Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Navigatie GPS Pentru Romania Si Sud Estul Europei

Recommended Posts

PDA Fujitsu Siemens Pocket LOOX N520 este in jur de 12 700 000 Stie SIRF 3, are si dinti albastrii si wifi, viteza proc e mai mare, mai multa memorie onbord...

Share this post


Link to post

NU are dinti albastri, atentie. In rest, numai de bine, io-s tare multumit de el.

Share this post


Link to post

Viper, pana la urma iti merge pe SIRF protocol sau nu ? Cum ziceam, ar fi pacat sa nu, din moment ce-i cu chipset SIRF III.

Share this post


Link to post

Pacat sau nu, merge pe NEMEA. Pe SiRF nu. Dar sincer nici nu am stat sa incerc prea mult, mai testez.

Share this post


Link to post

Am luat azi din Selgros Pantelimon una bucata suport universal pentru tinut PDA-ul in masina. Aveau ceva asemanator si pentru telefoane. Si numai 600.000. Cam asa arata:

 

01210001filtered3vh.th.jpg 01210002filtered4bx.th.jpg 01210003filtered8zo.th.jpg 01210004filtered5ng.th.jpg 01210005filtered1xr.th.jpg 01210006filtered2ks.th.jpg

Share this post


Link to post

Citez ce am scris si pe Autoshow:

 

"Nu inteleg de ce sa dai atatia bani pe PDA + GPS. Inca o data zic, al meu are GPS incorporat (ca veni vorba, in seara asta l-am testat intr-un Megane si merge perfect cu antena interna!), mai sunt si altele care au, si se invart intre 13 si 15 milioane...

 

Pachetul lor e 24 de milioane. Scazi 8.5 cat e softul si rezulta ca PDA-ul e 15.5, cat Asus A636.

 

Te duci apoi si te uiti aici:

 

http://www.mobile-review.com/pda/review/fs...x-n520-en.shtml = Fujitsu-Siemens N520 (cum am eu)

 

http://www.mobile-review.com/pda/review/asus-a636-en.shtml = Asus A636

 

Si vezi daca merita sa dai acei 15.5 milioane pe Mitac. Nu e prost, nu zice nimeni asta. Dar te gandesti singur daca merita... Softul il poti cumpara si separat."

Share this post


Link to post

Mi-am luat receptor GPS - HOLUX GM270U (compact flash) de 400 RON, l-am infipt in PocketPC-ul meu ASUS A716 de 1400 RON si acum sunt in unei solutii software pentru navigatie prin tara si Europa spre vest. Daca este posibil fara prea multi RON.

Share this post


Link to post

Iti recomanD sa Cauti bine de tot ca s-ar putea sa gasesti si fara RON-i.

Share this post


Link to post

Stiti cumva, pe un Pocket PC cu Windows 2005 - merge IGO-ul (sau trebuie aplicat update-ul mai intai )?

Share this post


Link to post
Iti recomanD sa Cauti bine de tot ca s-ar putea sa gasesti si fara RON-i.

=)) Beton faza...esti tare Remix-ule...jocuri de perspicacitate...Oare cati s-or fi prins?

Share this post


Link to post

@dinoc: teoretic ar trebui sa mearga. Chiar si pe pagina lor, aici: http://www.i-go.com/products/iGO_Romania_2005_SD/ , la sfarsit scrie ca e compatibil cu Windows Mobile 5.0 (adica Windows Mobile 2005, nu Windows 2005 :P ). Daca vrei totusi sa-l testezi inainte, vino la o intalnire cu PDA-ul si ne descurcam.

@sebian Cred ca s-au prins majoritate, dar important era daca s-a prins Yeti. :thumbl:

Share this post


Link to post

Peste doua saptamani vine un prieten din US si ne aduce modelul din link. Sper sa fie ok. Mai ramane apoi intrebarea...de unde gasesc hartile.

 

http://www.rqa.ro/handheld.html#legendc

Share this post


Link to post

Un pic mai sus, la Post #84 :D

Share this post


Link to post

Mai degraba de la altcineva care le-a gasit in alta parte, pe sistemul "sharing". Mai intreb.

Share this post


Link to post

:mrgreen: Pai asta era si ideea...incerc eu sa le iau in seara asta si ti le pun pe un cd. ok?

Share this post


Link to post
Mai degraba de la altcineva care le-a gasit in alta parte, ....". Mai intreb.

din pacate pt legend c(garmin) nu gasesti decat originale, la romaniadigitala..

daca te dai studenta sau le cumpara un student, scazi la jumatate de pret...

asta e..

dar mai asteapta, auzisem ceva de un upgrade, asta daca vrei sa cumperi

chiar daca faci rost de ele, eu nu am auzit ca se pot folosi, cheia e mai complicata

 

http://romaniadigitala.ro/road_2005.php?lang=en

 

i-Go e pe alta platforma, alta aparatura..

Share this post


Link to post

Am primit mail de la I-GO si se pare ca vor aduce si hartile pt. Europa in martie. De pret cica nu stiu nimic.Asteptam...

Share this post


Link to post

Saptamana asta am luat un PDA Fujitsu Siemens Pocket LOOX N520 , intentionam un Asus A636 insa s-au epuizat instant cele aduse de importator... N520-ul n-are BT si nici holder sau incarcator auto, ultimele doua imi vin in doua saptamani. Momentan am instalat iGO si TomTom Navigator 5.21 fara probleme; iGO vede minimum 9 sateliti, rutare OK. TTN 5 vede doar o strada principala din Bacau, ce-i drept am instalat o varianta alfa Eastern Europe.

Share this post


Link to post

Mi-am luat eu un Asus A636 si merge f. bine pana acum cu IGO.

Share this post


Link to post
Iti recomanD sa Cauti bine de tot ca s-ar putea sa gasesti si fara RON-i.

 

Intradevar, DaCa muncesti un pic gasesti material brut mai mult DeCat suficient. Dar daca esti novice si mai ai nevoie de suport (sfaturi, ajutor, etc), pe unde mi s-a recomanDat sa Caut nu prea este.

Pana la uma mi-am rezolvat problema la GPS Forum, un loc pe care v-il recomand si voua.

 

Acum as avea nevoie de un alt fel de suport. Ma refer la un dispozitiv de prindere al PDA-ului pe bord sau parbriz. Stiti cumva unde (magazin, piata, targ, persoana, etc..) as putea gasi asa ceva?

Share this post


Link to post

Da si tu fix o pagina in spate si vezi cu ochii tai...

Share this post


Link to post

N-am gasit nicaieri holder activ pt. N520, asa ca saptamana viitoare astept un incarcator auto plus un holder pasiv. De holder nu aveam neaparat nevoie fiindca i-am gasit un loc excelent in fata turometrului, sprijinit de volan, insa la drumuri mai lungi este nevoie de incarcator.

Share this post


Link to post

Apropo stie cineva cum se poate emula pe Win XP Windows Mobile 2003? Vreau sa instalez si sa testez IGO cu un modul GPS pe USB. Din cate am inteles pot face acest lucru cu SDK-ul din Visual Studio. Singura problema este ca emulatorul pleaca cu memoria standard de 32mb a Palmului si este limitat. Astept idei.

Share this post


Link to post

Nu stiu cum o sa faci asta chiar daca reusesti sa-l emulezi... iGO pleaca numai de pe SD. Iar acel SD trebuie sa stie autorun...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...