Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Osirus, habar n-am cum e facuta chestia aia si ce suruburi are. Masina nu era lovita, era masina de dat la clienti si pentru diverse alte chestii.

Daca te uiti la poza 1 vezi ca partea argintie se aliniaza perfect in consola neagra. In plus butoanele de la inchidere si cel fals de la geamuri si ce dracu mai e pe-acolo sunt la locul lor. In schimb, din celelalte poze vezi ca butonul cald-rece e mai in spate, practic mie imi intra degetul intre el si plasticul ala argintiu. daca dadeam pe recirculare, parghia se ascundea complet sub masca aproape. Nu stiu cauza, eu doar am constatat, el a zis ca dupa o frana s-a intamplat tot. Daca apucam de buton si trageam venea cam 1 cm in afara, dar la prima groapa sau frana se ducea iar inapoi. Habar n-am ce era rupt sau ce nu era la locul lui acolo.

Share this post


Link to post

Am vazut pozele tale si in partea de jos dreapta se observa o mica nealiniere(e suficient 2-3mm,pentru ca in partea aia,consola are o parte curbata spre interior).Daca te mai intalnesti cu masina aia,sa ii dai un dos de palma in zona aia si ai sa vezi ca totul se reaseaza(cele 5 butoane de sub casetofon<daca are>sunt prinse direct de plasticul gri).

Oricum chestii de genul asta se intalnesc pe la masinile(indiferent de marca)care sunt fugarite de mai multe persoane,masini care nu apartin numai unei singure persoane.

Edited by osirus

Share this post


Link to post

ticozaurul meu este masina unei singure persoane, si cu toate acestea mi-au cazut si mi s-au dezlipit multe, in prima lui iarna (98-99, a fost o iarna foarte geroasa, toata plasticaraia a suferit atunci, plus ca de atunci zdrangane). ce sa-i fac, m-am obisnuit cu el asa clancanit.

Share this post


Link to post

Am fost azi in piata de masini din Oradea .. mai fratilor, e plina de Loganuri la 5.900 euro negociabil .. noi noute. E modelu ala cu roti pe 14" si ca dotatri "multiple" :D .. tetiere si centuri in spate. Atat. In rest ..canci, niet, nimic. Am vb cu un gagiu care vindea o buc. si, cica le aduc din Ungaria ca la noi nu se gasesc :D .

Share this post


Link to post

Pai doar romanii sunt bogati nu le trebuie variante ieftine :D ..ungurii saracutii, le trebuie ceva mai accesibil. Nu stiu de ce nu a fost valabila versiune si la noi.. Oricum arata nasol rau cu rotile alea mici!

Share this post


Link to post

am vazut una alba ieri cu numar de moldova, are rotile mai inguste de 185, nu am observat daca sunt pe 14 sau 15

inseamna ca si la ei s-a putut

Share this post


Link to post
in partea de jos dreapta se observa o mica nealiniere(e suficient 2-3mm,pentru ca in partea aia,consola are o parte curbata spre interior).

no offence, dar intre marginea consolei argintie si marginea din dreapta a butonului de la calorifer sunt 2-3 cm distanta. Intre marginea din dreapta a acestui buton si consola din plastic argintie, mie imi incape degetul! Cat de curbata e consola aia, ca de la 2-3 mm in 4 cm ajungi la o diferenta de 1,5-2 cm? :scarpin:

Share this post


Link to post

Mie imi place HB-ul ala. Pe bune. :)

 

Pentru cei care stiu evolutia masinii: nu s-a rezolvat chestia cu reglajul butonului pentru stopuri? Era cat pe aici sa ma infig intr-un 1.5dCI cu numar rosu de AG si folie pe scaune. M-am prins mai tarziu ca i se aprindeau stopurile numai cand apasa mai serios pe frana.

Share this post


Link to post

Caz recent chiar acum mi s-a relatat despre un prieten de al meu care s-a rastunat cu Loganul pe la Buzau , la 90 km/h a pierdut controlul si s-a rasturnat, se pare ca s-a rupt ceva pe la roata dreapta, omul este sofer cu exprienta ! Dupa cate am inteles masina a ramas la reprezentanta la Buzau !!! Cand voi mai afla ceva va voi tine la curent !

