Jump to content
Sign in to follow this  
awa

Ploua In Masina

Recommended Posts

Salut,

 

Am un Matiz E/AC cumpărat în februarie 2005 şi în prezent am urmatoarea problemă: plouă în maşină. Ieri, (duminică 25.09.2005) am observat că în spate musteşte apă. Am scos roata de rezervă şi :wallbanger: ... aveam peste 2 l de apă iar bancheta din spate era udă. Am tras următoarea concluzie: apa intră prin portbagaj şi ajunge în faţă pe sub bancheta din spate... În vară am avut altă problemă cu apa care se obţine în urma condensului produs de instalaţia de AC, furtunaşul prin care condensul trebuia scurs în afară fiind direcţionat către interior.

Share this post


Link to post

Probabil nu ti-au izolat bine pe unde ti-au tras firele de la inchidere/alarma! Am mai intalnit pe cineva cu problema asta.

 

Alta posibila cauza ar fi chederul care se poate sa faca o cuta cind inchizi portbagajul.

 

Zic si eu. Ia si verifica pe unde intra, apoi incearca sa remediezi. Nu intra asa, pur si simplu!

Share this post


Link to post

si eu am o problema cu apa din portbagaj (e vorba de un cielo). nu stiu pe unde intra...chederul pare ok. dubios este ca mocheta este uda sub polita cu boxe. probabil se scurge dar nu stiu de unde. chestia cu verificatul e greu pentru ca acum este mult condens in portbagaj, mai ales pe langa lampa. cred ca solutia la care voi apela este adaugarea de vaselina pe sub cheder.

daca are altcineva o solutie mai desteapta sunt interesat sa o aflu.

Edited by Mişulică

Share this post


Link to post

Pai si daca dai cu vaselina, crezi ca nu mai INTRA apa? Cel mult n-o sa-ti mai rugineasca. Nitel silicon, ca sa astupi gaurile, cred ca ar fi mai eficace.

Share this post


Link to post

siliconul e prea definitiv. eu nu am gasit nici o gaura...nu stiu pe unde ar putea intra apa decat pe la cheder (care pare intact, chiar greu de scos)

Share this post


Link to post

Am fost la service si meseriashu' d'acolo a verificat pe la alarma si a mai pus un fel de chit ca un cauciuc, dar la cata apa a intrat, crede ca nu ar fi asta cauza. A zis sa revin intr'o zi cu soare sa'mi scoata scaune + bancheta + mocheta. Am sa revin cu informatzii, sper 'pretzioase'.

Share this post


Link to post

Eu crec ca pe la palpatorul de hayon a intrat apa, se pot intimpla adevarate catastrofe de la infiltratiile pe la ala, un co-forumist a distrus marfa de multe milioane din cauza infiltratiilor pe la palpator (contctul alarmei). Io zic ca n-o sa mai intre dupa siliconare/masticare.

 

De cind exista acest forum, se stie ca in Matiz intra apa prin 3 locuri:

- contactul alarmei la hayon

- antena de pavilion - chiar si la cele montate in fabrica

- furtunul de evacuare condens al AC fixat defectuos (stutul de evacuare e in habitaclu).

 

Sper sa nu ai o premiera in materie ...

Share this post


Link to post

Am vazut astazi ca am la apa sub covorase de parca am varsat cu bidonul...e plin si in fata si in spate...are careva idei pe unde ar putea sa intre? Tin sa spun ca acum cu inundatiile astea am trecut prin vre-o trei balti de ajungea apa la faruri...o avea vre-o legatura...

Share this post


Link to post

Probabil ca are. Crezi ca e asa etansa masina ta ?

Share this post


Link to post

Pt leutzu:

Tico are in podea niste dopuri de cauciuc.S-ar putea ca apa sa fi intrat pe acolo.Trebuie scoasa mocheta ca sa ajungi la ele.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

Salut.

 

Sunt proaspat utilizator de Tico ... de doar 1 saptamana ... are mai multe probleme dar pe care le voi sparge in diverse topicuri ...

 

Aici:

 

Apa in fata la sofer si in spatele soferului ...

Am pus mana pe la pedale, pe sub bord, pe langa usa si nu-mi dau seama pe unde curge, idei ceva ?

Share this post


Link to post

acelasi dop trebuie verificat. se afla cam in dreptul centurii, pe podeaua masini. stiu ca si eu l-am avit sarit... se poate vedea si prin exteriorul masini undeva imediat dupa prag...

asta daca aveti apa la picioare si numai intr-o parte...

trebuie demontat scaunul de pe acea parte si data mocheta la o parte...

Edited by aztec

Share this post


Link to post

la mine apa a aparut cu masina stand in parcare, nu in mers, la ploaia de astazi ...

 

Prin dopul ala banuiesc ca intra apa daca mergeam prin diverse baltoace.

 

Alte puncte de interes pe unde ar putea intra apa care sunt ?

