Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Imbunatatiri Matiz

Recommended Posts

multumesc, dar vreau sa-l montez eu, nu sa dau banii la altii. a montat cineva? oricum il cumpar si vreau sa stiu ce am de facut.

Share this post


Link to post

am fost pe la Radacini Vitan ca e mai aproape de mine si era un taran care m-a luat ca montarea temporizatorului pe matiz ma costa 11mil. ca trebuie schimbata toata cablaraia cu bloc de lumini cu tot. i-am spus ca la Radacini Plevnei monteaza si ca nu e mai mult de un milion, ca un comutator care trebuie schimbat e 300 si temporizatorul 200 si i-am mai spus ceva in gand si am plecat ca de idioti care se umfla cat de meseriasi sunt ei m-am saturat.

Share this post


Link to post

Am zis sa pun si in topicul asta pozele, ca nu toata lumea viziteaza rubrica "Masina Mea".

 

So, incep cu volanul si mp3-u. 1200k volanul si 3800k mp3

Montarea 900.000

 

A urmat statia: 1500k. Montarea aprox 3000k cu tot cu cabluri

 

Boxele: 1200k + placa de sustinere 250k. Montare artizanala facuta de mine :)

 

Stiu, placa trebuie retusata... mi s-a mai spus :P

post-2289-1136583297_thumb.jpg

post-2289-1136583515_thumb.jpg

post-2289-1136583547_thumb.jpg

Share this post


Link to post

post-1252-1138900518_thumb.jpgpost-1252-1138900471_thumb.jpgpost-1252-1138900425_thumb.jpg

 

Am montat la Matiz un ceas electronic universal, despre care am povestit pe larg in topicul ' Ceas la Matiz E Klasse', si m-am gandit ca merge postat si aici

Share this post


Link to post

@guru: unu mai mic n ai gasit :D

Edited by viorem87

Share this post


Link to post

Se pare ca din fotografii nu se inteleg exact dimensiunile.Cifrele sunt o idee mai mari decat la cel original, au dimensiunea caracterelor de pe afisajul cd-playerului Pioneer. Pretul este 400 000

Share this post


Link to post

:-? ala in caz de accident poate sarii in ochiul pasagerului din dreapta rezultand avarierea globului ocular si jumate din creier ( daca il are )

 

Glumeam :)

 

Acuma serios vorbind, imi place cum arata. Alte culori mai sunt, sau asta e singurul model? Ceva cu background "aqua" sau albastru :D

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Este singurul model, si mie mi-ar fi placut pe abastru, s-ar fi asortat mai bine cu luminile bordului.

Share this post


Link to post

Imbunatatiri Matiz :

1. Set cozoroc oglinzi ( aparatoare de mizerie , ploaie , ninsoare ) , in Carrefour , la 139.000 . Au autoadeziv si se aplica foarte usor . Sunt transparente , pot fi vopsite , sunt moi si se muleaza usor pe formele plasticului . Aparatorile se fixeaza pe plasticul negru , nu pe oglinda !!! Sunt LAMPA , italienesti cred . Daca in timp cedeaza autoadezivul se poate inlocui cu banda dublu adeziva .

2. Jenti de mai multe forme si dimensiuni in Cora in sectiunea tuning . Am inteles ca va fi doar saptamana asta , deci grabiti-va .

Reduceri la ulei Elf ( 10w40 - 4L la 599.000 ) , Mobil , Esso si alta marci !!! Eu am fost in Cora Lujerului ( langa Plazza ) si nu stiu daca in toate magazinele sunt aceste promotii .

Share this post


Link to post

Elf 10w-40 la Matiz, Eugene?

Share this post


Link to post
cu 500mii pui actuator pe haion, iar daca ai alarma cu remotzica, potzi sa deschizi hayonu' din boton cand vii cu sacoshele pline..

parerea mea..

 

Ha ha ha... misto faza... uitati un lucru esential: matizakele are portbagajul mai mult simbolic. Eu folosesc portbagajul doar ca rezerva cand am mai multe sacosele mici! asa ca nu merita agitatia deschiderii nici electrice (din interior) nici din telecomanda... mi se pare un moft!

Share this post


Link to post

Intrucat mi-a fost distrus un butuc in urma unei tentative de furt, azi am schimbat toate broastele si am montat si un kit de inchidere centralizata. Am facut operatia la Radacini, la Gara de Nord, unde 3 baieti destul de priceputi s-au chinuit vreo ora sa dibuiasca cum au montat idiotii de la City Center alarma pe masina! :mda: Probleme au fost si cu chip-ul de la imobilizator, dar baietii priceputi l-au rezolvat foarte bine. Urmeaza sa fac aceiasi operatie si cu a doua cheie :)

In final, dupa o mica problema cu o siguranta care s-a ars dupa 2 actionari (era de 10 A in loc de 15 A) si pe care au schimbat-o, am platit 350 ron (inchiderea+butucii si contactul) si am plecat.

