Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Revizie I.T.P.

Recommended Posts

Are cineva idee, este posibil sa am probleme la ITP daca am folii ( neomologate ) pe usile spate? Doar pe usi, fara luneta.

Share this post


Link to post
La matiz m-au picat pt ca nu ieseau noxele, aparatu lor idiot nu mergea pe 3 cilindri si incercau ei sa ma convinga ca e normal un relanti de 650 rpm la matiz :| ... Si cica ala era injiner... La relanti ieseau, dar cand o turau la 3000rpm indicati pe aparat masina avea peste 4000 si canci noxe :| .
Si pana la urma, cei carora v-au iesit noxele la matiz, in Iasi, unde a-ti facut ITP-ul? Sa stim sa nu calcam pe la aia care au aparate de 2 bani.

Share this post


Link to post
Si pana la urma, cei carora v-au iesit noxele la matiz, in Iasi, unde a-ti facut ITP-ul? Sa stim sa nu calcam pe la aia care au aparate de 2 bani.

 

Cred ca nu aparatele erau problema ;)

 

.... boii nu incalzesc catalizatorul.

...

Share this post


Link to post

Bine, atunci cum se incalzeste catalizatorul? Trebuie sa ajunga motorul la temperatura optima de functionare?

Share this post


Link to post

Am facut si eu inspectia tehnica acum 10 zile fara probleme deosebite exceptindu-le pe cele specific iernii . Singura problema am avut-o cu frina de mina , la care inghetasera cablurile , a trebuit sa faca de 3 ori testul pina sa-si dea drumul .

Costuri : 65 ron inspectia si 20 roni cost suplimentar pentru amabilitatea ITPistului de a repeta testul desi ar fi putut sa-mi bage o revenire care nu mi-ar fi picat deloc bine , in special la capitolul timp pierdut .

Share this post


Link to post

Exact. Service-ul ala nu e din Iasi.

 

ITP-ul la nubira l-am facut la comat/trado adica la BMW, destul de ok. M-au picat prima data pe buna dreptate, a doua oara am remediat pb si am trecut fara pb.

Share this post


Link to post
Are cineva idee, este posibil sa am probleme la ITP daca am folii ( neomologate ) pe usile spate? Doar pe usi, fara luneta.

 

Daca e neomologata e naspa. Mie mi-au cerut actele au facut copie la ele etc.

ELFU are perfecta dreptate. Eu am dat dreptu' sa nu pierd timpul nu sa acopar defectele.

I-am intrebat pe bune daca are ceva masina... printre altele au zis ca frina de mina nu tine f bine...dobitoc m-am dus in service si i-am rugat sa mai striga putin cablul...

Toata timpenia m-a costat 6mil. deoarece in ~1 luna s-a blocat cablul a mers infrinata s-a incalzit-curs vaselina din rulmenti...

Rezultat = schimbat butuci+saboti+rulmenti+cablu frina+manopera ~600RON

Asa i-mi trebuie cind pun bot la prostiile de la ITP-isti...

Cel mai bine la service-ul tau, cu un mecanic care sa stie masina...etc...

Share this post


Link to post

Mersi Lascarica, deci o sa le dau jos. Oricum trebuiesc date jos ca nu imi place cum a iesit, vreau sa pun omologate...Sa vezi chinuiala pana le dau jos ... X(

Share this post


Link to post

Prinde de coltul foliei si trage BRUSC de ea, o sa se desprinda. Ceea ce ramane ( ca o sa ramana, evident) inmoaie cu un tampon cu benzina si rascheteaza cu o bucata dura de plastic, ca sa nu se zgaraie geamul.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare la ITP trebuie sa ai aceleas profile la cauciucuri sau nu conteaza ??

Share this post


Link to post

Aceleasi profile pe toate 4 sau macar identice pe fiecare punte (roti fata un profil, spate alt profil). Obligatoriu, anvelopele sa aibe aceleasi dimensiuni si sa corespunda cu cele din talon si CIV.

Share this post


Link to post

Eu avui de iarna pe fata si de vara pe spate. Nu s-a comentat nimic.

Share this post


Link to post
Asa i-mi trebuie cind pun bot la prostiile de la ITP-isti...

Cel mai bine la service-ul tau, cu un mecanic care sa stie masina...etc...

 

1. De vina e cine a strans-o prea tare, nu itp-istul.

2. Sa stie masina.. teoria asta o auzeam la dacia 13xx, ca poate trebuiau stiute toate improvizatiile facute, la o masina intretinuta este falsa

3. Imi se scrie intotdeauna legat, NU EXISTA EXCEPTIE.

4. se spune "a pune botul" = "a fi pacalit" nu "a pune bot" = "a te supara".. stii tu.. ca feribotul :)

Share this post


Link to post

S-ar putea sa fie mai avantajoasa varianta spaga urmata deindata de reparatie decat aceeasi reparatie urmata de revenire: castigi timp ca nu mai revii la linie si il ajuti si pe inspector care oricum are salariu sub 1400ron (chiar daca multi au faculta AR terminata si tarifele ITP cresc necontenit), in loc sa umflii conturile unui patron. Ca unii nu-si mai repara masinile e alta discutie, nu m-am referit la acestia...

