Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Terifiante imaginile cu tatal baiatului.

Caz asemanator cu cel de pe magheru, dar de data asta soferul a fost cel ghinionist.

Poti sa alergi cat vrei, daca apare un obstacol,pieton,masina, orice situatia nu e buna.

Aici cine e vinovat...?

Parerea mea ca daca nu era taximetristul nu era nici un accident, daca nu era pietonul idem.

Share this post


Link to post
... de data asta soferul a fost cel ghinionist.

Cand mizezi pe ce ar trebui sa faca cel din fata, cand te bagi unde n-ai loc si cand nu porti centura se cheama ca ai avut ghinion. Ca intotdeauna, paramedicii sunt de vina, ca n-au statie pe unde se da cate un inconstient.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

:rambo: B-50-CLU (firma Taxi Club)

Share this post


Link to post

Clar taximetristul a provocat accidentul, dar si baiatul ala daca avea viteza mai mica evita accidentul, el a incercat dar viteza prea mare pentru cat a putut controla in sensul ala. Daca avea centura, iar poate il ajuta.

Deci eu vad ca si la cel de acu 2 nopti.. mai mica viteza in intersectie, sansa. Macar in apropiere de intersectie trebuie redusa viteza, de oriunde poate aparea ceva.

Zilinic zilnic vad o multime care accelereaza in intersectie.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Eu vad o chestie pozitiva in toata chestia asta: avem camere in intersectii. Daca iti sare un pieton in fata pe rosu si dai peste el (sau se intampla altceva similar) ai o dovada ca nu esti vinovat. Nu stai sa cauti martori.

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg cum a lasat politia sa plece pe ala cu taxi. Sigur o explicatie ar fi, ca nu a vazut inregistrarea cu dansul  nebun al taximetristului. Parca era drogat taximetristul.

Edited by madi

Share this post


Link to post

Impact lateral stinga, chiar daca ar fi avut centura (eu am inteles ca a avut-o) nu-l ajuta cu absolut nimic.

 

Nu vreau sa il scuz pe taximetrist, astia nu pot fi scuzati nici macar de Dzeu, insa eu nu am inteles ce a fost in capul flacaului cu Loganul. Nu sint 100% sigur (nu cunosc prea bine intersectia) insa teama mi-e ca banda pe care a venit destul de tare era pentru "obligatoriu stinga". Cred ca a fost prea sigur pe el si pe masina in momentul in care a intrat in intersectie. La intrarea in intersectie se vede ca frineaza insa nu pentru a opri ci pentru a-i favoriza taximetristului replierea pe o banda mai mica. S-a hazardat incercind sa se strecoare printre taximetrist si statia de tramvai, a se vedea secunda 40-41 a inregistrarii. Controlul l-a pierdut cind a lovit statia de tramvai cu roata stinga fata, probabil iarasi a fost prea sigur pe el si pe masina si a evaluat gresit distantele. E foarte posibil sa nu fi vazut bordura.

 

Dupa pozitia taximetristului in momentul in care Loganul a lovit statia de tramvai + faptul ca Loganul venea din spate si nu l-a atins deloc, sint aproape convins ca taximetristul scapa basma curata :(

 

Am asistat la o faza foarte asemanatoare petrecuta linga Praktiker Militari, am si povestit-o aici. Solenza rasturnata, proptita (din fericire frontal) intr-un stilp metalic (de semafor) si apoi rasturnata. Vina a fost considerata a fi exclusiv a accidentatului, autorul moral nu a avut nici atunci nici cea mai mica zgirietura.

Share this post


Link to post
Tocmai ce am vazut la Realitatea un accident urit pe Centura Ploiestiului. Un Matiz gri metalizat sifonat rau de tot, se pare ca s-a lasat si cu un mort :( . O prima cauza: scoaterea unui indicator STOP (e vorba de intersectia aia unde se afla un parc auto SH) de catre lucratorii la Centura.

In masina erau o fetita de 12 ani si bunicii ei. Din fericire fetita statea pe "locul mortului" si purta centura. Are doar un ochi vanat si pe piept urme de la centura. In schimb, bunicul, aflat pe bancheta din spate (si probabil fara centura), a murit. Bunica de la volan, e inca in spital, dar se pare ca se va recupera complet.

Impactul a fost din lateral, in stinga spate. Fetita este a unor buni prieteni si in momentul asta se odihneste pe canapea, la mine in sufragerie.

Share this post


Link to post

Ma bucur pentru copila :) . Matematic vorbind (nu vreau sa par insensibil, ca nu sint) dintre trei ocupanti ai masinii in formatia descrisa, mi se pare cel mai firesc ca "viitorul" sa ramina "viitor". Condoleante pentru bunic.

Share this post


Link to post

Acum 30 min,venind de la intalnire dwclub,la obor un bmw x5 s-a urcat pe un taxi,nu stiu se marca pt ca l-am vazut din spate si era much.

 

 

 

Cand te uiti la tatal baiatului din logan ti-se rupe inima.Din film reiese ca loganul avea ceva viteza,probabil la o viteza legala ar fi reusit sa evite.Oricum taximetristul cioban cu permis,ar trebui tras la raspundere. X(

Share this post


Link to post

Din ce vad la sfarsit, a murit. Dumnezeu sa-l odihneasca.

De aceea e bine sa mergem incet, indiferent ca ne grabim sau e noapte. Din cauza unor incompetenti mor oameni.

Share this post


Link to post
.. mai mica viteza in intersectie, sansa. Macar in apropiere de intersectie trebuie redusa viteza, de oriunde poate aparea ceva.

Zilinic zilnic vad o multime care accelereaza in intersectie.

