Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Bai da' cat de departe e de Steppe ala !!Zau imi si facusem planuri! Era tare faina aia!!!

Share this post


Link to post

Hai ca esti tare. Iti dai seama cat costa masina aia? Ai fi fost primul roman care ar fi dat 20k EUR pe o Dacie.

Share this post


Link to post

E o masina care va inlocui papucul deci nu va asteptati la cine stie ce.

Atita timp cat acolo exista un bolsevic cu vechime de 30 de ani in conducere ne putem astepta la orice.

Share this post


Link to post

"un bolsevic cu vechime de 30 de ani in conducere"

 

la cine te referi, la uica Stroe ?

Share this post


Link to post

Foarte bine punctat OVI, asa este breakul va fii si utilitara si va inlocui Dacia Pickup, deci nu trebuie sa ne asteptam la ceva frumos dar totusi util .Oricum parerea mea este ca va avea un real succes aceasta masina/utilitara fie ca va avea 7 locuri sau numai doua .

Share this post


Link to post

Pai Dacia a avut dintotdeauna succes. Absolut toate modelele s-au vandut foarte bine desi unele s-au dovedit a fi niste ratari imense (nova/supernova).

 

M-a amuzat o conversatie pe care am auzit-o in treacat, o doamna coboara dintr-o supernova si ii spune celui cu care vorbea la telefon: "Cu radiatorul nu am mai avut probleme azi, dar s-a intamplat [..]". N-am apucat si restul deoarece ma indepartasem.

Share this post


Link to post

Unii colegi forumisti spun ca masina este proiectata sa fie utila si nu frumoasa. Aici eu nu inteleg, daca tot o proiectez de la zero, de ce naiba nu se poate sa fie si o masina aratoasa ? Daca ar fi vorba doar de facelift, as mai intelege, dar asa, de ce nu se poate face o suprafata mai curbata, o muchie mai inclinata, o rama mai subtire sau altele ... Ma uit ce proiecte mai scot pe afara altii si cand vad ce aspect au masinile, imi vine sa mor. Inteleg ca nu pui nush ce motor TSI, ca nu pui ABS, ESP, airbag, power - ... ..., dar nici sa ii faci o linie frumoasa ...

 

Am vazut mai nou ca Loganul de baza are ca optiuni carenajele interioare ale rotilor (de aparatorile de noroi stiam) si ca reglajul la faruri nu este electric ... jenant. Claxonul este modelul ca la berline, nu e pe mijloc. Nici macar atat lucru sa nu puna pe masina ...

Share this post


Link to post

Dacia trebuie sa fie ieftina ca pret de achizitie. Asta-i singura prioritate a celor de la Dacia/Reno. Ca sa si arate bine ar fi inevitabile costuri suplimentare inutile. Cine ia dacie nu ia pentru ca-i frumoasa ci pentru ca ie ieftina. Iar daca ai norocul sa nimeresti si una proasta atunci zici ca ai avut ghinion si ca se mai intampla. Asta este.

Daca nimeresti una buna, zici: "uite domnule ce au progresat astia de la dacia".

Share this post


Link to post
Nici macar atat lucru sa nu puna pe masina ...

Dar filtru de benzina i-au pus pana la urma sau au lasat-o asa, sa nu mai fie nevoie de circuit de retur ?

Share this post


Link to post
Unii colegi forumisti spun ca masina este proiectata sa fie utila si nu frumoasa. Aici eu nu inteleg, daca tot o proiectez de la zero...

 

Haide, haide ca sedanul nu este chiar un 0. =)) =))

Share this post


Link to post

Mai Sato nu fii asa carcotas, Loganul este o masina buna, te duce din punctul A in B .

Ti-am mai zis eu de vecinul meu care are Logan si e foarte incantat dar acum ca are AVEO e si mai incantat spre disperarea sotiei lui care a ramas fara masina :) ) Asta-mi zice el acum, ca Loganu e masina buna il duce din A in B dar mai bine este sa mergi cu AVEO :P

Share this post


Link to post
Dacia trebuie sa fie ieftina ca pret de achizitie.

Gresit. ;) Trebuie sa aiba cost mic de productie. Si sa goleasca milioanele de repere ruginite in hangare. Si sa se exporte bine valuta. Si sa se poata pastra muncitorii ieftini si nepregatiti. Si altele. In conditiile astea.. nu vad cum pretul de vanzare ar putea fi mare si adaosul mic.

