Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Nu Artificiilor ?!

Recommended Posts

Se pare ca Razgandeanu, cel care conduce guvernul cîrnat, vrea sa introduca o noua lege: interdictie la artificii si petarde.

 

Cred ca totusi este o decizie pripita. Nu sint fanul artificiilor si petardelor (am fost primul in fata blocului ca sa pazesc masiniile de berbecii care dau cu bombardeaua de Anu' Nou). Sint de acord ca sint periculoase si pot fi fatale. Dar de aici si pina la interzicerea lor definitiva (pt. omul de rind) este cale lunga. Daca urmam aceasta logica de creta propusa de guvernul cîrnat, putem aplica regula de trei simpla si in cazul masiniilor: masiniile produc accidente si omoara oameni -> gata, hai sa le interzicem! Sau alta lege: alcoolul produce victime -> barbatii se imbata, isi stranguleaza sotiile -> scoatem alcoolul de pe piata.

 

Ar putea sa limiteze puterea de explozie, marimea artificiilor, orice alt 'parametru tehnic' periculos etc. inainte de a interzice artificiile sau pocnitoriile. Sau sa impuna folosirea lor numai 10 min. de anul nou. Sau orice alta constringere credibila.

Se pare ca domnii vor sa propuna ca numai firmele 'autorizate' sa se ocupe de stelele verzi si rosii. Pai iata monopolul! Banuiesc deja ale cui firme vor fi 'autorizate'!!! > :)

 

Dar de la niste cîrnati, care scumpesc totul pe motiv ca 'Dom'le asa ie in Ieuropa!', poti sa te astepti la orice.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

sunt pt interzicere..

nu se mai poate...

pai ma si mir ca numai 2 oameni morti la cat s-a folosit... plus cate accidente nemortale si pagube materiale din cauza lor..

atata vreme cat nu avem responsabilitate, nu meritam...

 

 

si ca sa raman in spirituil forumului.. pai facem propuneri sa taiem copacii de pe marginea soselelor ca mor oamenii ca intra in ei cu masina, dar santem, de accord cu petardele, rachetele si pocnitorile?

ps. nu ma refer la tine ci la cei care vor sa taie copacii..

oricum distractia cu pocnitori si petarde mi se pare de toata jena, ca si cea cu artificile.. prea la orice basina de spectacol.. gata artifici...

pss... bine ca n-am timp de asta , ca ce mai experimente cu rachete civile as face cu ce "combustibil" scos de petarde, artifici si rachete...mama, mama..sa nu mai spu si altele

Edited by aztec

Share this post


Link to post

@hitman: nu ai deloc dreptate... Vezi in Texas de exemplu... Suntem o tara de barbari si nu meritam multe, nu numai artificii!

Share this post


Link to post

Eu nu mai vazusem de mult ce inseamna "artificiile de cartier" in oras. "Pe vremea mea" :mrgreen: erau mult mai pasnice: alea de pocneau si atat, rachetutele, samd. Insa dupa ce-am vazut ce arsenale se gasesc acum pe tarabe, inclusiv pocnitori cat un bidon de 5 litri, rachete groase cat bratul, petarde care explodeaza in mai multe focuri si nu stii in ce directie sar, "evantaie" care odata lansate decoleaza (mai mult sau mai putin drept) in sus cu flacara de juma' de metru in jur ... si cand imi dau seama ca astea ajung pe mana unor idioti care nu respecta nici o norma elementara de siguranta datorita IQ-ului lor subunitar, DA, sunt de acord cu interzicerea petardelor.

 

Vorba aia, ca la arme: nu armele omoara, ci oamenii care le folosesc. Ganditi-va ca arunca un retard o chestie de genul asta spre voi/o ruda/copilul vostru.

Share this post


Link to post

eu anul asta am folosit asa ceva doar in noaptea de revelion pret de jumatate de ora pt. ca au vaut grija cativa prieteni sa cumpere deci nu sunt un mare fan, dar parca nu ar mai avea nici un farmec revelionul fara ele.