Share this post


Link to post

Ouch! E intreg? A lovit pe altcineva? Era singur sau doar cu familia in masina?

Share this post


Link to post

Era cu familia venea sau se ducea la o imormantare,sotia si copilul erau in spate cred ca dormeau s-a intamplat noaptea ,masina avea peste 20000 km rulati achizitionata in luna mai! Nu sunt victime ei sunt accidentati usor dar masina am inteles ca e varza. Poate ca a avut inspiratia sa faca poze macar cu tel. Daca este cineva din Buzau ar putea sa dea o raita pe la service , poate afla ceva in plus!Brrrrr cand ma gandesc ca si eu am unul ! Sigur Dacia Pitesti va incerca sa musamalizeze cazul!!!

Share this post


Link to post

Este bine ca nu are cine sa il dea in judecata pentru vatamare corporala din culpa. Pentru ca, iti dai seama, el va iesi vinovat.

Share this post


Link to post

Va povesteam zilele trecute de cotiera de la Loganul de la firma... Aruncati-va un ochi, ce putea cauza asa ceva...

Cotiera.jpgCotiera2.jpg

El sustine ca s-a intamplat cand a tras cineva de usa sa o inchida... Eu zic ca mai degraba e presat...

Share this post


Link to post

UH, acum sa va spun si eu ce parere am despre Logan (am unul in familie si merg cand cu Cielito cand cu Loganul in ordinea in care sunt parcate in curte)

 

1. Consum afara mers linistit 5,7 minim, 6.2 maxim

2. Consum oras (pe acelasi traseu pe care Cielito imi ia 13-14) maxim 9

3. Faruri bune (lumina ceva mai alba decat la Cielito)

4. Frane - eficiente daca se schimba cauciucurile

5. Stabilitate: net superioara fata de Cielo

6. Spatiu interior generos

7. Se incalzeste mai repede si mai bine decat Cielo in interior

 

Puncte slabe:

1. Vopsea si tablarie varza

2. Stropitorile de parbriz nu sunt legate de temporizator

3. Instalatie sunet slaba

4. Cutie de viteze haotica

5. Puturoasa

6. Bord inestetic

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Nu prea se vede bine in poze ca sa-mi fac o idee,dar si eu cred ca a fost presata sau lovita cu ceva in locul ala.

cdorob,ai putea sa detaliezi un pic ce inseamna "cutie de viteze haotica" si "puturoasa"?

In legatura cu intrerupatorul de la pedala de frana..el e reglat bine,dar mare problema este ca e ff scurta cursa pedalei si in momentul in care se apasa pe ea,deja masina franeaza si daca nu esti atent(nu ai distanta regulamentara fata de cel din fata)te trezesti ca poti lovi masina din fata.Din cauza asta trebuie reglat contactorul ala(se apasa doar un clic)ca sa se aprinda stopurile la cea mai mica atingere a pedalei.

Share this post


Link to post

Pe acest topic se aplica ceea ce a scris Flex AICI, care se mai abate de la reguli ia WARN, fara discutii si comentarii ulterioare. Nu este necesar sa se rasdiscute aceleasi polemici inutile si profund subiective, o pastram la nivel TEHNIC. Orice schimb de replici ,,eu stiu mai bine ca tine'' va fi sanctionat. Pentru comparatie cielo-logan exista topic dedicat, aici se vorbeste numai despre Logan.

 

PS: As fi recunoscator ca sa nu trebuiasca sa scriu asta la fiecare 2 pag, cand incepe sa se devieze. :-W

Share this post


Link to post
Va povesteam zilele trecute de cotiera de la Loganul de la firma... Aruncati-va un ochi, ce putea cauza asa ceva...

...

El sustine ca s-a intamplat cand a tras cineva de usa sa o inchida... Eu zic ca mai degraba e presat...

 

Mircea... nu prea cred ca doar a tras de ea. Sincer. Dar totusi e bine ca aveti voie sa faceti sex in masinile de firma.

