Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Am Ramas Fara Permis!

Recommended Posts

Am comis-o!

 

Duminica dimineata (~9.20am), infractoru' se deplasa cu masina proprietatea firmei de leasing facandu-si traseul obisnuit, spre capitala.

Aproximativ 5grade Celsius (nu inghet, nu ceata, nu nimic), soseaua uimitor de libera - altfel probabil as fi scapat.

 

Dupa o lunga linie dreapta (stiu, parca fac descrierea unui circuit :( ) ma apropii de un ac de par (cine fac des drumul stie ca sunt cateva ace de par cu vizibilitate zero, din cauza copacilor sau chiar a diferentei de nivel), iau de pe acceleratie chitit sa calc frana, insa surpriza - Loganu-mi face flashuri, semnalizeaza stanga...

Eu, trag de dreapta, vine, se prezinta, imi comunica viteza - 142kmph, limitare de 90kmph (aprox. 5-7km pana in Drajna, langa Dragalina)

 

Permis, ditamai amenda, buna-ziua.

 

Urmarea e ca...nu aveam drept de circulatie, si nu puteam lasa masina in camp. Am venit pana in capitala, mi-am facut treaba si am plecat inapoi - fara sa depasesc nici macar o secunda vreo limitare de viteza.

 

Stiu, am fost imprudent; stiu, fac clubul de rusine.

Accept toate mustrarile - mi se cuvin.

Am vorbit si cu instructorul - mi s-a spus ca trebuie sa dau examen.

 

Acum, ce vreau sa stiu - se gasesc pe undeva chestionarele tip care se dau in astfel de cazuri? Am inteles ca sunt de 15intrebari, ceea ce e oarecum diferit fata de chestionarele care sa dau initial.

In noaptea asta am sa ma uit si prin topicul cu pricina si am sa downloadez noul cod rutier.

 

Mai mult, cam ce sanse am sa recuperez permisul suspendat pentru viteza (am inteles ca in cazul alcoolului sansele sunt foarte reduse) dupa 30 de zile? Politistul mi-a spus ca pentru a-l lua mai devreme de 90luni, trebuie neaparat sa iau legatura cu cmd'ul din Calarasi pentru o dispensa (!?), instructorul mi-a zis ca permisul este oricum trimis la CT.

Ah, si...daca nu il pot ridica dupa 30 de zile, din varii motive, sunt obligat sa dau si sa iau examenul si daca-l vreau inapoi dupa 90zile, nu?

 

Mai mult...zile calendaristice? :-?

 

Cat despre "morala"...nu prea stiu, inca sunt confuz. Imi reprosez viteza, insa mai mult imi reprosez lipsa unui detector - pe care mi-l voi cumpara urgent, ramane numa' sa gasesc unul satisfacator dpdv al raportului calitate/pret. Cu 90kmph pe-acolo in niciun caz nu as fi mers, lucru dovedit si la intoarcere, cand, cel putin in localitati, se formau coloane de 1300, 1310 s.a. in spatele meu, iar afara eram depasit cam de oricine putea merge cu mai mult de 100kmph si nu avea mamaliga'n geam.

 

TIA!

 

Ah, si da, conduceti cu grija! Eu n-am facut-o, iar acum imi admir masinuta de la balcon :(

Share this post


Link to post

Mai, ai grija doar sa-ti recuperezi cat mai repede permisul, da-o naibii de viteza, nu era cine stie ce, n-are nimeni ce mustrari sa-ti faca, avem o tara de kkt unde platesti taxe de te spetesti si din parti autostrazi. De chestionare n-am cum sa te ajut, sorry.

Si ia-ti detector data viitoare. :)

Share this post


Link to post

Ce este mai rau dupa parerea mea este faptul ca acele chestionare de la examenul pentru recuperarea permisului sunt facute in cel mai dusmanos mod, special ca sa nu-ti recuperezi permisul. Oricum, iti doresc succes la examen.

Share this post


Link to post
Urmarea e ca...nu aveam drept de circulatie, si nu puteam lasa masina in camp. Am venit pana in capitala, mi-am facut treaba si am plecat inapoi - fara sa depasesc nici macar o secunda vreo limitare de viteza.

Pai acum nu se mai da o dovada care tine loc de carnet 15 zile?

Prin '94, cind am avut eu permisul suspendat, asa era, iar zilele de penalizare (30 in cazul meu - trecut pe rosu) incepeau sa curga abia dupa expirarea dovezii!

 

Mai mult...zile calendaristice? :-?

Da.