 

poate afara sunt mai controlate vanzariel de asa ceva, dar daca cei ce le folosesc la noi ar avea putin cap nu ar mai exista victime, si daca parintii le-ar f*** o mama de bataie kinderilor care aleraga prin fata blocului cu petrade iara-si ar fi mai putine victime.

 

noi am avut un adevarat arsenal de revelion si nimeni nu a patit nimic pt. ca nu suntem tampiti sa facem glume cu aruncat in multime, bravisme cu tinut petrada in mana bagat in sticla de sampanie si alte tampenii.

 

in poze e jumatate din arsenal, au mai fost cateva baterii de artificii, dar nimeni nu a patit nimic, nici un acoperis nu a luat foc etc.

 

pt. orice eventualitate am avut extinctoarele din masini cu noi.

 

nu trebuie interzise artificiile trebuie educati bizonii care le iau in gluma, si le arunca de la balcon printre trecatori sau vor sa vada cum se comporta vopseaua de pe masina vecinului cand bubuie petarda pe ea.

post-689-1136332930_thumb.jpg

31122005.rar

post-689-1136333154_thumb.jpg

Edited by steph

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu interzicerea. Fara rezerve!!!

Nu am folosit niciodata asa ceva si nici nu voi folosi vreodata. Daca ma vedea taica-miu cu asa ceva ... jar mancam ... la propriu :D

 

In parcarea din spatele blocului, unde-mi tin si eu masina, au venit niste dobitoci cu un IQ de invidiat (asa de mic ca nu-l vedeai) ... da' cu gipane si alte avioane ... si s-au apucat de aruncat petarde (cred ca asa se cheama chestiile alea cam cat o sticla de un litru) in remorca unui camion. Nu i-a potolit nici politzia ... chemata de un vecin ... ca doar nu se puteau lega de asa figuri importante al urbei.

 

Dupa parerea mea, cea mai mare vina o are politzia. Daca i-ar pune putin la racoare pe astfel de idiotzi ... nu cred ca ar mai fi problemele care apar in fiecare an de revelion.

Share this post


Link to post

Buna idee cu interzicerea... Focurile de artificii ar trebui organizate doar in cadru organizat de persoane autorizate si pregatite pentru asa ceva, cu pompierii la fata locului. Rachetele alea de juma' de metru nu-s pentru amatori.

Share this post


Link to post

Sunt pentru interzicere! Atat timp cat se comercializeaza orice facatura pe vreo barja chinezeasca, care nu stii cand si unde pocneste si mai ales cum, atat timp cat ne mai trebuie tone de educatie ca sa le folosim in conformitate cu scopul lor mai bine fara! Am vazut revelionul la TV in alte tari. Nu exista asa ceva decat in cadru organizat, echipe instruite samd. La noi cea mai buna gluma in perioada asta era sa se arunce o petarda la picioarele cuiva ... eventual si una cu mai multe focuri.

In noaptea de Revelion noi n-am avut petarde, ci artificii si rachete pe care le-am lansat de pe terasa blocului unde am fost undeva in zona Dimitroff. Privelistea Bucurestiului de la etajul 9 era un pic cam terifianta...zona de razboi...

Share this post


Link to post

Adevarul e ca si noi am detonat toata munitia de rigoarepe o suprafata mica, de 50 de metri patrati si pot sa va zic ca am avut si 2 rachete de infipt in pamant. Amandoua au bubuit la sol. Nici vorba de poze atunci, nu-s chiar paparazzi. Restul s-au comportat bine, dar nu mi s-au parut prea safe artificiile, rachetele, katiusele si ce am mai avut noi. Chiar ma gandeam ca ar fi fost mai sigure petardele, macar pe alea nu le vezi.

Din pacate nici nu concep o seara de revelion fara ceva mici detonatii, asa ca sunt intre.

