Jump to content
Sign in to follow this  
Marius*

Taxa De Prima Inmatriculare

  

256 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Inmatriculeaz-o saptamana asta. Poti sa circuli in prima luna cu ce numere vrei; cu alea rosii sau cu cele definitive, sau poti sa circuli o zi cu o pereche, o zi cu cealalta.

Share this post


Link to post

Si eu sunt in situatia asta:

vreau sa-mi iau Matiz prin programul REMAT.

DAR,

- dealerul m-a tinut pe loc cu nota de preacceptare de la 1 iunie (cand a inceput programul REMAT) pana saptamana trecuta cand am casat masina veche.

- apoi Matizul nou imi vine miercurea asta (25 iunie), adica la 1 saptamana dupa casare!!!

Se stie ca nu se mai fabrica de 1 luna Matize la Craiova, deci daca imi pot livra masina dorita de mine inseamna ca ea exista deja si e pe stoc - nu inteleg de ce trebuie sa astept 1 saptamana.

- iar CARTEA DE IDENTITATE a masinii noi vine dupa 1 saptamana de la livrare

(cica e nevoie de confirmarea intrarii banilor in contul Daewoo Craiova,

plata se face obligatoriu prin transfer bancar, nu cash la dealer)

Fara Carte de identitate nu poti face inmatriculare.

Si cu cartea de identitate trebuie intai sa te duci la RAR sa puna ei o viza (nu stiu de care exact).

 

Asadar e cam tarziu.

 

Cred ca cine a dat spaga a fost rezolvat mai repede de catre dealer sau problema o fi la Craiova la livrari?

 

Ma bucur ca diferenta de taxe nu e foarte mare.

Edited by siru

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru ajutor.

 

La Trezorerie ce acte trebuie sa arat?

Am platit astazi restul de bani si sunt in posesia chitantei de la CEC, avizul de plata primit de la dealer stampilat de CEC, si procesul verbal de predare-primire a actelor pentru programul rabla tot stampilat de dealer.

 

Imi sunt de ajuns ca sa achit taxa maine ? Din cate am vorbit cu dealerul, pot ridica masina undeva pe saptamana viitoare .

Share this post


Link to post

Din curiozitate, din taxa platita anul trecut pt Matiz , am vre-o sansa sa revad vre-un banut, in afara de situatia in care dau statul in judecata si castig?

Share this post


Link to post
Cred ca cine a dat spaga a fost rezolvat mai repede de catre dealer sau problema o fi la Craiova la livrari?

Pai daca diferenta e de 20-40 de euro intre taxe, ce spaga sa mai dai si la dealer?

 

Din curiozitate, din taxa platita anul trecut pt Matiz , am vre-o sansa sa revad vre-un banut, in afara de situatia in care dau statul in judecata si castig?

Taxa la Matiz parca creste acum, deci nu e cazul sa iti restituie ceva bani prin intrarea in vigoare a noii taxe. Daca vrei sa recuperezi banii trebuie sa dai statul in judecata. Foarte multi au facut lucrul asta, gasesti usor informatii despre procesul respectiv, nu trebuie sa te prezinti la tribunal, etc...

 

Cei care trebuie sa primeasca bani (scade taxa) ii pot primi numai pe baza unei cereri, in termen de 45 de zile de la depunerea actelor, si numai daca nu au datorii la stat (impozite, etc.. :) )

 

P.S. Poate un moderator sa lipeasca threadurile intre ele? Se mai discuta despre taxa in 2-3 locuri.

Edited by john

Share this post


Link to post

gata cu emotiile!!!. matizache sta cumincior in garaj, taxa de inmatriculare e platita pe "stil vechi" :D , mai trebuie sa merg la politie sa depun actele pentru obtinerea placutelor de inmatriculare.

 

am luat si o inchidere centralizata + alarma si vreau s-o montez cand fac revizia de 1000km. instalarea alarmei trebuie facuta la service autorizat daewoo sau e bun orice service autorizat RAR? nu de alta dar nu vreau sa am probleme cu garantia.

 

am facut deja vreo 300km cu el si pot spune ca nu ma dezamagit feelingul pe care il am cand il conduc! poate scaunele sunt mai putin confortabile, dar ambreiajul e cel mai usor de apasat din cate masini am condus, iar apoi cand ma urc la volanul clio-ului, mi se pare ca fac muschi la stagul, nu alta!

 

ce sa mai, la raportul bani dati/eficienta prin oras sunt super-multumit!

Share this post


Link to post

orice interventie facuta la un alt service decat cel din reteaua daewoo duce la pierderea garantiei(in cazul tau partea electrica). pierzi garantia la electrica si daca montezi un difuzor sau casetofon.

