Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

gume tico

Recommended Posts

Am gasit eu (da nu am luat) Sava 155/80/r12 la un magazin de pe Energeticienilor, da' nu mai stiu pretul (pe la 1,2-1,3 mil.)

Share this post


Link to post

Da astea sunt vreau si eu ! Te rog mult intereseaza-te si spune-mi si mie! [-O<

Share this post


Link to post

cauciucurile de care vb. si la dimensiunile dorite le gasiti aici: www.amiauto.ro eu am cumparat ulei castrol 5W40 txt si mi s-au parut ca au preturi bune, inclusiv pt. anvelope.

Share this post


Link to post

Nici o noutate cu o Debica un Sava, ceva prin C-ta, orice? Toata lumea s-a dat la fund! Sau orice altceva (Montana no way) dar pe 12 sa fie!

Share this post


Link to post

eu mi-am luat uniroyal pe 12. din constanta la iesirea spre valu lui traian, pe dreapta, vis-a-vis de fostul mall(o cladire mare rosie). 940.000 cauciucul + 40.000 echilibratul.Montajul e gratis.

Share this post


Link to post

Si cum sunt astea ca eu am feedback-ul de la 2 persoane care au si au avut astfel de pneuri si spun ca sunt cu mult sub Kumho si nu prea sunt convins sa-mi iau asa ceva! de cati km le ai si cum ti se par la viteze mai ridicate, zgomotoase...

Share this post


Link to post

Uniroyal are Soran pe masina, si cand m-am vazut cu el la intalnirea spunea ca e multumit de prestatia lor :thumbl:

Share this post


Link to post

nu am facut decat 1000 km cu ele.dar nu sunt zgomotoase.am facut un drum pana la buzau si in afara localitatilor am merg cu 110-120km/h si mi s-au parut foarte bune.nu se auzea nici un zgomot.plus ca masina se opreste repede de la viteze mari.nu pierd aderenta.

Share this post


Link to post

K! atunci ma duc sa ma dau si eu cu ele!

Multumesc pentru recomandari! :thumbl:

Share this post


Link to post

cum in curand se face vremea sa schimb si eu cel putin 2 caucioace, daca nu 4.. sant tare nelamurit cu ce marca sa merg in continuare...

pana acum am avut hankook, prima data alea originale de pe masina( rezerva e nefolosita si acum) si apoi hankook h706 parca, alea cu scrise alb pe ele...

bunicele, au facut fata la incercarile mele de borduri, macadam si toate cele...

intrebarea e ce sa-mi iau,( asta daca nu merg pe aceasi marca , care are sa zicem *** din 5)

as vrea unele mai mari, adica 80 in loc de 70. si vad eu cu diferenta de km, ma obisnuiesc, am vazut azi unul incaltat asa si arata mai inalt...

am cautat pe siteurile producatorilor si vad ca ce se cam gaseste pe piata la noi nu prea se geseste oficial pe site... nu prea se pupa...

se poate sa dati si un clasament la caucoacele voastre cu * la care 1* e cam jalnic si 5* sa fie beton?

si pretul este un factor determinant..

deci ce am gasit eu ca ar fi pe piata pt TICO:155 R12

VREDESTEIN

SAVA

PIRELLI

DEBICA

KUMHO

MONTANA

Uniroyal

hankook

kormoran

Share this post


Link to post

Eu am luat tot uniroyal - am facut tot cam 1000km cu ele si se comporta bine, nu zgomot, adrenta buna (am facut Transfagarasanul si acu m-am intors :D ), dar va trebui sa inlocuiesc si celelalte 2 si asa ca tre sa ma uit ce mai iau.

 

Din cate stiam Debica nu face 155/R12 - nici la ei pe site nu arata asa ceva ? unde ai vazut tu ?adica ai vazut sau ti-a spus vanzatorul ca are ?

 

http://www.debica.com.pl/opony/osobowe.xml...46-304139-57039

 

as vrea unele mai mari, adica 80 in loc de 70.

 

The height and width relationship of the tyre. This number is determined by dividing a tyres section height by its section width. For example: the section height of 205/70R14 is 70% of the section width which is 205.

