Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

gume tico

Recommended Posts

Auziti, la ce credeti ca este bun acest topic http://daewoo.globtel.ro/viewtopic.php?t=16 si in general sectiunea "Utile"? cautati acolo si luati-va ce doriti ... cu poze, teste&stuff ... apropos' ia cititi ce scrie aici despre Uniroyal 680 rallye: http://www.conti-online.com/generator/www/...llye680_en.html ... asta asa, poate ADAC stie mai bine ce si cum ...

Share this post


Link to post
deci stai putyzin sa ne intzelegem ..Astea-s mai bune decat Continental mai!?!........Intreb sa nu sari in sus!...Sau decat Pirelli sau Firestone sau Good Year sau alte brand-uri de renume!?!?........

 

Nu mai Zamolxis nu am spus ca sunt mai bune decat Continental sau decat firma "mama" aar nu afirm nici ca ar fii mai proaste decat acestea. Si in plus nu stiu la ce bun ai da cam 2mil si ceva pe niste anvelope pe care sa scrie Pirelli sau Good Year cand poti sa dai 1 mil si ceva pe niste anvelope pe care scrie Sava dar au calitate apropiata. Daca eram pe un forum Mercedes, nu mai iti spuneam de marcile astea, iti recomandam direc Pirelli. Dar cum suntem soferi de tico si matiz, care acum pe bune sunt masini ieftine pt cei la care raportul calitate pret conteaza mai mult ...spun si eu de Sava...care au un raport calitate pret foarte bun.

Share this post


Link to post

pai pt. tico am vazut pirelli cu 1800000 si kumho cu 1200000.

la diferenta asta nu merita pirelli????? :?

Share this post


Link to post

De kumo nu stiu nimic, dar aricum...daca faci un calcul este o diferenta de 600 mii la anvelopa ceea ce inseamna ca la 4 anvelope inseamna fix 2,4 mil. De banii prefer sa imi cumpar altceva, sau eventual imi mai iau 2 anvelope de 1,2 mil, si crede-ma ca ma voi folosii de ele mai mult timp decat tu de Pirelli. Eu prefer sa am niste anvelope buna si ieftine decat niste anvelope la fel de bune dar la care platesc in plus doar marca de pe ele. Stiati ca la Danubiana se fabrica anvelope Continental pt camioane. Sunt aceleasi anvelope care se vand si cu numele de Danubiana la export numai ca firma Continental si-a adus aici amtritele. Deci...aceeasi anvelopa cu aceleasi materiale la 2 preturi. De ce??? Ca pe una scrie Danubiana si pe alta Continental???

Share this post


Link to post

La AutoNet au caucioace pentru Tico, Hancock, 1.700.000ROL/buc., inscriptionate cu alb.

 

Suprapresiunea in pneuri genereaza uzura exagerata pe centrul benzii de rulare, in timp ce presiunea mai mica genereaza uzura pe lateralele benzii de rulare.

Share this post


Link to post

vezi ca sant mai ieftine, eu asta vara am dat 2.5mil cu tot cu montat/echilibrat si asta in service

Share this post


Link to post

Acum am scos masina din service, de la City Center: Hankook, probabil fara inscriptionarilea alea jmekere, 1200k/buc.

Share this post


Link to post

Ce profil? astea la 1.7mil./buc. erau H760 ...

Share this post


Link to post
Ce profil? astea la 1.7mil./buc. erau H760 ...

 

 

:shock: M-ai spart...nu trage dom' Semaca, sint eu, Lästäricä...

 

 

Sint sh-astea pe forme? nu stiu, te rog enlight me! :oops: sa stiu si eu pe viitor la ce sa ma uit!

Share this post


Link to post

poate...ale mele sant H706 :D

Share this post


Link to post

... sau H706, chiar nu mai tin minte ... din pacate, site-ul Hancook nu arata nici un profil cu H ... se pare ca au trecut si ei la denumiri mai comerciale ...

Share this post


Link to post

Pe bune, sau e vrajala? Se strica bucsaraia daca bagi mai mult?

Mie mi s-a parut ca merge mai bine, cel putzin la viteza/stabilitare si gropi.

Share this post


Link to post
Ce profil? astea la 1.7mil./buc. erau H760 ...

 

 

:shock: M-ai spart...nu trage dom' Semaca, sint eu, Lästäricä...

 

 

Sint sh-astea pe forme? nu stiu, te rog enlight me! :oops: sa stiu si eu pe viitor la ce sa ma uit!

 

Corect este:

LASCARICA

Uite ca mai e unu care nu stie pe de rost filmele senatorului...

 

 

Ce parere aveti de SAVA EFFECTA 155 80 R 12 77 T 20.24x2buc=40.48 euroi

 

Probabil plus TVA.

 

Tre sa fac repede pasul asta...

 

Info requested and highly appreciated.

Share this post


Link to post

sava este una din firmele cu cel mai bun raport performantze/pretz.

eu am pe reno sava exact pe spate (inlocuite mai nou de effecta) shi sava intensa pe fatza.. merg super, dar iarna trebuie neaparat sava eskimo S3

Share this post


Link to post

Bine, bine, ai si tu si ce... Ideea este: pretul e bun sau pot sa iau si ceva mai bun sau mai ieftin?

