Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

Mie imi place chestia cu ceasurile. Daca nu ar fi, as merge mult mai linistit, toti din masina ar vedea cu cat merg :)

Share this post


Link to post

Aha, super ! =D> Mi-ai dat o idee ! De altfel acum imi explic si eu de ce din dreapta se aude mai putina galagie cand plec in concediu cu Kalosul. Adica sunt scutit de frazele " :spumelagura: tu mergi cu viteza asta pe-aici?!!", care era prezenta si in Cielo si in Nubira... :-W

Edited by Gica

Share this post


Link to post

Si ce e mai frumos e ca dupa 110km/h acul vitezometrului nu se mai vede deloc...."+ -ul" din dreapta chiar nu mai vede nimic...doar asfaltul cum este inghitit de masina. :P

Share this post


Link to post

Exista si o parte proasta! Vede lipsa acului. Atunci intervine celebra replica: "Doar 120kmh. Stai calma!"

Share this post


Link to post

nu stiam unde sa punpostul asta, aici cred ca e cel mai bun topic, chiar daca poate ar fi buna o sectiune de gen "masina mea"

 

Chevrolet Aveo5

 

2004 (luata de noua in octombrie 2004)

 

1.6 16 V - 103 hp

Galben

5-usi (hatch)

cutie automata 4-speed cu Overdrive

Jante de tabla cu capace 14"

cauciucuri 185/60-14

 

Performante - Habar n-am, in carte nu scrie, n-am vazut nici teste in reviste, o s-o duc vara viitoare la circuit sa vad cat scoate pe 1/4 mile asa de fun (ca e lenta oricum :D )

 

Consum: afara - 6.3 - 7.5 (depinzand de cum mergi, cum e traficul), in oras 8.5 (vara, cu trafic lejer)- 11 (iarna, cu stat cu orele in trafic)

 

Echipament:

- geamuri electrice

- oglinzi electrice

- alarma si antidemaror

- inchidere centralizata cu telecomanda

- faruri ceatza

- A/C

- Cd player cu MP3 si 4 boxe

-scaun sofer reglabil 6 directii manual, pasager 4 directii

-bancheta rabatabila 60/40

-tapitzerie 2-tone

-volan regalbil in inaltime

- airbag sofer si pasager

- eleron

 

I-am mai pus niste huse Chevrolet care mi s-au parut dragutze si ca la a mea "seatbelt pads" personalizate

 

Urmeaza - boxe schimbate fatza si spate, si poate si HU pt ceva mai performant

 

img26040ed.th.jpgimg26102ap.th.jpgaveoext2pn.th.jpgaveoint2pu.th.jpgimg2092modded0kt.th.jpgimg2093modded5jd.th.jpgimg27120cj.th.jpg

 

Masina e a consoartei si a mea, are acum ~ 18 000 km, dar o conduce mai mult ea eu inca avand Lexus-ul, eu am facut cam 6000km din cei 18 (de aia a luat-o galbena si automatica, ca e mai mult pt ea).

Share this post


Link to post

Buun! Uite ca avem si AVEO de la el de acasa!

Bine ai venit!

Share this post


Link to post

Incepand cu 28.09.2005 sunt posesor de KALOS model 2006...deocamdata sunt f. multumit de ea..revin cu impresii dupa ce ma mai familiarizez cu ea...acum imi pare rau ca trebuie maine sa plec intr-o delegatie in Kazakhstan (cu avionul)

Prima impresie negativa: la prima groapa luata (in pasaj la Lujerului..la un km de dealer - Radacini) am facut o frumusete de pana...evident am pus rezerva (am fost dezamagit ca rezerva e o jucarie de roata) si am inceput sa caut o vulcanizare non-stop (era si ora 20)....si uite asa am mers 40 de km cu rezerva...intr-un final am rezolvat problema la o vulcanizare pe langa Obor..cu 300.000.

Concluzie: trebuie sa imi schimb cauciucurile (am jenti de aliaj de 15, cauciucuri 185/55) pentru ca nu vreau sa stau cu frica la orice groapa...

Ce imi recomandati???

Share this post


Link to post

Ciuadat treaba asta cu groapa si cu pana...bat in lemn...dar eu nu am probleme...

Share this post


Link to post

Tu nu ai jenti de 15'', normal ca nu ai probleme!

 

Illuminati, ai talon mic, trebuie sa fi mai atent. Ce dimensiuni are rezerva?

Share this post


Link to post

Foarte ciudat ce spui de chestia cu pana asta...am bagat masina pe niste drumuri mama mama...imi era mie mila dar masina s-a comportat exemplar... Pe de alta parte tu nu ai rezerva la fel ca celelalte roti?! La mine e la fel nu s-ar cunoaste daca as avea rezerva pusa pe masina. Or fi modificat cei de la chevrolet rotile cu jenti de 15" iar rezerva au facut-o mai mica cum procedeaza si alte firme?!

Share this post


Link to post

Chestia asta cu roata de rezerva voiam si eu sa intreb...

Baga si tu o poza ...ceva...

Edited by body

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg ce este asa ciudat. Au crestu la 15 si au taiat din talon, a ramas 55 (daca nu ma insel).

55 + 3 atm (asa se livreaza masina) => combinatia castigatoare => boom!

Share this post


Link to post

Nu neaparat pana e ciudata...ci faptul ca au modificat rezerva si nu au lasat-o la aceleasi dimensiuni cu celelalte roti...daca au facut chestia asta...

