Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Memo... =))

post-5518-1210239233_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da' unde scrie AC nu trebuie sa apesi, ca te intepi, right?

Azi am mers cu un logan dci 65cp, are 2 ani si putin (nu retin exact cat) sub 200k km. E drept ca majoritatea drumurilor facute extraurban, pe caietul de service in afara de consumabile nu era trecut nimic la schimburi, fapt cofirmat si de soferul masinii. Din cei 65 cred ca au murit cativa, la depasiri chiar se simtea diferenta fata de altu cu care merg foarte des, dar care are doar 45k km (aceeasi varianta de 65cp).

Share this post


Link to post

Domne' da rai mai sunteti ,ma repet nu mai bagati toti posesorii de Logan in aceiasi oala ! Cred ca eu am dat primul el inca de la inceput daca va mai aduceti aminte ,are multe defecte (exagerate de unii ) dar si calitati (de asemeni exagerate de o alta parte ) insa per ansamblu trebuie sa admitem ca este un bestseller . Ar mai fi ceva: vedem la Logan defecte sau greseli care sunt prezente si la alte marci dar le trecem cu vederea, lipsa de obiectivitate ce mai, in general suntem partizanii unei marci sau brand (asta este valabil si la alte produse nu numai masini ) si nu acceptam altceva indiferent daca este bun sau nu !

Share this post


Link to post

Cand vom fi obiecte vom capata si obiectivitate. Pana atunci sper sa mai aud despre alta marca (model) ca are volum interior de mert, suspensii de citronel, motor de fellali si pret de loganel.

Share this post


Link to post
insa per ansamblu trebuie sa admitem ca este un bestseller

 

Pai da, dar si "bautura spirtoasa cu aroma de vodka/brandy/wiskey" sau "american cola" sau "frutti fresh" sunt best sellere, nu?

 

Pentru marea majoritate a romanilor singurul lucru care conteaza (indiferent despre ce se vorbeste) este sa fie ieftin.

Share this post


Link to post

Da de aia mi-am luat Tico ca e ieftin ! :lavolan: (de fapt doua la pret de Logan ) asta nu inseamna ca e o masina proasta !

Multa retorica fara substanta, sunt masini mai rele si mai scumpe ca Loganul dar alea nu fac obiectul aici !

Share this post


Link to post
sunt masini mai rele si mai scumpe ca Loganul dar alea nu fac obiectul aici !

Pai care sint alea sa stim si noi? Ma intereseaza in special o comparatie cu masini produse in era post-Logan nu pre-Logan ca sa zic asa.

Edited by hitman

Share this post


Link to post
Pai care sint alea sa stim si noi? Ma intereseaza in special o comparatie cu masini produse in era post-Logan nu pre-Logan ca sa zic asa.

 

Kalos, aveo, 307 (inainte de face lift), megane 2.1 (anumite motorizari), hyundai accent (cel nou), cielo (facut la craiova) , matizul (facut la craiova) etc.

 

La fiabilitate nu mai repet...loganele noastre au ingropat mai toate celelaltre masini cu "pretentii"...unele din ele cu MARI pretentii.

Oricat de mult s-ar blama aceasta masina un lucru este cert - masina este una reusita si (forte) fiabila majoritatea masinilor pe care le cunosc au trecut de 100k fara interventii majore...multe din ele fara nici un fel de intreventie.

Edited by matias

Share this post


Link to post

Si Fiaturile pe care le expolatez mai nou ,sunt de toata jena si nu-s facute in Turcia ! Ama avut ianinte Dacii papuc cu motorul diesel 1,9 by Reno ,3 ani cat le-am avut nu au fost probleme !

Share this post


Link to post
...loganele noastre au ingropat mai toate celelaltre masini cu "pretentii"...unele din ele cu MARI pretentii.

1- despre care loganele noastre este vorba, despre loganul frantuzesc este vorba ?

2- forumul daciaclub este cel mai bun exemplu despre fiabilitatea masinii, restul sunt povesti de presa.

Share this post


Link to post

Loganele sunt masini chiar fiabile. La 100.000km are doar niste greierasi in usile fata, in rest motorul merge bine, suspensia inca se tine suficient de bine ... cel putin din partea mea am doar cuvinte de lauda la capitolul fiabilitate. Designul e alta poveste ... Dar si masina pleaca de la 6400E.

 

Eu am avut o tentativa sa imi iau Peugeot 407 sh (n-am luat pana la urma), dar dupa ce am citit forumul lor, m-a luat groaza ... Pur si simplu erau o groaza de useri nemultumiti (total) de masinile astea, asa ca ... Daca nu credeti, intrati si voi si cititi.

