Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

sunt supuse in cazul unui impact unor deformari controlate, menite sa absoarba din energia impactului!

 

http://www.youtube.com/watch?v=Cl8CEyDf5vI

 

Dar impactul tot f dur mi se pare si [pilotul chiar scapa cu viata :)

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
Nu uita de ce a murit senna ;) .

 

Parca-l troznise o roata-n cap ...

Share this post


Link to post

Eu stiu ca`l trosnise o parte din "suspensie" care ii perforase casca si craniul !!! Daca nu se intampla aia cica scapa , accidentul este destul de vechi si atunci nu erau atatea masuri de siguranta ca acum ! Warn 60 % daca toti ar lua penalizari ca astia noi pentru fiecare chestie s`ar inchide forum`ul ... pa

 

 

Warn iei pentru ignorarea avertismentelor repetate. E greu sa nu mai scrii in limbaj irc? In limba romana se scrie s-au, nu s'au, ca-l nu ca'l si asa mai departe. Iar avertizarea moderatorilor in public se sanctioneaza si ea.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Stiu ca nu prea se compara masinile, dar ca idee ar fi contrar celor spuse de tine: o masina de F1 nu se deformeaza deloc(aici ma refer strict la cockpitul in care este bagat pilotul).

 

Pleci de la o premiza aberanta, o masina nu e formata doar din cockpit.

Exista in jurul pilotului o structura care este foarte rezistenta dar pana acolo, omule, sunt nenumarate zone de deformare controlata.

 

Americanii se mirau acum 50 de ani de ce mor oamenii aparent intregi fizic dupa 24 de ore de la accident. Noi avem probleme mai grave: ce treaba are transpiratia cu racirea corpului, ce legatura au logica si fizica cu viata de zi cu zi, ...

 

PS: E misto Smartul. Cadavrul tau va arata bine.

Share this post


Link to post

Cam nasol s-a defortmat :) dar despre ce masina er vb ca nu am apucat sa citesc.

Share this post


Link to post

"Crash test del Chery Amulet" ...

Share this post


Link to post

Valea Oltului, 01/08/2007.

Ce iese din portbagajul Vectrei de mai jos?

post-1015-1186013449_thumb.jpg

 

Raspunusul:

 

 

Mazga + (probabil) viteza => parapetul a intrat pe langa farul din dreapta si a iesit prin portbagaj.

Soferul era socat si pe "canalul 22" circula zvonul ca mai era cineva in masina, care a stat chiar in calea parapetului. Nu stiu cat de adevarat e.

 

Morala: Daca luceste pe jos, lasati-o mai moale!

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

Omul a avut ghinion,parapetul a trecut prin bara ,far ,filtru aer ,planseu de sub bord,torpedou,a ras scaunul din dreapta ,a rupt bancheta spate si capota portbagajului.Daca era cu max 10 cm mai in dreapta parapetul se oprea in motor si nu era asa grav.pompierii au taiat stalpul din mijloc ,probabil sa scoata pe cineva,caci e sange prin masina.Daca am timp ,pun ceva poze.

Share this post


Link to post
Omul a avut ghinion,parapetul a trecut prin bara ,far ,filtru aer ,planseu de sub bord,torpedou,a ras scaunul din dreapta ,a rupt bancheta spate si capota portbagajului.Daca era cu max 10 cm mai in dreapta parapetul se oprea in motor si nu era asa grav.pompierii au taiat stalpul din mijloc ,probabil sa scoata pe cineva,caci e sange prin masina.Daca am timp ,pun ceva poze.

Inseamna ca ne-am vazut pe drum... Eu veneam de la Valcea si am ajuns pe la 12 si ceva acolo.

Oricum, parapetii aia sunt criminali, ca majoritatea nu mai au (sau nu au avut niciodata) capete (indreptate spre exterior si in jos).

Share this post


Link to post

Parapetii in general in Ro sunt criminali. Nu sunt calculati sa aiba o deformare controlata pentru a absorbi energia de impact, ci sunt facuti pe principiul bigger is better.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca ati vazut sau nu dar acccidenul acesta este cel mai criminal. Ce inseamna inconstienta spectatorilor in cadrul unei competitii de VTM! Astept parerile voastre legate de vinovatia pilotului sau a spectatorilor!

 

Edited by elprypas

Share this post


Link to post
... Astept parerile voastre legate de vinovatia pilotului sau a spectatorilor! ...