Share this post


Link to post

Din punctul meu de vedere sa le interzica ca is satul. In orasul din care sunt ai mei tiganii vindeau petarde/artificii de pe 10 dec si de pe 10 dec au pocnit in continuu. Politia din oras este alcatuita numai din gainari handicapati care stau cu radaru' toata ziua si treceau pe langa tarabele cu pocnitori de parca nu le vedeau. Sunt atat de prosti incat nu sunt in stare sa prinda un hot surprins clar pe suprabegherea video.

 

Copii si-au cheltuit toti banii de craciun pe pocnitori, nu puteai sa iesi din casa farasa te astepti sa primesti vreo una in cap, si nu mai sunt la moda alea mici ci ditamai bombele. :mda:

Share this post


Link to post

tare bine ar fi sa le interzica. marlanii mi-au aruncat pe masina. un vecin putea sa ia foc din cauza unei petarde ajunsa in balcon... daca vad ca ai alarma mai de-al dreacu arunca sa te dispere de creiri...

clar sunt contra petradelor si a tuturor artificiilor aruncate de toti piromanii liberi.

Share this post


Link to post

Cum romanul nu poate fi educat intr-un an e bine sa fie interzise de la comercializare cativa ani...

Politia nu prea are ce face...de ex in piata revolutiei ce sa le faca la zeci de mii de romani turbati care arunca cu pocnitori in stanga si in dreapta? Dar daca le scoti de la vanzare rezolvi cat de cat problema

Share this post


Link to post
... Suntem o tara de barbari si nu meritam multe, nu numai artificii!

 

Foarte adevarat!

 

Nu prea cred ca merge ideea de limitare a "puterii de foc", pentru ca nu prea o sa se respecte. Parca si acum e o lege care spune ca nu ai voie sa folosesti decat cu maxim cateva zile inainte de anul nou... si ce efect are? Zero. Copilasii cu mintea odihnita arunca petarde de la inceputul lunii decembrie.

Asa ca mai bine interzise de tot, plus amenzi pentru cei ce nu respecta legea asta!

 

P.S. Mai bine ar face cineva un pool... ceva gen DA/NU/LIMITATA PUTEREA DE FOC.

Share this post


Link to post

Hai sa vedem ce parere are si noul nostru coleg care a patit-o rau de data asta:

 

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=8314&hl=

 

Si era sa o pateasca total! Pentru cei care (inca) mai au dubii, cititi si ganditi-va ce ati face in locul lui??? Sa lasam deoparte treaba cu CASCO, nu cred ca e vreunul pe aici care daca si-ar vedea masina arsa ar zice "lasa, are CASCO"...

Share this post


Link to post

De acord cu interzicerea si asa anu asta nu am aprins nici macar un artificiu d'ala care se aprinde in casa...

Share this post


Link to post

Totul a inceput ca a murit nu stiu ce copil de bulibasa de pe langa Bucuresti, l-au dat la toate stirile.

 

De aici cred ca s-a sesizat Tariceanu. Dar nu o sa vedeti voi ca se interzice comercializarea TOATALA de pocnitori si artificii catre populatie. La noi totul se face cu jumatate de masura si lasa portite de eschiva.

Share this post


Link to post

Eu nu prea sunt un impatimit al artificiilor dar am spus sa cumpar si eu macar 2. Am fost la munte si pe 31 am zis sa facem o plimbare prin brasov unde era plin in acea piata, in centru brasovului, de comercianti cu asemenea pocnitori. Am intrebat daca au petarde si mi-a spus sa trec in spatele tejghelei ca imi arata. Mi-a aratat niste petarde, bombe, nu stiu cum sa le zic, groase cat o cutie de RedBull si la fel de inalte, la pretul de 30 000 lei bucata. Le-am cumparat si "la cumpana dintre ani" le-am dat exact cum scria pe instructiuni: "La 30 de metrii de orice obiect", a bubuit de mi-au tziuit urechile, fiind la vreo 50 de metrii de una.