 

Multumesc pentru raspuns

Share this post


Link to post

La ploile din saptamana trecuta am avut si eu litri de apa in portbagaj la roata de rezerva care in mers s-au revarsat peste bancheta spate si mocheta...nasol. Pana la urma m-am prins de ce intra si asa a scapat maty de o vanzare rapida! Palpatorul de la alarma pus de un idiot. Rezolvat cu siliconarea acestuia. Definitiv.

Share this post


Link to post

sal

am fost cu masina la service si doar mi'au uscat mocheta.

dupa ce am plecat de la service am fost la spalatorie si am observat ca intra apa pe la haion, foarte putina insa. Haionul este putin stramb din fabricatie si calca putin pe cheder. Deocamdata asta e tot ce pot sa spun

Share this post


Link to post

pt dionescux

 

poate sa intre pe la trecerea de cauciuc pt cablul de deschidere a capotei. Este undeva sub bord pe stapul din standa. Sau pe la chederul de la parbriz. Cel mai bine verifici cu furtunul cu apa. Pui pe cineva sa ude masina cu furtunul si ti stai inauntru si verifici. Metoda testata de multi. Daca intra pe jos in timpul mersului e mai dificil cu furtunul dar cred ca merge.

Share this post


Link to post

Am incercat sa vad pe unde intra apa

 

Turnat apa cu ligheanul :) (nu am furtun)

 

Am turnat pe la fantele de preluare aer de sub parbriz (pentru aeroterma)

S-a udat sub bord la sofer in zona pedale ax directie. Am dat jos cat am putut din mocheta, dar am ajuns la un burete lipit pe caroserie. Este vreun cauciuc pe acolo, vreo gaura ceva?

Tot nu vad pe unde curge.

Share this post


Link to post

In mod normal ar trebui sa ai niste scurgeri (gauri) deasupra rotilor, pe unde apa care intra prin grila (pe sus) sa aiba pe unde sa iasa afara. Daca gaurile alea sunt infundate, normal ca apa se scurge pe unde gaseste si ea loc.

Daca gasesti gaurile, baga o sirmulitza nu foarte rigida (posibil sa fie niste furtunase de cauciuc, sa nu le gauresti) si desfunda-le.

Share this post


Link to post

nu cred ca sunt infundate ... curge apa berechet ... dar totusi intra si in masina

Share this post


Link to post

Mai apa intra in majoritatea masinilor : Matiz , Cielo , Tico , Logan , Solenza , 1310 , Clio ... Deci , ia o bormasina si mai da si tu cateva gauri , pe ici pe colo , prin partile esentiale ! :) Daca intra , trebuie sa aiba si pe unde sa iasa , nu ? Eu la Dacie , la fiecare ploaie aveam cel putin 2-3 litri de apa la sofer pana m-am ofticat si i-am bagat vre-o 2 gauri la pedalier si inca una la pasager fata si asa s-a rezolvat si nu am mai avut nici un pic de apa vizibila pe covoras . E chiar o dezamagire mare sa dai peste 5000 euro pe o masina in care intra apa mai rau ca intr-o bunicuta de dacie .

Share this post


Link to post

Mie nu mi-a intrat nici un gram de apa in masina. Majoritatea celor care le intra ori au masini vechi, ori au fost accidentate, ori nu li se stie istoria, ori s-a umblat aiurea prin ele.

Share this post


Link to post

Nu intra apa si nu se rezolva cu bormasina. Mie imi intra apa la matiz pe la usa sofer dar numai rareori (cand foloseam stergatoarele intensiv) si din cauza garniturii imbatranite a usii. Se rezolva cauza, nu se evita ruginirea, totusi.

Share this post


Link to post

@marius_eugen

nu intra apa in : Matiz , Cielo , Tico , Logan ,Clio

in Solenza uneori , 1310 de obicei, dar se poate rezolva

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

in masini, altele decat dacia, intra apa numai din cauza unei "defectiuni" cum ar fi cheder ciupit/ imbatranit, senzor de alarma neetans, infundari de ceva, caroserie lovita/deformata...

altfel sant etanse

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca intru si eu in categoria raritati. Ieri am facut curat in portbagaj si am vazut ca mocheta este uda in stanga, am dat placajul jos si am descoperit in locasul rotii de rezerva apa cam de 3-4 degete, am scos-o si fara nimic in portbagaj am inceput sa spal masina (sa vada si ochiu meu daca ploua in masina) si dupa ce am terminat de spalat :wallbanger: apa de 2 degete. Sambata voi mege la service sa vad despre ce e vorba, voi scoate tot din portbagaj si impreuna cu meseriasu' (noi stand in masina) vom merge la spalatorie sa puna jetul de apa pe haion sa vedem pe unde intra apa. Masina este noua, nu a fost lovita si chederul se pare ca etanseaza bine (nu se vad urme de apa peste cheder ca la neetansare).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...