Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Pai nu sunt suparat ca o sa-mi schimb masina ba din contra.

Ce ma supara e faptul ca politia nu a luat nici o masura impotriva soferului utilajului nici macar o amenda de un leu. Pot sa fac pariu ca ala maine va fi in utilaj si il va conduce iar pe drumurile publice fara probleme.

Ramane acum sa vad casco ce zice, daca imi iau banii pe masina sau nu.

O contestatie la PV tot o sa fac pt ca mi se pare de tot rahatul ca militianul sa nu-i faca aluia nimic. Pt simplul fapt ca utilajul ala nu avea nici un act si circula pe drum public si a mai facut si accident, ar fi putut fi imobilizat.

Ca fapt divers eu daca circul cu masina neinmatriculata, fara permis, fara itp, fara asigurare si mai fac si accident pe drum public, urmatorii anii ii petrec la racoare. Daca ala ramanea fara frane pe trecerea de pietoni si omora vreo 20 de insi.Doamne fereste dar se putea intampla.

Nu vreau sa cer daune morale pt ca sunt de principiu ca nu poti sa te bucuri si sa ceri bani nemeritati dintr-un accident nefericit.Dar vreau banii pe masina pt ca mama a muncit si inca mai munceste pt banii pe care ii da la creditul de la masina.

Daca sa zicem ca asta s-ar mai putea repara ce siguranta as mai avea sa merg cu ea recarosata in servisurile romanesti, si cat as mai lua pe ea in cazul in care as vrea sa o vand?

Share this post


Link to post

Corect ce spui tu! Te inteleg perfect! Contestatia la PV se judeca la instanta din circumscriptia in care s-a produs accidentul!

Bafta!

Si cand am spus daune morale nu am spus-o in ideea ca o sa te imbogatesti nu...rationamentul meu este urmatorul...ma gandesc ca zilnic foloseai masina pt. diverse probleme...iar de acu' pt. ceva timp vei fi privat de aceasta folosinta...

p.s. iar pt. politist exista si alte masuri...o plangere pt. abuz in serviciu nu i-ar strica > :)

Edited by law

Share this post


Link to post
Ce ma supara e faptul ca politia nu a luat nici o masura impotriva soferului utilajului nici macar o amenda de un leu.

 

Incearca sa contactezi structurile centrale ale Politiei. Faptul ca nu s-a masurat alcolemia este un mare bai. Apoi pe baza faptului ca nu s-a efectuat expertiza corect poti cere refacerea acesteia de catre un alt agent fara sa mai fii nevoit sa te bati cu ei in instanta. Despre reparatie poti sa apelezi la CASCO fara grija. Daca in procesul verbal mentioneaza ca vinovat este celalalt sofer nu pierzi reducerea. Nici macar nu platesti reintregire ci vei incasa suma asigurata.

 

contact Politie

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Din proprie experienta, daca poti rezolva cu politia pe cale amiabila, fara scandal si drepturi si alte cele, vei fi mult mai castigat pe termen mediu/lung. In spiritul dreptatii pe care o ai, bineinteles. Cum zice Safari, cere re-expertizarea si fara sa-l bagi direct pe celalalt agent. E totusi un oras mic... Si confirm ca cei de la Casco vor plati si-si vor recupera paguga ei in justitie. Sa fii atent ca pe PV sa scrie clar CINE e VINOVAT si CA NU ERA nimeni in stare de ebrietate. Eventual o copie dupa declaratia soferului ar fi buna. Daca la Casco NU deschid ei subiectul despre alcoolemie, NU-L deschide tu! Oficial trebuia sa scrie negru pe alb negativ la test!

 

Bafta! Sper sa rezolvi cu masina, ori asta ori alta noua.

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post
unul din motociclistii care au plecat de la start sa ridicat pe o roata,a pierdut controlul si sa rasturnat pe spate.Motocicleta a alunecat spre multime.El am inteles ca are o fractura la coloana.

 

Si mai nou s-a anuntat ca avea si permisul suspendat pentru viteza.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Nu am mai citit topicul asta de putin timp si vad ca deja s-a umplut, din pacate... :(

Sa o luam pe rand, accidentul la care se refera clipul de pe pagina anterioara din cate stiu eu s-a produs din cauza lor, pentru ca mergeau pe mijlocul drumului cum merge "lumea buna" la tara, iar dosaarul penal s-a bazat pe vechea lege a circulatiei si daca face recurs cred ca scapa...