Share this post


Link to post

Nu, nicio dovada. L-am si intrebat daca las masina in camp si cum naiba s-o duc "acasa", si mi-a raspuns ca (citez aprox.) pentru viteza nu imi poate da dovada si ca sa am grija sa nu fac prostioare ca sa nu fie nevoie sa ma opreasca niciun nenic. :(

 

De chestionare...nimeni, nimic? :(

Share this post


Link to post

Dumnezeule, sunt imbecili?

OK, iti suspenda permisu`, greseala ta, dar esti in mijlocul campului, la ora 3 dimineata si trebuie sa lasi masina acolo? Ceva legal trebuie sa existe sa poti sa-ti duci masina acasa.

 

Chestionarele de examen pentru obtinerea permisului sunt bune? O cunostinta a dat de permis si probabil are si chestionarele, dar nu stiu daca sunt aceleasi cu cele de "recuperat" permisul.

Edited by freemind

Share this post


Link to post

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat.

No offence, dar data viitoare incalta-te cu o pereche de pantofi cu 2 numere mai mici, ca sa nu mai ai talpa asa de grea.

Ca cineva patit in acest domeniu iti pot spune urmatoarele:

- aia cu dispensa este VRAJEALA!!! Depinde de niste factori pe care nu ii pot enumera aici;

- chestionarele alea (dupa stiinta mea) sunt ale lor interne, adica nu sunt pentru uzul public, doar ei le stiu (ca doar sunt politisti!);

- TREBUIA sa iti dea o dovada de circulatie pe 15 zile, dupa care urmau cele 90 de suspendare; cred ca poti incerca o contestatie asupra procedurii;

 

 

Spor

Share this post


Link to post

Mdap, mi-a si zis ceva de genul "imi pare rau, insa pentru viteza nu va putem da dovada de circulatie". Am vrut sa-i replic cu "daca eram mort de beat, imi puteam duce masina acasa?", insa n-am vrut sa creada ca-l iau peste picior.

 

Daca, intr-adevar, chestionarele alea sunt interne, atunci miroasa urat treaba si viitorul meu ca pieton suna...luuung :(

Share this post


Link to post

Am absolvit...mi'am pierdut antrenamentul & stuff.

Sa nu mai zic de mersul pe jos, am facut febra musculara si gafaiam dupa 2km de mers 'la pas' :D

Share this post


Link to post

@nic_otava are dreptate

cred ca poti incerca o contestatie asupra procedurii
pentru orice viciu de procedura poti sa faci contestatie, pe perioada contestatiei ai drept de circulatie pana la o hotarare judecatoreasca.

Share this post


Link to post

...dupa care intervin cele 90 de zile :-)

 

Nu, nu cred ca am sa merg pe mana unei contestatii. Drumul inapoi l-am facut (bine ca n-am avut probleme) cum-necum, acum vreau doar sa-mi iau permisul...cat mai repede!

Daca as fi fost nevinovat, probabil as fi cautat chichitze pentru a contesta ceva, dar asa...

Share this post


Link to post

Mi se pare o mare porcarie sa dai examen ca sa-ti recuperezi permisul :D .

Share this post


Link to post

Immortal, de unde a aparut Loganul din fata sau din spate ? Ca idee, foarte des baga radar pe portuinea dintre Fetesti si Dragalina. Eu cu noroc am scapat de vreo 3 ori, adica de fiecare data l-a luat p-ala din fata mea si eu am scapat. Insa acum faptu-i consumat, sper sa il iei inapoi cat mai repede !

Share this post


Link to post

Din fata - el iesea din curba mai sus mentionata (vorbesc ca ei acum... :D ), in timp ce eu cred ca eram chiar in frana de motor, pregatit sa franez serios pentru a lua curba.

Share this post


Link to post

cf ceea ce am citit pe amenda.ro, daca el TREBUIA sa-ti dea dovada (vezi ce zice legea), atunci fa contestatie. Recuperezi permisul fara 30 de zile.

 

BTW, oricum recomandat e sa platesti 1/2 amenda acum, chiar daca faci contestatie. Daca ti-o accepta, primesti banii (mai greu, dar ii primesti). Daca nu, va trebui sa platesti intreaga suma

Share this post


Link to post

Nu te supara, eu nu prea fac drumuri lungi, insa daca merg spre Bacau, Iasi, Suceava etc, iau detectorul de la tata (peste un timp am sa-mi iau si eu unul al meu). Pe cuvantul meu ca merg muuuult mai linistit. Nu am deplina incredere in el, insa pana acum m-a ferit "de cel rau". Cainta de pe urma n-aduce foloase- e o vorba. Astia te "iau" cand te astept mai putin, mi-e o ciuda pe ei de n-ai idee (si-mi pare tare rau ca te-au prins, pe bune). Nu-ti fac morala ca altii: bey, ce ti-a trebuit sa mergi asa de repede? Ca si eu sufar de "boala" asta. Dar dupa ce da Dumnezeu si-ti recuperezi permisul- baga si tu macar 150 eur intr-un detector, sa te fereasca "de cel rau". Bafta si pazea, a iesit crucisatoru' cu girofare la vanatoare si haleste tot ce misca. De fapt, cam toti conducatorii de logan au tupeu, cu precadere politzaii.