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa ma convingi pe mine, nu eu l-am facut 0 :) )

Eu vreau HB cu 1,6 16V :) )

Share this post


Link to post

Pe mine m-ar tenta un Logan cu 2.0 24V. Sa vezi atunci mandrie nationala ! =))

Share this post


Link to post

Intre 8.200 si 11.600 Euro? Oh, mama!!!

Share this post


Link to post
Dar filtru de benzina i-au pus ?

Nu!Si nici nu o sa puna,sincer nu prea vad utilitatea lui,n-am auzit pana acum, pe cineva sa se planga de chestia asta,adica sa se fi bulit vreo pompa de benzina din lipsa de filtru.

MCV arata chiar bine,aduce o mica nouate in romania(ca pt export era)pentru motorul diesel si anume intercoler si...parca i-mi face asa un pic cu ochiu :D

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...st&id=35621

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...st&id=35620

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...st&id=35619

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...st&id=35618

post-1441-1159475651_thumb.jpg

post-1441-1159475673_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Nu!Si nici nu o sa puna,sincer nu prea vad utilitatea lui ...

Io cred ca o sa dau jos asa:

-filtru benzina, filtru aer, ABS-ul, airbagurile, n-am auzit pe cineva sa se planga de chestia asta ... si geamurile electrice (ce merge si cu manivela), claxonul (scoti capu pe geam si strigi), farurile (mergi numai ziua) ... Hai sa fim seriosi. Ar trebui sa faci pereche cu un baiat de pe Dacia care afirma ca nu vede utilitatea claxonului, am ramas perplex. :D

 

Eu am lucrat pana acum un an cu niste utilaje industriale foarte sensibile care functionau pe motorina. Motorina luam doar de la OMV. Pot sa spun ca se defectau de ziceai mama-mama. Dupa ce le-am pus filtre, parca a fost alta viata. Nu am mai facut nici o interventie asupra utilajelor (anterior trebuiau curatate la 4-5 zile), trebuia doar sa inlocuiesc filtrele la vreo luna. Atunci am vazut ce calitate au si combustibilii livrati la noi. Si pot sa spun ca la OMV era bine, nu va povestesc ce pateam cu motorina de la Petrom, sau mai rau, Am am un vecin care baga in Kia Sorento motorina de la un traficant, ... Deci, filtrele F I L T R E A Z A ...

 

Mai, nu zice nimeni nimic, este o masina acceptabila, dar sunt niste chestii minimale pe care le puteau pune si nu cred ca (,) costau asa de mult ... Eu sunt chiar curios cum s-o sta pe alea 2 locuri din spate.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Locurile alea din spate au fost gandite asa, pentru ca se stie ca romanul (cu dacia lui), din cele mai vechi timpuri lua diverse persoane de pe traseu care stateau la "ia-ma nene" (sau autostop cum se zice la americani) ca sa mai scoata din pretul benzinei.

 

Asa ca ai mare grija cand faci autostopul, nu te sui in Logan ca s-ar putea sa le probezi! :) )

Share this post


Link to post

Pina la urma se pare ca cei de la Dacia s-au tinut de cuvant asa cum au promis, a aparut 1.6 16v, breakul, in curand o sa apara si utilitara Logan .

Chiar daca suntem noi circotasi aici pe forumul korean se pare ca Loganul se vinde si se vinde chiar bine .

Merde !!!!

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Incerci sa te dai bine, sa nu te 'apuna' si pe tine cei de pe forumul frantzuzesc? Lasa-l in plata Domnului de dric...

Share this post


Link to post

Baieti, la cat de carcotasi sunteti voi si daca se face masina de mai jos la fosta fabrica Daewoo o sa spuneti ca e mult mai frumoasa decat Loganul :mda: . Hai, recunoasteti... :D

post-1409-1159510016_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu are cum, masina asta a fost castigatoarea concursului de uratenie mult timp si coreeni au detronat-o cu Rodius. In fine... masina asta, mie, unul, mi se pare urata cu spume. Dar cand am urcat inauntru si am vazut cum ea... nu ma intereseaza cum arata pe afara o masina atat de practica.

Share this post


Link to post

@Hades, singura problema a loganului este pretul .Daca ar fii fost cel promis era ok dar 11k Euro pentru un break este deja prea mult, ce naiba la 14k E iei Megane 2 Estate :o

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...