Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Am Ramas Fara Permis!

Recommended Posts

Poate vrei sa treci cu discutia asta in topicul cu alunite ? :P

Eram convins ca topicul acela a fost inchis si sters.

Share this post


Link to post

A fost recuperat din trash... > :)

Share this post


Link to post

Cunoaste cineva daca neprimirea (am vorbit cu postasul, am vazut ca e scrisoare de la Polotia Rutiera Ilfov si nu am semnat de primire recomandata) procesului verbal conduce catre prescrierea sanctiunii contraventionale? Sau ma "asteapta" la Administratia Financiara candva? :)

Share this post


Link to post

Te asteapta

Share this post


Link to post

Si in plus nu mai beneficiezi de "jumatate din minim" ci o sa platesti integral amenda.

Share this post


Link to post

Da... intocmai cum banuiam, merci pentru confirmare :)

Share this post


Link to post

Eu am ignorat cateva recomandate de acest gen si nu m-a asteptat nimic la Administratia Financiara, desi am mers pregatit cu cateva sute de lei asteptandu-ma la ceva amenzi. Din cate stiu, termenul de 48 ore decurge de la miezul noptii imediat urmatoare de la semnarea de primire a PV. OG 2/2001 prevede ca necomunicarea sanctiunii in termen de 30 de zile de la aplicarea amenzii duce la prescriptia executarii amenzii. Prescritia inseamna ca titlul (PVB) in baza caruia trebuia sa platiti nu mai poate sa va fie imputat daca au trecut cele 30 de zile.

Share this post


Link to post

Comunicarea se poate face si prin afisare, p-v se duce la administratia financiara, iar acestia afiseaza o lista, indeplinind astfel procedura, iar amenda nu se mai prescrie.

Share this post


Link to post

Posibil, eu insa n-am vazut niciodata afisata o asemenea lista (asta nu inseamna ca n-o fi existand); nici eu nu ma asteptam sa se prescrie, insa cand am scos ultimul certificat fiscal nu m-a gasit cu nici o amenda.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post
ART. 27

Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plata se face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.

 

Deci afisarea se face la domiciliu si nu in alta parte. In consecinta s-ar putea sa scape daca nu vin si ii afiseaza PV-ul acasa.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Exact! Adica in registrul in care opereaza postasul si in care sunt obligati destinatarii recomandatelor sa semneze pentru a intra in posesia acestora.

Ramane insa de vazut ce se va intampla, oricum postasul a spus ca o lasa la oficiu, iar eu nu am sa apar pe acolo in luna urmatoare...

Share this post


Link to post

Mai exista o metoda de "afisare", adica sa intocmeste un p.v de afisare in prezenta unui "martor asistent" si se semneaza (teoretic )de catre acesta iar acest pv. face dovada comunicari procesului verbal de contraventie.

Share this post


Link to post

@Mike O mica precizare: daca politia Ilfov ti-a trimis o adresa prin care ti se solicita datele personale ale persoanei care a condus masina (in caz de radar), exista un paragraf care spune ca necomunicarea acestor date, atrage sanctionarea cu amenda. Exista deasemenea posibilitatea ca postasul sa mentioneze pe plic faptul ca refuzi sa semnezi confirmarea de primire, lucru ce iti poate fi nefavorabil. Cu toate ca probabil nu iti va placea, eu personal iti recomand sa ridici plicul de la posta. Mi se pare lucrul cel mai corect. Ai calcat pe bec, iti asumi raspunderea.

Bafta! ;)

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Da, probabil ca am sa le ridic :)

Insa postasul nu a mentionat nimic pe plic, ne cunoastem...

Mercic!

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

:wallbanger: am ramas fara permis si vreau sa fac contestatie sa incerc sa-mi iau permisul inapoi pe alta cale, stie cineva de un tutorial, sau poate sa ma indrume, cum trebuie procedat? Carnetul mi-a fost luat in sectorul 4.

Share this post


Link to post

Pentru ce ti l-au luat, ai fost filmat?

Share this post


Link to post

trecere pe rosu, un logan rosu cu radar deci e posibil sa fi fost filmat, multumesc pentru link

ce ma intereseaza este unde depun contestatia? la judefatoria sector 4?

Edited by keluboss

Share this post


Link to post

Contestarea amenzii contraventionale(masura principala) suspenda executarea masurii complementare(suspendarea permisului in cazul tau).

Mai multe detalii pe p.m daca vrei.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Pai faci contestatia, faci copii la ea, apoi iti cumperi un timbru judiciar de 1 ron, dupa care mergi la tribunal la judecatorul de serviciu sa depui contestatia. Apoi, tot in tribunal, faci certificatul de grefa, pe baza caruia mergi la politia rutiera pe raza careia ti-a fost ridicat permisul si soliciti permisul inapoi. Si gata.

Share this post


Link to post

Wait a fucking minute!!!

Ai trecut pe rosu?! Ce dracu de contestatie vrei sa mai faci?! Lasa prostiile, fii cinstit cu tine insuti, invata ceva din asta, stai pe bara cat trebuie si da examenul pentru scurtarea perioadei!

Share this post


Link to post
Wait a fucking minute!!!

Ai trecut pe rosu?! Ce dracu de contestatie vrei sa mai faci?! Lasa prostiile, fii cinstit cu tine insuti, invata ceva din asta, stai pe bara cat trebuie si da examenul pentru scurtarea perioadei!

 

Iar esti Gica Contra? Daca e la moda, ce mai vrei? Nu conteaza ca s-a gresit, important e sa se invinga sistemul...si culmea, ne plangem ca nu ne protejeaza.

Share this post


Link to post
trecere pe rosu...

ce ma intereseaza este unde depun contestatia

 

NO COMMENT [-X :-W X(

Edited by vladawd

Share this post


Link to post
Iar esti Gica Contra? Daca e la moda, ce mai vrei? Nu conteaza ca s-a gresit, important e sa se invinga sistemul...si culmea, ne plangem ca nu ne protejeaza.

 

Pai nu e asa .. nu ne protejeaza sa trecem pe rosu. Keluboss, sincer.. nu cred ca ai sanse. Laurentiu a avut un element foarte tare, nerespectarea procedurii de calibrare/autotestare a radarului, tu nu vad ce ai putea avea, ma rog, poate e ceva, nu am eu de unde sti. In principiu poti contesta orice si pe oricine, dar asta nu inseamna ca si castigi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...