Accidentul de la cursa moto nu poti sa il atribui cuiva anume, e vinovat organizatorul pentru ca nu a luat masurile de siguranta ( de ex. legal racing din europa de pe 16 luna asta o sa aibe gard din plasa de 1.80 !!) dar si motociclistul care s-a dat in spectacol cu wheelie desi cel mai probabil nu era prea familiarizat cu tehnica...

@ gigi-kent: la fel am patit si eu cu un distrus din asta: la un moment dat vad cum se apropie din spate cu cupa de mine si intuind ca nu se poate opri, fug pe langa masina din fata printre ea si trotuar, crezand ca e o intamplare, dar se repeta faza la urmatoarea oprire, unde dupa ce scap de el prin aceeasi metoda, ies la el cu teava de 1/2 tzol, de instalatie pe geam si il intreb daca vrea sa o inghita, la care tipul care se amuza copios, se potoleste, el facand GLUME, in opinia lui... In alta ordine de idei, nu stiu cat de indreptatit esti tu sa ceri masuri administrative impotriva aluia, deoarece el a fost declarat vinovat, tu nevinovat si atat, in cel mai rau caz doar daune poti sa ceri.Daca politistul a comis o ilegalitate, tu poti doar sesiza superiorii lui... In orice caz, stai linistit,daca nu avea RCA nu o sa ii fie prea bine, pentru ca amenda e " la shto" fata de cat o sa costa masina ta, care, apropos, nu e dauna totala, nu o sa coste mai mult de 2000-2500 euro si daca e facuta bine nu o sa ai probleme cu ea, nu te grabi sa o vinzi...

p.s.: E irelevant daca ala a baut sau nu pentru ca tot el plateste, nu RCA...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

@tico_rs.

Din pacate pe PV trebuie sa scrie obligatoriu ca NU s-au aflat niciunul sub influenta alcoolului. Mai ales in cazuri de daune importante, Casco poate refuza plata, suspectand fraude.

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

Si daca masina stationa ce importanta are alcolul sau nealcolul? Am voie sa ma urc in masina parcata teapan de beat si sa apas pe pedale, daca motorul e oprit si masina nu se misca. Asta e c a si intrebarea tampita : dom'le bauseti ceva, atunci cand te duci sa declari ca ti-ai gasit masina zgariata in parcare X( .

Share this post


Link to post

Daca Gracea nu bifeaza casuta aia ca nu ai baut, asiguratorul te poate refuza la plata. Simplu. Scrie si in contractul pe care l-ai incheiat cu ei. M-am dus de doua ori la Candiano sa iau copie dupa chestia aceea.

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

Azi, in jurul orei 20.30, pe DN 4 Bucuresti - Oltenita, in dreptul localitatii Curcani, accident sper ca nu mortal. O Dacie papuc, condusa de o femeie, a lovit din plin un cetatean turmentat ce adormise pe carosabil. Viteza cred ca era peste cea legala, din spusele martorilor. Cand ambulanta a ridicat victima, aceasta inca mai respira. Am vazut insa, sangera abundent in jurul tamplei si piciorul drept dizlocat de la sold. Va mai tin la curent.

Share this post


Link to post
Daca Gracea nu bifeaza casuta aia ca nu ai baut, asiguratorul te poate refuza la plata. Simplu. Scrie si in contractul pe care l-ai incheiat cu ei.

 

Asa este, am patit pe pielea mea. Exact cu masina lovita in parcare :D

Share this post


Link to post
Si mai nou s-a anuntat ca avea si permisul suspendat pentru viteza.

 

Nu are importanta. Drumul era inchis si nu se supune regulamentului conducerii pe drumuri publice.

 

 

Accidentul de la cursa moto nu poti sa il atribui cuiva anume, e vinovat organizatorul pentru ca nu a luat masurile de siguranta ( de ex. legal racing din europa de pe 16 luna asta o sa aibe gard din plasa de 1.80 !!) dar si motociclistul care s-a dat in spectacol cu wheelie desi cel mai probabil nu era prea familiarizat cu tehnica...

 

 

Not true. A pierdut startul si a vrut sa recupereze, nu s-a dat in spectacol. Priviti mai atent filmul.

