Jump to content
Sign in to follow this  
silviustel

Jocuri De Intrajutorare

Recommended Posts

Singurul lucru care m-a uimit cu adevarat a fost ca am descoperit ca romanii sunt de-a dreptul idioti, lenesi, incantati de o imbogatire rapida fara a depune prea mult efort!!!

 

Crede-ma ca si eu credeam altceva pana in toamna asta cand a aparut cazul Iovan la teveu. A fost deajuns ca sa vina o fufa seara de seara sa se planga ca i-a fost omorat fratele cu sange rece pentru ca majoritatea sa ajunga sa tina cu hotii. Ceea ce dovedeste ca romanul e PROST, lenes si invidios. N-ai idee cati vecini nu ma mai saluta de cand am 3 masini in parcare. Si ce vina am eu? Maniakule, ia zi cati se uita urat la tine de cand ai SantaFe? > :)

Daca pe strada un aurolac iti sparge parbrizul si te duci apoi la politie ai sa vezi ca nimeni s-a vazut si n-a auzit nimic. Daca vei vrea sa scoti o bata sa omori aurolacul in bataie, sau special cand vine sa-ti mozoleasca parbrizul si tu bagi repede in a 1-a ca sa-l arunci de pe capota, si eu cand ma apropii de astfel de intersectii special imi las loc de "manevra" si il arunc pe aurolac de pe masina mea (pentru care platesc, zgatzii mamilor voastre de cocalari :dizzy :) toti ceilalti soferi incep sa se uite urat la mine. Nu mai zic de pietoni, o baba se rastea odata la mine, ca ce am cu bietul copil, da el ce are cu mine. Daca il calc/il bat, atunci n-ar dura 2 ore si as fi oprit de politie, ca urmare a unei reclamatii. De ce atunci a vazut toata lumea? Pentru ca tu ai MASINA (ai furat de pe undeva) iar el, saracu, nu avea.

Alta data plateam curentul si alaturi vine o baba sa reclame factura mare la curent, ca era incarcata cu nushce abonament si ea are nusce reducere de pensionari, blablabla. Ii arata casierita pe factura: "dumneavoastra nu sunteti titulara de contract.""da, dar eu stau acolo, etc, apart e al baiatului meu, care e plecat, etc""pai veniti cu baiatul, faceti-va mutatie sa fiti dvs titulara, altfel nu pot face nimic". Si atunci incepe baba sa injure "ca se fura in tara asta". Oare cate cazuri or fi in tara asta si se interpreteaza "ca se fura".

Asadar nu ma mira toti idiotii care sunt atrasi de astfel de promotii prin nemunca, nu ma mira cei care se plang la teveu ca ar face ceva, dar "sa le dea statul pamant" (legal nu se poate), cei care isi lipesc inimioare Maggi Reloaded pe geamuri si multi, multi altii.

Sa mai zic de taranul din spania cu audi aseiz al lui care probabil sta intr-o garsoniera la 3 paduchi cu nefasta-sa si fii-su ala micu'.

Majoritatea celor de mai sus nu au depasit prima treapta a Piramidei lui Maslow, cea cu nevoile de siguranta (daca nu ploua e suficient,mancare (paine cu ceapa), bautura, sex(sa-mi iau masina sa fluier proastele, asta-i principalul), apararea contra dusmanilor (sa moara dusmanii :P ), etc.

 

Acum pe bune, chiar nu vad cum un om normal se poate lasa prostit... ma depaseste.

Da, un om normal, in BE nu ma indoiesc ca sunt multi, dar in Ro sunt tare, tare putini, si ce intelegem noi prin om normal oare?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

In romania normal e ala care: "Ba, tu stii cine sunt eu?"

Share this post


Link to post

De actualitate subiectul,n-am ce zice!

Acum 2 saptamani un coleg de la alt departament a incercat si cu mine o asemenea abordare.

@Maniakule trebuia sa merg cu el la Campina,ce dreaq ne intalneam acolo!

Noroc ca nu a fost indoctrinat suficient(fusese doar la o intalnire pe tara) si pana la urma l-am convins sa-mi spuna despre ce este vorba.

Erau baietii despre care ne povestea @silviustel in primul post al acestui topic.Colegul isi vanduse Matizul cu 2300 euro pe care i-a bagat in contul celor de la Delfin International.

Mi-a explicat clar despre ce este vorba,o inselatorie,bine acoperita juridic.Pur si simplu nu ai cum si de unde sa-i apuci!Au oameni in pozitii inalte in banci,avocati,judecatori.Tu nu faci nimic decat sa aduci prosti care sunt de acord sa plateasca 2300 euro pe doua carti de marketing,care l-a randul lor daca vor sa-si recupereze banii ,trebuie sa mearga numai imbracati bine,sa arate in stanga si dreapta ce bine le merge ca sa puna botul fraierii.