Share this post


Link to post

@cdorob

Cutie de viteza haotica? Masina de servici a costat cca. 17000 euro, si cutia de viteze a Loganului mi se pare mult mai precisa! Ce intelegi tu prin "haotica"?

Share this post


Link to post

Haotica inseamna ca intra in marche-arriere cand vrea ea, ca nu poti sa bagi in treapta I atunci cand roata se invarte, ca trage mai bine in treapta a 4-a decat in a 3-a, ca motorul este extrem de turat in ultima treapta si ca e sugrumat. Astea s-au mai spus pe topicul asta de nu-stiu cate ori. Chiar si @osirus a recunoscut la un moment dat ca a 3-a o penalizeaza rau de tot si ca marche-arrier-ul face fite fiindca este nesincronizat. Uite asa voi spuneti ca aveti cea mai tare masina, noi va contrazicem si ne repetam si noi si voi de 100 de ori pe 154 de pagini si ne invartim in jurul cozii...

Deja devine aiurea...

Share this post


Link to post

Cotiera a fost apasata cu ceva intentionat, e imposibil sa se rupa asa stand doar cu cotul pe ea! Nici daca tragi de ea nu cred ca ar pati asa,s -ar rupe altfel..

Share this post


Link to post

Da, si eu am zis acelasi lucru, am banuit ca a pus ceva mare pe scaunul din fata - gen televizor- si apoi a trantit usa tare si cotiera s-a lovit de obiectul respectiv si a crapat...

Share this post


Link to post
@cdorob

Ce intelegi tu prin "haotica"?

Pai cum s-a mai zis, in marche-arriere intra usor, numai ca in 30% din cazuri nu e de fapt intrata in viteza ci doar pare, 1 si 2 agata din cand in cand.

In rest, sunt multumit, la banii astia nu aveam nici o sansa sa iau ceva similar nou.

Edited by cdorob

Share this post


Link to post
Se vor admite in continuare posturi despre:

- informatii tehnice Logan

- variante noi Logan

...

Un articol din Cotidianul referitor la Logan Break si câteva comentarii (nu sunt ale membrilor DawooClub):

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=3838...Hash=f6d5a3c7df

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Hai sa lamurim putin treaba cu intratul in viteze si agatatul!Acolo unde chestia asta se intampla des si deja devine enervant,s-a constatat,atat de unii posesori cu valeitati de mecanici,cat si de cei din service,ca buba este de la reglajul defectuos al tijei de comanda a cutiei de viteze.Si eu am avut o mica problema prin vara si nu stiam de ce nu mai intra in marche-arriere din prima,asa cum era la inceput si trebuia sa repet operatia de 2-3 ori pana reuseam.Am descoperit,cu totul intamplator,cand am antifonat pe sub masina ca tija asta a fost lovita(probabil in perioada cand a mers sotia cu ea)de un bolovan,ceva dur si a fost putin strambata.Dupa un mic reglaj la vremea respectiva,merge ca unsa,asa cum a fost si la inceput.Deci nu e o problema a cutiei de viteze(aceeasi cutie fiind prezenta si pe dsn si slz,cu mici modificari).

Revenind la partea cu rapoartele si implicit la "puturosenia" masinii,treptele 1,2,3 si 4 te ajuta atat la un demaraj destul de bun,zic eu(aproape identic sau chiar mai bun ca al unor masini straine)pentru forma masinii,cu o mica observatie din partea mea,si anume i-mi place cum trage in treapta 4 mult mai mult decat in treapta 3.Treapta 5 e numai si numai pentru un consum redus,deci nu te ajuta nici la demaraj nici la urcari in rampa.Ambele cutii si JH1 si JH3 sunt identice atat la rapoarte cat si la valoarea tahimetrului,singura diferenta fiind diferentialul si diametrul discului de ambreiaj.

Share this post


Link to post

Si la mine se intampla uneori sa nu intre din prima in marche-arriere. In rest e ok. Am observat ca in comparatie cu fordul unde cutia este foarte scurta..vitezele intra imediat, la logan este mai lunga ..levierul se duce mult mai mult in fata pentru a intra in viteze.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...