Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Am Ramas Fara Permis!

Recommended Posts

Ai dreptate, sunt in minoritate, deci eu am o problema.

 

Cred ca suntem doi...

 

@keluboss Cu tot respectul...problema nu esti tu, e mentalitatea ta. Tu zici ca exista si nuante gri...da exista, dar nu in orice problema. Daca Doamne fereste fapta ta avea urmari mai grave, cat de neagra era nuanta? Mai aruncai vina pe ala? Eu m-as bucura ca amenda/retinerea permisului m-a trezit la realitate, mi-a atras atentia ca nu ma pot lua dupa ce fac toti boii de pe sosele si ca nu am invatat asta "hard way".

 

P.S. Comparativ cu cel cu Loganul, tu o puteai pati mai rau in intersectie datorita trecerii pe rosu. Think about it for a minute. ;)

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

am recunoscut sin in 368 ca e o problema de mentalitate, am gandit pur romaneste legat de capra logana. Daca ai sa te uiti in topicul cu motociclistii ai sa vezi ca am trecut printr-o chestie mai neagra, si acolo mi-am asumat vina legala fara nici o problema, am tras apoi un semnal de alarma, am invatat niste chestii care ulterior m-au salvat de la niste lucruri mai grave. asa o voi face si aici daca se vor spulbera cei 10% pe care mi i-am acordat. Am spus doar ca nu vreau sa fiu bagat in aceeasi oala cu unul care face o contraventie cu buna stiinta, atat.

 

Legat de chestia cu loganul n-am sa inteleg in veci cum o puteam pati mai rau, ala taiand o intersectie intreaga, supunandu-de unui risc de accident virtual de la 6 masini si eu care am facut lejer dreapta oricum asigurandu-ma instinctual, asa o fac mereu, ca nu vine nimic din stanga...

Edited by keluboss

Share this post


Link to post

Posibil sa se mai fi discutat dar va rog/intreb sa ma ajutati sau redirectati :

 

1. unde fac contestatie ?

2. exista tipizate sau trebuie sa compun ?

3. cum e recomandabil sa sune ?

 

Am dovada 15 zile + suspendare 30, depasirea coloanei + amenda 100 si ceva de RON.

 

Multumesc mult !

Share this post


Link to post

Recomandarea mea este sa iei legatura cu un avocat, el iti va redacta contestatia pe care o vei depune la judecatoria din sectorul unde ti-a fost saltat permisul . Nu este un tipizat dar trebuie sa stii cum sa te adresezi, un judecator va lua decizia deci trebuie sa incepi cu "Domnule presedinte, subsemnatul XXX" , ideea este ca iti trebuie un avocat .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Se poate si fara avocat, consultand sfaturile si modelele de plangeri de pe site-ul Amenda.ro

Platesti taxa de grefa (nu mai stiu unde ca s-a schimbat) bagi plangerea la judecatorie; te programeaza la proces si ti se elibereaza un certificat de grefa cu care iti iei permisul inapoi de la politie si il folosesti linistit pana se ajunge la o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Vei avea de umblat, iar programul la aceste institutii este "de gravide".

Doar ca varianta pe care o vei expune e cam greu de conceput, eu as zice ca nu trecusem de linia care desparte sensurile de mers si am trecut de masinile incolonate pe banda din dreapta, afirmatie care trebuie s-o sustina si un martor pe care il vei aduce tu (insa nu poti aduce sotia ca nu se accepta rude de gradul I, gasesti tu un prieten). Daca politia nu are probe si nici nu se prezinta ai toate sansele sa castigi contestatia.

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Dupa cum vad eu lucrurile, ai trei cazuri in care poti ataca PV-ul.

1. Esti nevinovat.

2. Esti vinovat dar PV-ul are lipsa elemente ce pot duce la anularea lui.

3. Esti nevinovat.

Share this post


Link to post

Din procesul verbal de mai jos, voi cei mai cu experienta, puteti sa imi ziceti, e vre-un motiv pentru care respectivul proces NU ar fi intocmit ca la carte si deci nu ar fi valabil ?

 

 

 

Mentionez ca abia acasa am vazut ce a scris la rubrica "alte mentiuni" si faptul ca a scris ceva.

 

Real mergeam pe banda a II-a iar un berbec de pe banda 1 a tras brusc de volan ocolind probabil ceva.

L-am evitat la randul meu tragand stanga dupa care, odata iesit pe linia de tramvai am mers inainte pana am regasit loc sa ma bag pe banda II.

 

De undeva din spate a aparut si masina politiei. Geaba le-am explicat, ei ca domne', ai facut special sa depasesti coloana.

Asta ca si detaliu, acum revenim va rog la intrebarea de mai sus !

post-484-1233611858_thumb.jpg

Edited by andreib
Nu cred ca iti vrei datele si semnatura publice...

Share this post


Link to post

"M-am grabit"- e scrisul tau? Ca daca e scrisul tau, poti plati linistit amenda (cat ai reducere) si iti iei sofer sau meri cu taxiul. Lasa, ca or patit-o altii si mai rau.