Organizatorii sunt de vina. Sa sufere!

Share this post


Link to post

La Galati organizarea e de vina. Daca ar fi existat o protectie adecvata, singurul care ar fi avut de suferit ar fi fost motociclistul (care, teoretic, e constient la ce pericole se expune).

Ala nu a fost wheelie de spectacol! Baiatul probabil i-a dat prea mult gaz inainte sa lase ambreiajul (sa ma corecteze cine e mai priceput daca gresesc) si a fugit motorul de sub el. Asa se intampla cand oameni cu prea putina experienta se urca pe prea multi cai. Pacat ca a murit un suflet nevinovat.

 

Prea repede se grabeste si politia si primariile sa dea aprobari pentru astfel de manifestari unde niste oameni cu sau fara experianta sunt lasati sa dea frau liber cailor putere la 3-4 metri de public. INCONSTIENTA!

Share this post


Link to post
Ala nu a fost wheelie de spectacol! Baiatul probabil i-a dat prea mult gaz inainte sa lase ambreiajul (sa ma corecteze cine e mai priceput daca gresesc) si a fugit motorul de sub el.

Asta demonstreaza cat de mult stiu baietii cu ghidonul X( abia astept sa ma calce unul pe coada,abia astept...

Si eu am impresia ca a vrut sa recupereze,motorul a fugit de sub el pentru ca in momentul in care vrei sa te ridici pe o roata nu accelerezi tot timpul ci pana ajungi cu roata din fata sus...in cazul de la galati la felul in care fuge motorul de sub el se vede ca acceleratia a fost maxima pana in momentul in care a cazut de pe motor...omu a accelerat prea tare si cand a vazut ce se ridica s-a speriat si a ramas blocat(nu a mai stiut ce sa faca)...totul petrecandu-se in mai putin de juma de secunda.

Share this post


Link to post
Asta demonstreaza cat de mult stiu baietii cu ghidonul X( abia astept sa ma calce unul pe coada,abia astept...

 

Niste baieti anume sau asa... in general ?

Share this post


Link to post

Sa fim seriosi. Ce a facut tipul este sport extrem si aici, oricat de mult te-ai pricepe, ceva poate sa nu functioneze corect.

Alezz, parerea mea, cand vei atinge tu in 3-4 secunde 100kmh, atunci sa vorbesti despre tehnica si pricepere. Ai vazut cum aluneca ala? Crezi ca esti in stare sa faci asta? Crezi ca esti in stare sa incerci cu ultimele puteri, in timp ce cazi, sa incerci sa culci motorul pe stanga (sunt unii care jura ca au vazut incercarea omului de a face asta)? Las-o balta.

Share this post


Link to post

Eu raman la ideea ca a fost wheelie, mai ales ca a pierdut startul, sunt destule cazuri si la cursele de masini ( nu wheelie :P ) de vitejii dupa ce pierd startul... "Vina" la concursurile auto/moto e complexa... a organizatorilor, a spectatorilor si a "pilotilor", daca stii ca nu o poti controla, te abtii, mai ales ca vezi unde sunt spectatorii, eu la Buzau, am pierdut o cursa pentru ca mi-a fost frica sa continui sa accelerez datorita spectatorilor care stateau pe mijlocul pistei si se dadeau la o parte in ultimul moment...

Din cauza "vitejilor" astia or sa se interzica (,) cursele legale intr-un viitor apropiat sau or sa fie extrem de greu de organizat, avand in vedere exagerarile presei care cauta senzationalul si pe care ei le alimenteaza... ( aici amintesc "Clujeanul" care a avut nishte relatari senzationale despre cursele de masini si accidentul acela cu 3 liceeni morti "nevinovati" desi exista indicii ca ar fi mers pe mijlocul drumului... )

Share this post


Link to post

Nu a fost uili voluntar. E foarte usor sa faci uili din greseala din ambreiaj chiar si la o motocicleta foarte slaba, cum a fost voshodul meu de 12cp. La inceput, aveam o problema la ambreiaj si plecam de pe loc numai cu uili.

 

Ar fi bine sa se interzica astfel de curse printre oameni, fara masuri de siguranta. De fapt, nici nu trebuiau autorizate pana acum. Stiu in Galati, prin 80 si ceva se tinea raliul galatiului - cu traseu preponderent pe faleza. Atunci nimeni nu avea voie sa stea pe marginea drumului, ci numai pe dealuri.