Share this post


Link to post
1- despre care loganele noastre este vorba, despre loganul frantuzesc este vorba ?

2- forumul daciaclub este cel mai bun exemplu despre fiabilitatea masinii, restul sunt povesti de presa.

 

Este vorba de flota de logane de la firma. Am vazut forumul daciaclub si arata exact ca : vwclub, reno.ro, pejo.ro, fiatclub.ro, gmclub.ro etc

Share this post


Link to post

Da, oamenii sunt aceeasi. Dar pe daciaclub a fost postata o lista inventar cu toate problemele reale reclamate. N-o sa gasesti o lista la fel de bogata pe celelalte forumuri-auto.

Share this post


Link to post

Din cauza ca nu a fost realizata?

Share this post


Link to post

Din cauza ca asteptarile au fost prea mari.

Share this post


Link to post

Dardaca iei procentual, e si normal sa fie mai multe problme pe daciaclub, pentru ca logane sunt mult mai multe decat fiaturi, vw-uri si ce vreti voi pe strada.

Share this post


Link to post

Numeric, vrei sa spui... :D

 

Tocmai asta sustin loganarii si nu numai, ca procentual situatia nu sta mai rau ca la alte masini dar ca din cauza ca s-au vandut numeric multe masini, automat si defectele (tot, numeric :D ) sunt mai multe decat la altele.

Edited by alx

Share this post


Link to post

mea culpa :)

Oricum, stim cu totii ca matizul e cel mai tare :)

Share this post


Link to post

Neah, Volga e cea mai tare... :D

Share this post


Link to post
nu-mi poti spune mie ca un fiat zdrangane/vajaie/paraie mai tare decat un logan pentru ca este ridicol. Fiaturile au defectele lor dar la capitolul greierasi si zdranganeli chiar nu sufera

Aici te contrazic.Golanul meu nu are nici cel mai mic greieras in schimb GP-ul are mai multi,atat prin bordprin usi cat si prin portbagaj.Si nu e singurul,sunt destui pe forum care se plang de asta.

Daca fiecare ar face o lista cu defecte la fiecare model in parte,se va constata ca nici o masina nu e perfecta indiferent de cat costa si implicit cu numarul mare de unitati vandute si defectele sunt mai numeroase.

Share this post


Link to post

Din ciclul "Stiati ca:"

 

Stiati ca Dacia Logan in echiparea de baza (Ambiance) nu este prevazuta cu bara stabilizatoare si (logic) bielete antiruliu ? Eu, sincer, habar nu aveam de treaba asta ...

Share this post


Link to post

Azi am vazut un Logan papuc de marfa al unui magazin de electrocasnice. Am avut o revelatie, tot ceea ce au facut pana acum minunatii ingineri frantuzo-miovenesti au fost doar incercari/tatonari pentru a realiza designul perfect pentru o utilitara descoperita. Acum serios, este singurul model la care formele aerodinamic-butucanoase ale farasului national se potrivesc perfect. Masina arata chiar sic live. Vor da lovitura cu adevarat pe piata utilitarelor de mici dimensiuni. Asta daca nu cumva o vor scumpi pana vor ramane cu ea pe stoc. Am zis.

Share this post


Link to post
Stiati ca Dacia Logan in echiparea de baza (Ambiance) nu este prevazuta cu bara stabilizatoare si (logic) bielete antiruliu ? Eu, sincer, habar nu aveam de treaba asta ...

Daca tot zici ceva,macar zi toata povestea si anume ca doar varianta fara servodirectie nu are si asta din 01.01.07. ;)

Share this post


Link to post

Ambiance este SINGURA varianta fara servodirectie, deci am spus corect. Pe site-ul Dacia nu are varianta de echipare "Fara Servodirectie", ci "Ambiance" ... In legatura cu data, eu am spus ca nu este prevazuta. Nu ca n-a fost, nu ca nu va fi sau altceva. Deci nu este prevazuta, cel putin la ora postarii. Care iar este o afirmatie corecta. Asa ca io zic ca daca tot am zis ceva, am zis toata povestea.

 

Asa ca scuza-ma daca n-am spus toata istoria Dacia pana sa ajung la enuntul asta ...

Share this post


Link to post
Azi am vazut un Logan papuc de marfa ... [...] Masina arata chiar sic live..

 

Am vazut si eu una "live". Subscriu, arata chiar bine pt. "scopul" ei :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...