Oricum se simte diferenta mare cand ai in cauciucuri 1,9 fata de 2,1 cat zic ei... La drumurile noastre cred ca la iarna o sa merg pe zapada cu 1,6... :P

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Intradevar..rezerva nu are aceleasi dimensiuni..nu m-am uitat ce scrie pe ea, dar e mult mai mica (ca latime, cel putin cu 50%) si cred ca si talonul e mai mare de 55...(janta e de tabla..cred ca nu e de 15)

 

Nu va recomand sa conduceti cu o roata ca aia..e groaznic, diferenta f mare, practic simti fiecare viraj in stomac + ca te uiti dupa orice umbra sa nu fie groapa). Ce o fi fost in capul lor??

 

Oare pot sa imi pun cauciucuri cu talon mai mare..cei de la vulcanizare au recomandat sa fie cel putin 65. Un coleg mi-a spus sa cresc presiunea..draq nu stiu ce sa mai zic.

Tot vine iarna..si imi voi lua cauciucuri de iarna..acum stau sa ma gandesc ce dimensiuni.

 

Aaa, si o sa imi iau si o roata de rezerva normala, ca aia de jucarie ma deprima.

 

Poze cand ma intorc din deplasare...pana atunci o las sa se cuminteasca

Share this post


Link to post

OK deci tu ai jenti de 15" si caucioace 185/55...Sa pui pe aceleasi jenti cauciucuri de 185/65 inseamna sa cresti diametru general al rotii si implicit afectezi vitezometrul care nu va mai arata corect...Caseta de directie nu cred ca o influientezi prea mult desi nu se stie...

 

Poate sa scazi presiunea ca la drumurile noastre daca o cresti nu faci altceva decat sa simti si mai bine gropile...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Dap. Revino cu dimensiunile rezervei, te rugam.

Share this post


Link to post
Incepand cu 28.09.2005 sunt posesor de KALOS model 2006...deocamdata sunt f. multumit de ea..revin cu impresii dupa ce ma mai familiarizez cu ea...acum imi pare rau ca trebuie maine sa plec intr-o delegatie in Kazakhstan (cu avionul)

Prima impresie negativa: la prima groapa luata (in pasaj la Lujerului..la un km de dealer - Radacini) am facut o frumusete de pana...evident am pus rezerva (am fost dezamagit ca rezerva e o jucarie de roata) si am inceput sa caut o vulcanizare non-stop (era si ora 20)....si uite asa am mers 40 de km cu rezerva...intr-un final am rezolvat problema la o vulcanizare pe langa Obor..cu 300.000.

Concluzie: trebuie sa imi schimb cauciucurile (am jenti de aliaj de 15, cauciucuri 185/55) pentru ca nu vreau sa stau cu frica la orice groapa...

Ce imi recomandati???

:o fftopic:

Salut la toata lumea!

Citesc de o perioada buna posturile pe acest forum, am optat pentru un Kalos cu 5 usi pana la urma, am incheiat contractul cu ei, adica cei de la Radacini si astept de aproape 4 saptamani sa soseasca masina... Le-am dat telefon saptamana asta in fiecare zi... Illuminati, care a fost perioada ta de asteptare, ca aia ma tot amana. Mi s-a spus ca o sa soseasca pana pe 10 octombrie :wallbanger: Adica se depaseste si data de valabilitate a contractului. :spumelagura:

Share this post


Link to post

@matadi 49 Stai calm ca eu am asteptat o luna si jumatate la Union Motors !A venit direct din Korea machineta !

Acum ce poti tu face , bate-i pe aiai la cap sa-ti dea scutul , alarma sau altceva moca , sa compenseze asteptarea ta !

Incearca , fa un pic de scandal daca nu vor de la inceput , vorbeste cu seful lor si vezi ce reusesti!

Oricum sa o stapanesti sanatos ca nu ai facut o alegere proasta !

Edited by body

Share this post


Link to post

Vai, cum, Radacini, care se dadeau cu pillus pe pectus ca au stoc PERMANENT de 100 masini, sa te tina atata? Nu poci sa crez ochilor!!!

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

@Viper E posibil ca respectivul model si respectiva culoare sa nu fie pe stoc nici la dealer si nici in slovenia si sa o aduca din korea , ceea ce cred ca e vorba in cazul de fata si atunci astepti cam o luna si jumatate!

Asta a fost cazul meu - nu aveau culoarea si modelul respectiv nici la UMR si nici in slovenia

Edited by body

Share this post


Link to post

Astept, cum sa nu... :-W Da' parca nu stii cum e... Mie mi-au spus ca dureaza cam 14 zile si cica masina e in Slovenia... De aceea sunt putin nerabdator...

Share this post


Link to post
I-am mai pus niste huse Chevrolet care mi s-au parut dragutze si ca la a mea "seatbelt pads" personalizate

 

De curiozitate ..cat au costat husele alea? Intreb ptr ca sora mea e tot in Canada (Toronto) si si-a cumparat de 2 luni o Toyota Corolla nou noutza ..si a profitat de faptul ca au venit ceva prieteni de-a lor in tara si m-a pus sa-i cumpar o pereche de huse de aici sa i le duca akol ca cica sunt mulkt mai ieftine aici (am dat 1.7 mil) si arata super fain dintr-un material bun.

 

 

evident am pus rezerva (am fost dezamagit ca rezerva e o jucarie de roata) si am inceput sa caut o vulcanizare non-stop (era si ora 20)....si uite asa am mers 40 de km cu rezerva...

 

Eu am luat un ditamai gropan la 140 la ora si s-a indoit janta ..pana nu am facut. Rotile de rezerva sunt cele micute ca de motoreta cu pedale :) ..asa au toate masinile noi asa ca nu va mai asteptati la roti normale de rezerva :)

Share this post


Link to post

un talon serios! adica poti sa pastrezi 185 dar sa fie cu minim 65... o sa ai o mica eroare de vitezometru...

Share this post


Link to post

Roata mea de rezerva este normala. Bineinteles, e de tabla, dar dimensiunile sunt normale.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...