De multe ori se pica noxele la benzinare eurox dupa cum s-a spus, catalizator rece. Pe unul l-au picat cu temperatura ulei 10 grade, s-a considerat ca e de competenta clientului sa vina cu masina incalzita. In concluzie, dati o forta in drumul spre ITP sau macar urcati cu a II-a pana la 5000rpm de cateva ori!

 

Update de pret: La AdiStar tocmai am intrebat si acum costa 90ron, iar la Cobalcescu Berzei e 100ron...

A ramas 70 de lei la Cobalcescu - Valea Oltului, tocmai am sunat la ei si m-am programat pt maine la 10:30, super, revin cu impresii!

Share this post


Link to post
S-ar putea sa fie mai avantajoasa varianta spaga urmata deindata de reparatie decat aceeasi reparatie urmata de revenire: castigi timp ca nu mai revii la linie si il ajuti si pe inspector care oricum are salariu sub 1400ron (chiar daca multi au faculta AR terminata si tarifele ITP cresc necontenit), in loc sa umflii conturile unui patron.

Haidi bre, lasa solidaritatea de bransa defetista. Daca e destept si nu-i convin 1400 ron sa plece de acolo nu sa cerseasca spaga!

Edited by andreib

Share this post


Link to post

facut itp acum 2 saptamani la radacini giurgiului... 150 lei cu programare... ghinionul a fost ca la sfarsit cand sa dea entar la datele introduse "felicitari-ai fost selectionat pentru suprainspectie rar"... am asteprtat vreo 30 minute sa vina un nene de la rar sa faca si el inspectia iar... dar asta a foat tot... a iesit brici morty... acum a ajuns la taica-mio... sper sa aiba grija de el cum am avut si io...

Share this post


Link to post
facut itp acum 2 saptamani la radacini giurgiului... 150 lei cu programare... ghinionul a fost ca la sfarsit cand sa dea entar la datele introduse "felicitari-ai fost selectionat pentru suprainspectie rar"...

SI nu ti-a aparut si meniul cu YES, NO, CANCEL? =))

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
Haidi bre, lasa solidaritatea de bransa defetista. Daca e destept si nu-i convin 1400 ron sa plece de acolo nu sa cerseasca spaga!

Adaug si intoxicatia cu funingine de diesel ambalat la 5000rpm pt masurat noxe - posibil cancer la plamani dupa multi ani de "inspectii" ITP.

Recomand sa va purtati frumos cu aceasta bransa, caci in Romania un gunoier castiga mai mult decat un itp-ist...Macar mergeti cu masinile curate, din respect!

Share this post


Link to post
S-ar putea sa fie mai avantajoasa varianta spaga urmata deindata de reparatie decat aceeasi reparatie urmata de revenire: castigi timp ca nu mai revii la linie si il ajuti si pe inspector care oricum are salariu sub 1400ron (chiar daca multi au faculta AR terminata si tarifele ITP cresc necontenit), in loc sa umflii conturile unui patron. ...

 

 

Asta e cu dus-intors. Ai probleme, dai spaga se se rezolve. Bun. Dupa ce te rezolva vine supracontrol de la RAR. Cine e in dezavantaj?

Share this post


Link to post
Adaug si intoxicatia cu funingine de diesel ambalat la 5000rpm pt masurat noxe - posibil cancer la plamani dupa multi ani de "inspectii" ITP.

Recomand sa va purtati frumos cu aceasta bransa, caci in Romania un gunoier castiga mai mult decat un itp-ist...Macar mergeti cu masinile curate, din respect!

Ca inhaleaza fum de le sar capacele, ca e naspa stiu... Dar hai sa fim seriosi, nu ar lucra acolo daca nu ar avea o pozitie de ,,autoritate'' si ar lua spaga cat incape. Oricum, salarul mic nu e decat o scuza proasta pentru faptul ca is niste spagari: nu au primit repartitie, daca sunt overqualified sa vina la Iasi la siemens continental si or castiga mai bine...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Las-o Senna dracului .. am ajuns si aici sa facem apologia spagii????

Spaga nu e totuna cu bacsisul lasat chelnerilor. Si profesorii si doctorii au salarii mici, si cei din administratia publica.