 

asa - de clarificare :)

Share this post


Link to post

din pacate pe net, la oferte, dar de acea ziceam ca nu prea se pupa ofertele de pe piata cu cele de pe diteul producatorului...

am mai gasit si barum ca anveopa

 

http://rovancouver.com/plp/dimensiuni_barum_mici.php

 

http://www.samaservice.ro/www/anvelope/pro...1/Anvelope.html

 

si la ami auto center

Marca Latime Inaltime R Diametru Greutate Viteza Profil Tip_auto Sezon Pret

DEBICA 155 - R 12 76 S D124 cargo vara 22.57

PIRELLI 155 70 R 12 73 T P3000E turism vara 48.33

SAVA 155 80 R 12 77 T EFFECTA + turism vara 25.53

VREDESTEIN 155 - R 12 76 Q Snow+ turism iarna 50.8

VREDESTEIN 155 - R 12 76 S Sprint+ turism vara 38.79

Edited by aztec

Share this post


Link to post

@smoke: Debica este 145 peR12! Eu le am de anul trecut si nu am facut mai mult de 12-13kkm si sunt multumit de ele!

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare: am "gume" 135/70 r12 si alea de pe spate sunt duse rau; trebuie schimbate si ma batea gandul sa pun 145 sau 155. o sa afecteze cu ceva faptul ca am pe fata 135 si pe spate 145 sau 155? precizez ca alea de pe fata sunt aproape noi, da-aia nu vreau sa mi le iau pe toate de 145 sau 155.

poate sa afecteze geometria sau ceva mai rau?

Share this post


Link to post

Daca sunt pereche pe spate cu aceeasi dimensiune nu-i nici o problema.Nu stiu ce o sa faci cu roata de rezerva :)

Eu acum aud de gume de tico 145.

Share this post


Link to post

Sal,

 

trebuie sa schimb cauciucurile de pe fata cu cauciucuri hancock sau humho de 150/70 . Acum am Uniroyal dar sunt dezamagit de ele ca s-au ovalizat...si directia mea faca ca dracu de la 80 km/h in sus...asta desii am echilibrat rotile acum 2 sapt.

 

Puteti sa ma ajutati cu niste locatii unde preturile la cauciucuri sunt mai mici?

 

Daca tot vreau sa le cumpar cauciucuri 150/70 , aveti idee daca la ITP te respinge daca ai alte cauciucuri mai mari decat cele trecute de producator?

 

 

Multumesc,

Share this post


Link to post

stiti ceva de michelin? am vazut ca sunt destul de ieftine cele de tico :-?

Share this post


Link to post

Din ce am vazut eu Michelinurile pt Tico sunt numai de iarna si mi se pare ca au si latimea 135, da' nu bag mana in foc.

Share this post


Link to post

e, acum merg si de 135 iarna, dar la ce pret sant ca par interesante... ca daca rup pusculita poate-mi fac 2 seturi, iarna/vara

Share this post


Link to post

Erau vreo 990 de mii asta-toamna-iarna. Pretul tot pe aici l-am vazut undeva - cred ca tot in topic-ul asta.

Share this post


Link to post

Pana la urma dimensiunea normala a cauciucurilor care este?

 

155/70 R12 ?

 

Am vazut ca in manual sunt stipulate 2 dimensiuni:

 

135 SR 12 sau 155/70 R12

 

Care este diferenta dintre ele?

Edited by blondu

Share this post


Link to post

deci..parerea mea

normale sant ambele dimensiuni, unele insa sant mai inguste la calea de rulare..

de ce?

pai acolo unde nu se specifica este 80 by default deci

 

135 SR 12= 155/70 R12 pt ca 135/80 sr12=155/70 R12

unele sant insa mai inguste si alte mai late, dar la dimensiunea exterioara sant la fel

 

eu vreau as aflu insa daca are cineva pe masina 155/80 R 12 , ca am vazut cateva tico-uri cu rotile astea, si as vrea sa aflu daca sant ceva probleme cu bracatul rotilor sau daca freaca... masina arata putin mai inalta insa din cate am vazut si cred ca are si ceva abatere la km...

Share this post


Link to post

Dintre toate cauciucurile de tico Matador sunt cele mai ieftine chiar asa sunt de proaste?

 

Am vazut ca mai multa lume s-au plans de ele.Chiar sa proaste sunt?

 

Pentru cei care ati gasit hankook , ne spuneti de unde ati cumparat? pls

Share this post


Link to post

eu am mai de mult hankook-urile si e vremea, sa zic ca mai tin vre-o 5000 maxim ( cel putin 2 ca restul mai merg bine)

inca mai caut cea mai buna variantade anvelopa...

care ai roata de rezerva originala hankook neutilizata si vrei sa o vinzi?

vreau doar cauciucul si dau unul uzat la schimb(dar functional) si ceva banii... daca e pereche cu al meu..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...