this post


Link to post

deci ...DA!

 

...suntem off-topic...sa nu creada careva ca suntem la starea civila.. :D

 

mie imi facea cu ochiu` o sesareasa alba ...dar deh, criza

Share this post


Link to post

Fac un test... cum vi se pare imaginea asta? lasand de-o parte ca este foarte procesata si fake hdr de cocalar.

 

dreamsg.jpg

Share this post


Link to post

O tema zootehnica de actualitate: "Camp cu vaci pascand". Asta imi inspira.

Share this post


Link to post
Fac un test... cum vi se pare imaginea asta? lasand de-o parte ca este foarte procesata si fake hdr de cocalar.

 

Luna aia mare nu prea se potriveste cu restul peisajului, din punctul meu de vedere. Ea duce la vis, schi-fi, dar restul e prea pamantesc.

Pe de alta parte, verdele ma enerveaza. Misto fumul de tigara.

Share this post


Link to post
... cum vi se pare imaginea asta?

 

 

te apuci de facut grafica pt jocuri ????...mie imi inspira ceva horor & sf.

 

 

 

 

si ca sa nu ziceti ca am venit in vizita cu mana goala:

 

 

 

...concurenta 

 

3503504621_526c169314.jpg

 

3503504623_a95924394a.jpg

Share this post


Link to post

Nu grafica pt jocuri ci colaje. Ii un proiect pe care vreau sa-l incep... sa transmit niste mesaje prin astfel de lucrari. Bineinteles asta a fost doar un test mai mult tehnic decat artistic :) . Am dat de niste lucrari de genu asta si mi-au placut foarte mult. Bine, nu facute in graba asa ca asta si omu are mult mai multa experienta decat mine.

 

Eu momentan inca mai strang materiale pentru eventuale colaje :D

 

spacebolvbyhorhhe.jpg

 

lastlovenightfirstwarni.jpg

Share this post


Link to post

Am mai gasit ceva pentru fotografia masinilor, poate va intereseaza.

 

 

Si am mai facut intre timp un colaj, la care am lucrat mai atent decat la primu. Vaci sau mai ales boi nu am gasit :dizzy:

 

roadtonowhere.th.jpg

 

/Fotografu cocalar

Share this post


Link to post

Mai pun si eu vreo doua

post-1549-1241708944_thumb.jpgpost-1549-1241708931_thumb.jpg

post-1549-1241708962_thumb.jpgpost-1549-1241708984_thumb.jpg

post-1549-1241708999_thumb.jpgpost-1549-1241709012_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@tommy..a patra mi se pare super ca si idee&compozitie...felicitari pt ""eye""

 

...dar e putin miscata si  CA`uri la greu ...e cu obictivul din kit ?

 

...a treia...e prelucrata sau asa a iesit din aparat??? 

 

 

 

 

 

@apocalips...am stat ore bune si am citi tot topicul acela (omu` e genial )...................SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN ! 

 

 

 

...ultimele  manele:

post-9852-1241726540_thumb.jpg

post-9852-1241726585_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da, cu 18-55 din kit :) Inca nu mi-a venit ultra wide-ul .. Sunt curate toate, la primele doua doar redusa saturatia, in rest prelucrari sub 1%. Azi as fi avut cateva cadre supebe.. rau, insa mi-am lasat camera in camera ca eram foarte obosit, si evident am regretat. Multam, im plac "manelele" tale. Ambele :)

Share this post


Link to post
@apocalips...am stat ore bune si am citi tot topicul acela (omu` e genial )...................SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN !

 

Chiar e genial. Si la prelucrare si la ideei. Prelucrarea se invata dar ideeile... I-am si trimis niste intrebari pentru un interviu si abia astept sa-l pun pe blog. eu deja am inceput sa imi fac foldere cu poze la luna, nori, pasari etc pentru urmatoarele colaje. Si am descoperit ca facand colejele astea parca mult mai usor imi dau seama de compunerea unei fotografii, cum sa tin cont de lumina, cum sa incadrez etc etc. Si asta prin simplul fapt ca fac unele poze gandindu-ma ca trebuie sa mai las loc la alte obiecte.

 

Deci mie colajele astea mi se par un mod foarte bun de a invata chestii de perspectiva si lumina.

 

Cu ocazia asta mai pun si eu o manea... tot pe acelasi peisaj facuta pt ca pe asta mi cel mai usor sa invat.

 

photodream.jpg

 

Inca mai fac greseli dar incet incet invat sa nu le repet pe cele precedente.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...