Share this post


Link to post

Nu ai ce sa-i faci,ai fost in locul nepotrivit la timpul potrivit.Mai ales ca ai si semnat ca ai luat la cunostinta.

Share this post


Link to post
"M-am grabit"- e scrisul tau?
Cred ca e scrisul politistului. Cred ca nu trebuia semnat procesul verbal si atunci ai fi putut spune ca nu a vrut sa noteze obiectiunile tale.

Poate merge si asa. Insa, procesul verbal e corect completat.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post

NU e scrisul meu.

Zicea cineva pe undva ca pe proces trebuie sa scrie locul de munca si ocupatia, altcineva ca pe verso trebuie sa semneze nu stiu cine ( e neatins verso ).

E vre-un adevar in cele de mai sus ?

De semnat am semnat ca directorii, eram cam plin de spume si inghetat ( plecasem pentru un drum de 1 km cu masina cu gandul sa NU cobor din masina si deci plecasem doar in bluza )

 

Mi s-ar parea mai usor sa cotest un PV incorect decat sa stau sa aduc martori samd.

Share this post


Link to post

@ cumnatu - nasol moment. Nu cred ca ai putea face mare lucru, poate faptul ca nu e nici un martor trecut. Poti sa incerci si asa.

Share this post


Link to post

Te chinui degeaba,mai bine laso asa ca trece repede.Sunt pusi pe treaba cu depasirile de coloana,numai la mine in cartierul nimanui plin de jmecheri la volan in 3 saptamani cred ca au suspendat 1000 de permise in aceeasi intersectie daca nu mai multe...si stateau doar seara de la ora 16:00 pana la 19:00 turma de curcani,veneau cu duba coborau 6-7 din ea si ii opreau pe tori uneori cate 3-4 masini.

Share this post


Link to post
Din procesul verbal de mai jos, voi cei mai cu experienta, puteti sa imi ziceti, e vre-un motiv pentru care respectivul proces NU ar fi intocmit ca la carte si deci nu ar fi valabil ?

 

 

Mentionez ca abia acasa am vazut ce a scris la rubrica "alte mentiuni" si faptul ca a scris ceva.

 

Real mergeam pe banda a II-a iar un berbec de pe banda 1 a tras brusc de volan ocolind probabil ceva.

L-am evitat la randul meu tragand stanga dupa care, odata iesit pe linia de tramvai am mers inainte pana am regasit loc sa ma bag pe banda II.

 

De undeva din spate a aparut si masina politiei. Geaba le-am explicat, ei ca domne', ai facut special sa depasesti coloana.

Asta ca si detaliu, acum revenim va rog la intrebarea de mai sus !

Deci eu nu inteleg un lucru. Pentru ce mama naibii ai spus la mentiuni ca te grabeai? Doar daca...era purul adevar si ce ai zis mai sus e vrajeala pentru instanta.

Daca erai fara vina, treceai la mentiuni ce ne-ai zis si noua cu toate ca mi se pare cam cusuta cu ata alba.

 

...Mai ales ca ai si semnat ca ai luat la cunostinta.

 

 

... Cred ca nu trebuia semnat procesul verbal si atunci ai fi putut spune ca nu a vrut sa noteze obiectiunile tale.

...

 

Cine va baga voua in cap prostiile astea? Faptul ca nu semnezi un proces verbal, nu inseamna ca se anuleaza. Dupa cum stiti, PV-rile se pot intocmi si in lipsa. Cum contesti ca nu ai putut formula "mentiunile"?

La urma urmei nu stiu de ce ma consum. In loc sa luati OG 2/2001 si sa o cititi, va luati dupa ce zice unu si altul.

Cumnate, eu zic ca ai comis-o din prostia ta. Daca bagi povestea de mai sus la inaintare, poti face instanta sa se indoiasca de sinceritatea si responsabilitatea ta. Eu as plati amenda si as sta cuminte 30 de zile.

Share this post


Link to post
Te chinui degeaba,mai bine laso asa ca trece repede.

 

Inacceptabil.

Ne vedem ( sau nu, sper sa nu vina ) in instanta.

 

Am uitat sa va precizez, in spatele meu, cam la 10 masini era sefu' cu masina deasemenea pe banda 2.

Poate fi considerat martor ?

Share this post


Link to post

Martor la ce?

Ca te-a vazut pe linia de tramvai? Cat de bine crezi ca a vazut toata treaba?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post
Deci eu nu inteleg un lucru. Pentru ce mama naibii ai spus la mentiuni ca te grabeai?

 

Nu am scris eu si sincer abia acum acasa am vazut ce scrie acolo.

Eram semiinghetat ca am stat afara din masina in bluza cam 15 minute cat au scris ce au scris ei pe acolo si nici nu m-am uitat pe proces, am semnat din oficiu.

Si nu , nu ma grabeam, nu aveam viteza chiar deloc, 20-30 km/h.

