Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

numai ca un copac s-a impotrivit distractiei

 

Si gravitatia, altfel trecea si de statia orbitala. :D

Share this post


Link to post

Stie cineva ceva despre accidentul de astazi de langa valul traian, langa constanta?

Am inteles ca s-au lovit 3 masini, rau de tot. Eu am trecut pe acolo cam dupa 2 ore si nu mai era decat jumatate de logan pe marginea drumului.

Share this post


Link to post

:) ) Tare de tot ala cu tractorul ! Cum o fi ajuns atat de sus nu pricep !

Share this post


Link to post

A pierdut controlul volanului, la intrarea abs-ului :) )

Share this post


Link to post

Mai devreme pe Elisabeta pe linia de autobuz (cea din stanga) era infipt un logan cu fata facuta varza intr-un autobuz. Mai era unul in spatele loganului (probabil fara vina) pe care nu l-am vazut cu atentie.

 

Multi retardati cu loganuri pe strazi. Prea multi.

Share this post


Link to post

Nu mai pomeni de Loganisti ca mi se strange stomacu. Nu mai imi e frica acum de RATB cum imi e teama de frustratii aia cu Dacia Papuc si de super smenarii cu Logane care au impresia ca si-au cumparat cel putin un Ferrari si fac niste manevre sa ii trimiti la origini din golan in logan.

Share this post


Link to post

Nu va mai luati de Logan-uri ca nu e bine sa generalizati ! Eu am logan si nu ies aiurea si nu fac smecherii pentru ca loganul este o masina cu limite ... ca orice masina ... si mai ales ca orice dacie la urma urmei!

Share this post


Link to post

Asta seara pe Bulevardul expozitiei > :)

post-163-1163440005_thumb.jpg

post-163-1163440011_thumb.jpg

post-163-1163440019_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Din pacate scriu si eu aici ...

 

In seara asta pe la 9 jumatate m-a izbit o duba de jandarmerie destul de nasol.

 

Eu eram pe banda 1, gibonul vroia sa treaca de pe 2 pe 1. Culmea e ca eu stateam la semafor iar cand s-a afcut verde am incercat sa plec. La fel si el. M-a mutat din loc :( si ca pagube ar fi urmatoarele.

 

Usa spate indoita serios, geam spart, probabil chedere, parghiile de actionare geamuri si inchidere plus o indoitura mica in aripa spate.

 

Ma bucur totusi ca nu a nimerit in stalpul central sau in coltul din spate...

 

A incercat sa ma faca sa iau vina asupra mea dar mi-a fost frica sa dau declaratii false pentru cateva milioane.

 

Politia mi-a dat castig de cauza fara nici o ezitare iar soferul de pe masina jandarmeriei probabil se va alege cu sanctiuni la serviciu. Sincer ma bucur nespus pentru ca in momentul in care politistul a terminat procesele verbale si gibonul a vazut ca nu mai poate scapa bazma curata singura sa concluzie a fost: "Data viitoare cand lovesc pe cineva o sa am grija sa il fac praf"

 

Intrebare: RCA-ul lui este la Astra. Cascoul meu este la Omniasig. Ce ma sfatuiti sa fac? Cine plateste mai bine? Nu ma intereseaza eventuale reduceri etc, deoarece oricum masina fiind in leasing am rata fixa la casco.

 

De maine ma apuc de alergaturi si sper sa rezolv cat mai repede posibil.

 

Ce poze am apucat sa fac ...

 

Maine o s afac poze si cu daunele pe lumina... :(

post-689-1163633590_thumb.jpg

post-689-1163633610_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce ai facut Junior, liniuta la semafor cu duba presarilor ? Razbunarea lui balanel ?

Share this post


Link to post

Cand ai zis duba ma asteptam la mercedes-urile alea vito sau ceva similar. Chestia aia cat 5 matiji pusi unul peste altul ar trebui lasata in pace, mai ales ca are numere de MAI.

 

Interesant este ca s-a facut dreptate la circulatie dar probabil daunele lui erau simbolice, mai mult bara zgariata.

Share this post


Link to post
Intrebare: RCA-ul lui este la Astra. Cascoul meu este la Omniasig. Ce ma sfatuiti sa fac? Cine plateste mai bine?

 

Avand procesul verbal de constatare al politiei nu ai posibilitatea de a alege. Vinovatul fiind celalalt, singura varianta pe care Omniasigul o va accepta este sa plateasca Astra.

Share this post


Link to post
...deoarece oricum masina fiind in leasing am rata fixa la casco.

 

Dar chiar daca reusesti sa o repari pe casco la final o sa platesti o reintregire a politei casco, un procent din suma finala cu care s-a reparat masina!

Share this post


Link to post
Dar chiar daca reusesti sa o repari pe casco la final o sa platesti o reintregire a politei casco, un procent din suma finala cu care s-a reparat masina!

 

Suna agentul de asigurari dela Omniasig. Ti-o repara pe banii lor si apoi isi recupereaza de la Astra. NU ai ce reintregire sa platesti, ei nu au nici o pierdere. Toata treaba e sa mergi la un srevice ce are decontare directa (iti da omniasigul lista, nu lua Radacini, desi lucreaza bine, astepti dupa masini de ti se face rau).

Share this post


Link to post

Am revenit acasa dupa o zi lunga in care nu am avut timp nici sa mananc pana la ora asta.