In concluzie, petardele sunt periculoase, dar daca sunt aruncate intr-o parcare sau o piata de 200 de oameni. In rest, daca urmezi instructiunile, foarte greu se poate intampla ceva.

Un lucru este cert insa, pe masura ce trec anii, si marfa se schimba ... apar artificii/petarde/pocnitori ... din ce in ce mai mari ... si la niste preturi ... minime, tocmai din cauza aceasta si le pot cumpara si niste baieti de cartier care deja la ora 12:00 sunt beti morti dupa 3 litrii de vin de tara in sticla de CocaCola cu dop de Frutti Fresh...

Share this post


Link to post

Tot pentru interzicere sunt si eu. E adevarat ca sunt parte a trecerii dintre ani, dar datorita idiotilor si cantitatilor infernale au devenit o problema.

Daca sunt interzise se vor inmulti focurile de artificii organizate profesionist si tot vom avea parte de cer luminat.

La subiectul asta putin ma doare ale cui vor fi firmele autorizate.

Share this post


Link to post

Firmele vor fi intotdeauna ale cui trebuie. Altfel, referitor la pocnitori, vad ca pe unele vrem sa le bagam in legalitate, iar pe celelalte in underground. Ambele aduc bucurie omului, dar si necazuri, depinde cum le utilizam. Fire liberala prin nastere si toleranta prin devenire, eu le-as lasa pe amandoua la lumina si i-as trimite putin la doctor pe cei care fac abuz de ele. Convietuirea fortata cu unii vecini mi-a relevat ca abuzul lor e mai mult freudian.

Share this post


Link to post

Eu sunt pentru interzicere si va dau 2 argumente:1 cu cativa ani, in urma, la P-ta Sudului la iesirea din metrou niste tigani tampiti au pus o petarda in gluga unei femei si i-a luat foc parul si ...a murit femeia!

2 cand eram mic si fraier(pe vremea lu'Ceasca) ma jucam cu un vecin cu pocnitori facute din teva si cu carbid si cand a pocnit ala a tinut teava catre mine si mi-a sarit in ochi de n-am vazut cateva ore!

Conluzia:nici nu vreau sa aud de asa ceva!

Sa limteze-nu se poate pt. ca noi,romanii,nu prea avem limite !

Share this post


Link to post

Pai, io va inteleg ca spuneti NU artificiilor. Eu personal nu agreez nici artificiile si nici pocnitoriile.

Dar ia sa vedem noi urmatoarele: .

 

-3.000 de romani mor in fiecare an din cauza accidentelor rutiere.

-Aproape 3.500 de accidente au avut loc anul acesta, pina in luna iulie. In primele sapte luni ale acestui an, listele politiei arata ca peste 1.200 de persoane au murit in accidente rutiere si 3.000 au fost ranite.

 

in comparatie cu:

-3 morti si 2-300 de raniti datorita artificiilor aici

 

Deci hai sa interzicem si circulatia masiniilor la noi in tara. Nu este asa?

Share this post


Link to post

Hitman, cred ca tie iti plac artificiile din cauza nick-ului nu?

Scuza-ma, dar m-am saturat de Craciun si Revelion sa-mi mut masina din fata blocului, sa croiesc toti tampitii care fac glume aruncand cu petarde dupa sotia mea sau dupa mama sau pe scara blocului, sau traind o zi de Revelion ca in Kosovo, cu bubuituri si pocnitori de pe 31 dimineata pana pe 2 seara cand se mai trezeste cate unul caruia i-a ramas munitie...

Share this post


Link to post

@hitman: sa-ti mai zic de idiotii care arunca petarde in autobuze in statie? Sa-ti mai zic ca baiatul meu vine de la gradinita cu bunica lui cu autobuzul? Sa-ti mai zic ca, in caz de Doamne-fereste, un ochi nu se mai repara? Ai copii, Dane, mai gandeste-te! Si nu uita in ce tara te afli...

Share this post


Link to post
Si nu uita in ce tara te afli...

 

Ai dreptate Vipere! :drinkers:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...