La fel şi eu, şi în special noaptea. Mereu traversez cu frică o intersecţie, mai ales dacă am de traversat 6-8 benzi (şi vizibilitatea este mică), mă gândesc cu teamă la posibilitatea ca din stânga/dreapta să vină altul care intră cu 80-100 (sau mai mult), să mă surprindă şi la viteza mea să nu-mi dea, practic, prea multe şanse de-a termina traversarea în timp util :(

Share this post


Link to post

Desi ii spuneam ;ui Tommy pe mess ca nu o fac, acum cand imi aduc aminte, constientizez ca o fac si eu.

Share this post


Link to post

Inca un accident vazut la tv, apropae similar cu ala in care pietonul a fost suprins de o masina in viteza pe trecerea de pietoni, pe rosu. Diferenta consta in faptul ca aici e vorba de un tir oprit la semafor la o trecere si de un pieton angajat in traversare exact atunci cand semaforul s-a faceut rosu... De aia e bine si cand esti sofer si cand esti pieton sa aplici metoda OCS (ochii cat sarmaua)....

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ver...da-pe-rosu.html

Share this post


Link to post

Maine tre sa merg la o nunta.Un mos din 1937 s-a gandit sa-mi coafeze masina ca sa fiu trendyflendy la petrecere, si a iesit din coloana ce facea stanga la semafor , in calea mea, ce mergeam in frana de motor spre directia inainte.Mai aveam 10 m si ma opream la rosu...

post-13903-1248454841_thumb.jpg

post-13903-1248454851_thumb.jpg

post-13903-1248454860_thumb.jpg

post-13903-1248454872_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Inca un accident vazut la tv, apropae similar cu ala in care pietonul a fost suprins de o masina in viteza pe trecerea de pietoni, pe rosu. Diferenta consta in faptul ca aici e vorba de un tir oprit la semafor la o trecere si de un pieton angajat in traversare exact atunci cand semaforul s-a faceut rosu... De aia e bine si cand esti sofer si cand esti pieton sa aplici metoda OCS (ochii cat sarmaua)....

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ver...da-pe-rosu.html

 

 

Imi pare sincer rau pentru soferul de tir. Ar fi trebuit sa aiba oglinda, sa vada in fata tirului, ar fi scapat de chestia asta.

Share this post


Link to post

Adevarul e ca m-am saturat de batraneii astia.Traverseaza fara pic de atentie,pe unde doresc si daca ii clasconezi sa ii faci atenti nici nu te baga in seama.Va ramine marcat soferul tirului.

Share this post


Link to post
Imi pare sincer rau pentru soferul de tir. Ar fi trebuit sa aiba oglinda, sa vada in fata tirului, ar fi scapat de chestia asta.

 

Sau ar fi trebuit sa nu mai plece de acasa... hai sa fim realisti, avem pietoni de nota doi, situatie generata de legi proaste aplicate si mai prost.

Traversarea neregulamentara domina de ani buni topul cauzelor de accidente cu victime, dar e mereu ultima la amenzi.

In situatia prezentata acolo victima este chiar soferul nevinovat care va avea cosmaruri toata viata.

Iar cu privire la acest gen de victime, Romania e chiar la pamant, nu se face absolut nimic... un simplu "linisteste-te, gata!" adresat de politist neavand niciun efect.

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

Mi-a fost mila de tirist. Sincer. L-am vazut la stirile din seara aceea. Asta e unul care nu face parte din categoria aia despre care se discuta la camionagii. Pacat...

 

@augustin. Destul de urata zgarietura.

Share this post


Link to post

E dificil sa-l incadrezi intr-o categorie anume pe baza unor secvente de la stiri.

Din pacate, nu de mila are el nevoie acum, ci de tratament psihologic specializat.

Cine va plati acest tratament? :wallbanger:

Share this post


Link to post

Teoretic, are unde sa se duca, stai linistit.

Practic, o sa ii intre in functiune mecanismul de autoaparare si va fi ok :)

Share this post


Link to post
Imi pare sincer rau pentru soferul de tir. Ar fi trebuit sa aiba oglinda, sa vada in fata tirului, ar fi scapat de chestia asta.

Are oglinda. Din pacate, cand pleci de pe loc nu te uiti in oglinjoara aia. Plus ca oglinda aia e reglata astfel incat sa vezi zona din fata a masinii si respectiv zona de langa roata dreapta (sunt 2 oglinzi, una in fata dreapta deasupra parbrizului si una deasupra usii din dreapta). Mosulica ala s-a bagat fix printre ele, asta fiind si motivul pentru care nu a fost vazut si pentru care a trecut fix roata peste el, era fix in coltul tirului...

Share this post


Link to post

Oglinda de care zic eu e chiar in fata soferului, e convexa si acopera toata fata masinii inclusiv lateralele. Nu ai cum sa nu vezi ceva in ea, iti sare orice in ochii. Eu nu cred ca o avea, din cate stiu eu nu e in dotarea standard. Tu cred ca vorbesti de cele laterale si care au blind spots la greu.

Share this post


Link to post

Nu Sato. Exista 2 oglinzi paralele cu solul. Una este in fata in partea din dreapta a masinii, o alta pe usa din dreapta deasupra ei. Si da sunt convexe, vad exact ce nu poate vedea soferul, dar nu se monteaza (sau cel putin eu n-am vazut pana acum) in dreptul lui, pentru ca i-ar distrage atentia de la condus.

Share this post


Link to post

Uite-o aici: http://www.roadtransport.com/blogs/big-lor...g/Mirrortd1.JPG

Ca asta sunt, le-am vazut montate si se vede in ele super misto. Eu eram pe motor langa TIR, foarte aproape de cabina si ii vedeam aluia fatza.

 

Nu o vad la Volvo.

 

http://img.donanimhaber.com/upfiles/435394...3C8BE7867F4.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...