Datul cu parerea este inutil, lucrurile sunt stabilite clar:

- accesul spactatorilor si a vehiculelor pe segmentele de drum public inchise temporar pentru desfasurarea unei competitii auto/moto se face sub strica supraveghere a "organului";

- la orice competitie pe circuit inchis, pilotul nu raspunde pentru actiunile sale, cei care se afla un jurul sau, cu drept sau fara drept sunt considerati constienti de pericolul la care se expun (copilot, comisari de traseu, fortele de ordine, spectatorii asezati in spatiul marcat si permis de catre organizator);

- daca in timpul competitiei au loc accidente care sa implice spectatorii, raspunzatori sunt organizatorii, dar daca spectatorii nu respecta locurile rezervate de catre organizatori (cazul de fata), spectatorii sunt raspunzatori;

- daca participantii la o competitie pe circuit inchis se accidenteaza din cauza spectatorilor, acestia din urma sunt raspunzatori, material si penal;

- la aceste competitii este interzisa stationarea spectatorilor si a masinilor pe latura exterioara virajelor, chiar daca drumul este delimitat de catre un parapet;

- fiecare viraj de pe un circuit inchis este in sarcina unui comisar de traseu, care marcheaza cu banda colorata zonele interzise spectatorilor (banda colorata se vede si pe film), anunta organizatorul situatia creata si apeleaza la "fortele de ordine" pentru evacuarea spectatorilor si a masinilor.

 

In cazul de fata, organul sau forta de ordine n-a reusit sa convinga verbal spectatorii nedisciplinati si inconstienti. De data acesta, spectatorii au avut noroc, cateva leziuni usoare, dar in anii trecuti au fost doua accidente mortale, tot pe acest traseu, un spectator si apoi un comisar de traseu (femeie) care s-a dus sa evacueze dintr-o zona interzisa niste spectatori indisciplinati !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Daca oamenii au fost in halul ala de prosti incat sa stea chiar in curba aia, isi merita soarta. Macar de urcau pe dealul de unde a fost filmat primul film.

Asta e ... se pare ca prostia chiar doare.

Share this post


Link to post

Deci in concluzie spectatorii inconstienti asa cum am zis si eu... Credeam ca sunt singurul de aceasta parere :) Cat despre accidentele mortale in cadrul competitiilor auto moto din romania, se intampla din pacate aproape in fiecare an, Sportul cu motor are si el tributul lui de luat asa cum este cam peste tot, iar in cazul defata tributul este platit de inconstienta unora!

 

LE: LYM aici se mai pune problema si a senzatiilor tari ... sincer una este cand priveste de pe un deal si alta e cand te afli pe viraj!

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Senzatie tare e una, prostie e alta.

Daca vroiau, intr-adevar, sa vada mai de aproape s-ar fi putut instala pe interiorul curbei - era aceeasi distanta dar riscul era mai mic.

Share this post


Link to post

La astfel de competitii se fac pariuri intre "spectatori" inconstienti-cine atinge masina de concurs in timpul probei(in curbe sau in linie dreapta,in functie de inconstienta).O"placere"pe care am avut-o in timpul unui raliu la care am fost printre organizatori =incearca sa opresti pe cei care vror sa intre cu masinile pe proba ,dupa ce s-a inchis traseul.Iar organele de ordine se uitau la noi cum ne certam."Senzatii tari" nu?!

Share this post


Link to post

http://www.gds.ro/Eveniment/2007-08-02/Ziu...identul+pe+DN+7

Ranit grav...o sintagma foarte des folosita...numai ca eu am aflat printr-o cunostinta ca soferul a decedat ulterior la spital. Masina era imprumutata, mai putin puternica decat a lui, cu siguranta s-a asteptat la un demaraj mai vioi si s-a inselat :( RIP

Share this post


Link to post

Ieri dimineata,la 3 km de iesirea din Piatra inspre Roman,intr-o curba in care au fost foarte multe accidente,o Dacie 1310 era intr-un sant,nu cred sa fi murit cineva,masina arata destul de rau,posibil ca soferul sa fi pierdut controlul,sa se fi invartit un pic si s-a oprit in sant.

 

In acelasi loc,acum doua saptamani,alta masina a intrat in malul de pamant,s-a rostogolit de 3 ori si s-a oprit in camp.

Share this post


Link to post

Duminica seara,5august, in fata Casei Poporului, o masina statea cu rotile in sus in prima fantana (era complet inauntrul fantanii). A trecut careva pe acolo ?

Fratilor...lamuriti-ma si pe mine !!! Cum naiba a reusit "performanta" ?

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Sunt fantani in fata Casei Poporului?

Share this post


Link to post

Probabil e vorba de fantana Miorita, doar e celebra pentru free car-wash.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...