 

In mare problema e rezolvata. O fac pe Casco. Ei isi vor lua banii de la astra iar eu nu platesc nici o reintregire sau ceva.

 

Se vor inlocui usa, geam, maner, peria geamului si ornamentul acestuia. Aripa e relativ putin lovita si vom vedea daca e deplasat stalpul din spate spre interior. La prima vedere nu este dar vreau sa fiu sigur.

 

Else toate service-urile sunt pline si ar trebui sa stau cu usa praf cam o luna. Datorita amabilitatii unui coleg de forum ( nu ii dau numele pentru c a nu vreau sa ii fac probleme, dar aveti voi o idee cine ar putea sa fie ) masina va intra in service cu MULT mai devreme decat speram in prima parte a zilei.

 

Ii multumesc inca odata pe aceasta cale.

 

Acum cred ca am retrag pentru ca m-am "plimbat" peste 100 km azi prin oras. :(

 

EDIT:

 

Nu am mai apucat sa fac poze si acum am acoperit geamul cu folie.

 

In schimb am o poza de aseara. Nu se distinge amre lucru, dar se evde exact forma bull-bar-ului. Pagubele ar fi fost mai nasoale daca ma prindea intre usi sau chiar in aripa spate...

post-689-1163692285_thumb.jpg

Edited by steph

Share this post


Link to post

Si astea sunt pozele pe timp de zi ...

post-689-1163765737_thumb.jpg

post-689-1163765762_thumb.jpg

post-689-1163765801_thumb.jpg

post-689-1163765814_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Te-a cam sifonat animalu' :(

Share this post


Link to post

Sincer, dupa cat de mari sunt dubele alea ma asteptam la mai rau. Oricum, iti doresc sa o pui pe picioare cat mai repede si sa o scoti pe strada din nou.

 

Succes.

Share this post


Link to post

Thx bella.

 

Pot sa spun ca am avut noroc daca asta se poate numi noroc.

 

Partea BUNA e ca luni o duc la service si miercuri sunt sanse sa o iau intreaga. :osanale:

Edited by steph

Share this post


Link to post

Sa o iei intreaga, mai bine.

Si daca viitoare cand ai chef de joaca, ia-te de cineva mai micut si care, pentru a opri, nu trebuie sa franeze acum un secol.

Share this post


Link to post

Am comis-o si eu, l-am julit pe Ticalos. Soseaua Panduri, coada la semaforul de la intersectia cu 13 Septembrie. M-am pozitionat pe prima banda, la jumatate de metru de masinile parcate si de o duba Renault de 3.5t care statea mai pe mijloc. Am oprit deoarece nu mai puteam inainta, intrucat banda mea era ocupata dupa o intersectie cu o straduta laterala la dreapta de o masina parcata neregulamentar. Am zis sa-l astept pe dubist sa avanseze si apoi sa intru si eu pe banda lui. Numai ca dintr-o data s-a trezit sa faca dreapta pe straduta laterala si in loc sa dau repede putin inapoi m-am multumit sa claxonez si sa flashuiesc, fara nici un efect insa. M-a atins cu pragul in coltul stanga fata, impingandu-ma in spate. Avarii la mine : pozitia farului si vopseaua de pe aripa din dreptul acesteia ciupite, spoilerul zgariat si ff putin zgariat. Avarii la dubist: prag drept infundat pe o lungime de 1/2 metri, flaps spate harsait.

S-au dat jos doi gealati cu tupeu si-au inceput cu amenintari, ca-i vina mea ca el avea semnalul pus cica, ca nu se depaseste prin dreapta, sa le dau asigurarea bla bla...ca ei au de livrat marfa etc, in conditiile in care eu statea pe loc si nici nu se punea problema de depasire, ci poate devansare. Dupa ce au vazut ei ca n-au pe cine sa sperie, ne-am schimbat telefoane urmand sa mergem sa declaram ulterior, ca ei aveau treaba.

Pt cei care imi cunosc masina, farul implicat in accident era crapat dinainte si chiar urma sa-l inlocuiesc zilele astea, aripa mai avea o zgarietura lunga si urata, de bricolaj gratuit (probabil cui) cu care m-am procopsit prin vara, iar spoilerul are suruburile de prindere sficuite, n-am mai reusit sa-l demontez. Cu ocazia asta voi repara aceste elemente, si chiar ma gandeam sa-l rog pe politai sa-mi treaca pe dovada si zgarieturile de pe capota, desi n-au legatura cu accidentul, am vreo sanse? Ca vinovat nu cred ca voi iesi. Mai pot alege intre a lua bani de la asigurare si sa schimb farul in regie proprie, sau doar in service, cu decontare directa?

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Ieri am luat si eu masina. A iesit totul ok cu exceptia nuantei care inevitabil a dat cu virgula.

 

Nu ma deranjeaza decat in ideea ca va scadea pretul de revanzare. :( Pana la noi ordine o sa feresc camioanele ...

Share this post


Link to post
Mai pot alege intre a lua bani de la asigurare si sa schimb farul in regie proprie, sau doar in service, cu decontare directa?

 

Hmm...nu cred ca se mai poate de mult...asigurarile dau banii ulterior reparatiei, in baza devizului/facturii...

Bafta multa!

 

PS. Intersectia aia parca e blestemata. La acelasi semafor am avut si eu singurul meu accident. Lovitura din spate, stand pe loc a 3-a oara la acelasi semafor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...