Bafta si vezi de vorbeste cu politaii... ai vazut dovada pe radar? Ai semnat ceva? Ai vreo poza in care se vede masina ta si viteza indicata? Aia probabil erau la "vanatoare" ...

Share this post


Link to post

Immortal ..."Mdap, mi-a si zis ceva de genul "imi pare rau, insa pentru viteza nu va putem da dovada de circulatie". Am vrut sa-i replic cu "daca eram mort de beat, imi puteam duce masina acasa?", insa n-am vrut sa creada ca-l iau peste picior..."

(nu stiu cum sa te citez ;( )

 

1.Parca printre membrii forumului erau si cativa domni ce lucrau in politie si ne ajuta ei cu un sfat!

2. Daca mai treceai inca o data cu 142km/ora, ce iti faceau? Iti suspendau certificatul de nastere?

3. Plateste amenda cum bine a spus cineva mai sus;

4. Si daca faci contestatie, ce se poate intampla? Sa nu ti-l mai dea niciodata inapoi? Hai sa fim seriosi, organul TREBUIA sa iti dea dovada. practic ei te-au facut sa comiti o infractiune, cand tu deja ai comis o contraventie.

5. Puncte nu ti-a luat?

Nu iti contest buna credinta, dar sigur nu lipseste nici o parte din povestirea ta?

 

Spor

Share this post


Link to post

Daca l-ar fi prins conducand fara permis ar fi fost un infractor.

 

I-a dat si puncte. Pe toate.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

(nu stiu cum sa te citez ;( )

Ai doua variante:

1. Apesi pe butonul RASPUNDE din caseta mesajului respectiv.

2. Apesi CITEAZA din caseta mesajului respectiv, apoi RASPUNDE din josul paginii.

Share this post


Link to post

Nemuritorule, mersul pe jos e sanatos. Asta ca sa-ti dau curaj. Testul sigur il iei, citeste si cu asta basta. Nu te apuca sa faci chestionare ca nu ajuta. Informatiile le am de la un prieten care tocmai a trecut prin asta cu brio.

Daca iti iei detector, nu te baza total pe el. Tine simturile treze si ochii deschisi, eu am luat-o cu detectorul de nu m-am vazut (duminica). Cand te vad, atunci ii dau drumul, mai ales cand esti singur pe drum, sau primul in coloana.

Dupa cum am auzit, repet, am auzit, daca platesti amenda este ca si cum ti-ai recunoaste vina.

De asememenea daca nu ai completat nimic la rubrica ta din PV, au scris ei ca iti recunosti fapta si nu ai nimic de comentat. Apoi te-au pus sa semnezi.

 

In ambele cazuri cred ca o contestatie nu se mai accepta.

 

Si apropos, mare atentie, au inceput sa iasa la vanatoare in afara localitatii, numai cu radare in miscare. Este un Vento care face naveta intre Braila si Ianca, de exemplu, asta am aflat dupa ce am luat-o :D

Iar pe ruta Ploiesti - V. Calugareasca - Buzau numai radare pe roti.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
2. Daca mai treceai inca o data cu 142km/ora, ce iti faceau? Iti suspendau certificatul de nastere?

 

4. Si daca faci contestatie, ce se poate intampla? Sa nu ti-l mai dea niciodata inapoi? Hai sa fim seriosi, organul TREBUIA sa iti dea dovada. practic ei te-au facut sa comiti o infractiune, cand tu deja ai comis o contraventie.

 

Spor

La 2: NU:

Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are ... fără permis de conducere se pedepsesc cu închisoare de la 1 an la 5 ani.

La 4: FALS

91\1(3)+98(3)

Depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic. IV 90+FDC*

Share this post


Link to post

@Tommy:

Stiu, ca am citit si eu legea. Am vrut sa spun ca Highlanderu', prin actiunea lui a comis o contraventie. DACA un alt echipaj de politie il oprea chiar si pentru o simpla verificare, atunci era infractiune (conform citatului absolut corect prezentat de tine!).

La punctul 4 a fost o gluma am omis semnul ;)

Eu ii recomand sa conteste procedura de retinere a permisului de conducere si neeliberarea unei dovezi. Conform legii, in acest caz (viteza), trebuie eliberata o dovada de circulatie.

Faptul ca a fost prins de radar, e... indubitabila :)

 

Spor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...