Si nu ma grabeam pentru ca dupa intersectie urma sa intorc pe sensul celalt + ca inconstient sa fi fost sa ma grabesc catre refugiul de tramvai "sperand" ca cei de pe banda 2 o sa ma lase sa intru.

Share this post


Link to post

Nici nu ai cum sa scrii. PV-ul este completat de agentul de politie. Precis ai fost intrebat daca ai mentiuni. E obligatoriu sa o faca.

Share this post


Link to post
Martor la ce?

Ca te-a vazut pe linia de tramvai? Cat de bine crezi ca a vazut toata treaba?

 

Martor la faza cu depasirea coloanei.

Faptic eu iesind in decor am ajuns sa am o viteza mai mica decat cei din spatele meu si apoi asteptand pe cineva sa ma lase sa reintruu pe banda 2 am reajuns pe banda 2 mult in urma celui care initial era in spatele meu. Adica am facut un fel de depasire foarte fara randament. Am plecat dintr-o pozitie reintrand in coloana intr-o pozitie mai proasta, mai in spate.

 

Nici nu ai cum sa scrii. PV-ul este completat de agentul de politie. Precis ai fost intrebat daca ai mentiuni. E obligatoriu sa o faca.

 

NU am fost intrebat.

 

Abordarea a fost urmatoarea :

 

- Buna seara, ( fara prezentare in ciuda faptului ca discutiile au fost politicoase de ambele parti ) ati gresit, actele la control va rog.

I-am dat actele.

- Ramaneti in masina

Am sunat pe sefu' din spate sa ii zic sa opreasca

M-am dus la masina lor sa le explic.

Politistul din dreapta : - Ramaneti in masina va rog !

Eu ca si neauzindu-l, spun catre cel din stanga care scria, situatia.

El, parca surd.

Intre timp apare si sefu', ii explic scurt si ma duc sa iau o tigara din masina, intre timp sefu vorbea cu ei.

Revin la masina de politie si cel de la volan imi intinde procesul sa il semnez.

Semnez ( intre timp a trebuit sa raspund la 2 telefoane )

Imi da actele, mai putin permisul si zice :

- Puteti face contestatie in termen de 15 zile la Judecatoria Sector 2.

Zic : - Multumesc, o seara buna.

N-au vrut sa ma asculte si NU m-au intrebat daca am mentiuni iar eu nu sunt gentul de om sa ma tiganesc cu ei indiferent ca au sau nu dreptate. NU de alta dar daca imi ies din fire sigur ma pot baga la alte contraventii.

Seful da noroc cu politistul si fiecare plecam in treaba lui. D-aia intreb daca e bun procesul, o fi vb ceva sefu cu el, nu stiu ca acum are tel inchis.

Nu stiu sa analizez un PV dar mi se par ciudate ultimele randuri respectiv semnatura care m-a puis sa o dau , cea din dreapta-jos si semnatura lui cea din stanga-jos care NU sunt in rubrici dedicate.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Daca tu poti proba ca ai fost nevoit sa intri pe linia de tramvai pentru a evita o tamponare/coliziune/obstacol ce nu putea fi inlaturat/evitat altfel, fara a avea intentia sa iti continui drumul pe linie, baga mare.

P.S. Probat cu probe/martori reali(e).

 

 

Pai atunci s-ar putea sa-i multumesti sefului pentru mentiuni :) )

 

P.S.2 Daca vrei sa depui contestatie, o faci acolo unde ti-a zis politistul; adica la Judecatoria Sector 2.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

De dovedit nu prea am cum decat cu vorba in sensul ca acolo unde probabil era masina de politie initial , cand eu am ferit masina din fata, cred ca NU aveau cum sa vada masina care mi-a taiat calea, pentru ca au trecut 4-5 masini pana sa apara politia pe sina de tramvai cu girofarul aprins ( asta daca ei erau in spate, nu stiu unde erau ei initial )

Nici nu pot sa il pun pe sefu sa jure ca e ca mine ( decat pentru ca ma crede dar nu prentru ca a vazut cu ochii lui ) pentur ca la aprox 10 masini in spate nu avea cum sa vada.

Share this post


Link to post

1. Daca linia de tramvai e amplasata pe a III-a banda pe sensul de mers, ai voie sa circuli pe ea, cu conditia de a o elibera la venirea tramvaiului.

2. Replierea pe banda II se face in cazul in care refugiul de tramvai e insotit de semnul de ocolire prin dreapta.

Daca situatia permite, se poate merge pe linia de tramvai chiar si in dreptul refugiului, bineinteles, daca exista si semn de ocolire prin stanga.

 

Mie mi se pare ca tu nu ai incalcat legea mergand pe linie.

Share this post


Link to post

Sa fii sanatos Cumnate, se vede clar ca "M-AM GRABIT" nu este scrisul agentului, asa ca sa fii sanatos, poti spune ce vrei dar nu ai cum sa castigi . Poti castiga in general cand vine vorba de radar dar aici nu ai ce face.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...