Share this post


Link to post

Mai sa fie. Radio santz e peste tot?

Share this post


Link to post

Cat e nivelul de CO2 la Matiz euro 4? Mie mi-au trecut (la RAR) 161 g/km... ceea ce duce taxa de mediu la 159.74euro! Are cineva in CIV nivelul de CO2 trecut de Daewoo si nu de RAR?

Share this post


Link to post

Gata cu inmatriculatu'... taxa de mediu ~540ron (cred ca 536ron)... mult/putin?

Share this post


Link to post
... mult/putin?

Asta numai tu cunosti, altfel, bani cheltuiti inutil.

Share this post


Link to post

Stie cineva care sunt pasii de urmat pentru restituireataxei auto si recalcularea ei.

Mai ales in sectorul 1.

Share this post


Link to post
Pentru ce vroiam io sa-mi aduc, adica 4 litri euro 2, aproximativ 10 ani vechime:...

 

Auzi, nu vrei tu sa revii la realitate? Nu mai esti in Dubai nene. :D

Share this post


Link to post

Se pare ca din partea celor de la CE singura obiectie a fost ca si cele euro 4 sh sub 2000cc sa fie scutite de taxa ca si cele noi. Mie totusi mi se pare corecta taxa asta intr-un final.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Vaxxi, Ai vrut sa ne poluezi nu gluma, vra sa zica =))

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Se pare ca din partea celor de la CE singura obiectie a fost ca si cele euro 4 sh sub 2000cc sa fie scutite de taxa ca si cele noi.

 

Conform calculatorului lor, un euro 4 de 1-2 ani vechime, 1998 cm cubi, taxa 1894 euro. Mie nu mi se pare atat de corecta.

 

Auzi, nu vrei tu sa revii la realitate? Nu mai esti in Dubai nene. :D

 

E vorba de posibilitate :) e treaba mea ca mananca benzina cu galeata, pana la urma platesc taxe si cumparand benzina, right ?

Share this post


Link to post

Asta e deocamdata. Mi se pare corecta ca nu te limiteaza la masina noua dar nici nu te lasa sa aduci o vechitura.

Share this post


Link to post

De curiozitate, la ce folosesc aia 4 litri daca nu tarai 2 remorci cu balast cu ele?

Share this post


Link to post

Cool, la alfa nu a crescut decat cu vreo 500 eur :) ) .

Iasiul s-a umplut de golf3-uri si opeluri astra antice si fumigene :| . Oricum masura ramane stupida: in loc sa faca norme mai stricte de verificare la RAR si sa se asigure de respectarea acestora ei au produs minunea asta...

Edited by andreib

Share this post


Link to post
De curiozitate, la ce folosesc aia 4 litri daca nu tarai 2 remorci cu balast cu ele?

 

Sunt necesari ca sa tarai 2-3 tone de fier :)

 

ei au produs minunea asta...

 

Care deja a produs minunea cu inmatricularea in Bulgaria, asa ca masinile nu vor disparea de pe strazi oricum :)

Share this post


Link to post
Care deja a produs minunea cu inmatricularea in Bulgaria, asa ca masinile nu vor disparea de pe strazi oricum :)

Da, si bulgarii radiaza masina la 5 minute dupa ce pleaca intermediarul cu actele. Deja trimit lista cu masinile bulgaresti radiate la politia romana si astia fac filtre special pentru masinile bulgaresti. Nu e chiar asa roza situatia nici cu metoda asta. O masina de-a firmei mele a fost lovita de o gioarsa de opel cu numere de bulgaria. Ala avea asigurare bulgareasca valabila, dar n-a fost de acord cu procesul verbal care imi scotea soferul meu nevinovat si eu a trebuit deci sa imi repar masina pe CASCO, urmand ca astia de la CASCO sa isi recupereze banii de la asiguratorii romani care lucrau cu firma bulgareasca de asigurari. Dupa vreo 4 luni a fost nevoie sa innoiesc CASCO si astia mi-au bagat ditamai penalizare datorita daunei aleia (unde nu soferul meu fusese vinovat). Eu am intrebat: "Cum bre, nu v-ati recuperat banii de la firma bulgara ?" Raspuns: "Nu, ca ala avea asigurare valabila, da' masina era radiata !!!". Si l-au dat in judecata pe romanasul nostru cu opel de bulgaria pentru recuperarea daunei.

 

In alta ordine de idei, cica taxa se scoate pentru masini noi si sh cu motoare mai mici de 2l si euro4 de la 15 decembrie. Mi se pare o solutie excelenta.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Daca sunt euro 4.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...