Share this post


Link to post

No coment!

Intre Cluj si Turda

post-1757-1158170445_thumb.jpg

post-1757-1158170466_thumb.jpg

post-1757-1158170543_thumb.jpg

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post
Ar fi bine sa se interzica astfel de curse printre oameni, fara masuri de siguranta. De fapt, nici nu trebuiau autorizate pana acum. Stiu in Galati, prin 80 si ceva se tinea raliul galatiului - cu traseu preponderent pe faleza. Atunci nimeni nu avea voie sa stea pe marginea drumului, ci numai pe dealuri.

Asa este. Accidente au fost, masini botite etc. Dar nu-mi aduc aminte sa fie implicati spectatori. Acum cu moda raliurilor cu spectatori in loc de jaloane, e normal sa se intample asa. Vina nu a fost a motociclistului, ci numai si numai a organizatorilor. Nu e nimic surprinzator sa cazi cu motocicleta, s-a vazut si la case mai mari, doar ca acolo se opresc intr-o plasa sau anvelope asezate pe marginea traseului. Iar spectatorii privesc de sus, din tribune sau locuri special amenajate.

Simplul fapt ca baiatul a avut o depasire de viteza anterioara, folosita de media ca si cap de acuzare, e o prostie. Pacat de copil, Dumnezeu sa o ierte, dar nu trebuia sa fie acolo, la 13 ani, neinsotita.

Share this post


Link to post

In noaptea de joi spre vineri,Serviciul Politiei Rutiere Timis a fost sesizat telefonic prin intermediul numarului de apel de urgenta 112, cu privire la faptul ca in Piata Libertatii din Timisoara, intr-o groapa de cca.3 metri adancime a plonjat un autoturism marca Opel Vectra.

La fata locului s-a deplasat deindata un echipaj al politiei rutiere,care a identificat pe conducatorul auto F.Cristian de 21 ani din Timisoara.

 

Din primele verificari a rezultat ca acesta nu a consumat bauturi alcoolice si nu a suferit leziuni grave in urma accidentului,autoturismul ajungand in gropa din carosabil (unde se efectuau lucrari de reabilitare) pe fondul nerespectarii indicatoarelor rutiere existente.

 

Conducatorul auto urmeaza a fi sanctionat contraventional pentru fapta sa.

 

sursa mesajului e aici

 

acum ceva poze facute la fata locului, poze care le-am primit pe mail.

post-754-1158320145_thumb.jpg

post-754-1158320167_thumb.jpg

post-754-1158320176_thumb.jpg

post-754-1158320220_thumb.jpg

post-754-1158321640_thumb.jpg

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Aia e manarie acolo in TM. Cum puii mei capra cu indicatoarele e EXACT in spatele masinii? Daca masina nu le-a respectat, cum a trecut de ele? Pe deasupra sau pe sub ele? Alea mai mult ca sigur au fost puse acolo dupa accident. Sau masina a fost mutata ea cazand in alta parte a gropii.

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

La cate cratere nesemnalizate sunt in Timisoara si chiar obisnuiau sa fie in judetul Timis in general, insa nu numai acolo, nu e de mirare ca mai pica cate cineva prin ele. Mi-aduc aminte de unul pe ruta Lugoj Ilia unde am multumit lui D-zeu ca am trecut ziua pe-aolo. Nu avea nici un indicator, nimic. Se vorbeste de siguranta in trafic, dar semnalizarile lucrarilor sunt super precare la noi in tara, trebuie sa o recunoastem...

Share this post


Link to post

Semnalizarea e de rahat daca stai sa vezi ce gropaciune. Inteleg sa pui doua capre d-alea de sarma cand ai vreo canalizare sau un santulet, dar la asa cratere asezi frate semne din 50 in 50 m, pui lumina intermitenta, interzici circulatia pe strada, nu stiu.

Plus ca neavand "forte" destule, nici politia nu are timp sa stea prin preajma ca e mai bine in logan pe la colturi de strada. Poate oi fi rau acuma, dar ma gandeam daca as fi facut vreun drum de Timisoara si ajungeam noaptea prin zona... Ma vedeam la proteve. :D

Share this post


Link to post

Bai e incredibil... Tot amaratului ii dau amenda????

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...