Facem o lista cu toti de acum si cotizam regulat? sa ne opreasca din salariu atunci ca somajul si cas-ul sa dea la cei defavorizati,

eu zic sa le scriem guvernantilor, e si asta o solutie sa iesim din recesiune sau criza sua cum s-o chema.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
SI nu ti-a aparut si meniul cu YES, NO, CANCEL? =))

sincer, nu sunt mecanic, asa ca nu m-am bagat in calculatorul omului sa vad ce scrie, daca scrie, ceva... l-am crezut, si am asteptat cam 30-35 minute si a aparut un "do'n inginer" de la rar... a mai facut si el inspectia incaodata si gata... nu am dat nici un chior pe langa chitanta... desi eram plecat de la BIRO am preferat sa astept, nu de alta dar tanjesc dupa tarile nordice... unde cura apa calda la robinet, permanent, nu cu program...

Edited by mortymer

Share this post


Link to post
Ca inhaleaza fum de le sar capacele, ca e naspa stiu... Dar hai sa fim seriosi, nu ar lucra acolo daca nu ar avea o pozitie de ,,autoritate'' si ar lua spaga cat incape. Oricum, salarul mic nu e decat o scuza proasta pentru faptul ca is niste spagari: nu au primit repartitie, daca sunt overqualified sa vina la Iasi la siemens continental si or castiga mai bine...

 

Da' ai auzit ca Siemensul s-a apucat de productie pe mecanica? Stiam ca au numai proiectare si productie electro.

Pai cine ar sta acolo daca nu ar lua spaga ?

Problema e in felul urmator : una e sa le scapi tu dupa posibilitati cind au terminat treaba---sau daca te grabesti etc..., alta e sa ceara ei dupa nevoi :) inainte de a face ceva...

 

Tommy :

 

Nu a strins-o prea tare deoarece o bucata de vreme a mers bine.

Sa stie masina in sensul ca poate diagnostica mai usor un defect daca stie tot istoricul masinii.

Plus ca daca te duci la 1 singur ai si tu un "istoric" apropo de plata tarife etc mai poti negocia manopera etc...

In rest no comment :) apropo ce facultate ai terminat(ce profesezi mai exact)? :) eu nu prea dau importanta la greselile mele in nici intr-un caz sa le mai corectez pe ale altora ...

 

Domnilor care infierati spaga... daca te duci la un medic sa te opereze repede si bine "dai" sau nu? Daca te duci sa obtii un aviz-aprobare mai repede "dai" sau nu?

Sint destul de putine locuri si deobicei in sectorul particular si atunci cind interactionezi direct cu patronul sau cu un angajat bine platit unde poti spune ca nu e nevoie sa dai...

Pina la urma ca si mine multi de pe aici au "dat" sa scape mai repede. Pina la urma dacanu te grabesti stai frumos la coada astepti si pleci tu cu "spaga" in buzunar.

 

Tommy nu cred ca e nimeni PRO spaga... dar nu traim intr-un mediu ideal. Tu de ce esti deacord cu bacsisul la ospatar-chelner...??? Si ala e angajat permanent ( nu vb de cei sezonieri de pe la mare) ca si mecanicul meu si ala de la ITP... are si ala un salar negociat sau nu :)

Si e platit sa serveasca prompt si bine...de ce ar trebui sa-i dau "spaga" ?

Intru iar in offtopic : acum ceva vreme am zis sa-mi fac toate analizele. Neavind treaba cu spitalele de pe vremea raposatului m-am dus cu trimiterea de la medicul de familie la policlinica sa-mi fac analizele... s-a uitat aia de la receptie la mine ca la un extraterestru...." Aaaaa da' tre' sa veniti la ora 4.00 sa prindeti rind poate prindeti unul din x bonuri pe ziua respectiva...

 

In cazul asta daca, chiar vrei ai 3 optiuni:

1. faci ce zice cucoana =)) sa fii nebun...poti sa mori pina termini de facut toate analizele

2. cauti o "pila" dai "spaga" si se rezolva in citeva ore de fugit cu omul(pila) prin policlinica ---ceea ce am si facut

3. te duci in sectorul particular unde dai un ban si stii ca nu-l mai ai... si chiar si asa tot mai stai la ceva cozi (deoarece si astia mai lucreaza moca subventionati de casele de asigurari) , uneori nu esti sigur de rezultatele analizelor (am patit-o de 2 ori)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Pai daca numai 10 masini pe zi trec cu spaga de 50-100 lei rezulta pe zi 500-1000 de lei.

La 20 de zile inseamna 10.000-20.000 de roni, bani neimpozitati. Cine le mai plange de mila?

Lascarica, nu o lua personal cu gramatica, stiu ca e mult mai putin grav sa gresesti in scris decat sa acoperi sau sa participi la o

fapta ce are caracter penal, apropo.. se spune "greselilor mele" nu "la greselile mele", nu te supara acum si tu.. o luam asa usurel :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...