Share this post


Link to post

Din cite imi dau seama, tu ai dori ca cineva sa-ti dea pe tava teste comparative, preturi, etc. ... nu te supara, dar cine are timp pentru asa ceva? exista sectiunea Utile, unde gasesti mama cauciucurilor, asa ca baza de date e la dispozitie ... in rest, telefoane si net la greu, daca esti chitzibushar ...

In general, e bine sa se vorbeasca din experienta proprie, iar strumfu exact asta a facut ... nu prea inteleg sensul reply-ului tau ...

Share this post


Link to post

mah alx, eshti cam tzafnos azi sau ce?

am zis ca este cel mai bun raport performantze/pretz, dupa parerea mea..

poate shi debica se incadreaza tot pe aici..

faptul ca am shi io shi sunt multzumit ma indreptatzeshte sa'mi dau cu parerea, atata.

faptul ca tu eshti tzafnos nu shtiu carui fapt se datoreaza, dar te califica la un distonocalm din partea casei.. :D

Share this post


Link to post

ok sorry, sorry... nu ca ati fi voi de vina... am un plotter pe care-mi vine sa-l strang de gat sau, ma rog, de tambur/cartuse etc...

 

Am inteles ca ai si tu, ca au un raport calitate/pret foarte bun dar Ce parere aveti voi de PRET? e mare, mic mediu cum e?

 

Eu am sa caut in continuare, dar daca as aplica NUMAI metoda lu' flex asta inseamna ca stau pe forum ca bou''' ca de fapt nu-mi foloseste la nimic.

Share this post


Link to post

Pretul e in clasa "mica", performantele in clasa "medie" ... mai ieftine si cam la fel de bune ar fi Viking, dar nu stiu daca au dimensiunea dorita de tine ...

... alx, conteaza si CUM spui un lucru ...

Share this post


Link to post

exact cum spune flex.. mica cu medie-ushor superioara.. :D

 

cauta pe www.anvelope.ro shi ai preturile acolo la curs BNR shi fara euro...

Share this post


Link to post

aoleu, innebunesc... care e parerea ta la 21 de euro, probabil fara tva, e bine, mult, putin? clasa mica e ceva mult prea relativ... eu ma refeream la alea pe care le-am mentionat eu cateva posturi mai sus...

 

Pai de acolo am luat pretul dar nu sunt sigur ca www.anvelope.ro sunt un reper al preturilor mici, tu esti?

Share this post


Link to post

ei sunt importatori directi, puii mei.. preturi mai mici ma indoiesc ca vei gasi. iar daca vrei shi mai mici, go to montana...(daca fabrica pe 12', asta nu shtiu..)

Share this post


Link to post

Nu stiam ca sunt importatori directi, DANKE!

 

Si scuze daca v-am enervat... mie mi se par bune preturile la aprox 1 mil bucata.

Share this post


Link to post

E bine, mai, e bine ... mai jos nu gasesti decit Montana (daca or face!?)

 

Cu clasele de preturi ale caucioacelor ar fi cam asa:

-"mini"- marci din linia a 3-a a gigantilor: Montana, Cientra, Europa, Daytona etc. si resapatele (Malatesta).

-"mica"- marci din linia a doua a gigantilor: Sava, Debica, Matador, Semperit, Uniroyal, Kormoran, etc.

-"medie"- giganti " populari" (Continental, Pirelli) si independenti performanti: Fulda, Toyo, Yokohama sau linia a doua performanta: Kleber, Pneumant

- "mare"- giganti de performanta: Michelin, Dunlop, Fire/Bridgestone

 

Evident ca nu e o impartire riguroasa, Pirelli de exemplu produce de la "popularul" profil P3000 la performantul P6000 si monstrii pentru clasa de viteza Z (peste 350km/h) si sint multe intrepatrunderi, dar in mare e cam asa cum am spus eu ...

La fel, difera clasa de performanta pe care "gigantul-patron" o aloca marcilor din liniile 2 si 3 ("patronate").

Share this post


Link to post

Mda...Montana, acum, este marca a lui Michelin, nu inteleg de unde atata ura pt aceste anvelope...dar in fine. Nu mai sunt ceea ce au fost. Este adevarat ca nu se ridica la nivelul anvelopelor Debica sau Sava, dar nu-s cu mult mai proaste. DOAMNE CATA URA...Cand avea tata "printesa soselelor" dacia in urma unor "accidente" a fost nevoit sa isi schimbe anvelopele de pe fata si si-a luat Montana caci putea mama sa le cumpere mai ieftin (pe vremea aia Victoria Floresti apartinea de Tofan Grup) si pot sa spun ca au tinut mult mai bine decat anvelopele cu care a fost dotata masina (Firestone). Asa ca...

De recomandat eu recomand Debica Navigator (d-astea am pe ticozaur) sau Sava (d-alea are mama pe masia ei) si ambele marci sunt testate de mine :) , pot spune ca Navigatorul alea fac fata si unui mic raliu printre blocuri. Shhh sa nu afle tata :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...