Chiar ma gandeam sa deschid un topic pe tema asta.Bine ca suntem mai multi care nu credem ca mai exista pe lumea asta ceva GRATIS!!!

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

In primul rand una actuala http://www.hotnews.ro/pp_articol_10155-Tea...s-cu-masini.htm

 

Observ ca este in natura romanului sa caute toate posibilitatile de a obtine cat mai multe beneficii fara munca. Cred ca daca ar avea cineva listele de oameni care au pierdut banii la Caritas, SAFI, FNI etc si le-ar compara ar gasi foarte multi oameni comuni pe toate listele. Vorbeam la un moment dat cu niste rude din provincie despre FNI (era momentul de imediat dupa cadere) si imi explicau cum dupa ce au pierdut ceva bani la FNI s-au cumintit si au depus imediat banii la banca. Intreb eu intr-o doara ce banca - raspuns banca "Dunarea" sau ceva pe acolo situata chiar la parterul blocului (ca sa vezi comoditate). Le explic eu ca cel mai probabil e o cooperativa de credit unde BNR nu garanteaza nimic, dar ei nu si nu ca sunt corecti, cinstiti etc deoarece la ghiseu li s-au dat intotdeauna banii pana la ultima moneda. Ce sa mai zic, am abandonat. Cred ca atata vreme cat oamenii nu vor intelege ca nu exista "free money" tepele vor continua. Eu de firea mea am devenit foarte circumspect cand o prezentare arata prea "roz" sau cand mi se ofera ceva aparent gratis.

Share this post


Link to post

Se discuta si in Jurnalul National despre delfinii astia.

Share this post


Link to post

@laurentiu83 Tell me about it. Problema intr-adevar asa e dar, eu vad una si mai mare apropo de ce zicea cineva mai sus. Romanii, inclusiv eu, isi fac un calcul simplu. Ce castig eu daca il sustin pe ala, care am vazut clar ca are dreptate, politia e cum e, nu am nici o protectie, nu mai bine n-am vazut nimic? Ce rost are sa ma leg la cap aiurea? Intr-adevar, e o gandire prosteasca dar cati dintre ceilalti oameni de pe strada au sarit pentru voi la o belea? Singurul lucru care il stiu e "Frate las-o asa ca ala e mare smecher te face etc.", intimidari de-astea gratuite, ceea ce ma face sa ma intreb si eu la randul meu, ce rost are sa imi periclitez eu viata, familia, linistea pentru un necunoscut care poate nu ar face la fel pentru mine?

 

Apropo de cazul iovan, treaba e mai complicata, oricum sunt de acord intr-o privinta, esti la mine in casa fara permisiunea mea, pot folosi orice masuri, sunt in legitima aparare. In america legea autoapararii si a proprietatii private sunt mult mai bine implementate, daca s-ar da asa ceva si in Romania..., inclusiv permisul de portarma in perimetrul proprietatii private, alta ar fi rata de spargere locuinte.

 

Gata am deviat destul de la subiect, uff ce bine ma simt, si cate mai erau de spus :)

Share this post


Link to post
, ce rost are sa imi periclitez eu viata, familia, linistea pentru un necunoscut care poate nu ar face la fel pentru mine?

De acord cu tine, dar daca faci TU o magarie dintr-asta se gasesc mult mai multi sa tina cu infractorul decat cu tine. Daca ai tu o belea nimeni n-a vazut nimic. Daca iti faci TU dreptate lumea va sari in capul tau. Nu e asta o dovada ca suntem un popor de prosti? Vrem sa eliminam buruienile dar de fapt pe alea le protejam?

Tuturor astora pe care am ciuda le doresc sa-si bage in continuare banii la SAFI, Caritas, FNI, Dolfin si mai stiu eu pe unde, sa ajunga saraci si sa crape sau macar sa plece dreaku din tara sa-si ia Audi Aseis in Spania si sa ramana acolo, m-am saturat de ei. :mda:

Share this post


Link to post

Problema e ca din cauza lor pleaca dreaku din tara si altii... chiar daca nu-si iau toti audi aseiz :) )

 

Unii s-au saturat de teoria generatiilor de sacrificiu si si-au bagat picioarele. Optiunea ailalta e sa ramana si fie sa fie frustati, fie sa-si incalce principiile (sa inceapa sa ia spaga, sa inceapa sa dea spaga, sa se coboare la nivelul vecinilor pentru a se face auzit, etc). Chiar daca suna melodramatic, de exemplu un medic care incepe sa ceara spaga si-a pierdut mai mult decat principiile, si-a pierdut umanitatea. Din pacate sunt al naibii de multi in situatia asta.

Share this post


Link to post

A dat faliment si AutoSystem Plus, aia de dadeau Dacii in regim "suveica".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...