Matizoiul mi-a multumit cum a stiut el mai bine! :osanale:

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Ha ha ha... misto faza... uitati un lucru esential: matizakele are portbagajul mai mult simbolic. Eu folosesc portbagajul doar ca rezerva cand am mai multe sacosele mici! asa ca nu merita agitatia deschiderii nici electrice (din interior) nici din telecomanda... mi se pare un moft!

 

Tin sa te contrazic aici: eu merg la paja cu inca o familie iar toata logistica (colacei, lopatele, galetuse, minge, table, reviste, prosoape, slip etc, etc) o introduc in portbagaj - incape lejer. La intoarcere trec intai pe la ei sa-i las acasa si nu mai opresc motorul sa le deschid portbagajul cu cheia - apas pe buton si ... tzac!... isi iau bagajele si Pa, pa.

Simplu, eficient, comod si costa doar 50 ron.

Share this post


Link to post

a propos de portbagajul asa zis simbolic...te asigur ca Mitsubishi Colt il are oleaca mai mic decat Matizul

 

So long live our awsome bug :drinkers:

Share this post


Link to post

Nici in Yaris nu poti baga porcul de craciun. Eventual vreo 2-3 japoneji. :) )

Share this post


Link to post

Sal to all . Am un matiz sun roof din 2004 si am vrei 55 000km cu el si vreau sa va spun ca era o masina pt. nevastamea dar chiar si asa s-a comportat f bine pana acum. Are 45000 numai afara si pe autostrada prin Austria merg frecvent cu 170 KM/H si tine ... inca :P . SA speram ca va mai tine mult si bine, totusi e foarte instabila la viteze mari.Trebuie sa fii foarte atent ca la cea mai mica groapa zbori!! In Italia am gasit bari pt. box auto dar nu stifturi din astea de sunt acum pe la metro sau selgros ci de otel plastefiate, oricum sunt cool, in Romania nu am mai vazut la nimeni. As vrea sa va arat poze dar nu stiu cum sa le atasej. :D

 

Sal to all . Am un matiz sun roof din 2004 si am vrei 55 000km cu el si vreau sa va spun ca era o masina pt. nevastamea dar chiar si asa s-a comportat f bine pana acum. Are 45000 numai afara si pe autostrada prin Austria merg frecvent cu 170 KM/H si tine ... inca :P . SA speram ca va mai tine mult si bine, totusi e foarte instabila la viteze mari.Trebuie sa fii foarte atent ca la cea mai mica groapa zbori!! In Italia am gasit bari pt. box auto dar nu stifturi din astea de sunt acum pe la metro sau selgros ci de otel plastefiate, oricum sunt cool, in Romania nu am mai vazut la nimeni. As vrea sa va arat poze dar nu stiu cum sa le atasej. :D

post-3081-1142898149_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mai intai de toate, bine ai venit pe forum Denis !

 

Doi: cat au costat rackurile in Italia ? Se prind numai de plafon sau au si "ghearele" acelea laterale care intra pe sub chedere ?

 

Trei: @others sunteti offtopic si putin rautaciosi :spumelagura: Daca omul zice 170km/h, asa sa fie ! Denis, vezi ca este un topic separat in fiecare se lauda cu viteza... de decolare. :)

Share this post


Link to post

Salut baieti! Roberth in primul rand scuza-ma ca scriu acest mesaj raspunzandu-ti dar sunt nou pe forum si nu stiu inca cum se deschide o conversatie. ha ha.

Am si eu un Maty din 2004 (E) 45.000 Km. cumparat di Romania. Vreau sa va confirm ce spune Denis despre Matiz ca merge constant cu 170 Km/h. Si eu am atins tot in Austria 175 Km/h. java script:emoticon(' :-> ', 'smid_9')

:->

Aici am gasit la un cimitir de masini un model SE (cred?) de la care am cumparat toate elementele decorative interioare (fete portiere, fete stalpi posteriori si de mijloc) si oglinzile retrovizoare cu reglaj interior.

Le-am montat de unul singur si daca cineva are nevoie de ajutor in aceasta privinta sunt diponibil!!!

Masina mea este cumparata de la Bacau si sunt arhimultumit de ea. E aproape perfecta.

Salutari de la Roma!!!

Share this post


Link to post

:o fftopic: Totusi, vorbim de un SunRoof :P

Share this post


Link to post

Va invit sa reveniti la topic. Am trecut pe delete.

Share this post


Link to post

Eu iti zic sa pui placa originala deoparte si sa te duci la un mester sa-ti confectioneza un din PAL/MDF pe care s-o mochetezi vei obtine mai mult iar boxele vor sta mai rigide si vei avea un sunet/bass mai bun.

Share this post


Link to post

Salut!

Stie cineva unde se poate gasi eleron pt Maty in Buc?Eu am gasit la 170 RON + vopsit+ manopera

Am cautat pe site si nu am gasit nimic concret.

Ms

Share this post


Link to post
Salut!

Stie cineva unde se poate gasi eleron pt Maty in Buc?Eu am gasit la 170 RON + vopsit+ manopera

Am cautat pe site si nu am gasit nimic concret.

Ms

 

Contacteaza-l pe NICU BARBU- pret 107, ramane vopsitul pentru ca manopera este jucarie. Eu mi-am montat si te pot ajuta cu detalii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...